Рішення від 16.08.2021 по справі 380/10083/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/10083/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 23.06.2021 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ України у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення у листопаді 2019 року за прирівняною посадою, виданою Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 №22/6-1535, виходячи з розрахунку 90% основних і додаткових видів грошового забезпечення, як це визначено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 у справі №1340/3622/18, без обмеження пенсії максимальним розміром, у зв'язку із рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 1.12.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення у листопаді 2019 року за прирівняною посадою, виданою Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 №22/6-1535, виходячи з розрахунку 90% основних і додаткових видів грошового забезпечення, як це визначено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 у справі №1340/3622/18, без обмеження пенсії максимальним розміром, у зв'язку із рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, здійснити, починаючи з 01.12.2019, перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням проведених платежів, однією сумою, а також нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , після проведеного її перерахунку, надалі, починаючи з 01.12.2019.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомив, що є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України видав позивачу довідку №22/6-1535 від 16.04.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988. Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років 01.12.2019 на підставі зазначеної довідки та отримав відмову. Позивач не погоджується з відмовою ГУ ПФУ у Львівській області, вважає, що має право на перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України №22/6-1535 від 16.04.2021.

Суд ухвалою від 29.06.2021 відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та призначив таку до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами із постановить рішення у цій справі в межах встановленого частиною першою статті 258 КАС України 60-денного строку із дня відкриття провадження у справі. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.

Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнає з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 82-92), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Зазначив, що ГУ ПФУ у Львівській області на виконання приписів пункту 1 Постанови №103 здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки, скерованої на адресу відповідача ГУ МВС України у Львівській області. Відповідач вказує, що після масового перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу ОВС/міліції з 01.01.2016 жодних постанов про проведення перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення Урядом не приймалось, тому видана довідка не породжує право позивача на перерахунок його пенсії. Відповідач стверджує, що незважаючи на скасування пункту 3 Постанови №103 частковим рішенням Окружного адміністративним судом м. Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 алгоритм проведення перерахунку пенсій не змінився. Відповідач зауважує, що довідка №22/6-1535 від 16.04.2021, видана Департаментом персоналу МВС України не породжує право позивача на перерахунок його пенсії. Також відповідач вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду, оскільки заявив вимогу щодо перерахунку пенсії з 01.12.2019, однак до суду звернувся лише 16.06.2021.

Вирішуючи питання щодо дотримання строків звернення до суду з цим позовом суд враховує правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений 24 грудня 2020 року у постанові у справі №510/1286/16-а (провадження № 11-345апп19) такого змісту: «Колегія суддів Великої Палати Верховного Суду погоджується із висновком Верховного Суду України про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 87 Закону № 1788-XII. Разом з тим питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду, що передує вирішенню спору по суті (стаття 99 КАС у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року, стаття 122 КАС), слід розмежовувати з питанням щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії, у разі встановлення судом вини пенсійного органу». Суд встановив, що позивач 16.04.2021 на виконання рішення суду у справі №380/6581/20 отримав довідку №22/6-1535 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на листопад 2019 року та 13.05.2021 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі відомостей згаданої довідки; стверджує, що такий перерахунок повинен бути проведений з 01.12.2019. Листом №6812-5635/Б-52/8-1300/21 від 09.06.2021 відповідач відмовив у перерахунку пенсії (а.с.23-24). З позовом щодо оскарження дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивач звернувся до суду 16.06.2021. Оскільки відлік строку на звернення до адміністративного суду з цим позовом слід розпочинати з дня, наступного за днем, коли позивач дізналася про відмову органу ПФУ задовольнити його прохання про перерахунок пенсії, то позов подано до суду в межах шестимісячного строку від дати отримання позивачем відмови відповідача перерахувати його пенсію. З огляду на зміст та підстави позовних вимог ОСОБА_1 вимога про перерахунок його пенсії на підставі довідки №22/6-1535 від 16.04.2021 про розмір грошового забезпечення з 01.12.2019 стосується питання щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії (вимоги, яку слід вирішити по суті в рішенні суду), а не питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду. Отже, позивач не порушив строків звернення до суду, а тому немає підстав для залишення його позову без розгляду.

Суд на підставі частини шостої статті 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд з'ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) (а.с.14).

