Справа № 399/544/21
Провадження № 3-зв/399/4/2021
Іменем України
16 серпня 2021 року селище Онуфріївка
Суддя Онуфріївського районного суду Кіровоградської області Лях М.М., розглянувши заяву судді Онуфріївського районного суду Кіровоградської області Шульженко Вікторії Володимирівни про самовідвід від розгляду справи про адміністративне правопорушення № 399/544/21 відносно громадянина ОСОБА_1 щодо порушення законодавства про державну таємницю за ознаками п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,
встановила:
До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючою суддею визначено суддю Шульженко В.В.
13.08.2021 суддею Шульженко В. В. до канцелярії суду подано заяву про самовідвід від участі у розгляді вказаної судової справи, в обґрунтування якої зазначено, що у неї відсутній доступ для ознайомлення з нормативним актом, а саме Порядком організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 за № 939, за порушення якого особа притягується до адміністративної відповідальності, оскільки даний Порядок має гриф обмеження доступу - «Для службового користування» та відсутній в загальному доступі в мережі Інтернет та в офіційних законодавчих базах України. Суддя не має доступу і допуску до відомостей, які містять державну таємницю та до документів, що регулюють організацію та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, установах і організаціях, та не зможе перевірити наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить положень, які б передбачали можливість самовідводу судді та порядок його розгляду. Згідно вимог ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Оскільки в Кодексі України про адміністративні правопорушення відсутня стаття, яка регулює питання відводу/самовідводу судді, проте діючий КПК України містить відповідні норми про відвід/самовідвід, суддя вважає за необхідне застосувати аналогію права.
Згідно з ч.1 ст. 80 КПК України, за наявності підстав, передбачених статтями 75-79 цього Кодексу, слідчий суддя, суддя, присяжний, прокурор, слідчий, захисник, представник, експерт, спеціаліст, перекладач, секретар судового засідання зобов'язані заявити самовідвід.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст.75 КПК України, слідчий суддя не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання у діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом.
Згідно п. 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів від 19 травня 2006 року, схвалених Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН 27 липня 2006 року № 2006/23 суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього не є можливим винесення об'єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Відповідно до ч.1 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Стаття 7 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" передбачає, зокрема, що кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів безстороннім і справедливим судом.
Статтею 15 Кодексу суддівської етики передбачено, що суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи у разі неможливості ухвалення ним об'єктивного рішення у справі.
Відповідно до протоколу № 61/ОДТ/п-29нт від 09 серпня 2021 року зазначено, що ОСОБА_1 порушив вимоги Закону України «Про державну таємницю» та Порядок організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 за № 939, зокрема, вчасно не здійснив переоформлення спеціального дозволу, термін дії якого сплине 15 серпня 2021 року, таким чином, не зжив заходи щодо забезпечення охорони держаної таємниці, що є загрозою витоку секретної інформації. Крім того, здійснив доставку секретної кореспонденції без дотримання спеціальних заходів, тобто не вжив заходи щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, що є загрозою витоку секретної інформації.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про державну таємницю» доступ до державної таємниці надається дієздатним громадянам України, яким надано допуск до державної таємниці та які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково - дослідної діяльності або навчання.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Для повного, всебічного, та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи, з метою прийняття законного та обґрунтованого рішення, необхідний аналіз нормативно-правових та відомчих актів, що регулюють організацію та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, а також оцінки документів з грифом обмеженого доступу «Таємно». Доступ до вищезазначеної документації можливий лише за наявності у судді допуску та доступу відповідного рівня до державної таємниці, виданого в установленому законом порядку.
У зв'язку з відсутністю у судді Шульженко В.В. допуску та доступу до відомостей, які містять державну таємницю, заява про самовідвід підлягає задоволенню, оскільки суд у такому складі не може вважатися «судом встановленим законом».
Європейський суд з прав людини наголошує, що поняття «суд, встановлений законом», стосується не тільки юридичного підґрунтя самого по собі існування «суду», але також і дотримання судом спеціальних норм, які регулюють його юрисдикцію, підсудність, повноваження судді (належний склад суду) (Coemeта Інші проти Бельгії,Jorgic проти Німеччини).
«Суд, встановлений законом» означає дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності; дотримання правил автоматичного розподілу справ; наявність повноважень у судді; належний склад суду; наявність достатніх повноважень для розгляду певної категорії справ.
Враховуючи викладене, у зв'язку з відсутністю у судді Шульженко В.В. повноважень для розгляду справ з відомостями, які становлять державну таємницю, заява про самовідвід підлягає задоволенню, а справа - передачі до канцелярії суду для здійснення повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями.
Керуючись ст.7 КУпАП, ст.ст.75,81 КПК України, суддя, -
постановила:
Заяву судді Онуфріївського районного суду Кіровоградської області Шульженко Вікторії Володимирівни про самовідвід від розгляду справи про адміністративне правопорушення № 399/544/21 відносно громадянина ОСОБА_1 щодо порушення законодавства про державну таємницю за ознаками п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП задовольнити.
Передати справу № 399/544/21, провадження № 3/399/239/2021 відносно громадянина ОСОБА_1 щодо порушення законодавства про державну таємницю за ознаками п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП до канцелярії Онуфріївського районного суду Кіровоградської області для проведення повторного автоматичного розподілу справи автоматизованою системою документообігу суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Лях