Рішення від 16.08.2021 по справі 620/4194/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/4194/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "Галант" про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Швейна фабрика «Галант» (р/р: UA733808050000000026004536965, АТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО: 380805, код ЄДРПОУ: 40828691) в дохід Державного бюджету України (отримувач: ГУК у Чернігівській області, Чернігівський район, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок: UA778999980313141230000025522, ККДБ: 50070000, код ЄДРПОУ: 37972475) 115 136,00 грн адміністративно-господарських санкцій та 115,15 грн пені.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік відповідач вказав, що враховуючи середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, відповідачем не виконано норматив по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін). Також надано відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі на надання відзиву на позов.

На адресу суду надійшов відзив, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що відповідач належним чином виконував свої зобов'язання щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування, та надав суду підтверджуючи документи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

ТОВ "Швейна фабрика "Галант" подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2020 рік до Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за формою № 10-ПОІ, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 50 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України від 21.03.1991 № 875 "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 2 особи.

Листом від 12.03.2021 № 04-263/434 позивач повідомив ТОВ "Швейна фабрика "Галант" про сплату адміністративно-господарських санкцій в розмірі 115136 грн.

У зв'язку з несплатою відповідачем адміністративно-господарських санкцій, останньому нарахована пеня в розмірі 115,15 грн.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Як передбачено ч. 3 ст. 18 Закону України від 21.03.1991 №875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

У ч. 1 ст. 20 даного Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

За змістом ч. 3 ст. 50 Закону України від 05.07.2012 № 5067 "Про зайнятість населення" роботодавці зобов'язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

Форма звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через 3 робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником (п.5 Розділу І Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316).

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань (ч. 3 ст. 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").

Аналіз наведених правових норм свідчить, що законодавством встановлено обов'язок роботодавця створити робочі місця для інвалідів відповідно до нормативу та подавати, інформацію про попит на робочу силу (вакансії) до територіального органу Державної служби зайнятості. При цьому, законодавством не встановлено обов'язку для роботодавця здійснювати пошук працівників (інвалідів) самостійно. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені у ст. 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Як вбачається з матеріалів справи, протягом 2020 року до Чернігівського міського центру зайнятості подавалася інформація про наявність вакансій - це швачка - стан вакансії - актуальна протягом року, з приміткою особа з інвалідністю.

Протягом 2020 року на підприємство було направлено Чернігівським міським центром зайнятості одну особу з інвалідністю, але вона відмовилась у зв'язку з низькою заробітною платою, що підтверджується копією листа Чернігівського міського центру зайнятості та корінця направлення на працевлаштування.

Також протягом 2020 року було прийнято двох осіб з інвалідністю: ОСОБА_1 з 01.06.2020 (наказ № 31 від 29.05.2020, довідка МСЕК серія 12 ААБ № 672657), але вона пропрацювала лише місяць і звільнилась у липні 2020 року (наказ № 41 від 01.07.2020), ОСОБА_2 з 21.10.2020 (наказ № 63 від 20.10.2020, довідка МСЕК серія 12 ААБ № 876127), яка працює по теперішній час.

Для підтвердження актуальності даної вакансії підприємством щомісяця подавались звіти за формою № 3-ПН, копії яких наявні у матеріалах справи.

Вказані факти також підтверджуються листом Чернігівського міського центру зайнятості Чернігівського обласного центру зайнятості від 23.04.2021 № 07/1703, навним у матерілах справи.

З наведеного слідує, що відповідачем були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зокрема, поінформовано центр зайнятості про наявність вільного робочого місця для особи з інвалідністю.

Відповідно суд дійшов висновку, що належне виконання обов'язку щодо створення робочого місця та інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, виключає підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій.

Враховуючи, що відповідачем було виконано вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та не вчинено всіх можливих заходів для працевлаштування інвалідів на вакантні місця, і належним чином поінформовано центр зайнятості про вакансію для працевлаштування інвалідів протягом 2020 року, з урахуванням системного аналізу положень законодавства України, на підставі наданих доказів в їх сукупності, згідно ч. 1 ст. 77 та ч. 2 вказаної статті Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Судові витрати по справі згідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. В. Радченка, 14, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ - 14220194) до товариства з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "Галант" (вул. Толстого, 147, м. Чернігів, 14014, код ЄДРПОУ - 40828691) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 16 серпня 2021 року.

Суддя Д.В. Лобан