Постанова від 03.08.2021 по справі 557/586/21

Справа № 557/586/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 року смт Гоща

Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Тишкун П.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, на час вчинення правопорушення працюючого начальником відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації, що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частинами 1 та 2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Опис обставин, установлених під час розгляду справи

Відповідно до складеного спеціалістом другого відділу перевірок Департаменту з питань дотримання законодавства про конфлікт інтересів та обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) Пасічником Д.В. протоколу від 15.04.2021 №34-02/283, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області у приміщенні відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області за адресою: вул. Сагайдачного, 14, смт Гоща, Гощанський район, Рівненська область, 16.06.2020 вчинив дії та приймав рішення в умовах реального конфлікту інтересів, який виник під час підписання клопотання до голови Гощанської районної ради від 16.06.2020 № 01-33/596 з проханням укласти контракт з директором Горбаківського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів», яким є ОСОБА_2 , дружина ОСОБА_1 , чим порушив вимоги п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 172-2 КУпАП.

Крім того, відповідно до складеного спеціалістом другого відділу перевірок Департаменту з питань дотримання законодавства про конфлікт інтересів та обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) Пасічником Д.В. протоколу від 15.04.2021 № 34-02/282, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області у приміщенні відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області за адресою: вул. Сагайдачного, 14, смт Гоща, Гощанський район, Рівненська область, 16.06.2020 не повідомив у встановленому законом порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який виник під час підписання клопотання до голови Гощанської районної ради від 16.06.2020 № 01-33/596 з проханням укласти контракт з директором Горбаківського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів», яким є ОСОБА_2 , дружина ОСОБА_1 , чим порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-2 КУпАП.

Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

В судовому засіданні прокурор Аврука М.С. просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності і застосувати до нього стягнення за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Остаточне стягнення призначити в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Захисник ОСОБА_1 адвокат Пацко О.О. подала письмові заперечення проти протоколів, підтримані нею в судовому засіданні, відповідно до яких у діях ОСОБА_1 був відсутній конфлікт інтересів, оскільки подаючи голові Гощанської районної ради клопотання про призначення його дружини директором Горбаківського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів», він лише виконував прямі вимоги пп.1 п. 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту», згідно з яким до 1 липня 2020 року засновники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти або уповноважені ними органи зобов'язані припинити безстрокові трудові договори з керівниками таких закладів та одночасно укласти з ними (за їх згодою) трудові договори строком на шість років … без проведення конкурсу.

Стверджує, що оскільки його дружина ОСОБА_2 на момент набрання чинності цією нормою закону працювала на посаді вказаного вище закладу освіти, контракт з нею мав бути переукладений у будь якому випадку. Разом з тим, з метою уникнення конфлікту інтересів ОСОБА_1 не уклав з ОСОБА_2 контракт особисто, як того вимагали його трудові обов'язки за посадою, а звернувся за цим до голови Гощанської районної ради.

Крім того вважає, що фактичним моментом виявлення правопорушення, інкримінованого ОСОБА_1 , є 18.09.2020 - дата надсилання інформації на запит НАЗК Гощанською РДА, тому на підставі ст. 38 КУпАП шестимісячний строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності минув 18.02.2021.

За таких обставин, просила закрити провадження у справі за відсутністю події та складі правопорушення в діях ОСОБА_1 , або за спливом строку притягнення до адміністративної відповідальності, на вибір суду.

ОСОБА_1 в судовому засіданні показав, що про потенційний конфлікт інтересів повідомляв голову Гощанської РДА по телефону, крім того, зробив посилання на це у самому клопотанні від 16.06.2020.

Оцінка суду, мотиви прийняття судом рішення

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , його захисника, позицію прокурора, дослідивши письмові матеріали, надані НАЗК, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що розпорядженням в.о. голови Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області від 21.12.2019 № 41-к «Про переведення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 був переведений з посади начальника відділу освіти, молоді та спорту на посаду начальника відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області з 21.12.2019.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті ( секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для шєі посади повноваження, безпосередньо пов' язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Положення п. 2 ч. 2 ст. б Закону України «Про державну службу» встановлюють категорію посад «Б» для керівників та заступників керівників структурних підрозділів державних органів незалежно від рівня юрисдикції таких державних органів.

Частиною 3 ст.39 Закону України «Про державну службу»,зокрема, передбачено, що державним службовцям, які займають посади державної служби категорії «Б» присвоюється 3.4,5,6 ранг.

Таким чином, відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_3 як державний службовець категорії «Б» є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в тому числі вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

Відповідно до розділу IV ч. 5 п. 20 Положення про відділ освіти Гощанської районної державної адміністрації», затвердженого розпорядженням голови Гощанської районної державної адміністрації від 30.01.2020 № 33, ОСОБА_1 , як начальник відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації здійснює безпосереднє керівництво відділом освіти, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, а також представляє інтереси відділу освіти у взаємовідносинах з структурними підрозділами Гощанської районної державної адміністрації, міністерствами, центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також відповідно до покладених на відділ завдань крім іншого бере участь у прогнозуванні потреб району у фахівцях системи освіти; організовує і контролює заклади освіти; проводить атестацію працівників і керівних кадрів закладів освіти; призначає на посаду та звільняє з посади керівників закладів освіти, укладає з ними трудові договори за результатами конкурсного відбору.

В межах реалізації зазначених повноважень ОСОБА_1 підписав клопотання до голови Гощанської районної ради від 16.06.2020 № О 1-33/596 з проханням укласти контракт з директором Горбаківського навчально-виховного комплексу «Дитячий навчальний заклад загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» тобто своєю дружиною ОСОБА_2 , за результатом розгляду якого було укладено контракт від 16.06.2020 № 23/2020.

Відповідно до абзацу 12 ч. 1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

За результатами розгляду клопотання начальника відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області Савоніка О.М., Гощанською районною радою в особі голови ОСОБА_4 16.06.2020 було підписано трудовий контракт за №23/2020 з громадянкою ОСОБА_2 .

Відповідно до трудового контракту від 16.06.2020 № 23/2020 громадянка ОСОБА_2 призначається на посаду директора Горбаківського навчально-виховного комплексу «Дитячий навчальний заклад-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» на термін з 01.07.2020 по 30.06.2026 .

Згідно з абзацом 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у ч. 1 ст. 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.

Факт перебування ОСОБА_1 у шлюбі з ОСОБА_2 підтверджується інформацією з особової справи ОСОБА_1 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 14.04.2021 № 00030352907.

При розгляді справ про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-7 КУпАП (вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів) суди мають враховувати необхідність наявності фактів, встановлення яких має бути відображено в протоколі про адміністративне правопорушення та в постанові суду:

1) наявність у правопорушника факту приватного інтересу, який має бути чітко сформульований(артикульований)та визначений;

2) наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення;

З) наявність повноважень на прийняття рішення;

4) наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення.

Для встановлення факту реального конфлікту інтересів недостатньо констатувати існування приватного інтересу, який потенційно може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а слід безпосередньо встановити, що, по-перше, приватний інтерес наявний, по-друге, він суперечить службовим чи представницьким повноваженням, а по-третє, така суперечність не може вплинути, а реально впливає на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішень чи вчинення дій.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону У країни "Про повну загальну середню освіту" набрання чинності цим Законом (18.03.2020) є підставою для припинення безстрокового трудового договору з керівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. До 1 липня 2020 року засновники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти або уповноважені ними органи зобов'язані припинити безстрокові трудові договори з керівниками таких закладів та одночасно укласти з ними (за їх згодою) трудові договори строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком, - на один рік) без проведення конкурсу. У разі їх незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору - звільнити їх згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України. Після завершення строку трудового договору такі особи мають право обиратися на посаду керівника того самого закладу освіти па ще один строк відповідно до статті 39 цього Закону.

Тобто, зазначена норма закону містить імперативну вимогу щодо припинення безстрокових трудових договорів з керівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти та одночасного укладення з ними (за їх згодою) трудових договорів строком на шість років (з керівниками, які отримують пенсію за віком, - на один рік) без проведення конкурсу. Такий обов'язок покладався законом на засновника означених закладів освіти або уповноважений ним орган.

