16.08.2021
Справа № 696/753/21
Провадження № 3/696/523/21
16.08.2021 м. Кам'янка Суддя Кам'янського районного суду Черкаської області Ніколенко О.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з СПД №2 (м. Кам'янка) ВП №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , непрацюючого, за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 126 КУпАП,
встановив:
До Кам'янського районного суду Черкаської області з Сектору поліцейської діяльності № 2 (м. Кам'янка) відділу поліції № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 126 КУпАП.
За провину ОСОБА_1 поставлено те, що 10.08.2021, о 13 год. 21 хв., в с. Баландине по вул. Молодіжна ОСОБА_1 , керував мотоциклом ИЖ-планета 5, д.н.з. НОМЕР_1 , без посвідчення водія відповідної категорії та яке відсутнє взагалі, чим порушив вимоги п.2.1 (А) Правил дорожнього руху України.
За приписами ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи про адміністративне правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідають вимогам, передбаченим ст. 256 КУпАП, а справа підлягає поверненню до СПД №2 (м. Кам'янка) ВП №2 Черкасього РУП ГУНП в Черкаській області з наступних підстав.
Згідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративні правопорушення повинні бути вказані: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення адміністративного правопорушення, суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Із матеріалів адмінстративної справи вбачається, що відсутні свідки, які б могли підтвердити чи спростувати вказану у протоколі про адміністративне правопорушення провину ОСОБА_1 , а також відсутні будь-які докази такої провини.
Також, під час перевірки матеріалів, що долучені до справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 встановлено, що останні є копіями, при оформленні яких слід брати до уваги правила засвідчення копій документів, які визначені:
- Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003», затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року №55;
- Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року №1000/5 (далі Правила);
- Інструкцією з діловодства в окремих органах державної влади (місцевого самоврядування) та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 5.23, 5.27 вимог до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації Державної уніфікованої системи документації Національного стандарту України, затверджених наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003р. №55, відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту 23. Підпис складається з назви посади особи, яка підписує документ (повної, якщо документ надруковано не на бланку, скороченої - на документі, надрукованому на бланку), особистого підпису, ініціалу(-ів) і прізвища. Реквізит розміщують під текстом документа або під відміткою про наявність додатків.
Відповідно до пункту 8 підрозділу 10 розділу ІІ зазначених Правил копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, копії, які були надані, як доказ провини ОСОБА_1 не завірені належним чином у встановленому законом порядку, а тому суд позбавлений можливості надати доказам належну оцінку.
Згідно положень ч.1 та ч.3 ст.270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). Законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.
Однак, ні протокол про адміністративне правопорушення, ані додані до нього матеріали не містять інформації щодо відомостей про законного представника неповнолітнього ОСОБА_1 , його телефонних контактів та адресу проживання.
Враховуючи те, що законні представники мають право представляти інтереси неповнолітнього і мають бути, на підставі ст.277-2 КУпАП, повідомлені судом про день розгляду справи в суді, вважаю, що не зазначення вказаних даних про законних представників неповнолітньої особи, яка притягається до відповідальності порушує права неповнолітнього на захист.
Враховуючи, що матеріали справи містять вищезазначені недоліки, а саме - відсутність свідків чи будь-яких доказів, які б могли підтвердити чи спростувати провину ОСОБА_1 , надані копії до матеріалів справи не завірені належним чином у встановленому законом порядку, не надані відомості, які характеризують неповнолітнього ОСОБА_1 , а також те, що відсутні відомості про законного представника неповнолітнього, який притягується до адміністративної відповідальності, суддя позбавлена можливості належно повідомити законного представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про час, місце та дату розгляду справи та з'ясування фактичних обставин події.
За таких обставин вважаю за необхідне повернути адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП до СПД №2 (м.Кам'янка) ВП №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст. ст. 245, 251, 256, 270, 278 КУпАП,
постановила:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП - повернути до Сектору поліцейської діяльності №2 (м.Кам'янка) відділу поліції №2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Є. Ніколенко