18 серпня 2021 року справа № 580/5212/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та стягнення коштів,
22.07.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення від 01.06.2021 №2300-0306-8/31419 про припинення виплати пенсії з 01.06.2021;
стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача 20916,65грн невиплаченої в період з 02.12.2020 до 30.04.2021 пенсії за вислугу років.
В обґрунтування зазначила, що відповідач на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 повторно розглянув заяву позивача про призначення пенсії за вислугу років та прийняв рішення про призначення пенсії позивачу в розмірі 4952,48грн. Листом від 01.06.2021 відповідач повідомив про припинення виплати пенсії з 01.06.2021 без зазначення обґрунтувань прийнятого рішення.
Ухвалою суду від 23.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, встановлено відповідачу строк тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву.
09.08.2021 від відповідача на виконання вказаної вище ухвали надійшла заява про надання завірених належним чином копій матеріалів пенсійної справи позивача.
Правом подати відзив відповідач не скористався, про причини суд не повідомив.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Із автоматизованої системи Черкаського окружного адміністративного суду «Діловодство» суд встановив, що на розгляді вказаного суду знаходилася адміністративна справа №580/158/21 між тими ж сторонами про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням вказаного суду від 18.02.2021, яке набрало законної сили 23.03.2021, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним і скасувано рішення відповідача від 04.12.2020 №231850001125 про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугою років. Зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву позиваача від 02.12.2020 про призначення їй пенсії за вислугу років.
На виконання рішення суду відповідач повторно розглянув заяву позивача та призначив з 02.12.2020 пенсію за вислугу років.
Відомостями перерахунку пенсії в пенсійній справі позивача підтверджується, що позивачу з 02.12.2020 за рішенням суду призначена пенсія за вислугу років в розмірі 4013,02грн щомісячно, про що прийняте відповідне рішення від 07.04.2021 №231850001125. 07.04.2021 відповідач провів її перерахунок, внаслідок якого розмір щомісячної пенсії становить 4023,49грн. 16.04.2021 - повторно перерахував її пенсію, внаслідок чого щомісячний розмір становить 4952,48грн.
Довідкою про доходи №5723 4259 9177 9712 підтверджується, що позивач перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію за вислугу років. Вказано суму пенсії за період з 01.12.2020 до 30.06.2021 - 4952,48грн, за травень 2021 року - 4952,48грн.
31.05.2021 відповідач прийняв розпорядження №231850001125, яким припинив позивачу виплату пенсії згідно з рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 №580/158/21, із 01.06.2021.
Листами від 01.06.2021 та від 04.06.2021 відповідач повідомив позивачу, що повторно переглянув рішення про призначення пенсії та припинив їй виплату пенсії з 01.06.2021. Борг в сумі 20916,65грн - скасовано. Щодо безпідставно виплаченої пенсії за травень 2021 року у сумі 4952,48грн рішення відділом перерахунків пенсій №2 не прийнято.
Тому позивач звернулася до суду з позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону №1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Частинами першою, другою ст.5 Закону №1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом (ст.1).
Питання виплати пенсій врегульовані положеннями ст.47 Закону №1058-IV, ч.1 якої визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення п. 2 ч. 1 ст. 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 25-рп/2009 від 07.10.2009);
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Вищезазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. Інші випадки для припинення виплати пенсії повинні також бути передбачені саме законом. Ознакою, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є критерій регулювання найбільш важливих суспільних відносин.
Як свідчить аналіз положень Закону №1058-IV, припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення з підстав, визначених ст.49 цього Закону. Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на вимогах Закону.
Крім того, практикою Європейського суду з прав людини сформовано підхід щодо розуміння правової визначеності як засадничої складової принципу верховенства права. Зокрема, у рішенні ЄСПЛ від 28.11.1999 у справі “Брумареску проти Румунії” зазначено, що принцип правової визначеності є складовою верховенства права (п. 61). Також у рішенні від 13.12.2001 у справі “Церква Бессарабської Митрополії проти Молдови” Суд зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку (п. 109).
Європейський Суд з прав людини у своїй прецедентній практиці характеризує якість закону як правове положення, що може витримати перевірку його на якість, якщо це положення є достатньо чітким у переважній більшості справ, що їх розглядали національні органи (справа “Ґавенда проти Польщі” від 14.03.2002).
Чинні положення національного законодавства потрібно формулювати так, щоб вони були достатньо доступними, чіткими і передбачуваними у практичному застосуванні. Якість закону вимагає, щоб він був доступний для даної особи і вона також могла передбачити наслідки його застосування до неї та щоб закон не суперечив принципові верховенства права.
Отже, встановлення судом відсутності законності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.
Оскільки спірне розпорядження відповідача від 31.05.2021 №231850001125 щодо припинення позивачу виплати пенсії з 01.06.2021 не містить підстав та обґрунтувань, воно не відповідає критерію обгрунтованості та законності рішення суб'єкта владних повноважень.
Лист від 01.06.2021 №2300-0306-8/31419, який позивач просить визнати протиправним і скасувати, як рішення, не містить жодного владного припису та має інформативний характер щодо повідомлення позивача про припинення виплати пенсії з 01.06.2021. Мотивів та обґрунтувань такого припинення вказаний лист також не містить. Отже, такі дії протиправні.
Доказів наявності законних підстав зупинити виплату позивачу нарахованої за вказаний у позовній заяві період пенсії, як і доказів виплати не надано.
Кожна сторона відповідно до ч.1 ст.77 КАС України повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача на підставі ч.2 ст.77 КАС України.
Оскільки вказаного обов'язку відповідач не виконав, суд дійшов висновку про обгрунтованість доводів позивача про порушення її права на отримання пенсії.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене вище суд дійшов висновку, що дії відповідача та рішення про припинення виплати пенсії позивачу протиправні, відповідне розпорядження підлягає скасуванню, а нарахована пенсія за період з 02.12.2020 до 30.04.2021 - стягненню в сумі 20916,65 грн.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд урахував.
Відповідно до ч.ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Понесені позивачем судові витрати, підтверджені квитанцією від 19.07.2021 №127 в сумі 908,00грн. про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову - половина.
Керуючись ст.ст. 2-20, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо припинення виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії. Визнати протиправним і скасувати його розпорядження від 31.05.2021 №231850001125 щодо припинення такої виплати.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Смілянська, будинок 23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 20916,65грн (двадцять тисяч дев'ятсот шістнадцять гривень шістдесят п'ять копійок) невиплаченої в період з 02.12.2020 до 30.04.2021 пенсії за вислугу років.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Смілянська, будинок 23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в сумі 454,00грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні нуль копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич