номер провадження справи 15/41/21
04.08.2021 Справа № 908/709/21
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, за участю секретарі судового засідання Крохмаль А.С. розглянувши матеріали
за позовом Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури, 69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29а в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України
до відповідача 1. Гуляйпільської міської територіальної громади в особі Гуляйпільської міської ради Запорізької області, 70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. Шевченка, 15/2
до відповідача 2. Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області, 70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. Нестора Махна, 50
до відповідача 3. Товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім”, 70202, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. Велика, 117
третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Запорізька обласна рада, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164
третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Запорізька обласна державна адміністрація, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164
третя особа 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Пологівська районна державна адміністрація Запорізької області 70600, Запорізька область, м. Пологи, Пологівський район, вул. Єдності, 32
третя особа 4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру в Запорізькій області, 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 50
про усунення перешкод у здійснені права користування і розпорядження земельними ділянками шляхом визнання рішення, розпорядження, договору та додаткової угоди недійсними, зобов'язання повернути земельні ділянки
за участю секретаря судового засідання Крохмаль А.С.
за участю представників сторін та учасників процесу:
від прокуратури - Євтушок Ю.С., посвідчення № 058623 від 14.12.2020;
від Кабінету Міністрів України - Волков М.В., наказ № 1779-к від 18.05.2021;
від відповідача 1 - Таран М.С., рішення № 13 від 17.09.2020;
від відповідача 2 - не з'явився;
від відповідача 3 - Сивоненко С.С., довіреність № бн від 02.01.2020;
від третьої особи 1 - не з'явився;
від третьої особи 2 - Паливода В.В., довіреність № 08-49/0006 від 04.01.2021;
від третьої особи 3 - не з'явився;
від третьої особи 4 - не з'явився;
суть спору
17.03.2021 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Заступника керівника Запорізької обласної прокуратури, м. Запоріжжя до відповідачів Гуляйпільської міської територіальної громади в особі Гуляйпільської міської ради Запорізької області, Запорізька область, м. Гуляйполе, Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області, Запорізька область, м. Гуляйполе та Товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім”, Запорізька область, м. Гуляйполе про наступне:
- усунути перешкоди власнику - Кабінету Міністрів України у користуванні та розпорядженні земельними ділянками із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016 шляхом визнання недійсним рішення Дорожнянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області від 11.05.2001 № 3 “Про надання земельних ділянок із земель запасу та резервного фонду Дорожнянської сільської ради підприємству ЗАТ “Аграрний дім” в оренду”;
- усунути перешкоди власнику - Кабінету Міністрів України у користуванні та розпорядженні земельними ділянками із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016 шляхом визнання недійсним розпорядження голови районної державної адміністрації Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 21.07.2011 № 222 “Про поновлення договору оренди земельних ділянок на території Дорожнянської сільської ради” ПАТ “Аграрний дім”;
- усунути перешкоди власнику - Кабінету Міністрів України у користуванні та розпорядженні земельними ділянками із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016 шляхом визнання недійсним договору оренди від 27.06.2001, укладеного між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ЗАТ “Аграрний дім”;
- усунути перешкоди власнику - Кабінету Міністрів України у користуванні та розпорядженні земельними ділянками із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016, розташованими біля с. Дорожнянка Гуляйпільського району в адміністративних межах Гуляйпільської міської територіальної громади Запорізької області шляхом визнання недійсною додаткової угоди від 22.05.2012 до договору оренди від 27.06.2001, укладеного між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ПАТ “Аграрний дім”;
- зобов'язати ТОВ “Аграрний дім” повернути земельні ділянки із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016, розташовані біля с. Дорожнянка Гуляйпільського району в адміністративних межах Гуляйпільської міської територіальної громади Запорізької області, державі в особі Кабінету Міністрів України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.03.2021, справу № 908/709/21 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 23.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/709/21, присвоєно справі номер провадження № 15/41/21. Розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 22.04.2021.
Залучено до участі у справі Запорізьку обласну раду, м. Запоріжжя та Запорізьку обласну державну адміністрацію, м. Запоріжжя в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 22.04.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради про зобов'язання заступника керівника Запорізької обласної прокуратури направити сторонам у справі № 908/709/21 від 23.03.2021 додатки до позовної заяви в повному обсязі згідно з нумерації. Відмовлено у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім” про витребування доказів. Відмовлено у задоволені клопотання Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області з ЕЦП з проханням замінити учасника справи Гуляйпільську районну державну адміністрацію Запорізької області на правонаступника Пологівську районну державну адміністрацію Запорізької області. Продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів до 21.06.2021 включно. Відкладено підготовче засідання на 13.05.2021.
Ухвалою суду 13.05.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім” про витребування доказів. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Пологівську району державну адміністрацію Запорізької області. Відкладено підготовче засідання на 01.06.2021.
Ухвалою суду від 01.06.2021 клопотання Гуляйпільської міської територіальної громади в особі Гуляйпільської міської ради Запорізької області про приєднання доказів задоволено.
Заяву Гуляйпільської міської територіальної громади в особі Гуляйпільської міської ради Запорізької області про залучення третіх осіб, задоволено частково. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача 3 Головне управління Держгеокадастру в Запорізькій області. Відкладено підготовче засідання на 22.06.2021.
14.06.2021 на адресу суду надійшов лист відповідача - 1 про направлення примірника відзиву Головному управлінні Держгеокадастру в Запорізькій області.
12.06.2021 на адресу суду надійшов лист відповідача - 3 про направлення відзиву з усіма додатками Головному управлінні Держгеокадастру в Запорізькій області.
22.06.2021 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу № 908/709/21 до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 05.07.2021.
Ухвалою суду від 05.07.2021 в судовому засіданні оголошено перерву до 04.08.2021.
Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор зазначив, що всупереч ч. 2 ст. 7, ч. 1 ст. 9, ч. 3 ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» (у редакції, чинній на 13.01.2000), ст. 2, ч. 7 ст. 19, 32 ЗК України (у редакції, чинній на 12.07.2000), відповідно до яких території та об'єкти природно-заповідного фонду можуть використовуватись лише у природних, науково - дослідних, оздоровчих, рекреаційних, освітньо - виховних цілях та для моніторингу навколишнього природного середовища, Дорожнянська сільська рада Гуляйпільського району Запорізької області своїм рішенням від 11.05.2001 № 3 «Про надання земельних ділянок із земель запасу та резервного фонду Дорожнянської сільської ради підприємству ЗАТ «Аграрний дім» в оренду» надала останньому в оренду землі природоохоронного (пасовища) - 156,5 га, історико-культурного -1,6 га, лісового фондів - 6,3 га, з метою сільськогосподарського використання для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та риборозведення. Враховуючи незаконне надання у користування земель природно - заповідного фонду для сільськогосподарських цілей, що суперечить їх правовій природі земель, оскільки вони перебувають під особливою охороною держави.
У судовому засіданні 04.08.2021 прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позові № 15/3-2159-21 від 16.03.2021, відповіді на відзив № 15/3-2159-21 від 15.04.2021, відповіді на відзив № 15/3-2159-21 від 20.04.2021, поясненнях № 15/3-2159-21 від 31.05.2021 .
У судовому засіданні 04.08.2021 позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у поясненнях б/н від 01.06.2021.
Відповідач 1 проти задоволення позову заперечив з підстав зазначених у відзиві б/н від 08.04.2021, в обґрунтування зазначив, що заказник був створений із резервних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебували у користуванні КСП ім. Карла Маркса, шляхом залучення земельних ділянок до природно-заповідного фонду. При цьому документи, які б підтверджували зміну цільового призначення відсутні. Наразі, згідно відомостей з Державного земельного кадастру цільове призначення оспорюваних земельних ділянок до цього часу класифікується за кодом 01.01. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Отже, на думку відповідача 1 КСП ім. Карла Маркса правомірно користувалась земельними ділянками протягом всього часу існування заказника. Земельні ділянки заказника не вилучалися з користування КСП ім. Карла Маркса. Крім того, 03.03.2000 відбулася реорганізація шляхом перетворення КСП ім. Карла Маркса у ЗАТ «Аграрний дім» (зареєстровано 15.03.2000). В подальшому товариство змінювало організаційно-правову форму та завжди залишалось правонаступником, усього майна, прав і обов'язків КСП ім. Карла Маркса. Таким чином, від КСП ім. Карла Маркса перейшли зобов'язання, щодо користування та охорони заказника до ЗАТ «Аграрний дім» у 2000 році та в подальшому до ТОВ «Аграрний дім». Відповідно до рішення Дорожнянської сільської ради від 11.05.2001 № 3, ЗАТ «Аграрний дім» на праві оренди були передані у користування земельні ділянки заказника. Враховуючи положення діючого на той момент Земельного кодексу України № 561-XII від 18.12.1990 іншого механізму окрім як, передати в оренду заказник не було.
Відповідач 2 у судовому засіданні не з'явився.
Відповідач 3 проти задоволення позову заперечив з підстав зазначених у відзиві б/н від 08.04.2021, в обґрунтування зазначив, що рішенням Запорізької обласної ради від 27.11.1998 № 10 створено ландшафтний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками» площею 113,4 га. Згідно додатку 4 до вищевказаного рішення ландшафтний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками», який розташований на території КСП ім. Карла Маркса, передано під охорону землекористувачу - КСП ім. Карла Маркса. 27.06.2001 Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району та ЗАТ «Аграрний дім» було укладено договір оренди згідно якого в оренду було передано земельну ділянку на частині території якої були розташовані заказники. Станом на сьогоднішній день, згідно договору оренди від 27.06.2001 та додаткових угод до нього, в оренді у ТОВ «Аграрний дім» перебувають земельні ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: № 2321882500:02:003:0005, площею 57,3850 га; № 2321882500:03:003:0015, площею 31,5060 га; кадастровий № 2321882500:03:004:0016, площею 69,4580 га; № 2321882500:02:016:0001, площею 61,1610 га; №2321882500:02:013:0023, площею 33,7400 га. Території заказників частково розташовані на перших трьох земельних ділянках. Також зауважує, що одним договором оренди було передано земельні ділянки з різними видами угідь, і факт засівання стосується лише ріллі. З вище перелічених земельних ділянок, які орендує ТОВ «Аграрний дім», лише земельна ділянка кадастровий № 2321882500:02:013:0023, площею 33,7400 га, використовується для вирощування товарної сільгосппродукції. Всі інші земельні ділянки перебувають в так би мовити «пасивній» оренді. Тобто ТОВ «Аграрний дім» виконує всі взяті на себе фінансові зобов'язання за договором оренди (сплата єдиного податку та орендної плати) та охоронні зобов'язання, при цьому жодним чином не використовує у комерційних та виробничих цілях земельні ділянки на території яких розташовані заказники. За 20 років оренди жодним державним органом, як то Міністерством екології та природних ресурсів України чи Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької ОДА, в компетенції якого є контроль за використанням вищевказаних земель, не встановлено та не задокументовано жодного факту порушень вимог передбачених Законом України «Про природно-заповідний фонд» та положеннями про заказники місцевого значення.
Представником третьої особи 2 надано пояснення по справі б/н від 20.04.2021, в обґрунтування зазначив, що земельні ділянки із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016 наразі перебувають у користуванні у ТОВ «Аграрний дім. Проте в силу законодавства вони не можуть перебувати в оренді із виникненням фактичного володільця. Тому права держави в особі Кабінету Міністрів України як власника на реалізацію усіх прав щодо земельних ділянок природно-заповідного фонду, а саме користування і розпорядження ними, підлягають захисту шляхом зобов'язання ТОВ «Аграрний дім» повернути земельні ділянки у державну власність. Таким чином, на підставі цих договорів ділянки надані не відповідно до їх призначення та орендар використовує не за призначенням. Тому, існування договору та додаткових угод є юридичною перешкодою у реалізації Кабінетом Міністрів України правомочностей користування та розпорядження ділянками, оскільки ТОВ «Аграрний дім», за відсутності рішення суду про визнання цих договорів недійсними, можуть ставити вимогу про продовження строку дії після його закінчення. Просив задовольнити позовні вимоги заступника керівника Запорізької обласної прокуратури в повному обсязі.
Представником третьої особи 3 (Пологівська РДА) надано відзив на позовну заяву № 0844/05-06 від 11.05.2021 в якому зазначено, що у порушення вимог законодавства Гуляйпільська районна державна адміністрація Запорізької області одноособово розпорядилась вилученими з обороту землями природно-заповідного фонду, які не можуть перебувати у користуванні фізичних чи юридичних осіб, надаватись для інших цілей, ніж ті, які передбачені ст. 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України». Гуляйпільська районна державна адміністрація визнає вимоги позивача. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Запорізька обласна рада надала пояснення щодо суті спору в яких зазначила про те, що позовні вимоги прокуратури є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки рішень щодо передачі в оренду спірних земельних ділянок рада не приймала. Враховуючи особливий статус територій природно-заповідного фонду, позов підлягає задоволенню.
Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області зазначило про те, що інформацію щодо спірних земельних ділянок викладено у листі Головного управління від 30.12.2020 № 10-8-0.22-6044/2-20, який міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки (п. 2).
Отже, враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце призначеного судового засідання, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників позивачів 1, 2, відповідача та третьої особи за наявними в матеріалах справи документами.
Розгляд справи відповідно до вимог ст. 222 ГПК України здійснювався за допомогою звукозаписувального технічного засобу, а саме програмно - апаратного комплексу “Оберіг”.
У судому засіданні 04.08.2021 судом, в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи, суд установив.
Рішенням Запорізької обласної ради «Про внесення змін і доповнень до природно-заповідного фонду області» від 27.11.1998 № 10 створено ландшафтний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками» площею 113,4 га. Схемою розташування ландшафтного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками» детально окреслено межі заказника і визначено його площу - 113,4 га.
Мета організації вказаного заказника передбачена у п. 1.1 Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками», затвердженого наказом Державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області від 03.04.2003 № 22, відповідно до якого цей заказник організовано для забезпечення охорони та сприяння відтворенню типового природного ландшафту степової зони півдня України, а також всього комплексу рослинного і тваринного світу, де зустрічаються рідкісні види тварин, занесені до Червоної книги України.
Пунктами 1.2, 1.3 даного Положення передбачено, що заказник розташований у межах земель Дорожнянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області і останній його передано під охорону.
Міністерством екології та природних ресурсів України від 02.12.2002 № 251 оформлено охоронне зобов'язання ландшафтного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з ставком», яким передбачена заборона передачі в будь-яке господарське використання земель території заказника.
Рішенням Гуляйпільської міської ради Гуляйпільського району Запорізької області від 12.10.2016 № 1 утворено Гуляйпільську міську територіальну громаду, до складу якої увійшло, поряд з іншими, с. Дорожнянка Дорожнянської сільської ради.
Відповідно до п. 4 вищевказаного рішення Гуляйпільська міська територіальна громада, утворена внаслідок добровільного об'єднання, є правонаступником всього майна, прав та обов'язків, активів і пасивів (зобов'язань) Гуляйпільської територіальної громади.
У зв'язку з цим на виконання вимог ст. 5 Закону України «Про природно-заповідний фонд», ст. 20-4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації оформлено охоронне зобов'язання від 03.12.2019 № 150, яким ландшафтний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з ставком» передано під охорону Гуляйпільської міської об'єднаної територіальної громади.
Наказом Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації 04.11.2019 № 59/01 затверджено Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з ставком», п. 1.3 якого передбачено, що заказник розташовано біля с. Дорожнянка Гуляйпільського району в адміністративних межах Гуляйпільської міської об'єднаної територіальної громади Запорізької області.
Пунктом 3.4 Положення зазначено, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Також рішенням виконавчого комітету Запорізької обласної ради народних депутатів від 28.05.1980 № 253 «Об определении и охране заповедных территорий з произрастанием лекарственных растений» створено ботанічний заказник місцевого значення дикорослих лікарських рослин «Цілинна ділянка» площею 7 га.
У подальшому розпорядженням представника Президента України в Запорізькій області «О мерах по расширению сети заповедных территорий и объектов, упорядочению их площадей и улучшению заповедного дела в области» від 02.10.1992 № 321 затверджено додатковий список заповідних об'єктів, у яких змінено площу відповідно до нової класифікації. Вказаним переліком до 7 га ботанічного заказника місцевого значення дикорослих лікарських рослин «Цілинна ділянка» приєднано 51,3 га площі державного ботанічного заказника «Цілинна ділянка з лісовим масивом», у зв'язку з чим територія природно - заповідного фонду збільшена до 58,3 га.
На підставі зазначених вище рішень створено єдиний об'єкт природно - заповідного фонду площею 58,3 га, до якого увійшли ботанічний заказник місцевого значення дикорослих лікарських рослин «Цілинна ділянка» і державний ботанічний заказник «Цілинна ділянка з лісовим масивом».
Охоронні зобов'язання та Положення оформлено на вищезазначені об'єкти під назвою ботанічний заказник «Цілинна ділянка» площею 58,3 га.
Ботанічний заказник «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом») є об'єктом природно - заповідного фонду, що перебуває під особливою охороною держави.
Підставою для прийняття Запорізькою обласною радою рішення № 253 стала постанова Ради Міністрів Української РСР «Об увеличении производства, заготовок и поставок сырья из лекарственных растений для нужд здравоохранения и медицинской промышленности» від 03.03.1977 № 112.
Пунктом 2.2 рішення рішенням виконавчого комітету Запорізької обласної ради народних депутатів від 28.05.1980 № 253 заборонено сінокосіння, випас худоби та інша господарська діяльність, яка приносить шкоду росту та розвитку лікарських трав.
Мета організації вказаного заказника передбачена у п. 1.1 Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом») площею 58,3 га, затвердженого наказом Державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області від 03.04.2003 № 22, відповідно до якого заказник організовано для забезпечення охорони та сприяння відтворенню степового ландшафту, збереження генофонду зникаючих видів рослин та тварин.
Пунктами 1.2, 1.3 Положення передбачено, що заказник розташований у межах земель Дорожнянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, біля с. Дорожнянка і зазначеній раді його передано під охорону.
Міністерством екології та природних ресурсів України від 02.12.2002 № 255 оформлено охоронне зобов'язання ботанічного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»), п. 2 якого передбачена заборона передачі у будь-яке господарське використання земель території заказника.
У зв'язку зі створенням 12.10.2016 Гуляйпільської міської територіальної громади, до складу якої увійшло, поряд з іншими, с. Дорожнянка Дорожнянської сільської ради, Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації видано нове охоронне зобов'язання від 03.12.2019 № 151, яким ботанічний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом») площею 58,3 га передано під охорону Гуляйпільській міській об'єднаній територіальній громаді.
Наказом Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації від 04.11.2019 № 58/01 затверджено Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»), відповідно до п. 1.3 якого заказник площею 58,3 га розташовано біля с. Дорожнянка Гуляйпільського району в адміністративних межах Гуляйпільської міської об'єднаної територіальної громади Запорізької області.
Пунктом 3.4 Положення закріплено, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Фактичне проходження на місцевості меж заказників підтверджується Схемами розташування об'єктів природно - заповідного фонду «Цілинна ділянка з ставками», «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»), інформацією Інституту географії Національної академії наук України від 30.12.2020 № 01-03/228, додатком до якої є картографічні матеріали із графічним зображенням меж.
Таким чином, ландшафтний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками» як об'єкт природно-заповідного фонду є юридично створеним з 27.11.1998 і включає 113,4 га земель, розташованих біля с. Дорожнянка Гуляйпільського району Запорізької області.
Ботанічний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом») - з 28.05.1980 (зі змінами від 02.10.1992), і включає 58,3 га на вищевказаній території.
Зазначене підтверджується рішенням Запорізької обласної ради «Про внесення змін і доповнень до природно-заповідного фонду області» від 27.11.1998 № 10, рішенням виконавчого комітету Запорізької обласної ради народних депутатів від 28.05.1980 № 253 «Об определении и охране заповедных территорий з произрастанием лекарственных растений», розпорядженням представника Президента України в Запорізькій області «О мерах по расширению сети заповедных территорий и обьектов, упорядочению их площадей и улучшению заповедного дела в области» від 02.10.1992 № 321, положеннями про ландшафтний та ботанічний заказники місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками», «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»), затвердженими наказом Державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області від 03.04.2003 № 22, охоронними зобов'язаннями ландшафтного та ботанічного заказників місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками», «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»), виданими Міністерством екології та природних ресурсів України від 02.12.2002 № 251 та № 255 відповідно, охоронними зобов'язаннями Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації від 03.12.2019 №№ 150, 151, положеннями від 04.11.2019 №№ 58/01, 59/01, висновком Інституту географії Національної академії наук України від 30.12.2020 №01-03/228. '
Інститут географії Національної академії наук України у висновку від 30.12.2020 № 01-03/228 зазначив, що за даними Публічної кадастрової карти України більша частина площі земельної ділянки з кадастровим номером 2321882500:02:003:0005 знаходяться в межах ботанічного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»), що підтверджується додатком № 2 до цього висновку.
Крім того, у відповідності з даними Публічної кадастрової карти України більша частина площі земельної ділянки з кадастровим номером 2321882500:03:003:0015 повністю знаходиться в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками». Земельна ділянка з кадастровим номером 2321882500:03:004:0016 частково знаходиться в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками», що підтверджується додатком № 3 до цього висновку.
Відповідно до даних Публічної кадастрової карти земельні ділянки № 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016 є державною власністю з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. До комунальної власності не передавались, про що зазначено виконавчим комітетом Гуляйпільської міської ради у листі від 12.01.2021 № 02-17/12.
Незважаючи на це, всупереч ч. 2 ст. 7, ч. 1 ст. 9, ч. З ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» (у редакції, чинній на 13.01.2000), ст. 2, ч. 7 ст. 19, 32 ЗК України (у редакції, чинній на 12.07.2000), відповідно до яких території та об'єкти природно-заповідного фонду можуть використовуватись лише у природних, науково - дослідних, оздоровчих, рекреаційних, освітньо - виховних цілях та для моніторингу навколишнього природного середовища, Дорожнянська сільська рада Гуляйпільського району Запорізької області своїм рішенням від 11.05.2001 № 3 «Про надання земельних ділянок із земель запасу та резервного фонду Дорожнянської сільської ради підприємству ЗАТ «Аграрний дім» в оренду» надала останньому в оренду землі природоохоронного (пасовища) - 156,5 га, історико-культурного - 1,6 га, лісового фондів - 6,3 га, з метою сільськогосподарського використання для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та риборозведення.
При цьому, пунктом 3 вказаного рішення підтверджується той факт, що надані в оренду ділянки пасовищ входять, у тому числі, до державних заказників «Цілинна ділянка».
На підставі вищевказаного рішення від 11.05.2001 № 3 між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ЗАТ «Аграрний дім» 27.06.2001 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 329,7 га, в тому числі ріллі - 72,9 га, пасовищ -219,8 га, під ставками - 22,6 га, болотами - 0,4 га, дорогами - 4,8 га, струмками - 0,9 га, лісосмугами - 6,7 га, солончаками - 1,6 га, пунктом 1.4 якого визначено мету - сільськогосподарське використання для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та риборозведення.
Згідно з пунктом 2.1 договору оренди його укладено на 10 років.
Сторони у пункті 2.2 договору орендну визначено плату для пасовищ на площі 109,4 га, які знаходяться у природно - заповідному фонді.
У подальшому 08.07.2008 укладено додаткову угоду до договору оренди від 27.06.2001, якою зменшено площу орендованих земельних ділянок з 329,7 га до 292,5500 га та змінено розмір орендної плати.
Згідно з додатками до додаткової угоди від 08.07.2008, якими є плани земельних ділянок, у тому числі кадастрові, акти визначення меж земельних ділянок в натурі, товариству надано в оренду землі з кадастровими номерами 2321882500:02:016:0001 площею 61,1610 га, 2321882500:02:013:0023 площею 33,7400 га, 2321882500:02:011:0001 площею 39,3000 га, 2321882500:03:004:0016 площею 69,4580 га, 2321882500:03:003:0015 площею 31,5060 га, 2321882500:02:003:0005 площею 57,3850 га, які розташовано на території заказників, у тому числі державного, з цільовим призначення цих земель - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ЗАТ «Аграрний дім» зареєстровано 15.03.2000. Відповідно до виписки з протоколу чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ «Аграрний дім» 14.04.2011 змінено найменування ЗАТ «Аграрний дім» на ПАТ «Аграрний дім». У наступному вказане товариство реорганізовано у ТОВ «Аграрний дім», про що у вищевказаному реєстрі здійснено запис від 26.12.2019.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за правопорушення у сфері довкілля» № 1708-VI від 05.11.2009 статтю 93 ЗК України доповнено частиною 3, відповідно до якої не підлягають передачі в оренду земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, розташованих у прибережній захисній смузі водних об'єктів, крім випадків, передбачених законом.
Усупереч ч. 3 ст. 93 ЗК України (у редакції, чинній на 17.01.2011), ч. 1-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на 12.03.2011), ч. 3 ст. 7, ч. 1 ст. 9, ч. 3 ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» (у редакції, чинній на 14.07.2011), відповідно до яких території та об'єкти природно-заповідного фонду можуть використовуватись лише у природних, науково - дослідних, оздоровчих, рекреаційних, освітньо - виховних цілях та для моніторингу навколишнього природного середовища і не можуть надаватись в оренду, з порушенням порядку та строків пролонгації правочину, розпорядженням Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 21.07.2011 № 222 «Про поновлення договору оренди земельних ділянок на території Дорожнянської сільської ради» ПАТ «Аграрний дім» поновлено оренду вказаних вище земель, які оголошено територіями природно-заповідного фонду, за межами населених пунктів на тих же умовах.
На підставі вказаного розпорядження Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ЗАТ «Аграрний дім» 22.05.2012 укладено додаткову угоду до договору оренди землі про його поновлення, за умовами якого в оренду з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва надано 253,2500 га землі за межами населених пунктів, зокрема ділянки площею 69,4580 га з кадастровими номерами 2321882500:03:004:0016, 31,5060 га 2321882500:03:003:0015, 57,3850 га - 2321882500:02:003:0005, 61,1610 га - 2321882500:02:016:0001, 33,7400 га - 2321882500:02:013:0023. При цьому земельні ділянки з кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:004:0016, 2321882500:03:003:0015 розташовано на території заказників, у тому числі державного, з цільовим призначення цих земель - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, за межами населених пунктів.
Строк дії договору продовжено на 20 років з дати реєстрації основного договору (10.07.2001).
Відповідно до висновку Інституту географії Національної академії наук України від 30.12.2020 № 01-03/228 за даними Публічної кадастрової карти України більша частина площі земельної ділянки з кадастровим номером 2321882500:02:003:0005 знаходяться в межах ботанічного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»), що підтверджується додатком № 2 до цього висновку.
Також згідно з вищевказаним висновком у відповідності з даними Публічної кадастрової карти України більша частина площі земельної ділянки з кадастровим номером 2321882500:03:003:0015 повністю знаходиться в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками». Земельна ділянка з кадастровим номером 2321882500:03:004:0016 частково знаходиться в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками», що підтверджується додатком № 3 до цього висновку.
Таким чином, фактичні обставини у системному аналізі діючих на той час норм законодавства свідчать про незаконне надання у користування земель природно - заповідного фонду для сільськогосподарських цілей, що суперечить їх правовій природі земель, оскільки вони перебувають під особливою охороною держави.
Цільове призначення спірних земельних ділянок фактично незаконно було змінено за вказаних вище обставин при передачі в оренду, тим самим створено перешкоди державі у користуванні та забезпеченні збереження унікальної екосистеми з рідкісним біорізноманіттям. Вказані обставини стали підставою для представництва прокурором в суді законних інтересів держави відповідно до вимог ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 4 статті 23 Закону України “Про прокуратуру” наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Згідно частити 3 даної статті прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов'язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об'єднань.
Таким чином, прокурор має право здійснювати в господарському суді представництво законних інтересів держави в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, за виключенням державних компаній.
З метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді в особі Кабінету Міністрів України Запорізькою обласною прокуратурою 25.01.2021 за № 15/3-28виз-21 до зазначеного органу скеровано лист, в якому викладено виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства щодо незаконності відведення земель природно-заповідного фонду та запитано про вжиті Кабінетом Міністрів України заходи реагування до усунення цих порушень і повернення відповідних земель у розпорядження держави.
Секретаріатом Кабінету Міністрів України листами від 04.02.2021 за №№ 3382/0/2-21 та 3389/0/2-21 повідомлено прокуратуру про те, що рішення про передачу або вилучення, погоджень зміни цільового призначення спірних земельних ділянок не приймались.
Згідно з відповіддю Запорізької обласної державної адміністрації від 12.02.2021 № 01082/08-17 остання не зверталась до Кабінету Міністрів України з клопотанням щодо вилучення спірних земельних ділянок обох заказників.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України листом від 03.03.2021 № 25/7-11/4504-21 повідомило, що матеріали, пов'язані з вилученням та наданням у користування із зміною цільового призначення земельних ділянок 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:004:0016, 2321882500:03:003:0015 розташованих на території заказників «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом») та «Цілинна ділянка з ставками» до Міндовкілля не надходили.
Міністерство юстиції України є єдиним органом уповноваженим на представництво інтересів КМУ в судах, листом від 01.03.2021 № 9043/1462-4-21/9.1.2 повідомило, що ефективне відновлення порушених інтересів держави,у даному випадку, можливе шляхом звернення органами прокуратури до суду в інтересах Кабінету Міністрів України.
Частиною 1 ст. 178 Цивільного кодексу України передбачено, що об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті.
Відповідно до частини другої цієї статті види об'єктів цивільних прав, перебування яких у цивільному обороті не допускається (об'єкти, вилучені з цивільного обороту), мають бути прямо встановлені у законі. Види об'єктів цивільних прав, які можуть належати лише певним учасникам обороту або перебування яких у цивільному обороті допускається за спеціальним дозволом (об'єкти, обмежено оборотоздатні), встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» (у редакціях, чинних на 13.01.2000, 14.07.2011) території та об'єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватись у природних, науково - дослідних, оздоровчих, рекреаційних, освітньо - виховних цілях та для моніторингу навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. 3 ст. 93 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на 17.01.2011) не підлягають передачі в оренду земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, розташованих у прибережній захисній смузі водних об'єктів, крім випадків, передбачених законом.
Землі природно-заповідного фонду, згідно зі ст. 43 Земельного кодексу України, - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до ст. 44 Земельного кодексу України, до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).
Згідно з ст. 61 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» заказники належать до природно-заповідного фонду України.
Територіям природно-заповідного фонду законодавець надав особливий, виключний статус.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» території та об'єкти природно-заповідного фонду підлягають особливій державній охороні.
Частиною 3 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» встановлено, що на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Статтею 9 цього Закону визначено вичерпний перелік видів використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, яким не передбачено ведення на цих землях товарного сільськогосподарського виробництва та риборозведення.
Статтею 5 Закону України «Про екологічну мережу України» передбачено, що території та об'єкти природно-заповідного фонду, землі водного фонду є складовою екомережі.
Розташування земельних ділянок, які надано у користування ТОВ «Аграрний дім» із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016 у межах заказників за чинним законодавством, свідчить про їх віднесення до земель природно-заповідного фонду, що унеможливлює перебування цих ділянок у користуванні з цільовим призначенням - для товарного сільськогосподарського виробництва та риборозведення.
Таким чином, землі природно-заповідного фонду вилучені з обороту, а тому не можуть перебувати у користуванні фізичних чи юридичних осіб.
Статтею 2 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на 12.07.2000) передбачено, що відповідно до цільового призначення всі землі України поділяються на землі сільськогосподарського призначення, населених пунктів, промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення, землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, лісового, водного фондів, запасу.
Віднесення земель до відповідних категорій і переведення їх з однієї категорії до іншої провадиться органами, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання їх у користування, а в інших випадках - органами, які затверджують проекти землеустрою і приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення.
Згідно з інформацією Запорізької обласної ради від 05.01.2021 № 8392/01-15 статус заказників «Цілинна ділянка зі ставками», «Цілинна ділянка» (Цілинна ділянка з лісовим масивом) не змінювався та не виключався.
Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Статтею 122 Земельного кодексу України установлено, що Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених ст. 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 149 Земельного кодексу України Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Згідно ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Таким чином, Кабінет Міністрів України являється розпорядником земель державної власності природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та лише за його погодженням згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України можлива зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Законом України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» від 05.02.2004 № 1457-ІУ та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 № 5245-УІ визначено, що при розмежуванні земель державної та комунальної власності до земель комунальної власності передаються усі землі в межах населеного пункту, крім земель приватної власності та земель, віднесених до державної власності (у державній власності залишаються усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності).
Розташування спірних земельних ділянок за межами населених пунктів підтверджується інформацією Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 30.12.2020 №10-8-0.22-6044/2-20, виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради від 12.01.2021 № 02-17/12, розпорядженням голови районної державної адміністрації Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 21.07.2011 № 222 «Про поновлення договору оренди земельних ділянок на території Дорожнянської сільської ради», додатковою угодою від 22.05.2012 між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ЗАТ «Аграрний дім» про поновлення договору оренди.
Кабінетом Міністрів України рішення про передачу або вилучення, погодження зміни цільового призначення земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:03:004:0016, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:02:003:0005, розташованих на територіях об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення - ботанічного заказника «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»), ландшафтного заказник «Цілинна ділянка з ставками» не приймалось, що підтверджується інформацією Секретаріату Кабінету Міністрів України від 04.02.2021 № 3382/0/2-21.
Як установлено, спірні земельні ділянки на момент їх відведення перебували у державній власності, знаходились за межами населеного пункту та відносились до земель природно - заповідного фонду, разом з тим, земельні ділянки 2321882500:03:004:0016, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:02:003:0005 відведені у оренду не уповноваженим органом та всупереч порядку зміни цільового призначення із земель природно-заповідного фонду на землі сільськогосподарського призначення, оскільки Кабінет Міністрів України рішень про зміну цільового призначення земельної ділянки та її відведення у оренду не приймав.
Стаття 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» встановила, що землі природно-заповідного фонду України, якими вважаються ділянки суші і водного простору, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення.
Надані земельні ділянки ТОВ «Аграрний дім» в силу імперативної вказівки законодавця належать до земель природно-заповідного призначення за фактом розташування на ній об'єктів природно-заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками», ботанічного заказника місцевого значення дикорослих лікарських рослин «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»).
Згідно із законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду - це сукупність науково-обґрунтованих екологічних вимог, норм і правил, які визначають правовий статус, призначення цих територій та об'єктів, характер допустимої діяльності в них, порядок охорони, використання і відтворення їх природних комплексів.
Під цільовим призначенням земельної ділянки варто розуміти визначений законодавством правовий режим її експлуатації (використання), водночас поширення на відповідну територію режиму природно-заповідного фонду, встановленого законом, обтяжує цю земельну ділянку тими обмеженнями, які вимагаються для збереження і охорони цих земель.
За таких обставин встановлене спірним земельним ділянкам цільове призначення для товарного сільськогосподарського виробництва та риборозведення жодним чином не впливає на їх обмежену оборотоздатність і не передбачає можливості їх дійсного використання за таким призначенням, оскільки з моменту оголошення ландшафтного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками», ботанічного заказника «Цілинна ділянка» («Цілинна ділянка з лісовим масивом»), ці території мають статус природно-заповідного фонду і їх правовий режим та цільове призначення визначаються фактом розташування на них вказаних об'єктів.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, а за змістом ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Право власності держави або територіальної громади на обмежені в обороті об'єкти установлене законом, тому не потребує доказування правового титулу.
У разі протиправної передачі цих об'єктів у користування відповідне порушення, ураховуючи їх правовий титул, необхідно розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади.
У такому разі позовну вимогу про зобов'язання повернути земельну ділянку слід розглядати як негаторний позов, тобто позов власника, який є фактичним володільцем майна, до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном.
Земельні ділянки із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016 наразі перебувають у користуванні у ТОВ «Аграрний дім». На час прийняття рішення у справі ТОВ «Аграрний дім» не надано доказів повернення земельних ділянок, хоча строк дії спірного договору оренди від 27.06.2001 закінчився 10.07.2021 та як зазначено представником ТОВ «Аграрний дім» питання щодо продовження оренди спірних земельних ділянок не вирішувалося.
В силу законодавства вони не можуть перебувати в оренді із виникненням фактичного володільця. Права держави в особі Кабінету Міністрів України як власника на реалізацію усіх правомочностей щодо земельних ділянок природно-заповідного фонду, а саме користування і розпорядження ними, підлягають захисту шляхом зобов'язання ТОВ «Аграрний дім» повернути земельні ділянки із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016 у державну власність.
Такі вимоги узгоджуються із висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постановах від 28.11.2018 у справі № 504/2864/13-ц, від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц, від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц та від 07.04.2020 у справі № 372/1684/14-ц.
На момент прийняття Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області рішення від 11.05.2001 № 3 про надання в оренду ЗАТ «Аграрний дім» земель природно-заповідного фонду у 2001 році були чинні наступні норми Земельного кодексу України та Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
За статтею 54 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до статей 51-53 цього закону.
У статті 2 Земельного кодексу України у редакції, що діяла на час прийняття рішення було передбачено, що переведення земель із однієї категорії до іншої здійснюється у разі зміни цільового призначення цих земель.
Частиною 4 ст. 2 Земельного кодексу України унормовано, що віднесення земель до відповідних категорій і переведення їх з однієї категорії до іншої провадиться органами, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання їх у користування, а в інших випадках - органами, які затверджують проекти землеустрою і приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення.
Згідно з ч. 7 ст. 19 Земельного кодексу України надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок.
Відповідно до ст. 32 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на 12.07.2000) за межами населених пунктів, крім випадків надання земель для будівництва лінійних об'єктів (ч. 5 ст. 31), вилучення ріллі, земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями, для несільськогосподарських потреб, земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, заказників (крім мисливських), курортів, а також лісів першої групи та лісів з особливим режимом лісокористування (лісопарки, лісопаркові частини зелених зон, протиерозійні ліси) для цілей, не пов'язаних із веденням лісового господарства, допускається, як виняток, за рішенням Верховної Ради України.
Рішення про зміну цільового призначення, категорії, статусу земель природно - заповідного фонду на землі сільськогосподарського призначення у порядку, передбаченому статтями 51-53 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» (у редакції, чинній на 13.01.2000), ст. 2, ч. 7 ст. 19, ст. 32 ЗК України (у редакції, чинній на 12.07.2000) не приймались.
У протоколі засідання Дорожнянської сільської ради третього скликання від 11.05.2001 н. 16 зазначено про використання ТОВ «Аграрний дім» земель природно-заповідного фонду, наданих в оренду шляхом засівання ранніми зерновими культурами.
Ведення товарного сільськогосподарського виробництва на землях природно - заповідного фонду суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів даного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворенню та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів, оскільки відповідно до норм ч. 2 ст. 7 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» на землях природоохоронного та історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Цим самим території природно-заповідного фонду заказників надано для здійснення підприємницької та іншої діяльності, не пов'язаної з цілями вказаної категорії земель.
Дорожнянська сільська рада не мала права приймати рішення від 11.05.2001 № 3 про передачу в оренду ТОВ «Аграрний дім» для сільськогосподарського виробництва земель природно-заповідного фонду без зміни їх цільового призначення, переведення земель з однієї категорії до іншої, рішення Верховної Ради України. Цим рішенням сільська рада неправомірно позбавила Кабінет Міністрів України права використання природно -заповідного фонду як національного надбання, яке Україна розглядає як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
Таким чином, рішення від 11.05.2001 № 3 про надання земельних ділянок природно - заповідного фонду у користування здійснено усупереч ч. 2 ст. 7, ч. 1 ст. 9, ч. 3 ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» (у редакції, чинній на 13.01.2000), ст. 2, ч. 7 ст. 19, ст. 32 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на 12.07.2000).
У порушення частини 3 статті 93 Земельного кодексу України, відповідно до якої не підлягають передачі в оренду земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, розташованих у прибережній захисній смузі водних об'єктів, крім випадків, передбачених законом, Гуляйпільською районною державною адміністрацією Запорізької області видано розпорядження від 21.07.2011 № 222 про поновлення договору оренди від 27.06.2001, укладеного на підставі рішення від 11.05.2001 №3.
Також, прокуратура та позивач посилаються на порушення відповідачем 2 та 3 вимог ч. 1 - 5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на 12.03.2011) щодо строків та порядку поновлення договору оренди.
Порядок поновлення договору оренди земельної ділянки визначено ст. 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції від 12.03.2011), якою регламентовано поновлення договору оренди землі на новий строк як у випадку реалізації переважного права орендаря перед іншими особами (ч. 1 - ч. 5 цієї статті), так і у випадку, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди (ч. 6 цієї статті).
У п. 2.1 договору оренди від 27.06.2001, зареєстрованому 10.07.2001 зі строком дії 10 років, який закінчувався 10.07.2011, передбачено, що у разі виявлення сторін на продовження дії договору зацікавлена сторона повинна повідомити другу сторону письмово про бажання пролонгації до договору на новий строк не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку договору.
Як зазначає прокурор та позивач, ТОВ «Аграрний дім» усупереч ч. ч. 1-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», п. 2.1 договору про оренду землі від 27.06.2001 орендодавець, який мав виразити свої наміри до 10.05.2011, направив Гуляйпільській районній державній адміністрації лист від 24.06.2011, який було зареєстровано 25.06.2011, тобто з порушенням строку.
Таким чином, у порушення вищевказаних вимог законодавства Гуляйпільська районна державна адміністрація Запорізької області розпорядилась вилученими з обороту землями природно-заповідного фонду, які не можуть перебувати у користуванні фізичних чи юридичних осіб, надаватись для інших цілей, ніж ті, які передбачені ст. 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Статтею 21 Земельного кодексу України передбачено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.
Частинами 2, 3 ст. 152 Земельного кодексу України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
З огляду на те, що рішення від 11.05.2001 № 3, розпорядження від 21.07.2011 № 3 суперечать вимогам законодавства, вони є недійсними в частині передачі в оренду земельних ділянок природно-заповідного фонду.
За статтею 152 ЗК України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання угод недійсними.
Стаття 203 ЦК України закріплює, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, є підставою недійсності правочину (стаття 215 ЦК України).
Зміст статей 203, 215 ЦК України свідчить, що недійсність правочину зумовлюється наявністю дефектів його елементів, зокрема, дефектів (незаконності) змісту, форми, суб'єктного складу, волевиявлення тощо.
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторін і яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на 07.12.2000) оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб України, територіальних громад сіл, селищ, міст (комунальній власності), держави.
Договір оренди та додаткова угода є правочинами щодо користування земельними ділянками, обмеженими в обігу, при цьому, відсутнє переведення земель з однієї категорії до іншої, також не розроблявся та затверджувався проект відведення, відсутнє погодження Верховної Ради України, що суперечить вимогам статті 178 ЦК України, статей 43, 44, 93 ЗК України, статей 5, 61 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статей 3, 7, 9, 53, 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст. 2, ч. 7 ст. 19, ст. 32 ЗК України, які підтверджують статус зазначених ділянок як обмежено оборотоздатних і таких, що не можуть бути предметом правочинів з користування територіями природно-заповідного фонду з іншими цілями, ніж ті, що передбачені законом.
Крім того, з урахуванням змісту статті 178 ЦК України щодо неможливості вільного розпорядження обмежених в цивільному обороті об'єктів, за такими правочинами право користування на майно набувається лише у разі, якщо майно не має передбачених законодавством обмежень в оборотоздатності.
Таким чином, оскільки при укладенні згаданих вище договорів наведені вимоги ЦК України, ЗК України, Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», не дотримані, а визначені статтями 203, 215 ЦК України правові підстави для визнання правочинів недійсними в частині передачі в оренду земельних ділянок природно-заповідного фонду.
У засіданні 04.08.2021, судом було поставлено питання прокурору та представнику позивача для з'ясування змісту прохальної частини позову відносно конкретизування спірних земельних ділянок та чи в повному обсязі вони просять суд:
- визнати недійсним рішення Дорожнянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області від 11.05.2001 № 3 «Про надання земельних ділянок із земель запасу та резервного фонду Дорожнянської сільської ради підприємству ЗАТ «Аграрний дім» в оренду»;
- визнати недійсним розпорядження голови районної державної адміністрації Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 21.07.2011 № 222 «Про поновлення договору оренди земельних ділянок на території Дорожнянської сільської ради» ПАТ «Аграрний дім»;
- визнати недійсним договір оренди від 27.06.2001, укладеного між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ЗАТ «Аграрний дім»;
- визнання недійсною додаткової угоди від 22.05.2012 до договору від 27.06.2001, укладеного між дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ПАТ «Аграрний дім».
Під час судового засідання, прокурору та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили визнати недійсним рішення від 11.05.2001 № 3, визнати недійсним розпорядження голови районної державної адміністрації Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 21.07.2011 № 222, визнати недійсним договір оренди від 27.06.2001 та додаткову угоду до нього від 22.05.2012 у повному обсязі.
Суд не вбачає підстав для задоволення позову в повному обсязі щодо усіх земельних ділянок, які були передані в оренду ТОВ «Аграрний дім» з наступних підстав.
Згідно з договором оренди від 27.06.2001 та додаткових угод до нього, в оренді у ТОВ «Аграрний дім» перебувають наступні земельні ділянки:
- кадастровий № 2321882500:02:003:0005, площею 57,3850 га;
- кадастровий №2321882500:03:003:0015, площею 31,5060 га;
- кадастровий № 2321882500:03:004:0016, площею 69,4580 га;
- кадастровий № 2321882500:02:016:0001, площею 61,1610 га;
- кадастровий № 2321882500:02:013:0023, площею 33,7400 га.
Території заказників розташовані на землях з кадастровими № 2321882500:02:003:0005 площею 57,3850 га; № 2321882500:03:003:0015 площею 31,5060 га; № 2321882500:03:004:0016 площею 69,4580 га.
Земельні ділянки кадастровий № 2321882500:02:016:0001 площею 61,1610 га та № 2321882500:02:013:0023 площею 33,7400 га не відносяться до території заказників.
Земельна ділянка з кадастровим номером 2321882500:02:013:0023 не містить територій водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, це рілля комунальної форми власності в особі Гуляйпільської міської ради.
Земельна ділянка з кадастровим номером 2321882500:02:016:0001 має призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, тип власності державна.
За змістом частини другої статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Так, правовідносини, що виникають між власником земельної ділянки та іншими особами у зв'язку із передачею її у користування та володіння врегульовано Законом України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на дату продовження договору оренди землі 22.05.2012), в тому числі його положеннями визначено порядок і особливості укладення, зміни, припинення, а також поновлення договору оренди землі.
Відповідно до статті 13 вказаного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з частинами першою - п'ятою статті 33 Закону України "Про оренду землі", по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист - повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України, який втратив чинність 01.01.2002 сільські, селищні Ради народних депутатів надають земельні ділянки у користування для всіх потреб із земель сіл, селищ, а також за їх межами для будівництва шкіл, лікарень, підприємств торгівлі та інших об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням населення (сфера послуг), сільськогосподарського використання, ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, індивідуального житлового, дачного і гаражного будівництва, індивідуального і колективного садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби, традиційних народних промислів.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції станом на 22.03.2012), районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання.
Враховуючи звернення ТОВ «Аграрний дім» (ЗАТ «Аграрний дім», ПАТ «Аграрний дім») до належних розпорядників земельними ділянками, які не відносяться до земель природно-заповідного фонду, Дорожнянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області та Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області, досягнення домовленості між сторонами за договором оренди щодо істотних умов договору та за відсутності заперечень орендодавця були прийняті спірні рішення від 11.05.2001 № 3, укладено договір оренди від 27.06.2001, розпорядження від 21.07.2011 № 22 про поновлення договору оренди від 27.06.2001 та підписано додаткову угоду від 22.05.2012 про продовження строку дії договору оренди. Таким чином, порушень вимог законодавства України щодо передачі в оренду земельних ділянок за кадастровими номерами № 2321882500:02:016:0001, № 2321882500:02:013:0023, судом не встановлено.
З урахуванням позиції представника прокуратури та позивача щодо позовних вимог зазначених у судових засіданнях та підтримання їх у повному обсязі, у т.ч. і щодо вказаних двох земельних ділянок, суд не вбачає підстав для визнання недійсними спірних рішень, договору оренди та додаткової угоди щодо земельних ділянок за кадастровими номерами 2321882500:02:016:0001, 2321882500:02:013:0023 враховуючи вище викладене.
Разом з тим, з урахуванням вимог законодавства, наданих доказів та установлених судом обставин, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню щодо усунення перешкод власнику Кабінету Міністрів України у користуванні та розпорядженні земельними ділянками шляхом визнання недійсними рішення, розпорядження, договору оренди та додаткової угоди до нього, а саме:
- рішення Дорожнянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області від 11.05.2001 № 3 «Про надання земельних ділянок із земель запасу та резервного фонду Дорожнянської сільської ради підприємству ЗАТ «Аграрний дім» в оренду» в частині передачі в оренду земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:02:003:005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016;
- розпорядження голови районної державної адміністрації Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 21.07.2001 № 22 «Про поновлення договору оренди земельних ділянок на території Дорожнянської сільської ради» ПАТ «Аграрний дім» в частині передачі в оренду земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:02:003:005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016;
- договору оренди від 27.06.2001 укладеного між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ЗАТ «Аграрний дім» в частині передачі в оренду земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:02:003:005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016;
- додаткової угоди від 22.05.2012 до договору оренди від 27.06.2001, укладеного між Дорожнянською сільською радою Гуляйпілсьького району Запорізької області та ПАТ «Аграрний дім» в частині передачі в оренду земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:02:003:005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016.
Щодо заперечень відповідачів суд зазначає, що не зважаючи на те, що проекти землеустрою та встановлення меж територій природно-заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками» та ботанічного заказника місцевого значення «Цілинна ділянка з лісовим масивом» не погоджені Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, до встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду їх межі визначаються відповідно до проектів створення території та об'єктів природно-заповідного фонду.
Крім того, згідно із даними офіційного реєстру Ботанічних заказників місцевого значення ПЗФ України та реєстру Ландшафтних заказників місцевого значення ПЗФ України, ландшафтний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з ставками» та ботанічний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з лісовим масивом» нанесені на публічній карті з відображенням їх меж на місцевості (сайт https//pzf.land.kiev.ua/pzf12-1.html та https//pzf.land.kiev.ua/pzf12-9.html).
Щодо охоронних зобов'язань необхідно зазначити що вони не перейшли до ЗАТ «Аграрний дім» від колгоспу ім. Карла Маркса та КСП ім. Карла Маркса, оскільки Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації охоронне зобов'язання № 151 від 03.12.2019 передано Гуляйпілській міській об'єднаній територіальній громаді Запорізької області під охорону та дотримання встановленого режиму об'єкту ботанічний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка» площею 58,3 га, та охоронне зобов'язання № 150 від 03.12.2019 передано Гуляйпілській міській об'єднаній територіальній громаді Запорізької області під охорону та дотримання встановленого режиму об'єкту ландшафтний заказник місцевого значення «Цілинна ділянка з ставком» площею 113,4 га.
Нові охоронні зобов'язанні видані у зв'язку із створенням у 2016 році Гуляйпільської міської територіальної громади, до складу якої увійшло с. Дорожнянка Дорожнянської сільської ради.
Відповідно до рішення № 1 від 12.10.2016 Гуляйпільська міська рада Гуляйпільського району Запорізької області вирішила: об'єднатися з територіальним громадами, у т.ч. с. Дорожнянка Дорожнянської сільської ради, в Гуляйпільську міську територіальну громаду з адміністративним центром у місті Гуляйполе.
Спірні земельні ділянки, які відносяться до природно-заповідного фонду передавалися КСП ім. Кара Маркса та Гуляйпільського районного управління сільського господарства під охорону заповідних об'єктів та територій, а не для передачі в оренду з цільовим призначенням для здійснення сільськогосподарської діяльності. Територіям природно-заповідного фонду надано особливий, виключи й статус та вони підлягають державній охороні.
Відповідно до ст. ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З підстав зазначених вище, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
На підставі п. 3 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Розподіл судового збору здійснено з урахуванням вимог щодо кожного відповідача та кількості земельних ділянок переданих в оренду.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 202, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
Позов задовольнити частково.
Усунути перешкоди власнику Кабінету Міністрів України у користуванні та розпорядженні земельними ділянками шляхом визнання недійсним рішення Дорожнянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області від 11.05.2001 № 3 «Про надання земельних ділянок із земель запасу та резервного фонду Дорожнянської сільської ради підприємству ЗАТ «Аграрний дім» в оренду» в частині передачі в оренду земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:02:003:005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016.
Усунути перешкоди власнику Кабінету Міністрів України у користуванні та розпорядженні земельними ділянками шляхом визнання недійсним розпорядження голови районної державної адміністрації Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 21.07.2011 № 222 «Про поновлення договору оренди земельних ділянок на території Дорожнянської сільської ради» ПАТ «Аграрний дім» в частині передачі в оренду земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:02:003:005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016.
Усунути перешкоди власнику Кабінету Міністрів України у користуванні та розпорядженні земельними ділянками шляхом визнання недійсним договору оренди від 27.06.2001, укладеного між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ЗАТ «Аграрний дім» в частині передачі в оренду земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:02:003:005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016.
Усунути перешкоди власнику Кабінету Міністрів України у користуванні та розпорядженні земельними ділянками шляхом визнання недійсною додаткової угоди від 22.05.2012 до договору оренди від 27.06.2001, укладеного між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ПАТ «Аграрний дім» в частині передачі в оренду земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:02:003:005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016, розташованими біля с. Дорожнянка Гуляйпільського району в адміністративних межах Гуляйпільської міської територіальної громади Запорізької області.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім» (буд. 117, вул. Велика, м. Гуляйполе, Гуляйпільського району, Запорізької області, 70202, ідентифікаційний код юридичної особи 03749336) повернути земельні ділянки із кадастровими номерами 2321882500:02:003:0005, 2321882500:03:003:0015, 2321882500:03:004:0016, розташовані біля с. Дорожнянка Гуляйпільського району в адміністративних межах Гуляйпільської міської територіальної громади Запорізької області, державі в особі Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського 12/2, м. Київ, 01008, ідентифікаційний код юридичної особи відсутній) в особа, яка діє від імені Кабінету міністрів України: Південно-Східне міжрегіональне управління міністерства юстиції (м. Дніпро) (пр. Дмитра Яворницького 21а, м. Дніпро 49027, ідентифікаційний код юридичної особи 43314918). Видати наказ.
Стягнути із Гуляйпільської міської територіальної громади в особі Гуляйпільської міської ради (приміщення 2, будинок 15, вул. Шевченка, місто Гуляйполе, Гуляйпільський район, Запорізька область, 70200, ідентифікаційний код юридичної особи 20519023) на користь Запорізької обласної прокуратури (вул. Матросова, 29а, м. Запоріжжя, 69005, розрахунковий рахунок: UА438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2021 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 4086,00 грн (чотири тисячі вісімдесят шість гривень 00 коп.). Видати наказ.
Стягнути із Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області (будинок 50, вул. Н. Махна, місто Гуляйполе, Гуляйпільський район, Запорізька область, 70200, ідентифікаційний код юридичної особи 02140886) на користь Запорізької обласної прокуратури (вул. Матросова, 29а, м. Запоріжжя, 69005, розрахунковий рахунок: UА438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2021 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 1362,00 грн (одна тисяча шістдесят дві гривні 00 коп.). Видати наказ.
Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім» (будинок 117, вул. Велика, місто Гуляйполе, Гуляйпільський район, Запорізька область, 70202, ідентифікаційний код юридичної особи 03749336) на користь Запорізької обласної прокуратури (вул. Матросова, 29а, м. Запоріжжя, 69005, розрахунковий рахунок: UА438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ідентифікаційний код юридичної особи 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2021 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 4994,00 грн (чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто чотири гривні 00 коп.). Видати наказ.
Відмовити у задоволені позову щодо визнання недійсним рішення Дорожнянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області від 11.05.2001 № 3 «Про надання земельних ділянок із земель запасу та резервного фонду Дорожнянської сільської ради підприємству ЗАТ «Аграрний дім» в оренду», розпорядження голови районної державної адміністрації Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 21.07.2011 № 222 «Про поновлення договору оренди земельних ділянок на території Дорожнянської сільської ради» ПАТ «Аграрний дім», договору оренди від 27.06.2001, укладеного між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ЗАТ «Аграрний дім», додаткової угоди від 22.05.2012 до договору оренди від 27.06.2001, укладеного між Дорожнянською сільською радою Гуляйпільського району Запорізької області та ПАТ «Аграрний дім» в частині передачі в оренду земельних ділянок із кадастровими номерами 2321882500:02:016:0001, 2321882500:02:013:0023.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 17.08.2021.
Суддя І. С. Горохов