Справа № 428/5914/21
Провадження №3/428/1531/2021
05 серпня 2021 року м. Сєвєродонецьк
Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Олійник В.М., за участі секретаря Ляленка М.В.,
розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДФС у Луганській області Державної фіскальної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який є фізичною особою - підприємцем, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 211 від 25.06.2021 року, 25 червня 2021 року о 12-45 годині в магазині за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено, що приватний підприємець ОСОБА_1 , зберігає тютюнові вироби без розміщених належним чином марок акцизного збору.
Дії ОСОБА_1 було кваліфіковано за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, надав суду письмову заяву, в якій просив розглянути справу без його участі та у зв'язку зі скрутним матеріальним станом, просив призначити стягнення у вигляді попередження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступних висновків.
У відповідності до вимог ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративне правопорушення (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Так, диспозиція ст. 164-5 ч. 1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору, або з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору посадовими особами підприємств-виробників, імпортерів і продавців цих товарів ( в редакції від 27.09.2018 року) .
Згідно Закону України № 2628-VIII від 23.11.2018 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» стаття 164-5 ч. 1 КУпАП була викладена в наступній редакції «зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів».
Тобто, з урахуванням викладеного, на теперішній час скасована адміністративна відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Склад правопорушення наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Виходячи з положень ст. 8, ст. 62 Конституції України дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У рішенні по справі «Барбера, Мессеге і Хабардо проти Іспанії» ЄСПЛ зазначив, що п. 2 статті 6 Конвенції вимагає, щоб при здійсненні своїх повноважень судді відійшли від упередженої думки, що обвинувачений вчинив злочинне діяння, так як обов'язок доведення цього лежить на обвинуваченні та будь-який сумнів трактується на користь обвинуваченого.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку що в судовому засіданні не знайшло підтвердження вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, оскільки правопорушення ОСОБА_1 було вчинене 25.06.2021 року, тобто після внесення змін до ст. 164-5 ч.1 КУпАП згідно Закону України № 2628-VIII від 23.11.2018 р., яким була скасована відповідальність за зберігання або транспортування тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору, тому згідно п. 6 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку із скасуванням акту, який встановлює адміністративну відповідальність.
Враховуючи, що суд дійшов висновку про необхідність закриття справи на підставі п. 6 ч. 1 ст. 247 КУпАП, виявлені та вилучені у ОСОБА_1 для тимчасового зберігання тютюнові вироби, згідно додатку до адміністративного протоколу від 25.06.2021 року підлягають поверненню ОСОБА_1 .
Оскільки, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження по справі, судовий збір на підставі ст. 40-1 КУпАП стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 9, 33, 40-1, 164-5, 221, 247, 276, 277, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП - закрити, на підставі п. 6 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення.
Виявлені та вилучені у ОСОБА_1 для тимчасового зберігання тютюнові вироби, згідно додатку до адміністративного протоколу від 25.06.2021 року - повернути останньому.
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Сєвєродонецький міський суд Луганської області.
Суддя В. М. Олійник