про повернення позовної заяви
17 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4297/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови,
13 серпня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) з такою вимогою:
- прийняти рішення, яким визнати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 23.07.2021 по виконавчому провадженню ВП № 60579819 про накладення на Фонд штрафу в сумі 10200,00 грн щодо виконання виконавчого листа № 360/3104/19, виданого 21.10.2019 Луганським окружним адміністративним судом - протиправною, та скасувати її.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
За приписами пункту 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Підстави повернення позовної заяви визначено частиною четвертою статті 169 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини четвертої вказаної статті позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За змістом частини третьої статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Судом встановлено, що адміністративний позов подано від імені двох позивачів, а саме: Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та підписано представником Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Разом з тим на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 26 липня 2021 року внесено запис за № 1003771120003001108 про припинення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на підставі рішення щодо реорганізації.
Отже з 26 липня 2021 року Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області втратило адміністративну процесуальну дієздатність внаслідок припинення юридичної особи у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Оглядом позовної заяви вбачається, що вона складена та подана до відділення поштового зв'язку 11 серпня 2021 року.
З огляду на все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовну заяву подано 11.08.2021 від імені Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, яке на зазначену дату вже не мало адміністративної процесуальної дієздатності.
При цьому, в позовній заяві заявлено клопотання замінити позивача зі Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, у відношенні якого винесена оскаржувана постанова, на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
З приводу заявленого клопотання ГУПФУ в Луганській області суд зазначає таке.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Визначення поняття судовий процес наведено в пункті 6 частини першої статті 4 КАС України. Так судовим процесом є правовідносини, що складаються під час здійснення адміністративного судочинства.
При цьому адміністративне судочинство це діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом (пункті 5 частини першої статті 4 КАС України).
Отже з аналізу вищенаведених норм КАС України можна дійти висновку, що суд може вчиняти процесуальні дії з допуску заміни сторони тільки на стадії розгляду справи.
Відповідно звернення до суд про здійснення заміни сторони до прийняття справи до розгляду та відкриття провадження є неприпустимим.
Справа № 360/4170/21 надійшла до суду 13 серпня, вона ще не прийнята судом до розгляду, провадження у справі не відкрито.
Таким чином, клопотання про заміну позивача правонаступником є очевидно безпідставним, оскільки розгляд такого клопотання до відкриття провадження у справі КАС України не передбачений.
Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
З огляду на вищевикладене, позовна заява Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови підлягає поверненню, оскільки позов подано від імені особи, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Керуючись статтями 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Адміністративний позов Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови повернути позивачу.
Копію ухвали разом з позовною заявою і доданими до неї документами невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду у порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяО.В. Захарова