про повернення заяви
16 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/95/20
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., перевіривши заяву з питань виконання рішення в адміністративній справі
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головне управління ДПС у м. Києві, вул. Шолуденка,33/19, м. Київ, 04116
про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати:
1) податкове повідомлення - рішення від 09.08.2019 року №0061354204 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб на суму 239351,84 грн., в тому числі - 159567,89 грн. за основним платежем та 79783,95 грн. за штрафними санкціями;
2) податкове повідомлення - рішення від 09.08.2019 року №0061364204 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем "військовий збір" на суму 19945,96 грн., в тому числі - 13297,31 грн. за основним платежем та 160874,83 грн. за штрафними санкціями;
3) вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.08.2019 року №Ф-255 зі сплати єдиного внеску на суму 160874,83 грн.;
4) рішення про застосування штрафних санкцій з єдиного внеску від 07.08.2019 року №0060404204 в розмірі 25546,89 грн.
Рішенням від 03.04.2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
26.07.2021 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення (вх.№20666/21 від 26.07.2021).
Дана заява є заявою із процесуальних питань, пов'язаною із виконанням судового рішення.
Згідно з ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Проте ст.382 КАС України не врегульовані вимоги щодо форми та змісту заяви про встановлення судового контролю.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Оскільки дії суду в разі надходження заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення КАС України окремо не врегульовано, суд вважає за можливе на підставі ч.6 ст.7 КАС України застосувати до вказаних правовідносин за аналогією закону положення ст.ст.160, 161, 167, 169, 171 КАС України.
З огляду на викладене, суддя при отриманні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення повинен з'ясувати чи подана вона відповідно до вимог КАС України, зокрема ст.ст.160, 161, 167, 169, 171.
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення встановлені ст.167 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити ) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;2) найменування суду, до якого вона подається;3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;5) підстави заяви (клопотання, заперечення);6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Як вбачається з матеріалів справи, заявником не додано до заяви доказів її надіслання (надання) сторонам в справі.
Згідно з ч. 2 ст. 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Керуючись ст. ст. 167,378 КАС України, суддя,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю - повернути заявнику.
Повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко