Рішення від 17.08.2021 по справі 160/9945/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2021 рокуСправа № 160/9945/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 22.06.2021 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви про призначення пенсії від 28.04.2021;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, та з 15.08.2016 по 11.10.2016 в стаж роботи за провідною професією «гірник очисного забою з повним робочим днем в шахті» з урахуванням роз'яснень Міністерства Соцполітики від 20.01.1992 № 8;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три період проходження військової служби при частковій мобілізації з 26.07.2015 по 12.10.2016 в стаж роботи за провідною професією «гірник очисного вибою з повним робочим днем в шахті» з урахуванням Роз'яснень Міністерства Соцполітики від 20.01.1992 № 8;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи період проходження виробничої практики учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем у шахті з 12.12.2013 по 19.01.2014;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії з 28.04.2021.

2. Ухвалою суду від 29.06.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази, встановлено строк для подання відзиву та витребуваних судом доказів.

3. 20.07.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказами його направлення позивачу, надано витребувані судом докази.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Право на пенсію за віком на пільгових умовах позивач отримав відповідно до частини третьої статті 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.

5. У призначенні пенсії позивачу відмовлено листом від 06.05.2021.

6. З підставами відмови у призначенні пенсії позивач не погоджується та вважає, що має достатній пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

7. Відповідачем не був зарахований період проходження військової служби при частковій мобілізації з 26.07.2015 по 12.10.2016 до пільгового стажу за провідною професією, крім того, вказаний період зараховується до пільгового стажу в потрійному розмірі (один місяць служби за три).

8. Згідно довідки від 19.02.2021 № 7/446 позивач брав безпосередню участь у бойових діях у зоні АТО з: 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, з 15.08.2016 по 11.10.2016.

9. Ці періоди не були зараховані відповідачем до пільгового стажу роботи в потрійному розмірі (один місяць служби за три).

10. Такі дії відповідача порушують право позивача на пенсійне забезпечення.

11. Позивач вважає, що відповідачем неправомірно не зараховано до пільгового стажу роботи період проходження виробничої практики учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем у шахті з 12.12.2013 по 19.01.2014 у зв'язку з відсутністю спусків у шахту.

12. Згідно запису трудової книжки № 9 та довідки про підтвердження пільгового стажу роботи від 28.04.2021 № 359 з 12.12.2013 по 19.01.2014 позивач проходив виробничу практику учнем гірника очисного вибою з повним робочим днем у шахті та отримував 100% тарифної ставки гірника очисного вибою відповідно до розпорядження від 22.01.2014 № 105к, що підтверджує повну зайнятість під землею.

13. Станом на дату звернення із заявою від 28.04.2021 до відповідача про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням кратного обчислення періоду безпосередньої участі в АТО та періоду мобілізації (один місяць служби за три), з урахуванням роз'яснень Міністерства Соцполітики від 20.01.1992 № 8 позивач має достатній стаж для призначення пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

14. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що довідки учасникам бойових дій видаються згідно додатку № 2 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993.

15. Довідки повинні містити запис про те, що «зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці».

16. Згідно із статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

17. З огляду на вищезазначене, період проходження військової служби під час часткової мобілізації з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, з 15.08.2016 по 11.10.2016, в тому числі період мобілізації з 26.07.2015 по 12.10.2016 зараховано позивачу до загального та пільгового стажу роботи згідно статті 115 Закону № 1058-ІV в одинарному розмірі.

18. Позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016 та з 15.08.2016 по 11.10.2016, а отже зарахувати весь період проходження військової служби при частковій мобілізації з 26.07.2015 по 12.10.2016 немає законних підстав, оскільки це суперечить наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530.

19. Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

20. Відповідно до довідки від 24.03.2021 № 567, виданої Філією «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», позивач у період з 05.11.2013 по 21.01.2014 проходив навчання з відривом від виробництва за професією «Гірник очисного забою», отже, зарахувати період навчання з відривом від виробництва з 12.12.2013 по 19.01.2014 немає законних підстав.

