справа № 380/9374/21
17 серпня 2021 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сакалоша В.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з вимогами:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 в розмірі який обчислено з грошового забезпечення визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 12.05.2021 №с/784 з 01.04.2019 протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Львівській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі який обчислено з грошового забезпечення визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 12.05.2021 №с/784, здійснити виплату суми перерахунку однією сумою починаючи з 01.04.2019 з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду №380/10344/20 Львівський обласний центр комплектування та соціальної підтримки надало довідку від 12.05.2021 року №с/784. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило у здійсненні перерахунку та виплати пенсії відповідно до наданої довідки. Вважаючи такі дії відповідача протиправними та незаконними, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою судді від 07.06.2021 року відкрито провадження в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо проведення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки від 12.05.2021 року №С784 без обмеження максимального розміром, здійснення. Окрім цього відповідач зазначає, що позивач у позовній заяві від 31.05.2021 року просить здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 12.05.2021 року №с/784, яка видана на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 року у справі № 380/10344/20 жодних зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом 05.03.2019 на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. Також відповідач вказує, що оскільки перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки від 12.05.2021 року №с/784 не здійснено, то позовна вимога стосовно зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести нарахування втрати частини доходів є передчасною та суперечить вимогам чинного законодавства.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІ1 в розмірі 53% грошового забезпечення, як особі яка звільнена з військової служби з 06.01.2006 року.
Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 по справі №380/10344/20 позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задоволено, зокрема зобов'язано Львівський обласний військовий комісаріат (Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09.04.1992, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
На виконання зазначеного судового рішення Львівським ОТЦК була складена оновлена довідка від 12.05.2021 №с/784 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019. Львівський ОТЦК та СП надіслав зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з супровідним листом від 12.05.2021 року №С/801.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначену довідку отримало, проте перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, у зв'язку з наданням Львівським ОТЦК оновленої довідки від 12.05.2021 №с/784 про грошове забезпечення позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення передбачених постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 станом на 05.03.2019, не здійснило.
Зазначену бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, позивач вважає протиправною, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною четвертою цієї ж норми передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі за № 160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Довідку відповідачем отримано, що підтверджується листом №с/801 від 12.05.2021 року, який міститься в матеріалах справи.
Відтак, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру грошового забезпечення зазначеного в згаданій довідці.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу на підставі оновленої довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № с/784 від 12.05.2021 року не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими, а тому в цих межах підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про виплату компенсації втрати частини доходів, суд зазначає наступне.
Право на захист це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Отже, суд дійшов до висновку, що оскільки перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки від 12.05.2021 року №с/784 не здійснено, то позовна вимога стосовно зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести нарахування втрати частини доходів є передчасною.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
Крім того, судові витрати, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, підлягають стягненню на користь позивача пропорційно задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, п. 3 розділу VI Прикінцеві положення, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області яка полягає у не перерахунку, не нарахуванні та не виплаті пенсії ОСОБА_1 в розмірі який обчислено з грошового забезпечення визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 12.05.2021 №с/784 з 01.04.2019 протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Львівській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі який обчислено з грошового забезпечення визначеного Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки в довідці від 12.05.2021 №с/784, здійснити виплату суми перерахунку однією сумою починаючи з 01.04.2019.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Сакалош