Головуючий суддя у першій інстанції: Лунь З.І.
04 серпня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/11626/20 пров. № А/857/10055/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Бруновської Н.В.
суддів: Макарика В.Я., Улицького В.З.
за участю секретаря судового засідання: Юрченко М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року у справі № 380/11626/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
09.12.2020р. ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради в якому просила суд:
-визнати протиправними дії що виявилися у безпідставній відмові у призначенні виплати допомоги на дітей як фізичній особі - підприємцю, в сумі 3997 грн. за місяць травень 2020 р.;
-зобов'язати здійснити виплату в сумі 3997,00грн. за місяць травень 2020 року на рахунок в банківській установі АТ КБ « Приватбанк».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.03.2021р. позов задоволено частково. Суд зобов'язав Личаківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №25 від 13.05.2020р. про призначення допомоги на дітей, як фізичній особі-підприємцю, яка обрала спрощену систему оподаткування і належить до першої та другої групи платників єдиного податку у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 329 від 22 квітня 2020 року «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Личаківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.03.2021р. скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи в порядку ст.126 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ст.313 КАС України.
ст.229 КАС України передбачено, що фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
В п.1 ч.1 ст.308 КАС України видно, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Отже, предметом апеляційного розгляду є перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги в частині зобов'язання Личаківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №25 від 13.05.2020р. про призначення допомоги на дітей, як фізичній особі-підприємцю, яка обрала спрощену систему оподаткування і належить до першої та другої групи платників єдиного податку у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 329 від 22 квітня 2020 року «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми».
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, яка обрала спрощену систему оподаткування і належить до другої групи платників єдиного податку.
11.05.2020р. позивач звернулась до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради через електронну систему Мінсоцполітики із заявою №25 від 13.05.2020р. про призначення допомоги на дітей, як фізичній особі-підприємцю, яка обрала спрощену систему оподаткування і належить до першої та другої групи платників єдиного податку з відповідним пакетом документів.
За результатами опрацювання уповноваженою особою Личаківського відділу соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради вказану заяву повернуто веб-порталом підсистеми Е-послуги «Допомога на дітей ФОП» до кабінету заявниці на доопрацювання із зазначенням причини повернення: невірно зазначено дату актового запису № 38 свідоцтва про народження ОСОБА_2 (серія НОМЕР_1 ).
19.05.2020р., 26.05.2020р., 26.05.2020р. ОСОБА_1 повторно зверталася до Личаківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради через електронну систему Мінсоцполітики із заявами про призначення допомоги на дітей, як фізичній особі-підприємцю, яка обрала спрощену систему оподаткування і належить до першої та другої групи платників єдиного податку з відповідним пакетом документів, оскільки відповіді не отримала.
Листом Личаківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 17.06.2020р. №260307-3937 повідомив про те, що позивач, як особа - підприємець, яка обрала спрощену систему оподаткування і належить до другої групи платників єдиного податку 11.05.2020р. подала електронну заяву на призначення допомоги на дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_2 через веб- портал підсистеми Е-послуги «допомога на дітей ФОП» з накладанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП).
За результатами перевірки пакету документів спеціалістом відділу не була встановлена ознака по одному пункту перевірки, оскільки в електронній заяві №25 від 13.05.2020р. позивача невірно зазначила дату актового запису № 38 свідоцтва про народження ОСОБА_2 (серія).
Відповідач зазначив, що у всіх зазначених електронних заявах позивача, 19.05.2020р., 26.05.2020р.,26.05.2020р., не були усунені недоліки при заповненні електронної заяви, зокрема не виправлено дату актового запису № 38 свідоцтва про народження ОСОБА_2 ( серія № НОМЕР_1 )
Отже, після вибору спеціалістом відділу причини повернення заяви на доопрацювання, електронні заяви позивача від 19.05.2020р., 26.05.2020р., 26.05.2020р. повернені на доопрацювання, одразу в день їх подання.
