Рішення від 16.08.2021 по справі 686/19591/21

Справа № 686/19591/21

Провадження № 2-о/686/316/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.08.2021

Хмельницький міськрайонний суд

у складі: головуючого судді - Салоїд Н.М.

за участі секретаря судового засідання - Лоб І.А.,

та представника заявника - Варвус О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький цивільну справу за заявою

ОСОБА_1 поданого в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2

заінтересованої особи - відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький)

про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території

встановив:

13 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 із заявою про встановлення факту смерті, в обґрунтування якої вказала, що вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , який було розірвано у 2010 році. Від цього шлюбу в них народився син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

19 квітня 2019 року за рішенням Хмельницького міськрайонного суду ОСОБА_3 було визнано безвісно відсутнім.

На початку серпня 2021 року їй стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер колишній чоловік ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Ялта.

Даний населений пункт відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року за № 1085 віднесений до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Проте, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану є неможливим, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України.

З метою оформлення спадкових прав вона звернулася до відділу РАЦС у м . Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління юстиції про реєстрацію смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Ялта, однак їй було відмовлено з тих підстав, що заявником для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Просить встановити факт смерті ОСОБА_3 .

В судовому засіданні представник заявника подану заяву підтримала, просить її задовольнити із викладених у заяві підстав.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про слухання справи за відсутності повноважного представника, при вирішенні справи покладається на думку суду.

Суд, вислухавши доводи заявника, дослідивши матеріали справи доказами, встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Ялта АР Крим помер ОСОБА_3 . Означені обставини підтверджуються лікарським свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 09.02.2021 року, довідкою про сперть № С-00484, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 09.02.2021 року Ялтинським відділом РАЦС Департаменту записів актів цивільного стану МЮ АР КРИМ.

Місто Ялта знаходиться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України відповідно до п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Згідно ч.2,3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Разом із цим, вирішуючи питання щодо оцінки доказів у справі в частині встановлення факту смерті ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до вимог українського законодавства є джерелом права.

Згідно рішень ЄСПЛ у справах проти Туреччини ( "Loizidou v Turkey», «Cyprus v. Turkey»), Молдови та Росії («Mozer v. the Republic of Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case) суд наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою].

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти у відповідності до сформульованого Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.

Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Факт родинних відносин неповнолітнього сина ОСОБА_2 , інтересах якого звернулась із заявою його матір ОСОБА_1 , та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , копією паспорта заявника та свідоцтвом про зміну імені серії і- НОМЕР_3 .

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 для реалізації майнових та особистих немайнових прав неповнолітнього сина з метою оформлення спадкових прав заява підлягає задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 12,13,76.81,89,265,293,294, п. 8 ч.1 ст. 315, 317ЦПК України, суд -

ухвалив:

Заяву задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, в м. Ялта.

Рішення в частині встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду, через Хмельницький міськрайонний суд.

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення складено 16.08.2021 року.

Суддя: