Ухвала від 12.08.2021 по справі 911/568/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"12" серпня 2021 р. Справа № 911/568/21

Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., за участю секретаря судового засідання Литовки А.С., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська електропостачальна компанія» від 30.07.2021 № 29/01-2381 про заміну боржника його правонаступником у справі

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська електропостачальна компанія»

до Сектора освіти Сквирської районної державної адміністрації

про видачу судового наказу про стягнення 42852,70 грн

за участю представників

стягувача (заявника): не з'явився;

боржника: не з'явився;

Білоцерківської РДА: Маценко О.Д. - представник за довіреністю від 19.03.2021 № 06-23/254;

встановив:

У лютому 2021 року до Господарського суду Київської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Миколаївська електропостачальна компанія» (далі - заявник, стягувач, ТОВ «Миколаївська ЕК») із заявою про видачу судового наказу за вимогою про стягнення із Сектора освіти Сквирської районної державної адміністрації (далі - боржник, Сектор освіти Сквирської РДА) 42852,70 грн заборгованості за договором про постачання електричної енергії споживачу № 21 від 21.02.2020.

Господарським судом Київської області 01.03.2021 видано судовий наказ про стягнення із Сектора освіти Сквирської РДА на користь ТОВ «Миколаївська ЕК» 42852,70 грн заборгованості за договором про постачання електричної енергії споживачу № 21 від 21.02.2020 та 227,00 грн судового збору.

Судовий наказ, виданий Господарським судом Київської області 01.03.2021 у справі № 911/568/21, набрав законної сили 26.03.2021 та направлений на адресу стягувача рекомендованим листом.

Через канцелярію Господарського суду Київської області 04.06.2021 від ТОВ «Миколаївська ЕК» надійшла заява від 18.05.2021 № 29/01-2006 про заміну боржника його правонаступником, у якій стягувач просить суд замінити Сектор освіти Сквирської РДА на його правонаступника - Відділ освіти Сквирської міської ради - у судовому наказі Господарського суду Київської області від 01.03.2021 у справі № 911/568/21.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.06.2021 у задоволенні заяви ТОВ «Миколаївська ЕК» від 18.05.2021 № 29/01-2006 про заміну боржника його правонаступником відмовлено.

Через канцелярію Господарського суду Київської області 02.08.2021 від ТОВ «Миколаївська ЕК» надійшла заява від 30.07.2021 № 29/01-2381 про заміну боржника його правонаступником, у якій стягувач просить суд замінити Сектор освіти Сквирської РДА на його правонаступника - Білоцерківську районну державну адміністрацію (далі - Білоцерківська РДА) - у судовому наказі Господарського суду Київської області від 01.03.2021 у справі № 911/568/21.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 03.08.2021 вказану заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 12.08.2021.

На електронну пошту суду 09.08.2021 від ТОВ «Миколаївська ЕК» надійшла заява від 09.08.2021 № 03/13-1194, у якій заявник просить суд здійснити розгляд заяви за відсутності його представника.

У судове засідання 12.08.2021 представники стягувача та боржника, які належним чином повідомлялись про час та місце розгляду заяви, не з'явились. У судове засідання з'явився представник Білоцерківської РДА та надав суду письмові заперечення від 10.08.2021 № 06-23/674 щодо заміни боржника в зобов'язанні у справі № 911/568/21.

Абзацом другим ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Розглянувши заяву та дослідивши додані до заяви документи в сукупності з матеріалами справи, судом установлено наступне.

Як вбачається зі змісту заяви, 09.04.2021, відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, заявник звернувся до Управління Державної казначейської служби України у Сквирському районі Київської області із заявою № 03/15-485 про виконання зазначеного вище судового наказу.

Листом № 02-10-06/121 від 19.04.2021 Управління Державної казначейської служби України у Сквирському районі Київської області повідомило заявника про те, що Сектор освіти Сквирської РДА не має відкритих рахунків в Управлінні Казначейства, не включений до мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів на 2021 рік, тому виконання зазначеного виконавчого документа Управлінням Казначейства є неможливим. У зв'язку з цим Управління Казначейства повернуто відповідний виконавчий документ без виконання.

За твердженнями заявника, 18.05.2021 ТОВ «Миколаївська ЕК» звернулось до Сквирської міської ради щодо вирішення питання про виділення грошових коштів для погашення існуючої заборгованості.

