Іменем України
18 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3012/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач), в інтересах якого звернувся адвокат Варченко Володимир Григорійович (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі також - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якій після уточнення вимог просить:
- визнати протиправними дії Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 23.09.2020;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_1 перерахунок страхового стажу на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, перерахувати та виплатити пенсію відповідно до заяви від 23.09.2020 на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи на шахті «Сєвєрная» в/о «Краснодонвугілля» з 08.01.1988 по 30.04.1988, роботи на шахтодільниці Краснодарській Південній шахти «Сєвєрная» в/о «Краснодонвугілля» з 16.08.1990 по 17.10.1993; роботи на шахті «Краснодарська - Південна» в/о «Краснодонвугілля» з 09.11.1995 по 31.12.1998.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач з 03.03.2020 перебуває на обліку в Марківському ОУПФУ та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На думку позивача, станом на 03.03.2020 загальний трудовий стаж складає 38 роки, 3 місяці, 17 днів, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1, згідно трудової книжки складає більше 15 років.
При призначенні пенсії відповідачем до пільгового стажу позивач зараховано лише 12 років 01 місяць 14 днів за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5), про що позивачу стало відомо лише у вересні 2020 року.
23.09.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України « Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 3455-VІ з врахуванням всього пільгового стажу за Списком № 1, врахувавши періоди: роботи на шахті «Северная» в/о «Краснодонвугілля» з 08.01.1988 по 30.04.1988; роботи на шахто дільниці Краснодарській Південній шахти «Северная» в/о «Краснодонвугілля» з 16.08.1990 по 17.10.1993; роботи на шахті «Краснодарська - Південна в/о «Краснодонвугілля» з 09.11.1995 по 31.12.1998.
Листом від 07.10.2020 № 95-65/П-21/8-1238/20 Марківським ОУПФУ позивачу відмовлено в перерахунку пенсії та вказано на те, що вищевказані періоди до пільгового стажу не зараховані по причині відсутності підтвердження пільгового стажу та в зв'язку з тим, що до трудової книжки не внесена повна інформація про роботу в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 та відсутні відомості про проведення атестації робочих місць. Пільговий стаж зараховано лише за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК 5) 12 років 01 місяць 14 днів.
20.11.2020 позивач звернувся до суду з позовною заявою до Марківського ОУПФУ про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, до якої були додані оригінали документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, які видані архівною установою «Трудовий архів м. Краснодона та Краснодонського району» № 933, 934, 935, 936, 937, 939 та архівним відділом адміністрації м. Краснодона № 2288, 2289, 2290, 2291, 2647 з додатками на 3-х аркушах.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі № 360/4564/20 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком на підставі заяви від 23.09.2020. Зобов'язано Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2020 про перерахунок пенсії за віком з урахуванням додаткових документів для призначення пенсії, наявних у ОСОБА_2 та переглядом пенсії за віком з 01.10.2020.
05.04.2021 позивачем були надані відповідачу оригінали документів, які були повернуті Луганським окружним адміністративним судом, для врахування при перерахунку пенсії при повторному розгляді заяви, а саме: архівні довідки № № 933, 934, 935, 936, 937, 939 від 30.09.2015, №№ 2288, 2289, 2290 від 11.09.2020 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, в яких вказано, що позивач працював повний робочий день під землею на шахті на шахті «Сєвєрная» в/о «Краснодонвугілля» з 08.01.1988 по 30.04.1988; на шахті «Краснодарська - Південна» в/о «Краснодонвугілля» з 09.11.1995 по 31.12.1998.
Крім цього в трудовій книжці 09.11.1995 проведений запис про проведення атестації робочих місць, що робоче місце відповідає списку № 1. Аналогічний запис проведений в трудовій книжці 07.12.1999 про проведення чергової атестації робочого місця та додані копії наказу № 41/6 від 08.06.1994 та № 28/6 від 07.12.1999 про проведення атестації робочих місць з додатками.
