Постанова від 16.08.2021 по справі 200/10722/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2021 року справа №200/10722/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Гайдара А.В., Геращенка І.В., Компанієць І.Д., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року в справі № 200/10722/20-а (головуючий І інстанції Загацька Т.В., повний текст складено 16 лютого 2021 року в м. Слов'янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (далі - відповідач, Міністерство), в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність МВС України в особі Департаменту персоналу, що виразилась у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.09.1019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

- зобов'язати МВС України в особі Департаменту персоналу протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішенням суду скласти та подати до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції) до посади на день звільнення із служби - старший дільничний інспектор відділу із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500 грн, оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2000 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 2250,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (45%) - 3037,50 грн, премія (61,83%) - 6051,61 грн, доплата за роботу в нічний час -123,64 грн, індексація - 887,09 грн всього 16849,84 грн для проведення з 01 вересня 2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Копію оновленої довідки про розмір грошового забезпечення надіслати позивачу.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відмова відповідача у наданні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії є безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки МВС України не дотримано зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що суд не надав належної правової оцінки фактичним обставинам справи в сукупності з нормами чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, у зв'язку із чим дійшов хибного висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшов наступних висновків.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугою років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серія № НОМЕР_1 .

Листом Департаменту персоналу МВС від 02.11.2020 №695А3/22 повідомлено, що розмір пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2016 перераховувався з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії (на відміну від пенсії осіб з числа військовослужбовців). Також повідомлено про відсутність підстав для виготовлення нових довідок.

Як зазначено позивачем та не заперечується відповідачем по справі ОСОБА_1 з 01.09.2006 відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. На пенсію звільнений 31 серпня 2006 року з посади старший дільничний інспектор міліції відділу дільничних інспекторів міліції Слов'янського РВ УМВС України в Донецькій області, мав спеціальне звання майор міліції, при вислузі понад 32 роки (25 календарних).

Згідно з протоколом за пенсійною справою №32781 пенсія обрахована в розмірі 86% грошового забезпечення та складалась із: посадовий оклад - 750,00 грн; оклад за військове звання - 125,00 грн; надбавка за вислугу років 40% - 350,00 грн; надбавка за особливі важливі завдання 56 % - 686,00 грн; премія 14% - 267,54 грн. Основний розмір пенсії визначається з грошового забезпечення 86% (вислуга років 32), який складає 1873,54 грн. До основного розміру пенсії призначені підвищення за постановами Кабінету Міністрів України 2012 року №355 (35% від 1873,54=655,74 макс.розмір 500,20 грн.) - 500,20 грн; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації - 98,88 грн, доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації - 183,16 грн. Всього призначено - 2373,74 грн. Загальний розмір пенсії - 2655,78 грн.

Головним управлінням МВС України в Донецькій області позивачу видана довідка №754 від 08.05.2017, в якій зазначено, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015 і Наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за посадою оперуповноважений/старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції) становить усього 6795,90 грн, у тому числі посадовий оклад 2500, 00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням 2000,00 грн, надбавка за стаж служби 2250,00 грн, премія 45,90 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, які виразилися у відмові в підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 01.09.2019, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Суд першої інстанції відмовив у задоволені позовних вимог з огляду на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вищевикладеним висновком.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі - Постанова № 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Постанова № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, орган уповноважений видавати довідку та управління Пенсійного фонду, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився. Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, яким збільшено розмір певних видів грошового забезпечення поліцейських.

Органом, уповноваженим видавати таким особам довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є Міністерство внутрішніх справ України.

Як встановлено судами з 01.01.2016 настали правові підстави для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), до яких належить позивач, на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, яким в даному випадку є була Постанова № 988.

Такий перерахунок позивачу проведений, про що зазначено в позовній заяві та підтверджено матеріалами справи.

Рішень для перерахунку пенсії з 01.09.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято не було.

Як на підставу для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.09.2019, позивач посилався на лист Національної поліції від 26.07.2019 №8714/09/29-2019.

З цього приводу слід звернути увагу позивача, що вказаний лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень, він не є нормативно-правовим актом і відповідно, не включає в себе обов'язковий характер.

Також неприйнятними є посилання позивача на рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про пропозиції до проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України».

Вказане рішення Ради національної безпеки і оборони України не визначає види та розміри грошового забезпечення поліцейських, воно не є рішенням про підвищення грошового забезпечення поліцейських, як помилково вважав позивач, а тому не може бути підставою для видачі оновленої довідки для перерахунку пенсії.

Стосовно посилань апелянта на рішення Верховного Суду від 17.12.2019 в зразковій справі № 160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, суд зазначає наступне.

У рішенні Верховного Суду по справі № 160/8324/19 зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, в яких, зокрема позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови № 704.

Так, позивачем у вказаній справі Верховного Суду була особа - пенсіонер з числа військовослужбовців, якій здійснено перерахунок пенсії згідно з п.п.1 і 2 Постанови № 103 відповідно до Постанови № 704, та яка згідно з висновками Верховного Суду, набула з 05.03.2019 право на отримання оновленої довідки для перерахунку пенсії з 01.04.2019 згідно з Постановою № 704, у зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18.

В даній адміністративній справі наявні інші спірні правовідносини, які не стосуються видачі довідки станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії військовослужбовцю з 01.04.2019, і позивачем в цих правовідносинах, на відміну від справи Верховного Суду, є колишній працівник органів внутрішніх справ, тобто особа на яку положення Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 704 не поширюються.

Отже, місцевий суд дійшов правильного висновку, що правові висновки Великої Палати Верховного Суду в постанові у зразковій справі № 160/8324/19, на які покликається позивач та які пов'язані з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, не можуть бути застосовані до правовідносин у даній справі.

Апеляційний суд зауважує, що саме вказані вище підстави були доводами позовної заяви.

У зв'язку з цим колегія суддів не бере до уваги посилання в апеляційній скарзі на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18.

Так, після скасування 05.03.2019 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Таким чином з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а саме з 19.11.2019, пункт 3 Постанови №103 втратив чинність.

Отже, підстави для видачі довідки для перерахунку пенсії з 01.09.2019, як просив позивач, відсутні.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року в справі № 200/10722/20-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року в справі № 200/10722/20-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 16 серпня 2021 року.

Судді А.В. Гайдар

Т.Г.Гаврищук

І. Д. Компанієць