ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 серпня 2021 року м. Київ № 640/1953/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Кравченку Я.В.,
за участі представників сторін:
від позивача - Величко І.М.,
від відповідача - Гаєвська І.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР"
до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 25.08.2020 № 0002743201.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конституцію України, Податковий кодекс України та зазначає про протиправність застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" штрафних санкцій, оскільки реєстрація витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників на АЗС за адресами: м. Харків, вул. Свистуна, 11 та м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82-А підтверджується довідками про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратомір та рівнеміри і квитанціями про їх прийняття Державною податковою службою України. Також позивач вказує на помилковості прирівняння контролюючим органом об'ємного лічильника до витратоміра-лічильника.
Представник відповідача заперечила по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Податкового кодексу України та зазначила про правомірність податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 25.08.2020 № 0002743201, оскільки під час проведення перевірки встановлено здійснення Товариством з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" реалізації пального без наявності зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
За результатами фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області складено акт від 03.08.2020 № 1084/20-40-32-01-08/42547705, яким встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України.
В акті перевірки зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" здійснює діяльність з реалізації пального в асортименті на АЗК з магазином за адресами: м. Харків, вул. Свистуна, 11 та м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82а.
За адресою: м. Харків, вул. Свистуна, 11 зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером - 1014900. На даному акцизному складі розташовано та використовується 5 ємностей (резервуарів), які обладнані 5 рівнемірами-лічильниками. Також на зазначеному акцизному складі розташовано 6 ПРК, що забезпечують функціонування 18 місць відпуску пального та обладнано 18 витратомірами-лічильниками.
За адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82а зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером - 1014912. На даному акцизному складі розташовано та використовується 5 ємностей (резервуарів), які обладнані 5 рівнемірами-лічильниками. Також на зазначеному акцизному складі розташовано 8 ПРК, що забезпечують функціонування 36 місць відпуску пального та обладнано 36 витратомірами-лічильниками.
До перевірки надано технічну та метрологічну документацію на наявні та зареєстровані рівнеміри-лічильники та витратоміри-лічильники.
Згідно даних автоматизованих систем ДПС України підприємством в Єдиному державному реєстрі зареєстровано витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, розташовані на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Свистуна, 11 - 29.07.2020 (реєстраційний номер довідки № 9180978908); витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, розташовані на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82а - 27.07.2020 (реєстраційний номер довідки № 9178016844). Згідно інформаційної бази ДПС України, на яку надходять електронні копії розрахункових документів встановлено, що на зазначених акцизних складах реалізація пального здійснюється з 26.06.2020.
З огляду на виявлені під час проведення перевірки обставини контролюючим органом зроблений висновок, що у період з 26.06.2020 по 28.07.2020 на акцизному складі за адресою м. Харків, вул. Свистуна, 11; у період з 26.06.2020 по 26.07.2020 на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82а здійснювалась реалізація пального без наявності зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
Даний акт перевірки представник позивача підписав із зауваженнями.
На підставі складеного акту перевірки Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.08.2020 №0002743201, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" застосовані штрафні (фінансові) штрафи (санкції) на суму 1 280 000 грн.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку.
Рішенням Державної податкової служби України від 23.11.2020 № 33239/6/9900-06-02-06-06 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 25.08.2020 № 0002743201, а скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" - без задоволення.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно зі статтею 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних податків належить, зокрема, акцизний податок (статті 8 та 9 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Як вбачається з матеріалів справи, штрафні санкції до позивача застосовані за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.
Згідно з пунктом 230.1 статті ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Поняття акцизного складу визначено у підпункті 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, а саме: акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Згідно із підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті ПК України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті ПК України встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Пунктом 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України встановлено, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Відповідно до підпункту 128-1.1 пункту 128-1 статті 128 Податкового кодексу України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Пунктом 18 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України визначено, що норми пункту 128-1.1 статті 128-1 цього Кодексу застосовуються:
з 1 липня 2019 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20 000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);
з 1 жовтня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20 000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);
з 1 квітня 2020 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу);
з 1 липня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу (незалежно від загальної місткості резервуарів, розташованих на акцизному складі такого розпорядника), а також до вітчизняних підприємств, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне).
Наведене свідчить, що на розпорядників акцизних складів покладено обов'язок щодо реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників у термін встановлений податковим законодавством.
Як встановлено під час проведення перевірки та підтверджено довідками про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратомір та рівнеміри (реєстраційні номери довідок № 9180978908 та № 9180978908) і квитанціями про їх прийняття Державною податковою службою України, Товариством з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" в Єдиному державному реєстрі зареєстровано витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, розташовані на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Свистуна, 11 - 29.07.2020 (реєстраційний номер довідки № 9180978908); витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, розташовані на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82а - 27.07.2020 (реєстраційний номер довідки № 9178016844).
Реалізація пального на зазначених акцизних складах здійснюється з 26.06.2020.
Таким чином, під час розгляду справи підтверджено висновки акта перевірки щодо здійснення у період з 26.06.2020 по 28.07.2020 на акцизному складі за адресою м. Харків, вул. Свистуна, 11 та у період з 26.06.2020 по 26.07.2020 на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82а реалізації пального без наявності зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
При цьому, суд не бере до уваги доводи позивача щодо неправомірності визначеного розміру штрафу, оскільки контролюючим органом прирівняно кожен об'ємний лічильник, який є складовою ПРК та через який здійснюється відпуск пального, до витратоміра-лічильника, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, контролюючим органом під час проведення перевірки встановлено, що на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Свистуна, 11 розташовано та використовується 5 ємностей (резервуарів), які обладнані 5 рівнемірами-лічильниками. Також на зазначеному акцизному складі розташовано 6 ПРК, що забезпечують функціонування 18 місць відпуску пального та обладнано 18 витратомірами-лічильниками.
На акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82а розташовано та використовується 5 ємностей (резервуарів), які обладнані 5 рівнемірами-лічильниками. Також на зазначеному акцизному складі розташовано 8 ПРК, що забезпечують функціонування 36 місць відпуску пального та обладнано 36 витратомірами-лічильниками.
Позивач, в свою чергу вказує на встановлення трьох ПРК на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Свистуна, 11 та чотирьох ПРК на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82а.
Відповідно до пункту 1 розділу І Формату даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944, єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Формату даних, реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри; довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального.
Судом досліджено довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри та встановлено, що на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Свистуна, 11 розташовано 5 стаціонарних резервуарів та рівнемірів (таблиця 1), 18 витратомірів (таблиця 2); на акцизному складі за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 82а розташовано 5 стаціонарних резервуарів та рівнемірів (таблиця 1), 36 витратомірів (таблиця 2).
Таким чином, визначаючи розмір штрафних санкцій (20 000 за кожен незареєстрований витратомір-лічильник (54 штук) та рівнемір-лічильник (10 штук)) відповідач керувався даними щодо кількості рівнемірів та витратомірів, самостійно внесеними позивачем до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників, згідно з довідками № 9180978908 та № 9178016844.
Разом з тим, позивачем під час розгляду справи не надано належних доказів на підтвердження доводів щодо помилковості зазначенні в акті перевірки кількості ПРК на акцизних складах. В свою чергу, дані обставини не впливають на розгляд даної справи, оскільки суд виходить з даних щодо кількості рівнемірів та витратомірів, самостійно зареєстрованих позивачем.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідачем доведено правомірність податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 25.08.2020 № 0002743201.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРО СМАРТ ПАУЕР" (проспект Соборності, 15, каб 219, м. Київ, 02160, код ЄДРПОУ 42547705) до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева
Повний текст рішення складений 16.08.2021.