Листом від 20.04.2021 № 69-61/П-21/8-1238/21 позивачу повторно відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу спірного періоду роботи та перерахунку пенсії. Відповідачем не взяті до уваги додані оригінали довідок, що підтверджують пільговий стаж роботи, через те, що довідки видані установами, які знаходяться на непідконтрольній українській владі території.
Позивач вважає дії Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до заяви від 23.09.2020 протиправними, внаслідок чого змушений звернутись до суду за захистом своїх прав.
Відповідач заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр. 75-78), в якому зазначив таке.
Аналогічні позовні вимоги були предметом позову по адміністративній справі №360/4564/20:
- зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до заяви від 23.09.2020 на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу період роботи з 08.01.1988 по 30.04.1988 на шахті «Северная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля»; з 16.08.1990 по 17.10.1993 на Краснодарській Південній шахтодільниці шахти «Северная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля», з 09.11.1995 по 02.07.2000 на шахті «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля».
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 по справі №360/4564/20 позов задоволено частково: зараховано до пільгового стажу період роботи з 01.02.2000 по 02.07.2000 на шахті «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» в решті позовних вимог відмовлено.
05.04.2021 позивач звернувся до управління із заявою довільного зразка, до якої додані оригінали довідок, що підтверджують пільговий стаж роботи, які видані архівною установою «Трудовой архив г.Краснодона и Краснодонского района» № 933, 934. 935, 936, 937, 939 та Архівним відділом адміністрації м. Краснодона №2288, 2289, 2290, 2291, 2647 з додатками на 3 аркушах.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-піднриємців та громадських формувань Виконавчий комітет Краснодонської міської ради (Краснодонський міськвиконком) не здійснив перереєстрацію на території, підконтрольній українській владі. Саме тому довідки, видані цією установою, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадянам та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважаються незаконними, будь-який акт (рішення, документ ), виданий вищезазначеними органами та/ або особами, є недійсними і не створює правових наслідків.
Однією з основних умов для призначення пенсії є волевиявлення особи, яке полягає у зверненні в установленому порядку до органів Пенсійного Фонду України із відповідною заявою, форма та зміст якої затверджений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (пункт 4.1 розділу IV).
Звернення до суду за захистом своїх прав само по собі не є підставою для виникнення прав та обов'язків у пенсійній сфері. Для цього необхідне волевиявлення особи, яка звертається до Пенсійного фонду. За відсутністю згоди особи на призначення пенсії, відсутні підстави для виникнення правочину. Крім того, повноваження відповідача по розгляду заяв пенсіонерів визначені в Порядку № 22-1.
Заява до Пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до установи пенсійного фонду, не дає можливості останньому розглянути цю заяву відповідно до діючого законодавства. Заяву позивача довільної форми управлінням розглянуто як звернення.
Аналогічна правова позиція про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі № 425/1867/16-а, від 19.04.2018 року у справі № 601/198/16 та Постанові ПААС від 01.04.2020 у справі № 360/5093/19.
Вважають, що факт порушення відповідачем чинного законодавства в межах спірних правовідносин відсутній, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться призначення пенсії, а тому покладення обов'язку на відповідача діяти не у відповідності до Порядку означає спонукання до порушень способу, шо визначений законодавством.
При вирішенні питання щодо витрат, пов'язаних з даним позовом, просить врахувати, що відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовується на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Згідно з частиною другою статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Просить у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 01.07.2021 після усунення недоліків позовної заяви відкрито провадження у справі, справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 61-63).
Ухвалою від 18.08.2021 замінено у справі відповідача Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 41247405) правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) (арк. спр. 123-124).
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, сторони просили розглянути справу за їх відсутності (арк. спр. 59, 78).
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) звернувся до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 03.03.2020, зареєстрованою за № 497, про призначення пенсії за віком, додавши до неї зазначені в розписці-повідомлені документи (арк. спр. 79).