Рішенням № 364 від 16.05.2018 Гощанська районна рада, яка є засновником (власником) Горбаківського навчально-виховного комплексу «Дитячий навчальний заклад-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів», делегувала повноваження щодо управління підпорядкованими районній раді, як їх засновнику, закладами освіти, окрім права засновувати, реорганізовувати і ліквідовувати заклади освіти, Гощанській районній державній адміністрації Рівненської області.

Відповідно до пп. 8 п. 3 розд. ІІ Положення про відділ освіти Гощанської райдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 30.01.2020 № 33, відділ освіти відповідно до покладених на нього завдань призначає на посаду та звільняє з посади керівників закладів позашкільної освіти; призначає керівників закладів загальної середньої освіти на посаду, укладає з ними строкові трудові договори за результатами конкурсного відбору та звільняє їх з роботи. Згідно з п.1 розд. IV зазначеного Положення, безпосереднє керівництво відділом освіти здійснює начальник, який згідно з пп. 20 п. 5 розд. IV Положення призначає на посаду та звільняє з посади керівників закладів позашкільної освіти; призначає керівників закладів загальної середньої освіти на посаду, укладає з ними строкові трудові договори за результатами конкурсного відбору та звільняє їх з роботи.

Розпорядженням в.о. голови Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області від 21.12.2019 № 41-к «Про переведення ОСОБА_1 » на посаду начальника відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області з 21.12.2019 був переведений з посади начальника відділу освіти, молоді та спорту ОСОБА_1 .

Таким чином, судом встановлено, що визначений законом обов'язок щодо переукладення строкових трудових контрактів з керівниками закладів загальної середньої освіти на виконання І пункту З розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту», згідно Положення про відділ освіти Гощанської райдержадміністрації покладався саме на ОСОБА_1 .

Станом на 01 липня 2020 року строкові трудові контракти були укладені ОСОБА_1 з 25 керівниками закладів загальної середньої освіти, окрім трудового контракту, зокрема, з керівником Горбаківського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ПІ ступенів» ОСОБА_2 .

Однак, як вбачається із рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 по справі № 460/6162/20, ОСОБА_1 не уклав строкового трудового контракту із керівником Горбаківського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ПІ ступенів» ОСОБА_2 , натомість останній звернувся до голови Гощанської районної ради листом від 16.06.2020 з проханням підписати зазначений контракт. Причому, ОСОБА_1 вказує у листі, що звернення це зумовлено вимогами статті 28, з врахуванням п. 3 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про запобігання корупції».

Судом встановлено, що наказом начальника відділу освіти Гощанської РДА № 234-к від 30.08.2012 ОСОБА_2 переведено на посаду директора Горбаківської ЗОШ І-ІІІ ступенів з 01.09.2012. У 2013 році школу перейменовано у Горбаківський навчально-виховний комплекс "Дитячий навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів". Тобто, станом на 16.06.2020 - момент подання клопотання ОСОБА_1 - ОСОБА_2 вже працювала на посаді директора вказаного закладу освіти.

Таким чином, необхідність укладення трудового контракту із керівником Гербаківського НВК «ДНЗ-ЗОШ 1-Ш ступенів» ОСОБА_2 грунтувалася на прямих вказівках Закону України «Про повну загальну середню освіту», а не на діях чи рішеннях ОСОБА_1 . Тобто, незалежно від того, чи клопотання про укладення контракту було направлено ОСОБА_1 , чи іншою особою, чи не направлялося б узагалі - такий трудовий контракт мав бути укладений саме із ОСОБА_2 - дружиною ОСОБА_1 , засновник закладу освіти або уповноважений ним орган не володів свободою вибору варіанту поведінки у цьому випадку.

Більш того, ОСОБА_1 з метою уникнення потенційного конфлікту інтересів самоусунувся від укладення контракту з дружиною особисто, звернувшись за цим до районної ради, як засновника навчального закладу.

Згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, для встановлення наявності факту прийняття рішення, вчинення чи невчинення дії в умовах реального конфлікту інтересів та розмежування реального і потенційного конфлікту інтересів особа, яка здійснює правозастосовну діяльність, для кваліфікації рішення як такого, що прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, має встановити наявність обов'язкової сукупності таких юридичних фактів, як: 1) наявність у правопорушника факту приватного інтересу, який має бути чітко сформульований (артикульований) та визначений; 2) наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення; 3) наявність повноважень на прийняття рішення; 4) наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення.

Таким чином, суд не вбачає конфлікту між приватним інтересом начальника відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації ОСОБА_1 та його повноваженнями, пов'язаними із правом звертатися від імені відділу освіти Гощанської районної державної адміністрації до органів місцевого самоврядування в інтересах відділу, як на вбачає й суперечностей, що мали б вплив на об'єктивність та неупередженість прийняття відповідного рішення.

Водночас, приймаючи до уваги вимоги ч. 4 ст. 38 КУпАП (в редакції яка діяла на момент вчинення інкримінованих ОСОБА_1 діянь 16.06.2020 року), яка передбачає, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, суд приходить до висновку, що вказаний строк на момент надходження до суду та розгляду справи закінчився, оскільки згідно документів доданих до зазначеного протоколу вбачається, що вищевказане правопорушення виявлено не пізніше 22.09.2020 року, що підтверджується листом Гощанської районної державної адміністрації Рівненської області, яким остання направляє матеріали перевірки щодо можливого конфлікту інтересів в діях ОСОБА_1 щодо можливого вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена 172-7 КУпАП з додатками на 58 аркушах.

Зазначений лист отримано НАЗК 22.09.2020, що видно із штрих-коду про реєстрацію вхідної кореспонденції № 06/55193/20.

Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до абзацу 2 п.16 постанови ВСУ № 13 від 25.05.98 «Про практику розгляду судами правопорушень, пов'язаних з корупцією» несвоєчасним складанням протоколу слід вважати не складання його протягом строків, передбачених ст.38 КУпАП, які мають обчислюватися з моменту виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про нього, справи про адміністративне корупційне правопорушення може бути розпочате лише за наявності відповідних приводів і підстав. Законними приводами для порушення адміністративного провадження можуть бути: заяви і повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості, громадян; повідомлення, опубліковані у пресі; безпосереднє виявлення суб'єктом уповноваженим для складання ознак корупційного правопорушення. Моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). Тобто моментом виявлення вважається перше (за часом отримання) надходження такого повідомлення до уповноваженого (органу чи особи). Таким чином, з моменту отримання інформації НАЗК, як органом державної влади у сфері запобігання корупції, якому стало відомо про можливе порушення ним вимог ст. 28 Закону, саме з 22.09.2020 року починається початок строку. При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією, є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією (факт виявлення порушення окрема подія, яка передує складанню протоколу про вчинення порушення).

Таким чином, шестимісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 сплив 22.03.2021 року, в той час, як протоколи про адміністративне правопорушення було складено лише 15.04.2021 року, надіслані до суду 16.04.2021, отримані судом 20.04.2021, тобто, поза межами строків, встановлених ст. 38 КУпАП.

У відповідності до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

А тому, виходячи з вищевикладеного, відповідно до вимог п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження по справі підлягає закриттю у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Разом з тим, згідно інформаційного листа ВССУ від 22.05.2017 року щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язанні з корупцією Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у пункті 5 роз'яснив, якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд в разі заперечення особою своєї вини чи наявності у її діях складу адміністративного правопорушення повинен дослідити всі обставини справи, встановити, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного корупційного правопорушення, чи належить особа до суб'єктів цього корупційного правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закрити провадження у справі.

Я було зазначено вище, судом в ході розгляду справи не отримано належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 діяв в умовах конфлікту інтересів, тому суд не вбачає вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, і , відповідно, ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, оскільки відсутність конфлікту інтересів виключає й необхідність повідомлення про нього.

Керуючись ст.ст. 38, 172-7, 276-279, 280, 283 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних корупційних правопорушень, передбачених частиною 1 ст.172-7 КУпАП та частиною 2 ст.172-7 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду через Гощанський районний суд Рівненської області.

Повний текст постанови складено 06.08.2021.

С у д д я П.В.Тишкун