21. Загальний стаж роботи позивача складає 44 роки 10 місяців 14 днів, у тому числі: пільговий стаж (частина 3 статті 114 Закону № 1058-ІV, Постанова № 202 (25)) становить 21 рік 1 місяць 24 дні, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах (менше 25 років).

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

22. ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що вбачається з посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 30.06.2016.

23. 28.04.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (відділ обслуговування громадян № 23 (сервісний центр)) із заявою про призначення пенсії за віком стаття 14 (25).

24. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт; посвідчення УБД серії НОМЕР_1 від 30.06.2016; довідки про джерела доходів з 01.07.2000 у кількості 3; довідки про прийняття на роботу (навчання) у кількості 2; документи про виконання роботи, яка дає право на певний вид пенсії від 28.01.2021 № 359; документи про місце проживання (реєстрації особи); документи про стаж, що визначені «Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 у кількості 3; інший документ у кількості 5; трудова книжка; військовий квиток серії НОМЕР_2 ; диплом.

25. Заяву та документи прийнято 28.04.2021 і зареєстровано за № 2671.

26. Розглянувши заяву позивача від 28.04.2021 про призначення пенсії, Відділом перерахунку пенсій № 6 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 06.05.2021, в якому, зокрема, зазначено:

- служба в АТО зарахована до пільгового стажу для визначення права для призначення пенсії згідно статті 114 Закону;

- пільговий стаж за статтею 114 Закону складає - 21 рік 1 місяць 24 дні, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах;

- загальний стаж роботи складає 23 роки 10 місяців 14 днів;

- згідно наданих документів з 12.12.2013 по 19.01.2014 працював учнем підземного гірника очисного забою на період виробничої практики з повним робочим днем у шахті. Інформація про спуски в шахту відсутня, тому період роботи з 12.12.2013 по 19.01.2014 неможливо зарахувати до пільгового стажу роботи.

27. Відповідно до протоколу від 30.04.2021 № 046350007368 у позивача відсутнє право на пенсію. Страховий стаж (повний) 44 роки 10 місяців 14 днів; страховий стаж до 01.01.2004 складає 6 років 10 місяців 13 днів; страховий стаж після 01.01.2004 складає 17 років 0 місяців 1 день; додаткові роки за Список № 1 - 21 рік 0 місяців 0 днів, в тому числі: робота за Списком № 1 складає 22 роки 4 місяці 6 днів.

обставини щодо періодів проходження військової служби

28. З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив військову службу:

- у Військовій частині НОМЕР_3 НГУ з 26.07.2017 по 02.09.2015;

- у Військовій частині НОМЕР_4 НГУ з 03.09.2015 по 29.03.2016;

- у Військовій частині НОМЕР_5 НГУ з 29.03.2016 по 12.10.2016.

29. Відповідно до наданих довідок:

- від 19.02.2021 № 7/446, виданої Павлоградським об'єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки: позивач приймав участь у бойових діях в зоні АТО у складі в/ч НОМЕР_4 у період з 29.09.2015 по 27.11.2015; у складі в/ч НОМЕР_5 у період з 01.04.2016 по 10.08.2016 та з 15.08.2016 по 11.10.2016;

- від 30.11.2015 № 377, виданої Військовою частиною НОМЕР_4 НГУ: позивач у період з 29.09.2015 по 27.11.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Рубіжне Луганської області;

- від 12.10.2016 № 1308, виданої Військовою частиною НОМЕР_5 НГУ: позивач дійсно з 01.04.2016 по 10.08.2016 та з 15.08.2016 по 11.10.2016 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції м. Маріуполь та м. Волноваха Донецької області, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції.

обставини щодо періоду проходження виробничої практики

30. Згідно із трудовою книжкою НОМЕР_6 , позивач:

- запис № 9: 12.12.2013 направлений на виробничу практику учнем гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті;

- запис № 10: 22.01.2014 після курсів повернений на попереднє місце роботи гірником підземним по 3-му розряду з повним робочим днем в шахті.