Рішенням Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 04.03.2020 № 123850001928 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах (робота за списком № 1) з 03.03.2020 довічно (арк. спр. 91).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком станом на 04.03.2020 складає 38 років 03 місяці 17 днів, пільговий стаж - 12 років 01 місяць 14 днів. У межах спірних правовідносин до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 08.01.1988 по 30.04.1988 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» гірничим майстром на дільниці «Вентиляція та техніка безпеки на підземній роботі»; з 16.08.1990 по 17.10.1993 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею, гірником очисного вибою підземним з повним робочим днем під землею; з 09.11.1995 по 31.12.1998 на шахті «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля», яка в подальшому включена до складу Державного підприємства «Луганськвугледбудреструктуризація», гірником очисного вибою на дільниці № 6 з повним робочим днем під землею (арк. спр. 19, 91, 92, 93, 101).
23.09.2020 позивач звернувся до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 23.09.2020 про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», додавши до неї копії паспорту, довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 11, 96).
Рішенням Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 19.11.2020 № 123850001928 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах (робота за списком № 1) з 03.03.2020 із виключенням із пільгового стажу періоду роботи з 01.02.2000 по 30.04.2000 та зменшенням розміру пенсії (арк. спр. 97).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком станом на 19.11.2020 складає 37 років 03 місяці 17 днів, пільговий стаж - 11 років 10 місяців 14 днів. У межах спірних правовідносин до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 08.01.1988 по 30.04.1988 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» гірничим майстром на дільниці «Вентиляція та техніка безпеки на підземній роботі»; з 16.08.1990 по 17.10.1993 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею, гірником очисного вибою підземним з повним робочим днем під землею; з 09.11.1995 по 31.12.1998 на шахті «Краснодарська-Южна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля», яка в подальшому включена до складу Державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація», гірником очисного вибою на дільниці № 6 з повним робочим днем під землею та з 01.02.2000 по 30.04.2000 на шахті «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля», яка в подальшому включена до складу Державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація», гірником очисного вибою на дільниці № 6 з повним робочим днем під землею (арк. спр. 97 зв. бік. 98).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі № 360/4564/20 позов адвоката Варченко Катерини Григорівни в інтересах ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком на підставі заяви від 23.09.2020. Зобов'язано Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.09.2020 про перерахунок пенсії за віком з врахуванням додаткових документів для призначення пенсії, наявних у ОСОБА_1 , та переглядом розміру пенсії за віком з 01.10.2020. Визнано протиправними дії Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо виключення зі страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періоду роботи ОСОБА_1 з 01.02.2000 по 30.04.2000 на шахті «Краснодарська-Південна» Державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація» та зменшення розміру пенсії з 03.03.2020. Зобов'язано Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, період роботи ОСОБА_1 з 01.02.2000 по 30.04.2000 на шахті «Краснодарська-Південна» Державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація» та здійснити перерахунок пенсії з 03.03.2020. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 102 зв. бік - 108).