Із змісту абз. 5 ст.1 Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», видно, що роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
ст.5 зазначеного Закону передбачено, що на органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника) покладений обов'язок призначення та виплати всіх видів державної допомоги сім'ям з дітьми.
З метою посилення соціального захисту сімей з дітьми на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, Кабінет Міністрів України Постановою № 329 від 22 квітня 2020 року «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» запровадив на один місяць після дати відміни карантину виплату допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку.
Умови призначення і виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку (далі - допомога на дітей) визначені у затвердженому вказаною Постановою Кабінету Міністрів України «Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку.» (надалі - Порядок №329).
В п.3 Порядку №329 визначено, що допомога на дітей призначається і виплачується фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, які:
-сплатили єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за усі місяці 2019 року або протягом усіх місяців 2019 року після державної реєстрації фізичної особи - підприємця; або
-зареєструвалися як фізичні особи - підприємці у січні - березні 2020 р.;
-отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу та звільнені від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Допомога на дітей призначається і виплачується також фізичним особам - підприємцям, які до березня 2020р. (включно) перейшли на спрощену систему оподаткування та обрали першу або другу групу платників єдиного податку.
Допомога на дітей фізичним особам - підприємцям, зазначеним в абзацах третьому та четвертому цього пункту, які звернулися за її призначенням у травні - червні 2020 р., призначається та виплачується починаючи з травня 2020 року.
Допомога на дітей призначається і виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні (п. 4 Порядку №329).
Призначення і виплата допомоги на дітей здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання фізичної особи - підприємця (далі - заявник).
Допомога на дітей за місцем проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги проводиться органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем (п. 5 Порядку №329).
В п.14 Порядку №329 визначено, що документи, необхідні для призначення допомоги на дітей, розглядаються органом соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви з усіма необхідними документами.
Перевірка належності фізичної особи - підприємця до першої або другої групи платників єдиного податку проводиться органом соціального захисту населення з використанням даних з Реєстру платників єдиного податку.
Про призначення допомоги на дітей чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження такого рішення орган соціального захисту населення видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення, у тому числі в електронній формі (у разі подання заяви та документів в електронній формі).
При цьому колегія суддів зазначила, що приписи законодавства не звільняють суб'єкта владних повноважень від обов'язку навести відповідне мотивування прийнятого рішення відповідно до положень чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що повернення заяви на доопрацювання Личаківським відділом соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради не є рішенням суб'єкта владних повноважень яке передбачене Порядком №329.
Повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.
ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З метою ефективного захисту права позивача, з врахуванням вимог ч.ч.3,4 ст. 245 КАС України колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність повторного розгляду заяви позивача про призначення допомоги на дітей фізичних особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування та належать до першої і другої групи платника єдиного податку, та прийняття суб'єктом владних повноважень відповідного рішення про призначення чи про відмову у призначення такої допомоги в Порядку № 329.
Не приймає до уваги апеляційний суд доводи апелянта про те, що в Порядку № 329 не визначено, порядок дій органу соціального захисту населення у випадках, якщо заявником, подано заяву для призначення допомоги з помилками у відомостях, які унеможливлюють прийняття рішення про призначення чи відмови у призначені допомоги, оскільки вказаним Порядком передбачено саме прийняття рішення в такому випадку.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що чинним законодавством не передбачено повернення заяв на доопрацювання у випадку виправлення помилок.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову в частині зобов'язання Личаківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №25 від 13.05.2020р. про призначення допомоги на дітей, як фізичній особі-підприємцю, яка обрала спрощену систему оподаткування і належить до першої та другої групи платників єдиного податку у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 329 від 22 квітня 2020 року «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми». В іншій частині судове рішення не оскаржується.
Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.
Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.229,308,310,315,316,321,322,325,329, КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року у справі № 380/11626/20 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. В. Бруновська
судді В. Я. Макарик
В. З. Улицький
Повне судове рішення складено 13.08.2021р.