10 серпня 2021 року м. Київ
Справа № 33/824/3599/2021 Головуючий у 1-й інстанції: Аксьонова Н. М.
Унікальний № 760/11014/21
Суддя Київського апеляційного суду Пікуль А. А., за участі представника Київської митниці Держмитслужби Глущенко Наталії Вікторівни, захисника ОСОБА_1 , адвоката Сеннікова Андрія Борисова, розглянувши адміністративну справу за апеляційними скаргами представника Київської митниці Держмитслужби Клімова Сергія Георгійовича та захисника ОСОБА_1 , адвоката Сеннікова Андрія Борисова, на постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 18 червня 2021 року у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за порушення митних правил, передбачених статтею 471 Митного кодексу України,-
Постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 18 червня 2021 року визнано винним ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених ст.471 Митного кодексу України.
Накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн, без конфіскації товару.
Повернуто ОСОБА_1 вилучені товари згідно опису предметів до протоколу про порушення митних правил № 0467/10000/21 від 29 березня 2021 року, а саме грошові кошти в сумі 1 850 доларів США.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 420 грн 40 коп.
Відповідно до змісту вказаної постанови, 29 березня 2021 року о 09 год. 20 хв. ОСОБА_1 , який прибув до України з Ізраїлю, м. Тель-Авів, рейсом PS 778, авіакомпанії «МАУ», перебуваючи в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» та обравши формою проходження митного контролю проходження через «зелений коридор», порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю та перемістив у кишенях своїх брюк через митний кордон України товар - готівкові кошти у розмірі 13 721 долар США, переміщення якого через митний кордон України обмежено законодавством України, зокрема ст. 8 Закону України «Про валюту і валютні операції» та Постановою Правління НБУ № 3 від 02 січня 2019 року «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей».
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 471 МК України, як порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.
Не погодившись з постановою суду, представник Київської митниці Держмитслужби Клімов С. Г. подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення вимог Кодексу України «Про адміністративне правопорушення» та положень ст. 471 Митного кодексу України, просить оскаржувану постанову скасувати та постановити нову, якою ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні порушення митних правил за ст. 471 МК України, застосувати до нього стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн з конфіскацією предмету правопорушення - грошових коштів у сумі 1 850 доларів США (а.с.71-74).
В обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує, що висновок суду про доведеність винності громадянина України ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, відповідає фактичним обставинам справи, підтверджується розглянутими в судовому засіданні доказами і є обґрунтованим. Разом з тим, висновок суду про відсутність підстав для застосування щодо правопорушника додаткового стягнення у виді конфіскації вилученої валюти не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України. Чинним законодавством України не передбачено можливості звільнення правопорушника від застосування щодо нього обов'язкового стягнення, у тому числі й конфіскації предметів порушення митних правил.
Вказував, що всупереч положенням ст. 251, ст. 252, ст. 280 КУпАП, вищенаведеним нормам законодавства, положенням міжнародних угод, до яких приєдналась Україна районний суд однобічно та упереджено підійшов до накладення стягнення у виді штрафу без застосування конфіскації обмежених до переміщення валютних цінностей. Постанова Солом'янського районного суду міста Києва від 18 червня 2021 року не відповідає меті адміністративного стягнення та не сприяє вихованню порушника в дусі додержання чинного законодавства України, тому зазначена постанова підлягає скасуванню.
Також не погодившись з постановою суду, захисник ОСОБА_1 , адвокат Сенніков А. Б., подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, просить дослідити під час судового розгляду переклад з івриту на українську мову роздруківок руху коштів по рахунку ОСОБА_1 за період січня-квітня 2021 року, приєднаних на мові оригіналу до матеріалів справи в суді першої інстанції, оскаржувану постанову скасувати та закрити провадження відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного Кодексу України. (а.с.77, 78).
В обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує, що ОСОБА_1 не пройшов митний контроль, оскільки безпосередньо після прильоту його онука ОСОБА_2 , у супроводі якої він прибув до України, оскільки він є особою похилого віку, пішла за інформацією щодо проходження тестування для осіб, які прибувають в Україну в Порядку карантинних заходів по боротьбі з поширенням коронавірусної інфекції. ОСОБА_1 залишився у місці очікування, звідки його забрав працівник митниці для складення протоколу. Наявність валюти ОСОБА_1 не приховував, оскільки кошти перебували у кишені його брюк. В письмовому поясненні ОСОБА_1 на запитання працівника митниці повідомив, що кошти являються його пенсією і він пёревозив готівку для особистих потреб.
Вказує, що наявність коштів у особи, яка притягується до адміністративної відповідальності захистом не заперечується. Проте лише наявність валютних коштів, що перевищує визначене ч. ч. 1, 3 ст. 8 Закону України «Про валюту і валютні операції» обмеження, не утворює складу адміністративного правопорушення.
Вислухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби Глущенко Н. В., яка підтримала апеляційну скаргу митниці та просила її задовольнити та захисника ОСОБА_1 , адвоката Сеннікова А. Б., який підтримав подану ним апеляційну скаргу та просив її задовольнити, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи кожної апеляційної скарги, апеляційний суд доходить висновку, що обидві апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення виходячи із наступного.
Відповідно до вказаної постанови, 29 березня 2021 року о 09 год. 20 хв. ОСОБА_1 , який прибув до України з Ізраїлю, м. Тель-Авів, рейсом PS 778, авіакомпанії «МАУ», перебуваючи в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» та обравши формою проходження митного контролю проходження через «зелений коридор», порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, та перемістив у кишенях своїх брюк через митний кордон України товар - готівкові кошти у розмірі 13 721 долар США, переміщення якого через митний кордон України обмежено законодавством України, зокрема ст. 8 Закону України «Про валюту і валютні операції» та Постановою Правління НБУ № 3 від 02 січня 2019 року «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей».
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 471 МК України, як порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. 2 розділу V Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03 серпня 2018 року № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.
При усному опитуванні було встановлено, що ОСОБА_1 переміщує через митний кордон України готівку приблизно в еквіваленті 10 000 доларів США, після чого йому було запропоновано пред'явити всю готівку в службовому приміщенні митниці. ОСОБА_1 було видано готівку у розмірі 13 721 доларів США, яка знаходилася в кишені його брюк без знак приховування.
Висновки судді про доведеність події порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України та винності ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за обставин, наведених у постанові, підтверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0467/10000/21 від 29 березня 2021 року; протоколом опитування ОСОБА_1 , які підписані правопорушником без жодних зауважень.
На підставі указаних доказів суддя дійшов обґрунтованого висновку про можливість притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ст. 471 МК України та на законних підставах, із дотриманням вимог ст. 33 КУпАП, наклав на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 1 700 грн без конфіскації вилученої валюти. За своїм видом та розміром накладене на ОСОБА_1 стягнення сприяє досягненню визначеній у ст. 23 КУпАП меті адміністративних стягнень та відповідає принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини, закріпленого у ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Доводи апеляційної скарги про обов'язковість конфіскації безпосереднього предмета правопорушення у відповідності до вимог ст. 471 МК України, не можуть бути прийняті апеляційним судом у якості підстав для скасування оскаржуваної постанови з огляду на таке.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд, використовує Конвенцію (Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод) та практику Суду (Європейського суду з прав людини) як джерело права.
Відповідно до положень ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі по тексту - Перший протокол), кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Як випливає зі змісту положень ст. 1 Першого протоколу, вони містять три правила:
- перше правило має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном;
- друге - стосується позбавлення майна і визначає певні умови для визнання втручання у право на мирне володіння майном правомірним;
- третє - визнає за державами право контролювати використання майна за наявності певних умов для цього. Зазначені правила не застосовуються окремо, вони мають тлумачитися у світлі загального принципу першого правила.