На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021 у справі №380/6581/20 Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України видав позивачу довідку №22/6-1535 від 16.04.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №988) (а.с. 19), в котрій вказано: - розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою заступник начальника управління апарату головних управлінь Національної поліції, що становить 27754,91 грн., а саме: посадовий оклад - 3400 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 2400 грн., надбавка за стаж служби в поліції - 2900 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 6487,59 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 510 грн., премія - 12057,32 грн. Листом №17865/22-2021 від 27.04.2021 МВС України згадану довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 скерував на адресу ГУ ПФУ у Львівській області для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії (а.с. 20).

ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 13.05.2021, просив здійснити перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки Департаменту персоналу МВС України. Листом №6812-5635/Б-52/8-1300/21 від 09.06.2021 ГУ ПФУ у Львівській області надало відповідь, відповідно до якої відмовило у перерахунку пенсії заявника. Мотиви ПФУ зводяться до того, що рішенням у справі №380/6581/20 на Головне управління не покладено жодних зобов'язань щодо перерахунку пенсії з 01.12.2019 з оновленого грошового забезпечення. Тому орган ПФУ стверджує про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії заявника на підставі довідки №22/6-1535 від 16.04.2021 (а.с.23-24).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Статтею 63 Закону №2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон №900-VIII), яким статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Цим же Законом пункт 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII доповнено абзацом другим, зі змісту якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), постанова набрала чинності 02.12.2015. Згідно з пунктом першим цієї постанови КМУ установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 3 Постанови №988 КМУ затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Згідно з пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

На виконання вимог статті 94 Закону №580-VII та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським). Пунктом 2 наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07.11.2015. Пунктом 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

21.02.2018 Кабінет Міністрів України на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103).

Відповідно до абзацу першого пункту третього цієї Постанови постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови №103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додавались. Так, пунктом 2 цих Змін внесені зміни до Порядку №45, зокрема:

- пункт 5 викладено в такій редакції:"5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.";

- додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції (форму ДОВІДКИ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій);

- доповнено Порядок додатком 3 такого змісту "ДОВІДКА про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)". За змістом цієї довідки розмір грошового забезпечення визначався на нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення зі служби, грошове забезпечення включало: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", премія.

Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва №826/3858/18 від 12.12.2018 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою від 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 без змін. Верховний Суд постановою від 12.11.2019 залишив без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Згідно з частиною першою статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття. Отже, серед іншого, зміни до пункту 5 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019. Таким чином, пункт 5 Порядку №45 з 05.03.2019 діє в редакції до внесення змін Постановою №103.

Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва №826/12704/18 від 14.05.2019 (часткове рішення), визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Постановою від 19.11.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України, часткове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 без змін.

Отже, пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), втратив чинність з 19.11.2019.

Надалі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду №826/6453/18 від 29.01.2020 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яким вносилися зміни у Порядок №45 (зокрема, у пункти 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

позивач є колишнім працівником органів внутрішніх справ (міліції) України, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-XII. На виконання Постанови №103 в квітні 2018 року ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону №2262-XII, у порядку та розмірах, визначених Постановою №103, на підставі відомостей довідки ГУ МВС України у Львівській області, в якій зазначено складові та суми грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, що фактично виплачувалися в січні 2016 року.

Рішенням суду у справі №826/3858/18 від 12.12.2018, що 05.03.2019 набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними, серед іншого, внесені до пункту 5 Порядку №45 Постановою №103 зміни. Таким чином, з 05.03.2019 пункт 5 Порядку №45 відновив дію в редакції, до внесення змін Постановою №103. Разом з тим, положення щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського саме за січень 2016 року зберігали свою дію, оскільки дублювалися в пункті 3 Постанови №103. Частковим рішенням у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, що 19.11.2019 набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, тому прив'язка грошового забезпечення за прирівняною посадою до виплаченого в січні 2016 року відпала.

Отже, з дня набрання чинності судовим рішенням в адміністративній справі №826/12704/18 (19.11.2019), виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою поліцейського, оскільки до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, слід включити інші (окрім премії) передбачені Постановою №988 додаткові види грошового забезпечення, які виплачуються в листопаді 2019 року за прирівняною посадою поліцейського (проте не виплачувалися в січні 2016 року і з цієї причини не були включені в довідку, видану на виконання Постанови №103).

