Рішення від 16.08.2021 по справі 640/6617/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/263

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2021 року м. Київ № 640/6617/19

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ТГК"

до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Київській області

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0039331406

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТГК" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.12.2018 року № 0039331406 про застосування фінансових (штрафних) санкцій відносно ТОВ "ТГК" у розмірі 51 350,00 грн.

Ухвалою суду від 13.05.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

07.06.2019 р. до суду надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТГК" 08352, Київська обл., Бориспільський р-н, село Вороньків, ВУЛИЦЯ УКРАЇНСЬКА, будинок 106, код 31379673) зареєстровано в якості юридичної особи 09.04.2001 р., перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у Київській області; 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів (основний).

На підставі ст. 75, 80 Податкового кодексу України, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, наказу від 15.11.2018 р. №2487 "Про проведення фактичних перевірок" Головним управлінням ДФС у Київській області 05.12.2018 р. проведено фактичну перевірку суб'єкта господарської діяльності ТОВ "ТГК", про що складено акт від 10.12.2018 р. №2277/1000/14/31379673.

Перевірку проведено за адресою 08352, Київська обл., Бориспільський р-н, село Вороньків, ВУЛИЦЯ УКРАЇНСЬКА, будинок 106 в присутності директора ОСОБА_1 .

Згідно з висновками акта перевірки встановлено несвоєчасне оприбуткування у касі готівки - не здійснено у встановленому порядку облік зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів в касі підприємства. А саме: встановлено несвоєчасне оприбуткування (у день одержання) готівкових коштів в касі підприємства на підставі прибуткового касового ордера ПКО №26 від 21.08.2017 р. на суму 10 270 грн., який був підписаний ОСОБА_1

Директор, який виконує обов'язки касира, ОСОБА_1 , до роботи приступив з правом складання та підпису документів з 25.08.2017 р. В поясненнях зазначено про те, що в період з 10.08.2017 р. по 24.08.2017 р. він перебував у відпустці, з якої не відкликався.

Таким чином, здійснення обліку готівки в касовій книзі підприємства на підставі ПКО №26 за 21.08.2017 р. на суму 10 270 грн. відбулося після 24.08.2017 р., в день, коли ОСОБА_1 приступив до своїх обов'язків, що є порушенням вимог п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637.

12.12.2018 р. до акта перевірки подано заперечення, які не враховано листом Головного управління ДФС у Київській області за №25608/10/10-26-14-06-24.

За наслідками перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 28.12.2018 року № 0039331406, згідно з яким до товариства застосовано фінансові (штрафні) санкції у розмірі 51 350,00 грн. за порушення вказаних вимог законодавства.

За результатами розгляду скарги рішенням ДФС України від 14.03.2019 р. №11910/6/99-99-11-06-01-15 вказане податкове повідомлення-рішення залишене без змін.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТГК" - вважає вказане рішення протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що з метою недопущення порушення трудового законодавства щодо своєчасної оплати заробітної плати власником та директором товариства ОСОБА_1 було знято готівкові кошти з рахунку підприємства в сумі 10 270 грн., що підтверджується чеком МА №9272619 і були використані виключно для виплати заробітної плати працівникам підприємства за першу половину серпня 2017 р.

На доказ не лише оприбуткування, а й виплати коштів було надано касову книгу та відомість на виплату грошей №19 за серпень 2017 р. на суму 10 270 грн. від 21.08.2017 р., тобто, кошти оприбутковано не в день їх зняття - 21.08.2017 р., а 25.08.2017 р.

Факт перебування ОСОБА_1 у відпустці 21.08.2017 р. не знімає з нього обов'язків по управлінню товариством, оскільки товариство не може залишатися без управління.

Таким чином, 21.08.2017 р. міг на законних підставах знімати та оприбутковувати готівку.

Також позивач зазначає, що грошові кошти були зняті 21.08.2017 р. та видані за відомістю №19 також 21.08.2017 р., і будь-які докази несвоєчасного оприбуткування відсутні.

Відповідач - Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у Київській області - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акта перевірки.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до пп.62.1.3 п. 62.1 ст.62 Податкового кодексу України (в редакції станом на час призначення перевірки) податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючи органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пп.75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до п.80.1, 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з передбачених підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій.

В даному випадку фактична суб'єкта господарської діяльності ТОВ "ТГК", про що складено акт від 10.12.2018 р. №2277/1000/14/31379673, проведена з питань дотримання вимог законодавства щодо порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, тобто, з передбачених законодавством підстав.

Щодо висновків акту перевірки та оскаржуваного податкового повідомлення-рішення суд зазначає наступне.

Згідно п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 (втратила чинність на підставі Постанови Національного банку України №148 від 29.12.2017р., була чинна станом на 21.08.2017 р. р.), готівкові розрахунки - платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна; готівкова виручка (виручка) - сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження; оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно п. 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

В даному випадку згідно з наявними у справі матеріалами 21.08.2017 р. з поточного рахунку ТОВ "ТГК" було знято кошти у сумі 10 270 грн., що були в цей же день використані для виплати заробітної плати, що підтверджується даними касової книги за 21.08.2017 р., копіями прибуткового касового ордеру №26 від 21.08.2017 р., квитанції до прибуткового касового ордера від 21.08.2017 р., а також видаткового касового ордера від 21.08.2017 р. та відомістю на виплату грошей №19 за серпень 2017 р. від 21.08.2017 р. з підписами осіб, які отримали кошти.

У суду відсутні підстави для висновку про те, що вказані документи не є належними доказами по справі та не відображають реальний рух коштів на підприємстві.

Тобто, знята з поточного рахунку 21.08.2017 р. готівка була оприбуткована в той же день і використана за призначенням - для виплати заробітної плати готівкою - з належним оформленням вказаних операцій.

Висновок відповідача про те, що здійснення обліку готівки в касовій книзі підприємства на підставі ПКО №26 за 21.08.2017 р. на суму 10 270 грн. відбулося після 24.08.2017 р., в день, коли ОСОБА_1 приступив до своїх обов'язків, ґрунтується на формальному його перебуванні у відпустці 21.08.2017 р., що позивачем не заперечується.

Проте, формальне перебування особи у відпустці не означає, що на звітних документах про оприбуткування готівки міститься не її підпис і, тим більше, не може бути підставою для висновку про те, що раніше 25.08.2017 р. оприбуткування не могло бути здійснене.

З врахуванням викладеного відповідач зробив висновок про порушення термінів оприбуткування готівки без врахування первинних документів, за якими простежується рух готівки, та на підставі припущення про можливу дату оприбуткування коштів, що не може бути визнане правомірним.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З огляду на вищенаведене оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам щодо обґрунтованості.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 28.12.2018 року № 0039331406.

3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Київській області Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП:44096797, Місцезнаходження: Україна, 03151, місто Київ, вул.Народного ополчення, будинок 5А) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТГК" 08352, Київська обл., Бориспільський р-н, село Вороньків, ВУЛИЦЯ УКРАЇНСЬКА, будинок 106, код 31379673) 1921 грн судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 16.08.2021 р.