У практиці Європейського суду з прав людини (далі по тексту - Суд) напрацьовано три головні критерії, які слід оцінювати на предмет відповідності втручання в право особи на мирне володіння своїм майном принципу правомірного втручання, сумісного з гарантіями ст. 1 Першого протоколу, а саме:
- чи є втручання законним;
- чи переслідує воно «суспільний інтерес»;
- чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.
При цьому, Суд констатує порушення державою ст. 1 Першого протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.
Втручання держави в право особи на мирне володіння своїм майном повинно здійснюватися на підставі закону, під яким розуміється нормативно-правовий акт, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм.
Європейський суд з прав людини у справі «Трегубенко проти України» від 02 листопада 2004 року, зазначив, що позбавлення майна може бути виправданим лише у випадку, якщо буде показаний, inter alia, «інтерес суспільства» та «умови, передбачені законом». Більше того, будь-яке втручання у право власності обов'язково повинно відповідати принципу пропорційності. Як неодноразово зазначав Суд, «справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Пошук такого справедливого балансу пролягає через всю Конвенцію. Далі Суд зазначає, що необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе «індивідуальний і надмірний тягар» (див. рішення щодо Брумареску (Brumaresku), параграф 78).
Отже оцінюючи дотримання права на мирне володіння своїм майном, передбаченого ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Суд, перш за все виходить із оцінки дотримання принципу правомірності втручання в право особи на мирне володіння своїм майном та оцінки забезпечення «справедливого балансу» та дотримання принципу пропорційності (справедливої рівноваги між інтересами суспільства і основними правами окремої людини) (п. п. 69, 73 рішення у справі «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції» від 23 вересня 1982 року, п.п. 31, 34 рішення у справі «Ісмаїлов проти РФ» від 06 листопада 2008 року).
Апеляційний суд звертає увагу на те, що відповідальність за ст. 471 МК України настає за порушення встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
За вчинення зазначеного правопорушення передбачене стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосереднім предметом порушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України - також конфіскацію цих товарів.
За змістом п. 57 ч.1 ст.4 МК України, валютні цінності є товаром.
Національне законодавство не містить будь-якого нормативного документа, який би забороняв переміщення валютних цінностей у виді готівкових коштів через митний кордон України.
Щодо визнання валютних цінностей у вигляді готівки товаром обмеженим до переміщення через митний кордон України, то суд при вирішенні даного питання звертає увагу на таке.
Обмеження, щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України визначені ст. 197 МК України. Відповідно до частини першої та другої цієї статті, обмеженими до переміщення через митний кордон України є товари, митне оформлення яких здійснюється на підставі документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органами доходів і зборів передбачено законами України. Перелік таких товарів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до частини третьої ст. 197 МК України, обмеження щодо ввезення на митну територію України чи вивезення за межі території України валютних цінностей можуть встановлюватись Національним банком України.
Аналіз частини першої ст. 197 МК України у поєднанні із положеннями Законів України «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про карантин рослин» та «Про ветеринарну медицину», дає підстави стверджувати те, що для визначення товару таким, який обмежений до переміщення через митний кордон України необхідна наявність двох ознак:
1. пропуск таких товарів через митний кордон України здійснюється на підставі відповідних дозволів уповноважених органів державної влади, які виконують відповідні контролюючі функції;
2. порядок видачі таких дозволів затверджується Кабінетом Міністрів України.
Як зазначалося вище, обмеження щодо переміщення через митний кордон України валютних цінностей можуть встановлюватися Національним банком України. Поєднання положень наведених нормативних документів, дає підстави стверджувати те, що для визнання валютних цінностей у вигляді готівкових коштів, в тому числі і у іноземній валюті товаром, обмеженим до переміщення через митний кордон України, необхідна наявність будь-якого документа, виданого Кабінетом Міністрів України чи Національним банком України, яким би встановлювалось те, що переміщення валютних цінностей через митний кордон України фізичними особами повинен здійснюватись на підставі відповідного дозволу.
