Ухвала від 17.08.2021 по справі 360/3501/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

17 серпня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/3501/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження питання витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької районної ради Луганської області про визнання протиправними рішень, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває вищевказана адміністративна справа.

Ухвалою суду від 12.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

02.08.2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 25864/2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому, зокрема зазначено, що підставою скликання восьмої сесії Сєвєродонецької районної ради Луганської області від 24.06.2021, є ініціатива більшості депутатів від загального складу відповідної ради (арк. спр. 37-45).

16.08.2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 27410/2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій, зокрема, зазначено, що відповідачем до матеріалів справи на виконання положень частини сьомої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не надано жодних доказів в підтвердження надання пропозиції/вимоги депутатів Сєвєродонецької районної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації на адресу голови Сєвєродонецької районної ради або його заступника про скликання відповідної сесії.

Вирішуючи питання щодо витребування доказів у справі, суд виходить із наступного.

З матеріалів справи вбачається, що рішення восьмої сесії Сєвєродонецької районної ради Луганської області від 24.06.2021 № 2 «Про звільнення з посади заступника голови районної ради ОСОБА_1 » прийнято на підставі пропозиції депутатів районної ради та відповідно до пункту 1 частини першої статті 43, частини третьої статті 56, частини третьої статті 59 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (арк. спр. 6).

Відповідачем в якості доказу підстави скликання відповідної сесії до матеріалів справи надано лист-клопотання, в якому зазначено, що на підставі пункту 1 частини першої статті 43, частини третьої статті 56, частини третьої статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» депутати Сєвєродонецької районної ради вносять на розгляд четвертої сесії Сєвєродонецької районної ради проект рішення районної ради «Про звільнення з посади заступника голови районної ради ОСОБА_1 ».

Частинами п'ятою-сьомою та дев'ятою визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.

У цих випадках сесія скликається:

1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;

2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.

Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

Наведеною нормою чітко визначено, порядок скликання сесії районної ради. При цьому, у разі немотивованої відмови голови районної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається його заступником, або, зокрема, за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради.

На виконання положень вказаної норми відповідачем до матеріалів справи не надано жодних доказів в підтвердження немотивованої відмови голови районної ради або його заступника скликати відповідну сесію. Також не надано доказів в підтвердження надання пропозиції/вимоги депутатів районної ради щодо скликання сесії, які становлять не менш як одну третину складу ради, з підстав немотивованої відмови голови районної ради або його заступника скликати сесію ради.

Згідно із частиною 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина 1 статті 73 КАС України).

Відповідно до частини 3 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (частина шоста статті 80 КАС України).

Письмовими доказами відповідно до частини першої статті 94 КАС України є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).

Одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.

Враховуючи обставини справи, характер спірних правовідносин та предмет доказування, суд вважає, що для повного, всебічного та об'єктивного розгляду адміністративної справи, для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, з метою прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, слід витребувати від Сєвєродонецької районної ради Луганської області докази в підтвердження немотивованої відмови голови районної ради або його заступника скликати відповідну сесію ради; докази в підтвердження надання пропозиції/вимоги депутатів районної ради щодо скликання сесії, які становлять не менш як одну третину складу ради, з підстав немотивованої відмови голови районної ради або його заступника скликати сесію ради.

Керуючись статтями 9, 72, 80, 94, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Витребувати від Сєвєродонецької районної ради Луганської області докази в підтвердження немотивованої відмови голови районної ради або його заступника скликати відповідну сесію Сєвєродонецької районної ради Луганської області ; докази в підтвердження надання пропозиції/вимоги депутатів районної ради щодо скликання сесії Сєвєродонецької районної ради Луганської області, які становлять не менш як одну третину складу ради, з підстав немотивованої відмови голови районної ради або його заступника скликати сесію ради.

Зазначену інформацію та належним чином засвідчені докази надати суду терміново.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Є.О. Кисельова