05.04.2021 позивач звернувся до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно рішення суду від 11.02.2021 у справі № 360/4564/20, надавши оригінали документів для врахування при перерахунку пенсії при повторному розгляді заяви, а саме: архівної довідки від 30.09.2015 № 933, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району, про періоди роботи ОСОБА_1 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля», зокрема, у період з 08.01.1988 по 30.04.1988 гірничим майстром з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці ВТБ (виробнича практика), з 16.08.1990 по 17.10.1993 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці № 6, гірником очисного вибою з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці № 6, забійником з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці № 6, з 09.11.1995 по 02.07.2000 на шахті «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» гірником очисного вибою з повним робочим днем на підземних роботах на дільницях № 6 та № 3; архівної довідки від 30.09.2015 № 934, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району, про проведення на шахті «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» атестації робочих місць за умовами праці за професіями: гірничий майстер, гірник очисного вибою, забійник на відбійних молотках; архівної довідки від 30.09.2015 № 935, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району, про відсутність ОСОБА_1 на роботі 02-04 жовтня 1990 року через перебування на амбулаторному лікуванні та 06.01.1992 через відсутність автобусу; архівної довідки від 30.09.2015 № 936, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району, про заробітну плату ОСОБА_1 у період з 1987 року по 1993 рік; архівної довідки від 30.09.2015 № 937, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району, про заробітну плату ОСОБА_1 у період з 1995 року по 2000 рік; архівної довідки від 30.09.2015 № 939, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району, про проведення на шахті «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» атестації робочих місць за умовами праці за професією: гірник очисного вибою; архівної довідки від 11.09.2020 № 2288, виданої Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району Луганської народної республіки, про кількість відпрацьованого робочого часу ОСОБА_1 у період з 1988 року по 1993 рік; архівної довідки від 11.09.2020 № 2289, виданої Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району Луганської народної республіки, про кількість відпрацьованого робочого часу ОСОБА_1 у період з 1995 року по 1999 рік; архівної довідки від 11.09.2019 № 2290, виданої Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району Луганської народної республіки, про кількість відпрацьованого робочого часу ОСОБА_1 за 2000 рік; архівної довідки від 11.09.2020 № 2291, виданої Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району Луганської народної республіки, про відсутність ОСОБА_1 на роботі 02-04 жовтня 1990 року через перебування на амбулаторному лікуванні та 06.01.1992 через відсутність автобусу; листа Архівного відділу адміністрації міста Краснодона Краснодонського району Луганської народної республіки від 26.10.2020 № 2647 про надання ксерокопій наказів про проведення атестації робочих місць за умовами праці; та засвідчені Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району Луганської народної республіки копії наказу директора шахти «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» від 08.06.1994 № 41/б «Про затвердження переліку атестації робочих місць з охорони праці» з додатком № 1, наказу шахти «Краснодарська-Південна» Державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація» від 07.12.1999 № 28/б «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівника на пільгове пенсійне забезпечення» з додатком № 1 (арк. спр. 110, 111-119).
Листом від 20.04.2021 № 69-61/П-21/8-1238/21 Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позивачу відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу спірного періоду роботи та перерахунку пенсії, оскільки не взяті до уваги додані оригінали довідок, що підтверджують пільговий стаж роботи, через те, що довідки видані установами, які знаходяться на непідконтрольній українській владі території (арк. спр. 12-13).
Відповідно до записів у трудовій книжці від 01.07.1988 серії НОМЕР_2 (арк. спр. 14-18), у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 працював: з 08.01.1988 по 30.04.1988 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» гірничим майстром на дільниці «Вентиляція та техніка безпеки на підземній роботі», що складає 0 років 03 місяці 23 дні; з 16.08.1990 по 17.10.1993 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею, гірником очисного вибою підземним з повним робочим днем під землею, що складає 3 роки 02 місяці 02 дні; з 09.11.1995 по 31.12.1998 на шахті «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля», яка в подальшому включена до складу Державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація», гірником очисного вибою на дільниці № 6 з повним робочим днем під землею, що складає 4 роки 07 місяців 24 дні.
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-IV визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Отже, з огляду на викладене, з 01 жовтня 2017 року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Верховний Суд сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а зазначила, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII.
Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Таким чином, страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 1.6, абзацом першим пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до абзацу третього пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абзац четвертий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з пунктом 3.2 розділу ІІІ «Підготовка і подання документів для призначення пенсій» Порядку № 22-1 у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). У необхідних випадках посадова особа підприємства, установи, організації надає працівнику допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у строки, передбачені пунктом 1.7 розділу І цього Порядку.
Пунктом 3.3 розділу ІІІ «Підготовка і подання документів для призначення пенсій» Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
З системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення пенсії) разом з поданими документами зобов'язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює перегляд розміру пенсії з дати її призначення.
Підрозділом 1 «Підземні роботи» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, інженерно-технічні робітники і службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, […] на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею з обслуговування вищезазначених робітників та службовців […].
Згідно з пунктом 1010100а підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Кабінетом Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Згідно з пунктом 1010100а підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень (порушення п. 3 Порядку № 637), не пропонував в рамках наданих повноважень (п. 3.3. Порядку № 22-1) можливість виклику до пенсійного органу свідків (пункти 17, 18 Порядку № 637).
Натомість, судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірні періоди, які свідчать про роботу з 08.01.1988 по 30.04.1988 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» гірничим майстром на дільниці «Вентиляція та техніка безпеки на підземній роботі»; з 16.08.1990 по 17.10.1993 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем під землею, гірником очисного вибою підземним з повним робочим днем під землею; з 09.11.1995 по 31.12.1998 на шахті «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля», яка в подальшому включена до складу Державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація», гірником очисного вибою на дільниці № 6 з повним робочим днем під землею.
Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що спірні записи в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням визначеної процедури.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача проводити позивачу перерахунок пенсії на підставі заяви від 23.09.2020 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VІ у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, як особі яка відпрацювала на підземних роботах не менш як 15 років, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 затверджений Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список № 1)
Розділом I Списку № 1 визначені «ГІРНИЧІ РОБОТИ», в якому зазначено - «Видобування корисних копалин».
Пунктом 1 Розділу I Списку № 1 визначені дві категорії працівників на підземних роботах в шахтах на видобуванні корисних копалин, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а саме:
1) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах;
2) працівники, які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Як встановлено матеріалами справи, позивач в період з 08.01.1988 по 30.04.1988, з 16.08.1990 по 17.10.1993, з 09.11.1995 по 31.12.1998 працював на посадах працівника з підземними роботами, що відповідає положенням пункту 1 Розділу I Списку № 1.
Таким чином, стаж роботи позивача за період з 08.01.1988 по 30.04.1988, з 16.08.1990 по 17.10.1993, з 09.11.1995 по 31.12.1998 відповідають визначеним Списком № 1 критеріям, які повинні враховуватися при визначенні поняття «шахтарі» згідно статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Як наслідок, відповідач мав у своєму розпорядженні необхідні документи, які давали можливість визначити правильно повний стаж роботи позивача, який надавав останньому право на отримання пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З урахуванням усіх обставин роботи позивача за періоди з 08.01.1988 по 30.04.1988, з 16.08.1990 по 17.10.1993, з 09.11.1995 по 31.12.1998, станом на 23.09.2020 підземний пільговий стаж останнього складає більше як 15 років, тому норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» повинні бути застосовані для перерахунку його пенсії.
Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного розгляду документів щодо перерахунку пенсії позивачу.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень.
Згідно пункту 1 частини другої статті 45 Закону № 10584 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Надавши 20.04.2021 відповідь № 69-61/П-21/8-1238/21 згідно рішення суду по справі № 360/4564/20, Марківське ОУПФУ по суті відмовило позивачу у перерахунку за заявою від 23.09.2020.
Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для зарахування ОСОБА_3 до його страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, період роботи ОСОБА_1 періоди роботи на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» з 08.01.1988 по 30.04.1988, роботи на шахто дільниці Краснодарській Південній шахти «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» з 16.08.1990 по 17.10.1993; роботи на шахті «Краснодарська - Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» з 09.11.1995 по 31.12.1998, що дає право на обчислення пенсії по списку № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та для отримання позивачем пенсії на умовах, визначених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та перерахунку пенсії на підставі заяви від 23.09.2020, який має бути здійснений відповідачем з 01.10.2020, оскільки заяву подано після 15 вересня.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
визнати протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком на підставі заяви від 23.09.2020;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.10.2020 на підставі статі 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до поданої ним заяви від 23.09.2020, зарахувавши до страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періоди роботи ОСОБА_1 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» з 08.01.1988 по 30.04.1988, роботи на шахто дільниці Краснодарській Південній шахти «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» з 16.08.1990 по 17.10.1993; роботи на шахті «Краснодарська - Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» з 09.11.1995 по 31.12.1998.
