Рішення від 05.08.2021 по справі 924/248/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.08.2021Справа № 924/248/21

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К. І., при секретарі судового засідання Волковій Д. Р., розглянувши у порядку загального позовного провадження господарську справу

за позовною заявою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях

до Державної служби з безпеки на транспорті

про стягнення 10 334, 47 грн.

за участю представників:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Хмельницької області з позовом звернулось Регіональне відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях (далі - РВ ФДМУ України по Вінницькій та Хмельницькій областях, позивач) до Державної служби з безпеки на транспорті (далі - Державна служба, відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 10 334, 47 грн. за договором № 1/к від 15.08.2014 р. про відшкодування витрат балансоутримувача з надання комунальних та інших послуг.

У обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов вказаного договору в частині здійснення орендарем своєчасної сплати комунальних платежів у 2020 році, передбачених цією угодою. У позові РВ ФДМУ України по Вінницькій та Хмельницькій областях просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 10 334,47 грн.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 23.03.2021 р. вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

У підготовчому засіданні ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 12.04.2021 р. дану справу передано на розгляд до Господарського суду міста Києва за територіальною підсудністю.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.05.2021 р. вказану справу прийнято до провадження, вирішено здійснювати її розгляд зі стадії підготовчого засідання, сторонам надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов'язки.

У визначений законом строк відповідач надав суду відзив на позов, у якому проти заявлених вимог заперечив з огляду на відсутність коштів у Державному бюджеті, оскільки додаткова угода до договору № 1/к від 15.08.2014 р., якою договір про відшкодування витрат був продовжений на новий строк (до 31.12.2020 р.), не була зареєстрова у 2020 бюджетному році, у зв'язку з чим фінансування на оплату комунальних послуг за цим договором немає.

У судове засідання, призначене для розгляду справи по суті на 05.08.2021 р., представники позивача та відповідача не з'явились, належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Представник позивача через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду справи, а представник відповідача - клопотання про розгляд справи без його участі.

Суд, розглянувши заяви учасників справи по суті спору та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Установлено, що 01.08.2014 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області (правонаступником якого є РВ ФДМУ України по Вінницькій та Хмельницькій областях, орендодавець) та Управлінням Укртрансінспекції у Хмельницькій області (орендар) був укладений договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності № 1584 (далі - договір оренди). Відповідно до умов вказаного договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлові приміщення загальною площею 143,5 кв.м., розташовані за адресою: вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, 29013, що перебуває на балансі РВ ФДМУ по Хмельницькій області (п. 1.1).

Згідно з п. 2.1 цього договору орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передавання майна.

Орендар зобов'язується здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна. Протягом 15 робочих днів, після підписання цього договору орендар зобов'язався укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна, надання комунальних послуг орендарю та компенсації податку на землю (п. 5.10 договору).

Додатковими угодами від 12.10.2016 р., від 10.07.2017 р., від 31.01.2020 р., від 12.06.2020 р. до вказаного договору оренди сторонами були внесені зміни, зокрема, замінено орендаря його правонаступником - Державною службою з безпеки на транспорті, збільшено площу орендованого майна до 225,34 кв.м., продовжено строк дії договору оренди до 30.04.2023 р.

Із матеріалів справи вбачається, що на виконання умов договору оренди РВ ФДМУ по Хмельницькій області надало Управлінню Укртрансінспекції у Хмельницькій області в оренду приміщення по вул. вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, що підтверджується актом приймання-передачі індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності від 01.08.2014 р.

Також на виконання умов договору оренди, 15.08.2014 р. між РВ ФДМУ по Хмельницькій області (балансоутримувач) та Управлінням Укртрансінспекції у Хмельницькій області, правонаступником якого є Державна служба з безпеки на транспорті (орендар), був укладений договір про відшкодування витрат балансоутримувача по наданню комунальних та інших послуг орендарю № 1/к (далі - договір відшкодування витрат), відповідно до умов якого балансоутримувач забезпечує орендаря електроенергією, тепловою енергією, водопостачанням і водовідведенням та вивозом сміття з орендованих приміщень в адмінбудівлі по вул. Соборна, 75 в м. Хмельницькому, а орендар бере участь у витратах балансоутримувача (п. 1.1).

Відповідно до п. 2.2.1 договору про відшкодування витрат орендар зобов'язується своєчасно і в повному обсязі сплачувати комунальні послуги.

Договір відшкодування витрат діє з 01.08.2014 р. по 30.06.2017 р. включно.

Також додатковим договором № 13 від 15.12.2020 р., що є невід'ємною частиною вказаного договору, сторони дійшли згоди, що відносини між балансоутримувачем та орендарем, що виникли з 01.01.2020 р. за цим договором, діють до 31.12.2020 р. включно в порядку ст. 631 ЦК України.

У додатку до договору про відшкодування витрат «Перелік робіт щодо обслуговування, утримання будівлі» сторони погодили послуги, які надаються балансоутримувачем орендарю, при цьому у п. 5.7 договору сторони дійшли згоди, що він є невід'ємною частиною договору про відшкодування витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України).

За змістом ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 2 ст. 901 ЦК України встановлено, що положення глави 63 Цивільного кодексу України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Згідно зі статтею 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний сплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

За змістом ст. 1, 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством. Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Відповідно до п. 18 Порядку обліку та оплати послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Як вже зазначалось, відповідач, починаючи з серпня 2014 року, на підставі договору оренди користується нежитловими приміщеннями, наданими йому позивачем, отже, у нього виник обов'язок з відшкодування витрат балансоутримувача (РВ ФДМУ України по Вінницькій та Хмельницькій областях) за користування об'єктом оренди.

