Рішення від 12.08.2021 по справі 400/5078/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

12 серпня 2021 р. № 400/5078/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 ,

про:визнання протиправним та скасування рішення № 143250001695 від 26.05.21 р., № 2 від 18.02.21 р., зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області №143250001695 від 26.05.2021 та рішення відділу перерахунку пенсій №2 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 18.06.2021; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, починаючи з 28.07.2020 з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 08.09.2020 №64-02/1119 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби від 08.09.2020 №64-02/1120.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ГУ ПФУ під час переведення позивача на пенсію за Законом України «Про державну службу» на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.01.2021 року у справі № 400/3235/20 протиправно не враховано довідки від 08.09.2020 №64-02/1119 та № №64-02/1120. Свою відмову відповідач мотивував тим, що довідки від 08.09.2020 №64-02/1119 та №64-02/1120 не відповідають первинним документам, які досліджувались відповідачем за місцем їх видачі.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача. В своєму відзиві відповідач зазначив, що рішенням МОАС від 29.01.2021 р. по справі №400/3235/20 зобов'язано ГУ ПФУ перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця з 28.07.2020. Зазначає, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. До заяви було надано довідки від 20.07.2020 № 64/02/1044 та № 64-02/1045, на підставі даних яких і здійснено нарахування пенсійних виплат.

Позивач надав відповідь на відзив, підтримує позовні вимоги. В обгрунтування своєї позиції зазначає, що на час переведення на інший вид пенсії в пенсійній справі знаходились і інші документи, а саме довідки про складові заробітної плати від 08.09.2020 року № 64-02/1119, 64-02/1120. Крім того, підставою подання цих довідок є зміни у Порядку їх видачі, затвердженому наказом Міністерства соціальної політики від 10.05.2017 № 750, а саме скасовано абз. 2 п. 7 Порядку № 750, тобто у позивача право на обчислення пенсії виникає, виходячи з заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якого включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Суд розглянув справу 12.08.2021 в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст. 263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком.

26.05.2021 на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі № 400/3235/20 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області здійснено переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" з 28.07.2020. Під час переведення відповідачем враховано документи, що знаходились на час переведення у пенсійній справі, загальний страховий стаж склав 42 роки 5 міс. 23 дн., стаж державної служби - 22 роки 1 міс., 20 дн., розмір пенсії склав 11479,20 грн.

11.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії на підставі довідок від 08.09.2020 № 64-02-1119, № 64-02/1120.

Рішенням від 18.06.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовивило позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що довідки про складові заробітної плати для призначенні пенсії державного службовця від 08.09.2020 № 64-02-1119, № 64-02/1120, видані Миколаївським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, не відповідають первинним документам.

Відповідно до вимог п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 5 Порядку № 622 визначено, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (п. 6 Порядку № 622).

Таким чином, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України № 889, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.

Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (далі - Постанова № 1-3), зокрема:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Разом з тим, відповідно до наказу Міністерства соціальної політики від 04.06.2020 №366 "Про затвердження Змін до Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад"(який набув чинності 24.07.2020) внесені зміни до Порядку № 750, скасовано абзац 2 пункту 7 цього Порядку.

Отже, з 24.07.2020 пунктом 7 Порядку № 750 передбачено, що у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України перебуває в стані припинення з 02.06.2020 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач надав до Головного управління ПФУ в Миколаївській області 28.07.2020 року заяву про переведення на пенсію державного службовця разом із довідками Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20.07.2020 № 64-02/1044, № 64-02/1045, відповідно до яких визначені такі складові заробітної плати: посадовий оклад - 10600 грн, надбавка за ранг - 700 грн, надбавка за вислугу років - 5300 грн, премія - 1060 грн, інші виплати - 1472 грн. Також, з урахуванням змін у Порядку № 750, 05.02.2021 року позивачем надано до Головного управління ПФУ в Миколаївській області довідки Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.09.2020 № 64-02/1119, № 64-02/1120, відповідно до яких визначені такі складові заробітної плати: посадовий оклад - 10600 грн, надбавка за ранг - 700 грн, надбавка за вислугу років - 5300 грн, надбавка за інтенсивність - 10600 грн, премія - 3180.

Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, здійснюючи переведення позивача з одного виду пенсії на інший відповідач повинен враховувати документи про страховий стаж, заробітну плату та додаткові документи, що є у пенсійній справі.

Згідно матеріалів справи позивача з 28.07.2020 переведено на інший вид пенсії на виконання рішення суду від 29.01.2021 по справі № 400/3235/20, про що прийнято рішення від 26.05.2021 № 143250001695. На момент прийняття рішення відповідачем в матеріалах справи містились, зокрема, довідки від 08.09.2020 № 64-02/1119, № 64-02/1120, видані Миколаївським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України відповідно вимог Порядку № 750.

Отже, підстави не врахування відповідачем вказаних довідок під час перерахунку пенсії не зрозумілі.

Щодо твердження відповідача, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 08.09.2020 № 64-02/1119, № 64-02/1120 не відповідають первинним документам, суд зазначає наступне.

У відповідності до ч. 3 ст. 44 Закону України № 1058, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону України № 1058, виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Суд зазначає, що метою проведення перевірок документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, є попередження нецільового використання коштів Пенсійного фонду України на виплату пенсій внаслідок подання недостовірних документів або документів, що містять недостовірну інформацію про стаж роботи та заробітну плату, шляхом своєчасного виявлення та виправлення чи усунення порушень в документах, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем проведено звірку достовірності видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 від 20.07.2020 № 64-02/1044, № 64-02/1045. Крім того, було надано до органу ПФУ довідки Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.09.2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент призначення пенсії не займає посади державної служби, однак відповідач при призначенні пенсії не врахував заробітну плату, вказану у цих довідках.

Твердження відповідача про те, що зазначені довідки не відповідають первинним документам, оскільки різняться в числовому визначенні з довідками від 20.07.2020 № 64-02/1119, № 64-02/1120, суд не бере до уваги, оскільки довідки за формою відповідають вимогам, встановленим Постановою № 1-3.

При цьому, Головним управління ПФУ перевірку достовірності відомостей, зазначених у довідках від 08.09.2020 № 64-02/1119, № 64-02/1120, виданих Миколаївським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, здійснено не було.

Отже, відповідач своїм правом, передбаченим п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону України № 1058 не скористався.

До того ж, у довідці звірки достовірності видачі довідки про складові заробітної плати, виданої для перерахунку пенсії від 20.10.2020 № 4666 досліджувались дані, зазначені у довідках від 20.07.2020 № 64-02/1044, № 64-02/1045, та встановлено, що відповідно до штатного розпису на 2020 рік, посадовий оклад заступника голови територіального відділення - начальника відділу досліджень і розслідувань у територіальному відділенні складає 10600 грн, надбавка за ранг - 700 грн, надбавка за вислугу років - 5300 грн, надбавка за інтенсивність - 10600 грн, місячна премія - 1060 грн, інші виплати - 1472 грн.

Проте, у довідці від 20.10.2020 року відсутня надбавка за інтенсивність, натомість у довідці від 08.09.2020 надбавка за інтенсивність складає 10600 грн.

Тому, не зрозуміло у яких довідках складові заробітної плати не відповідають первинним документам.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Сплачена позивачем сума судового збору в сумі 908 грн відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №143250001695 від 26.05.2021 та рішення відділу перерахунку пенсій №2 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 18.06.2021року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, починаючи з 28.07.2020, з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 08.09.2020 №64-02/1119 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби від 08.09.2020 №64-02/1120.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.

5. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 17.08.2021.