Між тим, будь-якого нормативного документа, яким би встановлювалася необхідність отримання/видачі зазначеного вище дозволу, національне законодавство не містить.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про валюту і валютні операції», транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Поряд із цим, відповідно до ч. 3 цієї статті, порядок транскордонного переміщення валютних цінностей суб'єктами валютних операцій і уповноваженими установами визначається Національним банком України з урахуванням норм частини першої цієї статті.
Як убачається із постанови Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 3, якою було затверджене Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, будь-яких обмежень щодо переміщення готівкової валюти через митний кордон України фізичними особами, тобто необхідності і обов'язковості отримання будь-яких дозволів для переміщення готівкової валюти через митний кордон України, дане положення не містить.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 3 ст. 197 МК України, до повноважень Національного банку України у сфері, яка охоплює переміщення валютних цінностей через митний кордон України відноситься:
- встановлення обмежень щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі України валютних цінностей;
- визначення порядку переміщення валютних цінностей через митний кордон України, у тому числі особливостей декларування валютних цінностей (зокрема визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню).
Аналіз указаної правової норми у поєднанні із положеннями ч. 1 ст. 197 МК України, указує на те, що обмеження щодо переміщення валютних цінностей через митний кордон України та порядок переміщення валютних цінностей через митний кордон України у тому числі особливості декларування валютних цінностей та визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню, не є тотожними поняттями.
Вивчення Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей, затверджене постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 3 дає підстави стверджувати те, що цим Положенням встановлюється саме порядок переміщення готівкової валюти через митний кордон України та гранична сума переміщення готівкової валюти за умови її усного декларування. Встановлення зазначеної граничної суми переміщення валюти через митний кордон України за умови її усного декларування, на думку суду, не є тотожним встановленню обмежень щодо переміщення іноземної валюти через митний кордон України, оскільки при цьому, не вимагається надання будь-яких дозволів на таке переміщення, що є однією із ознак, якими характеризуються товари, обмежені до переміщення через митний кордон України.
Наведене у своїй сукупності указує на те, що валютні цінності у вигляді готівки не є товаром обмеженим до переміщення фізичними особами через митний кордон України, тому, у випадку вчинення особою порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України, якщо безпосереднім предметом порушення митних правил були валютні цінності у вигляді готівки, ці готівкові кошти не підлягають конфіскації, як товар, який не обмежений до переміщення через митний кордон України.
Поряд із цим, стягнення у виді конфіскації готівки за наведених обставин, з огляду на критерії Європейського суду з прав людини щодо оцінки відповідності втручання в право особи на мирне володіння своїм майном принципу правомірності втручання, які викладені вище, безумовно матиме своїм наслідком порушення права особи на мирне володіння своїм майном, за ознакою відсутності законності такого втручання.
Доводи апеляційного скарги ОСОБА_1 про те, що він не пройшов митний контроль спростовуються наявними у матеріалах справи доказами.
Крім того, з протоколу опитування в справі про порушення митних правил № 0467/10000/21 від 29 березня 2021 року убачається, що ОСОБА_1 свою вину у порушенні митних правил за ознаками ст. 471 МК України визнав та вказав, що вона сталася в наслідок незнання митного законодавства, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1 у вказаному протоколі опитування (а. с. 7).
Підстав для скасування чи зміни постанови судді Солом'янського районного суду міста Києва від 25 червня 2021 року суд не вбачає, у зв'язку із чим залишає цю постанову без змін, а подані апеляційні скарги без задоволення.
Керуючись ст. 294 КУпАП, ст. ст. 462, 487 МК України, суддя, -
Апеляційну скаргу представника Київської митниці Держмитслужби Клімова Сергія Георгійовича залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 , адвоката Сеннікова Андрія Борисова залишити без задоволення.
Постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 18 червня 2021 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя А. А. Пікуль