Ухвала від 18.08.2021 по справі 903/209/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

18 серпня 2021 року Справа № 903/209/21

за позовом: Заступника керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, м. Київ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державне підприємство "Старовижівське лісове господарство", смт. Стара Вижівка, Волинська обл.

до відповідача 1: Ковельської районної державної адміністрації, м.Ковель, Волинська обл.

до відповідача 2: Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, м. Луцьк

про визнання незаконними та скасування розпоряджень Старовижівської районної державної адміністрації, усунення перешкод у здійсненні права розпорядження земельною ділянкою площею 9,5984 га шляхом скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з одночасним припиненням речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі

Cуддя Кравчук А.М.

Секретар судового засідання Лівандовський Т.Г.

Представники:

від позивача: Савчук Г.Р., посвідчення №АА 007983

від третьої особи: Багацький Є.Г., ордер від 11.04.2021

від відповідача 2: Ковальчук О.В., довіреність від 07.05.2021 №0-3-0.6-11/62-21

у судовому засіданні взяв участь: прокурор відділу прокуратури Волинської області Присяжнюк І.Б., посвідчення №059361 від 25.01.2021

Встановив: Заступник керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України звернувся з позовом до відповідачів 1) Старовижівської районної державної адміністрації, 2) Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати розпорядження Старовижівської районної державної адміністрації від 26.12.2013 №318 “Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності за межами населених пунктів на території Старовижівського району” в частині затвердження такої документації щодо земельної ділянки площею 9,5984 га з кадастровим номером 0725084602:02:000:9989;

- визнати незаконним та скасувати п. 416 додатку до розпорядження першого заступника голови Старовижівської районної адміністрації від 26.10.2016 №351 “Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 26.12.2013 №318”;

- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпорядження земельною ділянкою площею 9,5984 га, кадастровий номер 0725084602:02:000:9989 шляхом скасування її державної реєстрації в державному земельному кадастрі;

- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпоряджатися земельною ділянкою шляхом скасування рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Старовижівської районної державної адміністрації Осіїк О. А. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 05.12.2016, індексний номер 32731903, яким проведено державну реєстрацію за Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області права власності: державна на земельну ділянку площею 9,5984 га з кадастровим номером 0725084602:02:000:9989 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з одночасним припиненням речових прав Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а саме: права власності - державна на земельну ділянку площею 9,5984 га з кадастровим номером 0725084602:02:000:9989 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на порушення відповідачами норм земельного законодавства.

Ухвалою суду від 29.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 12.05.2021 о 10:30 год. Залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Державне підприємство “Старовижівське лісове господарство” (44400, Волинська область, смт. Стара Вижівка, вул. Незалежності, 66). Запропоновано: відповідачам подати суду в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності, копію відзиву надіслати позивачу, прокурору, третій особі, докази чого подати суду; прокурору та позивачу подати суду відповідь на відзив не пізніше 3-х днів з дня отримання відзиву з доказами надіслання відповідачам та третій особі; відповідачам - заперечення на відповідь прокурора та позивача протягом 3-х днів з дня отримання відповіді з доказами надіслання прокурору, позивачу та третій особі; третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали подати суду письмові пояснення по суті пред'явленого позову, документи в їх обґрунтування, докази їх надіслання іншим учасникам по справі.

Ухвалу суду від 29.03.2021 ГУ Держгеокадастру у Волинській області отримало 31.03.2021, ДП "Старовижівське лісове господарство" - 02.04.2021 (а.с. 161, 167).

Строк для подання відзиву для ГУ Держгеокадастру у Волинській області - по 15.04.2021, Старовижівською РДА - по 16.04.2021

Строк для подання пояснень третьої особи ДП "Старовижівське лісове господарство" по 19.04.2021.

ДП "Старовижівське лісове господарство" у поясненнях від 11.04.2021 (а.с. 168-173), отриманих судом 12.04.2021, позовні вимоги підтримує. Вказує, що з аналізу долучених розпоряджень та наказів органів державної влади вбачаться, що дії Старовижівської РДА та ГУ Держгеокадастру у Волинській області спрямовані на вилучення земельних ділянок лісового фонду та зміну цільового призначення на землі сільськогосподарського призначення. При вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення ст. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України. Базове лісовпорядкування, в тому числі і щодо спірної лісової ділянки, проведено у 2012 році Українською лісовпорядною експедицією Українського лісовпорядного проектного виробничого об'єднання ВО "Укрдержліспроект", тобто до прийняття оспорюваного розпорядження від 26.12.2013. Земельна ділянка з моменту прийняття спірних рішень не огороджувалась, не забудовувалась, інформація про відведені у користування земельні ділянки за рахунок земель лісогосподарського призначення у загальнодоступних базах даних відсутня.

Волинська обласна прокуратура у клопотанні №15-841 вих 21 від 15.04.2021 (а.с. 176-191) у зв'язку з реорганізацією відповідача 1 просить замінити відповідача Старовижівську РДА належним відповідачем Ковельською РДА.

ГУ Держгеокадастру у Волинській області у відзиві від 14.04.2021 №9-3-0.6-2585/2-21 (а.с. 192-204, надісланий 14.04.2021) позов просить залишити без розгляду у зв'язку з відсутністю законних підстав для представництва інтересів держави, що свідчить про заявлення позову особою, яка не має процесуальної дієздатності, оскільки прокуратурою не надано можливості КМУ щодо оскарження підстав для представництва його інтересів в суді в порядку ч. 4 ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру" або подання позову самостійно. У позові просить відмовити. Вказує, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що спірна земельна ділянка до розроблення матеріалів лісовпорядкування 2012 року була надана ДП "Старовижівське лісове господарство". Матеріали лісовпорядкування не є документацією, яка згідно чинного законодавства встановлює категорію земель, а тому не може братися судом до уваги як доказ, що підтверджує належність земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення.

Відзив надісланий на електронні адреси сторін 14.04.2021 (а.с. 200-203).

Строк для подання відповіді на відзив по 19.04.2021.

Волинська обласна прокуратура у відповіді №15-865 вих21 від 20.04.2021 на відзив (а.с. 205-224, надіслана 20.04.2021) позовні вимоги підтримує. Зазначає, що вилучати земельні ділянки державної власності лісогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб має право виключно КМУ, у зв'язку з чим спірну земельну ділянку неправомірно віднесено до земель сільськогосподарського призначення та в подальшому зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно як земельну ділянку сільськогосподарського призначення із зазначенням її розпорядника ГУ Держгеокадастру у Волинській області.

Суд протокольною ухвалою від 12.05.2021 продовжив строк для подання відповіді на відзив та долучив її до матеріалів справи.

ГУ Держгеокадастру у Волинській області у запереченнях від 23.04.2021 (а.с. 226-242, надісланих суду 23.04.2021) позов просить залишити без розгляду, оскільки у даній справі не встановлено обставин, які б давали підстави для висновку про невиконання або неналежне виконання своїх функцій Кабінетом Міністрів України, який може бути позивачем та відповідачем у судах, зокрема звертатись до суду якщо це необхідно для здійснення його повноважень. Обставина не звернення позивача з позовом протягом певного періоду без з'ясування фактичного стану правовідносин між сторонами спору, не свідчить про неналежне виконання таким органом своїх функцій із захисту інтересів держави. У позові просить відмовити. Зазначає, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що спірна земельна ділянка до розроблення матеріалів лісовпорядкування 2012 року була надана ДП "Старовижівське лісове господарство". Матеріали лісовпорядкування не є документацією, яка згідно чинного законодавства встановлює категорію земель, а тому не може братися судом до уваги як доказ, що підтверджує належність земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення.

КМУ у відповіді від 28.04.2021 №09.1-13/21/429 на відзив позовні вимоги підтримує. Зазначає, що дії Старовижівської РДА спрямовані на вилучення земельних ділянок лісового фонду та зміну цільового призначення на землі сільськогосподарського призначення. Ефективне відновлення порушених інтересів держави в даному випадку можливе шляхом звернення органами прокуратури до суду в інтересах держави в особі КМУ. Просить продовжити строк для подання відповіді на відзив.

На підставі ст.ст. 119-120 ГПК України, суд протокольною ухвалою від 12.05.2021 продовжив строк Кабінету Міністрів України на подання відповіді на відзив та долучив її до матеріалів справи.

Ухвалами суду від 12.05.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів по 28.06.2021. Замінено первісного відповідача Старовижівську районну державну адміністрацію належним відповідачем Ковельською районною державною адміністрацією. Зобов'язано Волинську обласну прокуратуру надіслати Ковельській районній державній адміністрації копію позовної заяви з доданими документами, докази надіслання подати суду. Зобов'язано учасників справи направити Ковельській районній державній адміністрації надані суду відзиви, відповіді на відзив, заперечення на відповідь та інші подані докази чи пояснення, докази надіслання подати суду. Запропоновано Ковельській районній державній адміністрації подати суду в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності, копію відзиву надіслати сторонам, докази чого подати суду. Строки на подання відповіді на відзив, заперечень на відповідь на відзив встановлені ухвалою суду від 29.03.2021. Повідомлено Ковельську районну державну адміністрацію про відкладення підготовчого засідання на 15.06.2021 о 10:00 год.

