Справа № 761/9725/19
Провадження № 4-с/761/293/2021
10 серпня 2021 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Рибак М.А., вивчивши матеріали справи скарги ОСОБА_1 на рішення та бездіяльність посадових осіб органів державної виконавчої служби, заінтересована особа: Начальник Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрайонного управління Міністерства юстиції (м. Київ) Нещадим Іван Сергійович, Державний виконавець Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрайонного правління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 ,-
09.08.2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з скаргою на дії державного виконавця щодо невжиття належних виконавчих дій неправомірними.
В своїй скарзі просив поновити строк оскарження дій виконавця.
Заява обґрунтована тим, що 12.03.2021 року державним виконавцем було винесено постанову про повернення заявнику виконавчого листа Шевченківського районного суду м. Києва 761/9725/19 від 26.11.2020 року за виконавчим провадження ВП № 63759954. Вказану постанову ОСОБА_1 оскаржив Начальнику Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у м. Києві, на яку отримав відповідь з відмовою вжити заходів реагування. Дану відповідь заявник отримав лише 17.05.2021 року, а тому вважає, що десятиденний строк пропущено з поважної причини та такий має бути поновлено.
Відповідно до 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Згідно ч.1 ст. 449 ЦПК скаргу може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи; у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 449 ЦПК України пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.
Частиною 2 ст. 126 ЦПК України передбачено, що документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 127 ЦПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Разом із тим, згідно роз'яснень, які містяться в п. 16 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» від 17 жовтня 2014 року № 6, відповідно до статті 385 ЦПК скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби може бути подано до суду у десятиденний строк, а при оскарженні постанови про відкладення провадження виконавчих дій - у триденний строк, які обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод. Також суди повинні враховувати, що коли в законі встановлено спеціальний порядок обчислення строків звернення заявника зі скаргою до суду (наприклад, стаття 26 - оскарження постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження, стаття 58 - оскарження оцінки майна, визначеної за результатами рецензування звіту про оцінку майна (Закону про виконавче провадження), їх перебіг має визначатися за цими нормами, а не за нормами статті 385 ЦПК. Такі строки є процесуальними, можуть бути поновлені за наявності поважних для цього причин за заявою заявника, яка подається одночасно зі скаргою або викладається в скарзі у вигляді клопотання. При вирішенні питання про поновлення строку на подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд має виходити з того, що у відповідному законодавстві не міститься перелік таких поважних причин, їх з'ясовують у кожному конкретному випадку залежно від обставин справи. Наприклад, при оскарженні бездіяльності зазначених осіб у вигляді невжиття заходів з примусового виконання судового рішення до уваги може бути взято ті обставини, що стягувач, який подав до відповідного органу заяву про відкриття виконавчого провадження і не отримав у визначений законом строк (з урахуванням поштового обігу) задоволення своїх вимог, вважається обізнаним про ймовірність порушення його прав у виконавчому провадженні незалежно від того, чи отримав він від державного виконавця певні процесуальні документи та чи ознайомлений він із матеріалами виконавчого провадження. Якщо скаргу подано з пропуском строку, встановленого законом, та відсутнє клопотання про його поновлення, така скарга суддею одноособово залишається без розгляду при її прийнятті та повертається заявникові. При цьому заявникові може бути роз'яснено право на повторне звернення до суду на загальних підставах.
Враховуючи те, що скаржник звернувся зі скаргою 09.08.2021 року та оскаржує дії, які здійснені 12.03.2021, суд приходить до висновку, що скаржником пропущено строк для звернення до суду із вказаною скаргою.
Як вбачається з скарги, ОСОБА_1 отримав відповідь на свою скаргу до Начальника Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у м. Києві 17.05.2021 року. Проте з вказаною скаргою до суду звернувся лише 09.08.2021 року.
Так, скаржник не обґрунтовує пропуск строку з 17.05.2021 року по 09.08.2021 року.
Враховуючи те, що скаржник ознайомився з відповіддю на свою скаргу 17.05.2021 року, та в матеріалах скарги відсутні обґрунтування пропуску строку для звернення зі скаргою до суду за період з 17.05.2021 року по 09.08.2021 року, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про поновлення строку на подачу скарги не підлягає задоволенню, а сама скарга, залишенню без розгляду
Враховуючи вище викладене та керуючись ст. 126, 127, 353, 354, 447, 449 ЦПК України, суд, -
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні заяви про поновлення строку на подачу скарги.
Скаргу ОСОБА_1 на рішення та бездіяльність посадових осіб органів державної виконавчої служби, заінтересована особа: Начальник Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрайонного управління Міністерства юстиції (м. Київ) Нещадим Іван Сергійович, Державний виконавець Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрайонного правління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , - залишити без розгляду.
Роз'яснити, що особи, заяви яких залишено без розгляду, після усунення умов, що були підставою для залишення заяви без розгляду, мають право звернутися до суду повторно.
Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення та підписання суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: М.А. Рибак