Листом від 15.06.2021 № 2526 на лист ТОВ «Миколаївська ЕК» № 29/01-2004 від 18.05.2021 про сприяння в прискоренні вирішення питання про виділення Відділу освіти Сквирської міської ради грошових коштів для погашення заборгованості по електричній енергії, Сквирська міська рада зазначила, зокрема те, що оскільки остання не є правонаступником Сквирської РДА та її структурних підрозділів, зокрема, Сектора освіти Сквирської РДА, для вирішення вказаного питання заявнику необхідно звернутись до Білоцерківської РДА, як до правонаступника сектора освіти.

Посилаючись на зміст листа Сквирської міської ради від 15.06.2021 № 2526, заявник вважає, що обов'язок зі сплати заборгованості в сумі 42852,70 грн та судового збору в сумі 227,00 грн за судовим наказом у справі № 911/568/21 від 01.03.2021, виданим Господарським судом Київської області, перейшов до правонаступника Сектора освіти Сквирської РДА, яким, на думку заявника, є Білоцерківська РДА.

Білоцерківська РДА у письмових запереченнях на заяву зазначила, що заявник помилково вважає Білоцерківську РДА правонаступником прав та обов'язків як Сквирської РДА так і, зокрема, Сектора освіти Сквирської РДА.

Білоцерківська РДА зауважує, що Сектор освіти Сквирської РДА був відокремленим структурним підрозділом зі статусом юридичної особи публічного права. За твердженнями Білоцерківської РДА, відповідно до акта приймання-передачі майна, прав та обов'язків Сквирської РДА Київської області, кредиторська заборгованість Сквирської РДА, що приймається Білоцерківською райдержадміністрацією не містить відомостей про заборгованість Сектора освіти Сквирської РДА перед ТОВ «Миколаївська ЕК».

Між тим судом установлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Сектор освіти Сквирської РДА перебуває в стані припинення внаслідок внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженими ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації, про що до реєстру 18.01.2021 внесено запис за № 1003461270008000418.

Розглянувши заяву ТОВ «Миколаївська ЕК» від 30.07.2021 № 29/01-2381 про заміну боржника його правонаступником, суд дійшов висновку, що остання не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Виходячи зі змісту вказаної статті, процесуальне правонаступництво допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

За приписами ст. 327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Наказ, судовий наказ, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами.

Згідно з частинами 1, 5 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Таким чином заміна сторони у справі на стадії виконання судового рішення до відкриття виконавчого провадження у встановленому порядку, не суперечить публічним інтересам у сфері судочинства та приватним інтересам сторін, у тому числі, прав боржника у виконавчому провадженні.

Між тим процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права. Розрізняють універсальне та сингулярне правонаступництво.

За універсальним правонаступництвом має місце перехід усієї сукупності прав та обов'язків певної особи. При цьому майно особи як сукупність прав і обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника (правонаступників) як єдине ціле, причому в цій сукупності єдиним актом переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва праводателю, незалежно від того, виявлені вони на момент правонаступництва чи ні. Універсальне правонаступництво має місце у випадках припинення юридичної особи та спадкового наступництва у випадку смерті фізичної особи. Сингулярне правонаступництво, на відміну від універсального, не охоплює переходу всієї сукупності прав та обов'язків до правонаступника, а тому іменується частковим правонаступництвом, і відбувається заміною осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін або вказівку закону.

Статтею 106 Цивільного кодексу України визначено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Важливим є правильне визначення моменту переходу прав до правонаступника юридичної особи. Відповідно до ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Згідно ч. 1, 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

За приписами ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» У разі злиття юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутвореної юридичної особи та державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття. Злиття вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття. У разі перетворення юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення, та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи. Перетворення вважається завершеним з дати державної реєстрації новоутвореної юридичної особи. У разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. У разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Слід зазначити, що запис в установчих документах про правонаступництво має істотне значення для визнання правонаступництва. Однак суттєве значення мають також фактично здійснені організаційно-економічні перетворення, з якими чинне законодавство пов'язувало перехід майнових прав та обов'язків, а саме: рішення власника (власників), підписання передавального або розподільного акта чи балансу тощо. Отже у вирішенні питань, пов'язаних з правонаступництвом, слід здійснювати аналіз документів, що стосуються переходу прав і обов'язків на майно (майнові права) чи його відповідну частину.

Як зазначалось вище, ТОВ «Миколаївська ЕК» вважає, що Білоцерківська РДА є правонаступником Сектора освіти Сквирської РДА, що, на думку заявника, підтверджується листом Сквирської міської ради від 15.06.2021 № 2526.

Суд звертає увагу, що механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв'язку із зміною адміністративно-територіального устрою України визначається Порядком здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 11 Порядку райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.

Положеннями п. 13 Порядку визначено, що Комісія з реорганізації забезпечує, зокрема: здійснення державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи публічного права в результаті реорганізації шляхом приєднання; здійснення державної реєстрації змін до відомостей про юридичні особи публічного права - райдержадміністрації, до яких приєднуються райдержадміністрації, що припиняються, та їх структурні підрозділи із статусом юридичних осіб публічного права; інвентаризацію активів та зобов'язань райдержадміністрації, що припиняється, або її структурних підрозділів із статусом юридичних осіб публічного права у порядку, передбаченому законодавством; здійснення заходів, пов'язаних з повним відображенням у передавальному акті майна, прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, які переходять до правонаступників - утворених райдержадміністрацій на території новоутворених районів та райдержадміністрацій, які існують в адміністративних центрах новоутворених районів.

Передавальний акт складається комісією з реорганізації у визначені законодавством порядку та строки після завершення заходів з реорганізації, але не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, та підписується усіма членами комісії. Передавальний акт затверджується протягом 10 днів з моменту його складення розпорядженням голови облдержадміністрації за поданням голови комісії з реорганізації. Зазначений документ повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових (у тому числі боргових) зобов'язань райдержадміністрації, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов'язання, які оспорюються сторонами (п. 16 Порядку).

Таким чином для встановлення правонаступництва юридичної особи - Сектора освіти Сквирської РДА необхідні документи, які підтверджують припинення існування реорганізованого структурного підрозділу райдержадміністрації, яка має статус юридичної особи публічного права, і створення у зв'язку з цим нового (або нових), а також документи, які підтверджують перехід майнових прав та обов'язків від реорганізованої юридичної особи до нової (або нових) підписаного передавального акта чи розподільчого балансу тощо.

На час розгляду заяви ТОВ «Миколаївська ЕК» від 30.07.2021 № 29/01-2381 про заміну боржника його правонаступником судом за інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (витяг № 27621115 станом на 12.08.2021) встановлено, що Сектор освіти Сквирської РДА (код ЄДРПОУ 02143778), як юридична особа, не припинений, хоча і перебуває в стані припинення, про що 18.01.2021 до реєстру внесено відповідний запис: «В стані припинення, 18.01.2021, 1005221270019004587, 1003461270008000418, Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації».

Станом на 12.08.2021 запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Сектор освіти Сквирської РДА (код ЄДРПОУ 02143778) та дані про його правонаступників у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні.

Також, відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 27620877 станом на 12.08.2021, Сектор освіти не включено до переліку юридичних осіб, правонаступником якого є Білоцерківська РДА.

Суд зазначає, що матеріали заяви не містять належних доказів, у розумінні ст. 73, 76, 77 ГПК України, про припинення діяльності Сектора освіти Сквирської РДА, а також доказів переходу від Сектора освіти Сквирської РДА до Білоцерківської РДА майнових прав та обов'язків, у тому числі у спірних правовідносинах щодо сплати стягнутої судом заборгованості за договором про постачання електричної енергії споживачу № 21 від 21.02.2020 у розмірі 42852,70 грн та 227,00 грн судового збору.

За таких обставин суд вважає, що відсутність на час звернення ТОВ «Миколаївська ЕК» до суду із заявою про заміну боржника його правонаступником та на час здійснення розгляду такої заяви запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення Сектора освіти Сквирської РДА в результаті його реорганізації, а також підписаного та затвердженого передавального акта унеможливлює здійснення заміни у судовому наказі № 911/568/21, виданому Господарським судом Київської області 01.03.2021, боржника - Сектора освіти Сквирської РДА на правонаступника - Білоцерківську РДА, а тому в задоволенні заяви ТОВ «Миколаївська ЕК» про заміну боржника його правонаступником слід відмовити.

Керуючись ст. 52, 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївська електропостачальна компанія» від 30.07.2021 № 29/01-2381 про заміну боржника його правонаступником відмовити.

Дана ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 254-256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено та підписано 17.08.2021.

Суддя О.В. Щоткін