Постанова від 10.08.2021 по справі 340/1619/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2021 року м. Дніпросправа № 340/1619/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),

суддів: Білак С.В., Шальєвої В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 в адміністративній справі №340/1619/21 ( суддя першої інстанції Момонт Г.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:

визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 02 березня 2021 року

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 02.03.2021 р. здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 25.02.2021 р. №162163 “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій” у розмірі 56% від грошового забезпечення за аналогічною посадою з усіх видів грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02.03.2021 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок розміру пенсії та здійснення доплати різниці в пенсії за минулий час, виходячи із розміру грошового забезпечення згідно з довідкою Головного управління ДФС України в Кіровоградській області від 25.02.2021 р., однак листом від 16.03.2021 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної йому пенсії з посиланням на відсутність підстав для перерахунку його пенсії. Позивач вважає відмову відповідача безпідставною та протиправною.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, ухвалити нове рішення про задоволення позову. Апелянт вказує, що судом першої інстанції не застосовано до спірних правовідносин норми права, які мають застосовуватися, а також не враховані рішення Верховного Суду у подібних правовідносинах. Зазначає, що він має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і на час звернення до суду з даним позовом отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (а.с.26, зі зворотного боку).

У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення Головним управлінням ДФС України у Кіровоградській області складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку від 19.03.2018 р. №136 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.01.2018 р. відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення становить 9 715,00 грн (а.с.35, зі зворотного боку).

Відповідно до перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 встановлено, що 04 квітня 2018 року відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 перераховано пенсію позивача з 01.01.2018 р. та обчислено її основний розмір, виходячи з 56% відповідних сум грошового забезпечення, та визначено у розмірі з надбавками - 5 440,40 грн (а.с.34, зі зворотного боку).

Головним управлінням ДФС України в Кіровоградській області видано ОСОБА_1 довідку від 25.02.2021 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.12.2019 р. відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби - старший інспектор чергової частини штабу УПМ ДПА у Кіровоградській області становить 16 649,50 грн, у тому числі посадовий оклад - 5 360 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 340,00 грн, надбавка за вислугу років (45 відсотків) - 3 015,00 грн, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (30%) - 2 914,50 грн, надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 804,00 грн, премія (60%) - 3 216,00 грн (а.с.11, 36, зі зворотного боку).

02.03.2021 р. ОСОБА_1 подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області заяву про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки Головного управління ДФС України в Кіровоградській області №58/Л/11-97-09-22 від 24.02.2021 р. про розмір грошового забезпечення (а.с.12).

Листом від 16.03.2021 р. №1258-1209/Л-03/8-1100/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_2 , що у головного управління відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, оскільки на даний час зміни до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не внесено і умови проведення перерахунку Кабінетом Міністрів України не приймалося. Також звернуто увагу на безпідставність виготовлення ГУ ДФС у Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення від 25.02.2021 р. за нормами чинними на 01.12.2019 р., оскільки якщо брати до уваги рішення Верховного Суду по зразковій справі №168/8324/19 від 17.12.2019 р. на яке заявник посилався у зверненні, то ним передбачено видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. (а.с.13).

Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам та матеріалам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ), статтею 51 якого встановлено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин першої та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Абзацом 12 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» визначено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, (далі Порядок № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. №103 (далі постанова №103), пунктом 1 якої постановлювалося перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019 р., тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін.

Разом з тим, порядок дій, які повинен вчинити відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Враховуючи втрату чинності нормативно-правовими актами, які обмежували врахування усіх складових грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб при перерахунку пенсій, з 05.03.2019 р., є правильним висновок суду першої інстанції, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка не містила усіх складових, починаючи з 01.04.2019 р., тобто з першого числі місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Верховниим Судом у рішенні від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 р., зроблено висновок, що дії органу Пенсійного фонду щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Таким чином, є правильним зазначення судом першої інстанції, що обов'язок органу Пенсійного фонду щодо перерахунку основного розміру пенсії позивача виникає при надходженні до відповідача оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення саме станом на 05.03.2019 , а не станом на 01.12.2019 , як відбулось в цьому випадку, адже Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області надано до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку від 25.02.2021 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.12.2019 р.

Враховуючи наявність у Пенсійного фонду України та його головних управлінь повноважень із перевірки правильності складення довідок, про що свідчить п. 9 Порядку №45, відповідачем встановлено безпідставність виготовлення ГУ ДФС у Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача від 25.02.2021 станом саме на 01.12.2019, тому правомірно відмовлено у перерахунку пенсії позивачу на підставі саме цієї довідки.

Доводи апелянта спростовані вище висновками суду.

Суд вважає за необхідне підкреслити, що по тексту позовної заяви та апеляційної скарги позивач вказує на наявність у нього права на перерахунок пенсії із грошового забезпечення, враховуючи додаткові види, в розмірі станом на 05.03.2019 р.

Таке права позивача не заперечував й суд першої інстанції. Єдиною підставою для відмови у задоволенні позову стало тільки зазначення у довідці ГУ ДФС у Кіровоградській області від 25.02.2021 розміру та складових грошового забезпечення позивача станом на 01.12.2019 р., а не на 05.03.2019 р.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 в адміністративній справі №340/1619/21 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 13 серпня 2021 року.

Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко

суддя С.В. Білак

суддя В.А. Шальєва