14.06.2021 на адресу суду надійшла заява Волинської обласної прокуратури №15-1280 від 11.06.2021 про зміну предмету позову, зокрема позовні вимоги доповнено вимогою про визнання незаконним та скасування п. 131 додатку до наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 23.10.2019 №3-1956/15-19-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" щодо передачі земельної ділянки площею 9,5984 га з кадастровим номером 0725084602:02:000:9989 у комунальну власність Старовижівської селищної ради.

Ковельська райдержаміністрація у клопотанні від 14.06.2021 №820/24/2-21 розгляд справи просить проводити спочатку.

Враховуючи вищевикладене, рівність всіх учасників судового процесу, відсутність доказів надіслання ухвал суду від 12.05.2021 Ковельській райдержаміністрації, яка залучена до участі у справі в якості належного відповідача та встановлено строки для подання заяв по суті спору, з метою повного та всебічного розгляду справи, суд протокольною ухвалою від 15.06.2021 клопотання Ковельської райдержаміністрація від 14.06.2021 задовольнив, вирішив розгляд справи розпочати спочатку, підготовче засідання призначив на 21.07.2021 об 11 год. 30 хв.; визначив, що строки на подання заяв по суті спору встановлені ухвалою суду від 29.03.2021, 12.05.2021.

Суд протокольною ухвалою від 21.07.2021 заяву Волинської обласної прокуратури №15-1280 від 11.06.2021 про зміну предмету позову прийняв до розгляду.

21.07.2021 від ГУ Держгеокадастру у Волинській області надійшли клопотання від 19.07.2021 про застосування строків позовної давності та зупинення розгляду справи до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №359/3373/16-ц.

З метою повного та всебічного розгляду справи, враховуючи рівність всіх учасників судового процесу, усне клопотання прокурора про відкладення підготовчого засідання з метою ознайомлення та подання відповідних пояснень чи заперечень щодо поданих ГУ Держгеокадастру у Волинській області клопотань, строки підготовчого провадження, суд на підставі ст. 177 ГПК України продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів по 14.09.2021, підготовче засідання відклав на 18.08.2021 о 10 год. 30 хв.

12.08.2021 на адресу суду надійшло клопотання Волинської обласної прокуратури №15-1620 про заміну учасника справи Кабінет Міністрів України його правонаступником Волинської обласною державною адміністрацією.

Клопотання обґрунтоване тим, що на даний час Волинська обласна державна адміністрація є розпорядником земель лісогосподарського призначення, в тому числі щодо вилучення земельних ділянок спірної категорії.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав.

Учасники справи клопотання не заперечили.

Представник ДП "Старовижівське лісове господарство" зазначив, що Волинська обласна державна адміністрація має бути залучена до участі у справі в якості співвідповідача.

Відповідно до ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Підставою процесуального правонаступництва є наступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони, зокрема, внаслідок смерті, припинення юридичної особи шляхом реорганізації, заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, заміни особи у відносинах, зі спірних чи встановлених судом правовідносин майнового характеру. При процесуальному правонаступництві всі процесуальні дії, виконані попередником, є обов'язковими для правонаступника.

У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов'язки одного із суб'єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не приймала участі у цьому процесі.

Отже, процесуальне правонаступництво тісно пов'язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб'єктивного права або обов'язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому, незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду №805/4361/17-а від 30.12.2020.

Згідно ч. 8 ст. 122 Земельного кодексу України Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування, які не входять до складу адміністративно-територіальних одиниць, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст. 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.

Згідно п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); оборони; природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.

Таким чином земельні ділянки лісогосподарського призначення віднесені до земель державної форми власності.

Враховуючи вищевикладене, що на даний час Волинська обласна державна адміністрація є розпорядником земель лісогосподарського призначення, в тому числі щодо вилучення земельних ділянок вказаної категорії, суд дійшов висновку про задоволення клопотання Волинської обласної прокуратури та заміну позивача Кабінет Міністрів України його правонаступником Волинською обласною державною адміністрацією.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 52, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву Волинської обласної прокуратури від 12.08.2021 №15-1620 про заміну учасника справи задовольнити.

2. Замінити позивача Кабінет Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ) його правонаступником Волинською обласною державною адміністрацією (Київський м-н., 9, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 13366926).

Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України

Ухвала суду підписана 18.08.2021.

Ухвала суду може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 255-256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України

Суддя А. М. Кравчук