про заміну сторони у виконавчому листі
17 серпня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1511/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження питання про заміну боржника у виконавчому листі в адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Луцький ремонтний завод «Мотор» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування вимоги та рішення,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2019 року у цій справі позов Державного підприємства «Луцький ремонтний завод «Мотор» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування вимоги та рішення задоволено повністю: визнано протиправною та скасовано вимогу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 11 березня 2019 року №Ю-0001494813 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 2404383,38 грн; визнано протиправним та скасовано рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 11 березня 2019 року №0001504813 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 1202191,69 грн; стягнуто на користь Державного підприємства «Луцький ремонтний завод «Мотор» за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судові витрати у сумі 19210,00 грн (дев'ятнадцять тисяч двісті десять грн 00 коп.).
Додатковим судовим рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2019 року стягнуто на користь Державного підприємства «Луцький ремонтний завод «Мотор» за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби витрати на професійну правничу допомогу в сумі 25000,00 грн.
28 квітня 2021 року Волинський окружний адміністративний суд видав позивачу виконавчий лист №7508/2021р.
12 серпня 2021 року до суду надійшла заява Державного підприємства «Луцький ремонтний завод «Мотор» про заміну у виконавчому листі №7508/2021, виданому Волинським окружним адміністративним судом 28 квітня 2021 року, боржника - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на правонаступника - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Ухвалою суду від 12 серпня 2021 року прийнято до провадження заяву про заміну божника у виконавчому листі та призначено її до судового розгляду у судовому засіданні на 11:00 17 серпня 2021 року.
Учасники справи у судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
Згідно з частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З урахуванням положень частини четвертої статті 229, частини другої статті 379 КАС України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності представників учасників справи в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів заяви про заміну сторони у виконавчому листі, суд зазначає таке.
Частинами першою, четвертою статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року №846) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (пункт 2 зазначеної постанови).
19 червня 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова №537), пунктом 1 якої утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, у тому числі Офіс великих платників податків ДПС.
Відповідно до пункту 2 Постанови №537 реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2, зокрема, Офіс великих платників податків ДФС, який реорганізується, приєднується до Офісу великих платників податків ДПС.
Як визначено пунктами 3, 4 Постанови №537, територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України; визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28 серпня 2019 року №36 «Про початок діяльності Державної податкової служби», наказу Офісу великих платників податків ДПС від 29 серпня 2019 року №9, розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС функцій і повноважень Офісу великих платників податків ДФС.
У свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, у тому числі Офіс великих платників податків ДПС. Абзацом четвертим пункту 2 цієї постанови обумовлено, що права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, у тому числі Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Як видно із відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44045187) зареєстровано 30 вересня 2020 року.
Відповідно до Положення про Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 листопада 2020 року №643, Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником майна, прав та обов'язків Офісу великих платників податків ДПС у відповідних сферах діяльності.
Пунктом 15 цього Положення визначено, що Міжрегіональне управління створюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.
Наказом Державної податкової служби України від 24 грудня 2020 року №755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» розпочато з 01 січня 2021 року здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30 вересня 2020 року №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови №893.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стягувач Державне підприємство «Луцький ремонтний завод «Мотор» перебуває на обліку як платник податків у Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.
З наведеного слідує, що Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є правонаступником Офісу великих платників податків Державної податкової служби, яке було правонаступником Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (має місце функціональне правонаступництво).
Оскільки виконавчий лист не перебуває на примусовому виконанні, то з урахуванням наведених вище положень суд дійшов висновку про наявність відповідно до частини четвертої статті 379 КАС України достатніх підстав для заміни сторони у виконавчому документі, а саме боржника - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на кінцевого правонаступника - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 379 КАС України, суд
Заяву Державного підприємства «Луцький ремонтний завод «Мотор» про заміну сторони у виконавчому листі її правонаступником в адміністративній справі за позовом Державного підприємства «Луцький ремонтний завод «Мотор» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування вимоги та рішення задовольнити.
Замінити у виконавчому листі №7508/2021р., виданому 28 квітня 2021 року Волинським окружним адміністративним судом у справі №140/1511/19, боржника - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (ідентифікаційний код юридичної особи 39440996) на правонаступника - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44045187).
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.Я. Ксензюк