Разом з тим, після 01.12.2019 МВС України та його структури в регіонах не ініціювали та не організували проведення так званого «масового» перерахунку пенсій колишніх працівників міліції. Позивач у травні 2020 року звернувся до МВС України з приводу виготовлення та направлення до Головного УПФ України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням суми додаткових видів грошового забезпечення, проте отримав відмову, оформлену листом департаменту персоналу МВС України від 26.05.2020 року №Б-7513/22.

На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021 у справі №380/6581/20 Департамент персоналу МВС України 16.04.2021 видав довідку №22/6-1535 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 згідно із Постановою №988 (а.с.19), та скерував її на адресу відповідача для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ГУ ПФУ у Львівській області отримало цю довідку 30.04.2021 (а.с.20).

Оцінюючи аргументи відповідача, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №22/6-1535 від 16.04.2021 суд зауважує, що після набрання чинності судовим рішенням у адміністративній справі №826/12704/18 (19.11.2019) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача; такий перерахунок основного розміру пенсії позивача повинен бути проведений з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Суд відхиляє доводи відповідача, що після скасування в судовому порядку пункту 3 Постанови №103, Урядом не приймалось жодних рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії. Суд враховує правову позицію Верховного Суду, яка була висловлена в рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Львівській області протиправно відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі відомостей довідки №22/6-1535 від 16.04.2021. Ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ у Львівській області прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі відомостей довідки Департамент персоналу МВС України №22/6-1535 від 16.04.2021.

Позивач просить суд здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

При вирішенні питання щодо строку/періоду, з якого слід проводити перерахунок пенсії позивача, суд враховує наведені вище правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені в постанові від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а та керується такими мотивами: відповідно до норм частин першої, другої статті 63 Закону №2262-XII:

- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку;

- якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Аналіз норми статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 свідчить, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Підстави для отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року та для перерахунку пенсії на підставі відомостей цієї довідки у позивача виникли починаючи з 01.12.2019 (тобто з грудня 2019 року, - наступного місяця після листопада 2019 року, в якому набрало чинності рішення суду в адміністративній справі №826/12704/18).

Суд враховує, що уповноважені МВС України структури починаючи з 01.12.2019 визначених Порядком №45 дій на видачу довідок для перерахунку пенсії самостійно не вчинили. ОСОБА_1 в травні 2020 року звернувся до МВС України із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 01.12.2019; відмову МВС України видати таку довідку в серпні 2020 року ОСОБА_1 оскаржив до суду. На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021 у справі №380/6581/20 Департамент персоналу МВС України виготовив довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопада 2019 року та 27.04.2021 скерував таку ГУ ПФУ у Львівській області для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 (а.с. 20). За наведених обставин суд не вбачає підстав застосовувати визначений статтею 63 Закону №2262-XII строк, за який проводиться перерахунок пенсії, оскільки: - ОСОБА_1 в межах 12 місяців (з 01.12.2019) звернувся до уповноваженого органу про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; - дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року, визнані протиправними рішенням суду, що набрало законної сили. Отже, затримки щодо видачі ГУ ПФУ та ОСОБА_1 довідки з відомостями про грошове забезпечення для перерахунку пенсії зумовлені протиправними діями державного органу, а не зволіканнями заявника.

Суд відмовляє в задоволенні інших вимог позивача (щодо спонукання відповідача проводити виплату перерахованої пенсії в певних розмірах - виходячи з 90% розміру грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, однією сумою тощо), оскільки такі є передчасними та, відповідно, безпідставними. Суд зауважує, що ГУ ПФУ у Львівській області ще не прийняло рішення щодо перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на виконання цього рішення суду, тому відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку будуть порушені (обмежено максимальний розмір пенсії, зменшено відсотковий розмір пенсії тощо). Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, в задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.

Підсумовуючи свої попередні висновки суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 частково.

З огляду на встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачем витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку його пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 №22/6-1535.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.12.2019 на підставі відомостей довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 №22/6-1535 про розмір грошового забезпечення, а також здійснити виплату перерахованої з 01.12.2019 пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Москаль Р.М.