Разом з тим, матеріали справи свідчать, що відповідач взяті на себе зобов'язання щодо участі у витратах балансоутримувача виконав неналежним чином, не відшкодував позивачу витрати зі сплати комунальних послуг (за водовідведення, водопостачання та електропостачання) у сумі 10 334,47 грн., нараховані за період з січня 2020 р. по грудень 2020 р.

Наявність вказаної заборгованості підтверджується наявними у справі рахунками-актами наданих комунальних послуг від 20.01.2020 р., від 28.02.2020 р., від 27.04.2020 р., від 26.05.2020 р., від 22.06.2020 р., від 17.07.2020 р., від 28.08.2020 р., від 18.09.2020 р., від 28.10.2020 р., від 27.11.2020 р., що були отримані відповідачем нарочно, а також рахунком-актом від 22.12.2020 р., від отримання якого представник Державної служби з безпеки на транспорті відмовився.

04.12.2020 р. РВ ФДМУ по Вінницькій та Хмельницькій областях звернулось до відповідача з вимогою про сплату заборгованості у сумі 10 334,47 грн. (поштове відправлення № 2900502965024). Вказана вимога була отримана відповідачем 07.12.2020 р., про що свідчить інформація з сервісу «Укрпошта» про відстеження руху поштових відправлень за вказаним трек-номером, однак, залишена відповідачем без задоволення.

Отже, судом встановлено, що у відповідача виникла заборгованість за договором відшкодування витрат № 1/к від 15.08.2014 р. у сумі 10 334,47 грн.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події (ст. 530 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГК України господарське зобов'язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Оскільки відповідач доказів, які підтверджують відшкодування балансоутримувачу комунальних послуг, наданих за період з січня 2020 р. по грудень 2020 р., суду не надав, доводів позивача не спростував, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача щодо стягнення з Державної служби з безпеки на транспорті основної заборгованості у сумі 10 334,47 грн. є правомірними та такими, що підлягають задоволенню у вказаному розмірі.

Твердження відповідача про те, що сплата наданих послуг у визначений договором строк неможлива у зв'язку з закінченням бюджетного періоду та відсутністю зареєстрованого у Державній казначейській службі додаткового договору № 13 від 15.12.2020 р., суд відхиляє та зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Бюджетного Кодексу України (далі - БК України) одержувач бюджетних коштів - це суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Згідно з п. 1.4 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби в Україні бюджетне фінансове зобов'язання - це зобов'язання одержувача бюджетних коштів сплатити кошти за будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду відповідно до законодавства.

Разом з тим, вказані положення бюджетного законодавства не забороняли орендарю у спірних відносинах погодити бюджетні асигнування у кошторисі на 2020 рік на оплату комунальних послуг за договором про відшкодування витрат балансоутримувача № 1/к від 15.08.2014 р. У той же час, орендар беззаперечно прийняв на себе обов'язок відшкодувати балансоутримувачу витрати за користування приміщенням у період з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. і такий обов'язок відповідача не був поставлений у залежність від бюджетного фінансування за умовами договору.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 07.11.2019 р. по справі № 916/1345/19, від 10.04.2018р. у справі №12-46гс1, а також зробив висновок Європейський Суд з прав людини у справах "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус" від 8 жовтня 2005 року та "Бурдов проти Росії", відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для звільнення боржника від відповідальності за невиконання обов'язку сплатити вартість наданих послуг (поставленого товару).

Отже, за висновком суду зазначена обставина не є підставою для невиконання відповідачем своїх господарських зобов'язань, тому позов РВ ФДМУ України по Вінницькій та Хмельницькій областях слід задовольнити.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Також при вирішенні питання про розподіл судових витрат представник позивача просив повернути судовий збір, сплачений ним за подання позову у більшому розмірі, ніж передбачено законом.

Відповідно до частини 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.

У даному випадку позов РВ ФДМУ був оплачений судовим збором у сумі 4 204,00 грн., тобто у більшому розмірі, ніж визначено законом (2 270,00 грн.), відтак, на користь позивача підлягає поверненню з Державного бюджету України судовий збір у сумі 1 934,00 грн. (4 204,00 грн. - 2 270,00 грн.).

На підставі викладеного, керуючись ст. 73-79, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях до Державної служби з безпеки на транспорті про стягнення заборгованості у сумі 10 334, 47 грн. задовольнити.

Стягнути з Державної служби з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, проспект Перемоги, 14; ідентифікаційний код 39816845) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях (21018, м. Вінниця, вул. Гоголя, 10, ідентифікаційний код 42964094) заборгованість у сумі 10 334 (десять тисяч триста тридцять чотири) грн. 47 коп., судовий збір у сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій (21018, м. Вінниця, вул. Гоголя, 10, ідентифікаційний код 42964094) з Державного бюджету України судовий збір у сумі 1 934 (одна тисяча дев'ятсот тридцять чотири) грн. 00 коп., сплачений платіжним дорученням № 932 від 22.12.2020 р.

Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені в нарадчій кімнаті в судовому засіданні 5 серпня 2021 року.

Повний текст рішення складений 16 серпня 2021 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Головіна К. І.