31. Відповідно до довідки від 24.03.2021 № 567, виданої Філією «Учбово-курсовий комбінат» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», позивач у період з 05.11.2013 по 21.01.2014 проходив навчання з відривом від виробництва. Рішенням кваліфікаційної комісії присвоєно кваліфікацію «Гірник очисного забою» п'ятого розряду.

32. У довідці від 28.04.2021 № 359 про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу», зокрема, зазначено, що позивач:

- з 12.12.2013 по 19.01.2014 - учень гірника очисного забою підземного з повним робочим днем в шахті (виробнича практика) та отримував 100% тарифної ставки гірника очисного забою розпорядження від 11.12.2013 № 2050к, згідно частини 3 статті 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 12.12.2013 по 19.01.2014 - 0 років 01 місяць 08 днів.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

33. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

34. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

35. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

36. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

37. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

38. Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-ІV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

39. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):

- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

40. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

41. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

42. Відповідно до пунктів 1.1 та 1.3 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії може подаватись:

- заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436;

- представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

43. Згідно із пунктом 1.8 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

44. Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 встановлено:

- рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи;

- рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

45. Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

46. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

47. Згідно із частиною третьої статті 114 Закону № 1058-ІV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

щодо зарахування періоду у кратному розмірі

48. Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

49. Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2232-XII (у редакції дійсній на час перебування на військовій службі у спірний період) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

50. Статтею 2 Закону № 2232-XII також передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено:

- військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період;

- військову службу за контрактом осіб рядового складу;

- військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу.

51. Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає «Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413, у редакції на момент отримання позивачем статусу учасника бойових дій).

52. Згідно із пунктом 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення .

53. Пунктом 4 Порядку № 413 встановлено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є:

- документи про залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, передбачені абзацами другим - четвертим цього пункту, або нотаріально завірені свідчення не менше ніж двох свідків із числа осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які разом із такою особою брали участь в антитерористичній операції та отримали статус учасника бойових дій або інваліда війни, у разі підтвердження суб'єктами боротьби з тероризмом факту взаємодії зазначених осіб (особисто або під час перебування у складі добровольчих формувань) із Збройними Силами, МВС, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями та правоохоронними органами.

54. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

55. Відповідно до статті 1-2 Закону № 2011-ХІІ військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

56. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

57. Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

58. Абзацом другим пункту першого статті 8 Закону № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

59. Статтею 57 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

60. За правилами «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

VІІ. ОЦІНКА СУДУ

61. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

62. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

щодо права на зарахування спірних періодів до пільгового стажу та зобов'язання вчинити певні дії

(період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, та з 15.08.2016 по 11.10.2016)

63. У зв'язку з особливим характером військової служби військовослужбовцям надаються передбачені законом пільги, гарантії та компенсації.

64. Однією з соціальних пільг, визначених державою такій категорії громадян України, є обчислення вислуги років (часу проходження військової служби) на пільгових умовах для призначення пенсій.

65. Законодавством України передбачено пільгове (кратне) обчислення періоду проходження особами військової служби протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

66. Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач з 05.10.1998 по теперішній час працює на шахті імені Героїв космосу в/о «Павлоградвугілля» та виконує роботи в гірничому виробництві (проведення гірничих та інших робіт з метою видобутку вугілля).

67. У період з 26.07.2015 по 12.10.2016 проходив військову службу на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про часткову мобілізацію», що вбачається з військового квитка серії НОМЕР_2 .

68. До заяви про призначення пенсії від 28.04.2021 були надані усі документи на підтвердження безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, та з 15.08.2016 по 11.10.2016.

69. Таким чином, враховуючи, що позивач на момент призову на військову службу на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про часткову мобілізацію» працював за професією, що надавала право на пенсію на пільгових умовах, та в періоди з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, та з 15.08.2016 по 11.10.2016 безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на зарахування періоду проходження військової служби у періоди з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, та з 15.08.2016 по 11.10.2016 до пільгового стажу в кратному обчисленні (один місяць служби за три), що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

70. Висновки у цій справі узгоджуються із правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17 та від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а.

71. Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

(військової служби при частковій мобілізації з 26.07.2015 по 12.10.2016)

72. Суд зазначає, що відсутні правові підстави зарахування строку військової служби позивача в особливий періоди з 26.07.2015 по 28.09.2015, з 28.11.2015 по 31.03.2016, з 11.08.2016 по 14.08.2016 та 12.10.2016 - один місяць служби за три, оскільки в цей період позивач не приймав безпосередньої участі в антитерористичній операції.

73. При цьому, суд звертає увагу, що у спірні періоди при здачі звітів ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (код ЄДРПОУ 00178353) вказувалося, що страхові внески за позивача вносилися за професією і кодом ЗПЗ014А2.

74. Відповідно до Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (Додаток 3 до «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 № 435):

- код підстав для обліку спецстажу за ЗПЗ014А2 - це код для застрахованих осіб, які є працівниками провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого.

75. У довідці від 28.04.2021 № 359 про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу», зокрема, зазначено, що позивач:

- з 17.03.2015 по теперішній час - гірник очисного забою підземний з повним робочим днем у шахті розпорядження від 17.03.2015 № 48/8к, згідно з частиною третьою статті 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 17.03.2015 по 27.04.2021 - 06 років 01 місяць 11 днів.

76. Таким чином, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на зарахування періоду проходження військової служби на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про часткову мобілізацію» з 26.07.2015 по 28.09.2015, з 28.11.2015 по 31.03.2016, з 11.08.2016 по 14.08.2016 та 12.10.2016 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

(щодо проходження виробничої практики з 12.12.2013 по 19.01.2014)

77. Документами, наданими до матеріалів справи, підтверджено, що позивач у період з 12.12.2013 по 19.01.2014 проходив виробничу практику учнем гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті.

78. При цьому, довідка від 28.04.2021 № 359 про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» містить, зокрема, відомості, що позивач:

- з 12.12.2013 по 19.01.2014 - учень гірника очисного забою підземного з повним робочим днем в шахті (виробнича практика) та отримував 100% тарифної ставки гірника очисного забою розпорядження від 11.12.2013 № 2050к, згідно частини 3 статті 114 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 12.12.2013 по 19.01.2014 - 0 років 01 місяць 08 днів.

79. Доказів того, що зазначена довідка оскаржувалась у судовому порядку та визнавалась недійсною, матеріали справи не містять.

80. Відповідно до довідки форми ОК-5 трудовий стаж за період грудень 2013 року (з 01.12.2013 по 31.12.2013) та січень 2014 року (з 01.01.2014 по 31.01.2014) зараховано позивачеві як спеціальний стаж та позначено кодом «ЗПЗ013А1».

81. Відповідно до Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (Додаток 3 до «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 09.09.2013 № 454):

- код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3013А1 - це код для застрахованих осіб, які є працівниками, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону: на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.

82. З урахуванням вище викладеного, суд доходить висновку, що у позивача наявне право на зарахування періоду проходження виробничої практики з 12.12.2013 по 19.01.2014 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

83. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов'язків у межах наданих повноважень, тощо.

84. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

85. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

86. Суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо:

- неврахування кратного пільгового обчислення - один місяць служби за три при обчисленні проходження військової служби в особливий період, а саме періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, та з 15.08.2016 по 11.10.2016, що дає право на пільгову пенсію відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- незарахування періоду проходження військової служби на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про часткову мобілізацію» з 26.07.2015 по 28.09.2015, з 28.11.2015 по 31.03.2016, з 11.08.2016 по 14.08.2016 та 12.10.2016 (день) та період проходження виробничої практики з 12.12.2013 по 19.01.2014 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

87. На захист порушеного права позивача, суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати:

- зарахувати ОСОБА_1 у пільговому (кратному) обчисленні періоди проходження військової служби протягом якої особа брала участь в антитерористичній операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, та з 15.08.2016 по 11.10.2016, - один місяць за три до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зарахувати періоди проходження військової служби на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про часткову мобілізацію» з 26.07.2015 по 28.09.2015, з 28.11.2015 по 31.03.2016, з 11.08.2016 по 14.08.2016 та 12.10.2016 (день) та період проходження виробничої практики з 12.12.2013 по 19.01.2014 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

(щодо визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії та зобов'язання вчинити певні дії)

88. Розглянувши заяву позивача від 28.04.2021 про призначення пенсії за віком, Відділ перерахунку пенсій № 6 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії від 06.05.2021.

89. Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів таких правовідносин і мають обов'язковий характер.

90. Предметом оскарження є дії суб'єкта владних повноважень, якщо вони обмежують чи порушують права чи законні інтереси особи.

91. Отже, належним способом захисту порушеного права позивача є оскарження рішення про відмову у призначенні пенсії від 06.05.2021, прийняте Відділом перерахунку пенсій № 6 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

92. При цьому, Відділ перерахунку пенсій № 6 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області.

93. Судом встановлено, що відповідачем передчасно здійснено висновок про відсутність пільгового стажу у позивача та відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-ІV.

94. Суд зазначає, що до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.

95. З урахуванням викладеного, суд з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, виходить за межі позову та:

- визнає протиправним та скасовує рішення Відділу перерахунку пенсій № 6 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії від 06.05.2021;

- зобов'язує повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.04.2021 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

96. При цьому, не підлягають задоволенню вимоги про зарахування спірних періодів до спеціального стажу, оскільки Законом № 1058-ІV не передбачено зарахування періодів до спеціального, крім того, позивачем у позовній заяві не обґрунтовано підстав зарахування спірних періодів саме до спеціального стажу; та зобов'язання відповідача призначити пенсію, оскільки вказані вимоги є передчасними та заявленими на майбутнє.

щодо застосування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8

97. Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII введений в дію 01.01.1992 на підставі постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 06.12.1991 № 1931-XII (далі - Постанова № 1931-XII).

98. Відповідно до пункту п'ятого Постанови № 1931-XII (у первісній редакції) надано Міністерству соціального забезпечення України право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.

99. Міністерством соціального забезпечення України відповідно до постанови № 1931-XII видано роз'яснення від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яким встановлено, що працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземного та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;

- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

100. 01.01.2004 набрав чинності Закон України Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

101. Згідно із розділом II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 17.11.2005 № 3108-ІV пункт 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1931-XII визнано таким, що втратив чинність.

102. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (дата набрання чинності 11.10.2017) внесені зміни до Закону № 1058-IV, а саме доповнено розділом XIV-1, зокрема такого змісту:

103. «Стаття 114. Пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

3. Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті».

104. Таким чином, з 11.10.2017 право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

105. Оскільки позивач звернувся до Пенсійного фонду за призначенням пенсії 28.04.2021, то у суду не має підстав для застосування правил та умов Закону № 1788-XII, роз'яснення від 20.01.1992 № 8, яке не має нормативного характеру.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

106. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.

107. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

108. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_7 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

109. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування кратного пільгового обчислення - один місяць служби за три при обчисленні періоду проходження військової служби в особливий період, а саме періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, та з 15.08.2016 по 11.10.2016, що дає право на пільгову пенсію відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

110. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування періоду проходження військової служби на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про часткову мобілізацію» з 26.07.2015 по 28.09.2015, з 28.11.2015 по 31.03.2016, з 11.08.2016 по 14.08.2016 та 12.10.2016 (день) та період проходження виробничої практики з 12.12.2013 по 19.01.2014 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

111. Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу перерахунку пенсій № 6 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії від 06.05.2021.

112. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- зарахувати ОСОБА_1 у пільговому (кратному) обчисленні періоди проходження військової служби протягом якої особа брала участь в антитерористичній операції з 29.09.2015 по 27.11.2015, з 01.04.2016 по 10.08.2016, та з 15.08.2016 по 11.10.2016, - один місяць за три до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зарахувати ОСОБА_1 періоди проходження військової служби на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про часткову мобілізацію» з 26.07.2015 по 28.09.2015, з 28.11.2015 по 31.03.2016, з 11.08.2016 по 14.08.2016 та 12.10.2016 (день) та період проходження виробничої практики з 12.12.2013 по 19.01.2014 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.04.2021 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

113. В іншій частині позовних вимог відмовити.

114. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 908 грн.

115. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба