Постанова від 04.08.2021 по справі 500/4450/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий суддя у першій інстанції: Баранюка А.З.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2021 рокуЛьвівСправа № 500/4450/20 пров. № А/857/8113/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Бруновської Н.В.

суддів: Макарика В.Я., Улицького В.З.

за участю секретаря судового засідання: Юрченко М.М.

представників апелянта: Зінчук В.Є., Качур Р.М.

представника позивача: Алексенко С.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року у справі № 500/4450/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

30.11.2021р. ОСОБА_1 звернулась в суд до Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області з позовом в якому з врахуванням заяви про зміну позовних вимог, просила суд, визнати формулювання причини звільнення на підставі пп.4 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» - неправильним, змінити формулювання і вказати в рішенні причину звільнення на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України та зобов'язати виплатити вихідну допомогу у розмірі шестимісячного середнього заробітку.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.03.2021р. позов задоволено.

Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Саранчуківська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року у справі № 500/4450/20 скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

В судовому засіданні представники апелянта Зінчук В.Є . Качур Р.М. підтримали апеляційну скаргу з підстав в ній зазначених.

Представник позивача Алексенко С.Л. просив суд, апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 12.11.2010р. перебувала на посаді секретаря Котівської сільської ради Бережанського району Тернопільської області.

Рішенням Саранчуківської сільської ради Тернопільської області від 14 листопада 2017 року №9-1, у зв'язку із добровільним об'єднанням територіальних громад, розпочато реорганізацію Котівської сільської ради шляхом приєднання до Саранчуківської сільської ради.

Рішенням Саранчуківської сільської ради Бережанського району Тернопільської області від 14 листопада 2017 року №6 утворено, серед інших, Котівський старостинський округ (с. Котів та с. Молохів), визначено та затверджено виконуючого обов'язки старости ОСОБА_1 .

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.06.2020р. № 724-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Тернопільської області» утворено Саранчуківську сільську територіальну громаду у новому складі.

Рішеннями Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 27 листопада 2020 року №1 та №2 прийнято до відома початок повноважень новообраної Саранчуківської сільської ради восьмого скликання та сільського голови.

27.11.2020р. Рішенням сесії Саранчуківської сільської ради від 27.11.2020р. № 11 затверджено старостинські округи Саранчуківської сільської ради та затверджено старост старостинських округів.

27.11.2020р. ОСОБА_1 звільнено з посади відповідно до пп.4 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», що підтверджується Рішенням Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та записом в трудовій книжці № 10 від 27.11.2020 р. ( а.с. 8,50)

ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Із змісту ст.20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» цим та іншими законами України.

ч.1, ч.3 ст. 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою і працює в ньому на постійній основі. Порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською, селищною, міською радою.

Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, на нього поширюється дія Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Отже, враховуючи положення ст.3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», староста є членом виконавчого комітету відповідної ради а його посада відноситься до виборних посад.

Відповідно до ч.2 ст.8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» від 5 лютого 2015 року №157-VIII з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до об'єднаної територіальної громади, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільської, селищної ради, її виконавчого комітету шляхом їх приєднання до відповідних юридичних осіб - сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету об'єднаної територіальної громади.

Із змісту пп.4 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» видно, що повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році.

В п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України передбачено, що крім підстав передбачених ст.40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадках:

5) припинення повноважень посадових осіб.

Колегія суддів погоджується з доводами апелянта що припинення повноважень старости сільської ради визначено спеціальною нормою пп.4 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», а не п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України. ОСОБА_1 прийнята на службу в органи місцевого самоврядування шляхом обрання відповідною радою та її звільнення відбулось у зв'язку із закінченням строку повноважень сільської ради. Повноваження позивача правомірно припинились 27.11.2020р. відповідно до Рішення Саранчуківської сільської ради від 27.11.2020р. № 1 у день набуття повноважень ради, обраної на перших місцевих виборах 25.10.2020р. Посада, на якій перебувала ОСОБА_1 передбачає обмеження строком, не лише тим на який обирається посадова особа/та/або орган місцевого самоврядування, але й настанням інших обставин, з яким закон пов'язує припинення повноважень органу місцевого самоврядування та/або посадової особи органу місцевого самоврядування.

Спеціальне законодавство визначає порядок обрання посадових осіб на виборні посади, їх права та обов'язки на відповідних посадах, додаткові гарантії та компенсації та інші особливості проходження служби в органах місцевого самоврядування.

Тобто, в даному випадку обставини звільнення ОСОБА_1 з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Положення п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України не поширюються на правовідносини, пов'язані із припиненням служби в органах місцевого самоврядування на підставі норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». пп.4 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад».

Висновки колегії суддів узгоджуються з правовою позицією яка викладена в Постанові Верховного суду України від 2811.2019р. у справі № 541/1104/16а.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки суб'єкт владних повноважень в особі Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законами та Конституцією України. Повноваження позивача припиненні в день набуття повноважень новообраної Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, а тому таке звільнення не може вважатись звільненням з ініціативи власника або уповноваженого ним органу та застосування до спірних правовідносин ст. 41, ст.44 КЗпП України є помилковими.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи тому, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову постанову якою в позові відмовити.

Керуючись ст.ст.229,243,286,310,315,317,321,322,325,329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області задовольнити.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 березня 2021 року у справі № 500/4450/20 - скасувати.

В позові ОСОБА_1 до Саранчуківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про зобов'язання вчинити дії- відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Бруновська

судді В. Я. Макарик

В. З. Улицький

Повне судове рішення складено 13.08.2021р.