У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Посилання відповідача на ті обставини, що він вважає недійсними документи про роботу на відокремленому підрозділі шахти «Червоний партизан» ТОВ ДТЕК «Свєрдловантрацит» з 02.03.1990 по 21.01.1995; з 14.10.1996 по 31.03.1997 та на шахтному управлінні «Алмазне» з 09.01.1996 по 31.05.1996 для обчислення страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а саме: архівної довідки від 30.09.2015 № 933, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району; архівної довідки від 30.09.2015 № 934, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району; архівної довідки від 30.09.2015 № 935, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району; архівної довідки від 30.09.2015 № 936, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району; архівної довідки від 30.09.2015 № 937, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району; архівної довідки від 30.09.2015 № 939, виданої Трудовим архівом міста Краснодона та Краснодонського району; архівної довідки від 11.09.2020 № 2288, виданої Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району; архівної довідки від 11.09.2020 № 2289, виданої Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району; архівної довідки від 11.09.2019 № 2290, виданої Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району; архівної довідки від 11.09.2020 № 2291, виданої Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району; листа Архівного відділу адміністрації міста Краснодона Краснодонського району від 26.10.2020 № 2647 про надання ксерокопій наказів про проведення атестації робочих місць за умовами праці; та засвідчені Архівним відділом адміністрації міста Краснодона Краснодонського району копії наказу директора шахти «Краснодарська-Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» від 08.06.1994 № 41/б «Про затвердження переліку атестації робочих місць з охорони праці» з додатком № 1, наказу шахти «Краснодарська-Південна» Державного підприємства «Луганськвуглебудреструктуризація» від 07.12.1999 № 28/б «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівника на пільгове пенсійне забезпечення» з додатком № 1, оскільки видані підприємством, яке знаходиться на тимчасово не підконтрольній українській владі території, є незмістовними з таких підстав.
За встановлених обставин до спірних правовідносин застосуванню підлягають так звані «намібійські винятки» Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У 1971 році Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Посилання відповідача як на підставу для відмови у задоволенні позову на ті обставини, що позивач звернувся за перерахунком пенсії із заявою невстановленої форми, є незмістовними з таких підстав.
Жодною нормою закону не визначено, що особа повинна звернутися до пенсійного органу за перерахунком пенсії із заявою встановленого зразка. Натомість, заява позивача має безпосередній зміст стосовно перерахунку пенсії. Якщо відповідач вважав, що повинна була подана заява встановленого зразка, в силу приписів пункту 3.3. розділу ІІІ Порядку№ 22-1 саме відповідач повинен був надати необхідні роз'яснення позивачу стосовно форми заяви, чого виконано не було, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на перерахунок пенсії.
Позиція відповідача стосовно вимоги про стягнення за рахунок асигнувань відповідача судового збору та відсутність, на його думку, правових підстав для такого стягнення з урахуванням положень частин першої та другої статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є хибною з огляду на таке.
Судовий збір є видом судових витрат, питання розподілу якого врегульовано главою 8 Кодексу адміністративного судочинства України та нормами Закону України «Про судовий збір». Питання стягнення судового збору не є позовними вимогами, а в обов'язковому порядку вирішується судом при вирішенні справи по суті.
Як наслідок, посилання відповідача на положення статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при вирішенні питання про розподіл судового збору є безпідставним.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 908,00 грн (арк. спр. 6 А).
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання бездіяльності та перерахунку пенсії, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком на підставі заяви від 23.09.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.10.2020 на підставі статі 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до поданої ним заяви від 23.09.2020, зарахувавши до страхового стажу на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періоди роботи ОСОБА_1 на шахті «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» з 08.01.1988 по 30.04.1988, роботи на шахто дільниці Краснодарській Південній шахти «Сєвєрная» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» з 16.08.1990 по 17.10.1993; роботи на шахті «Краснодарська - Південна» виробничого об'єднання «Краснодонвугілля» з 09.11.1995 по 31.12.1998.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця