26 липня 2021 року справа № 580/2468/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Глийової В. Г.,
представника позивача - Трояна Ю.О. (за ордером),
представника відповідача - Білоуса В. Ю. (за самопредставництвом),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Пойлін" до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Пойлін" (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 07.12.2020 №1919/23-00-09-0121, який застосовано штрафні санкції до позивача за порушення у розмірі 250 000, 00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 07.12.2020 №1895/23-00-09-0121, який застосовано штрафні санкції до позивача за порушення у розмірі 180 000, 00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем проведено фактичну перевірку його діяльності за період з 01.07.2019 по 04.11.2020. За результатами проведеної перевірки складено акт від 05.11.2020 №914/23-00-09-0112/39718285 згідно якого позивачем порушено ч. 20 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», пп. 230.1.2 та пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України. Позивач зазначає, що всупереч вимогам Податкового кодексу України акті перевірки не зазначено дату та час початку проведення перевірки, а наказ про її проведення не був наданий для ознайомлення. Крім того, перевірка проводилась у м. Тальне, але вказаний акт складений у м. Черкаси, що унеможливило надати додаткові пояснення чи заперечення до перевірки. Вказує, що не здійснював продаж пального після отримання 11.08.2020 листа від 01.07.2020 №13788/23-00- 32-0313, яким йому повідомлено при призупинення ліцензії. Крім того, вважає, що відповідачем застосовано штраф у розмірі 180 000, 00 грн за порушення, які не відображено у акті перевірки.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду 28.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду відзив на позовну заяву у якому зазначено, що позивачем допущено посадових осіб контролюючого органу до перевірки, шо має певні правові наслідки, породжує права та обов'язки для платника податків. Перевіркою встановлено, що згідно виторгів з баз даних АІС «Податковий блок» та касових періодичних звітів в період з 08.07.2020 по 22.07.2020 позивач здійснював реалізацію пального за відсутності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, оскільки згідно рекомендованого повідомлення №1800103081602 рішення про призупинення ліцензії ним отримано 08.07.2020. Відповідач зазначає, що несвоєчасне встановлення витратоміра-лічильника через форс-мажорні обставини у зв'язку із карантином позивачем не доведено. За результатами розгляду матеріалів перевірки ГУ ДПС у Черкаській області винесено оскаржувані повідомлення-рішення, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 250 000, 00 грн та 180 000, 00 грн. Відповідач вважає, що діяв у спосіб та у межах наданих йому повноважень.
Усною ухвалою суду від 20.05.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, продовжено термін підготовчого засідання на тридцять днів.
02.07.2021 від позивача до суду надійшли письмові пояснення згідно яких в акті перевірки, підставою для її проведення зазначено, наказ ГУ ДПС у Черкаській області від 22.09.2020 №1426, проте платнику такий наказ не був наданий для ознайомлення. Згідно з тренінгом відправлення №1800103081602 у якому містилось рішення контролюючого органу про призупинення ліцензії відповідно до даних сайту Укрпошти вручено позивачу 11.08.2020 року. Крім того, в акті перевірки відображено, що станом на день проведення перевірки на ТОВ «Пойлін» встановлено рівномір-лічильник та останній належним чином зареєстрований у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників. Проте, в акті перевірки не відображена кількість витратомірів/рівнемірів - лічильників. Лише з розрахунку до податкового повідомлення -рішення позивач дізнався, що застосований штраф за 4 витратоміри-лічильники та 5 рівномірів- лічильників.
Усною ухвалою суду від 08.07.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 26.07.2021 замінено відповідача Головне управління ДПС у Черкаській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Черкаській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
У судове засідання, призначене на 10 год 00 хв 26.07.2021 з'явився представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю “ПОЙЛН” є юридичною особою з 30 березня 2015 року включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з ідентифікаційним кодом 36746147.
Позивачем отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним від 01.07.2019 №23220314201900166 з терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024 за адресою фактичного провадження діяльності: Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Гагаріна, буд. 60 та зареєстровано за зазначеною адресою акцизний склад - АЗС, уніфікований номер - 1008189.
Розпорядженням Головного управління ДПС у Черкаській області від 01.07.2020 №533-р дію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №23220314201900166 з терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024 за адресою фактичного провадження діяльності: Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Гагаріна, буд. 60 та зареєстровано за зазначеною адресою акцизний склад - АЗС, уніфікований номер - 1008189 призупинено у зв'язку з несвоєчасною сплатою.
У зв'язку з призупиненням дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 11.07.2019 №23220314201900166, відповідачем направлено на адресу ТОВ «Пойлін» лист від 01.07.2020 №13788/23-00- 32-0313.
Згідно рекомендованого повідомлення №1800103081602, вказаний лист отримано позивачем 08.07.2020.
Відповідно до даних сайту Укрпошти за тренінгом відправлення №1800103081602 та листа Укрпошти від 29.01.2021 №23-13-К-14 даний лист вручено позивачу 11.08.2020.
24.04.2020 позивачем встановлено рівномір-сигналізатор ультразвуковий УСС-01 (5РГС) на виконання договору поставки від 11.11.2019 укладеного між позивачем та ПП “КСАРА”.
На підставі п.п. 20.1.2, 20.1.4, 20.1.8 - 20.1.11 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст.75, пп.80.2.2, .2.5 п. 80.2 ст.80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року, статті 16 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, нових виробів та пального” з метою контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального, відповідно до наказу ГУ ДПС у Черкаській області від 22.10.2020 №1778-п та направлень виданих Головним управлінням ДПС у Черкаській області №98/23-00-09-0119, №99/23-00-09-0119 від 23.10.2020 здійснена фактична перевірка діяльності ТОВ "ПОЙЛІН"за податковою адресою: Черкаська область, м. Тальне, вул. Гагаріна, 60 з питань дотримання вимог законодавства з питань обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування вального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального та спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами - лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, значених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального за місцем фактичного провадження діяльності за період з 01.07.2019 по 04.11.2020.
Копію наказу від 22.10.2020 №1778-п та направлень на перевірку №98/23-00-09-0119, №99/23-00-09-0119 від 23.10.2020 вручені під підпис заступнику директора ТОВ “ПОЙЛІН” Омельченку Р. Ю.
28.10.2020 о 12 годині 40 хвилин на АЗС, яка розташована за адресою: Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Гагаріна, буд. 60 де провадить свою діяльність позивач, працівниками ГУ ДПС у Черкаській області розпочато фактичну перевірку. В ході проведення перевірки 28.10.2020 працівникам ГУ ДПС у Черкаській області надано з реєстратора розрахункових операцій періодичний звіт (повний) з 01.08.2020 по 12.09.2020, Х-звіт та проведено зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, про що складено відповідний акт. Нестачі або залишку товарно-матеріальних цінностей не виявлено. Перевіркою встановлено, що позивачем обладнано акцизний склад за адресою: Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Гагаріна, буд. 60 рівнемірами-лічильниками у кількості 5 шт. відповідно до кількості резервуарів пального та витратомірами-лічильниками у кількості 4 шт. на місцях відпуску пального, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі 28.04.2020. Крім того, перевіркою встановлено, що згідно виторгів з баз даних АІС «Податковий блок» та касових періодичних звітів в період з 08.07.2020 по 22.07.2020, ТОВ «Пойлін» у згаданому періоді здійснювало реалізацію пального (Бензин А-92, А-92 Євро, А-95, Дизпаливо та Дизпаливо евро) за відсутності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
07.12.2020 Головним управлінням ДПС у Черкаській області винесено податкове повідомлення-рішення №1919/23-00-09-0121 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) гривень за порушення ч. 20 ст. 15 Закону № 481 та №1895/23-00-09-0121 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 180 000 (сто вісімдесят тисяч) гривень за порушення п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.
21.12.2020 позивачем подано до Державної податкової служби України скаргу на податкові повідомлення рішення від 07.12.2020 №1919/23-00-09-0121 та №1895/23-00-09-0121.
Рішення Державної податкової служби від 30.03.2021 №7149/6/99-00-06-03-01-06 скаргу ТОВ “ПОЙЛІН” згідно якого податкові повідомлення-рішення від 07.12.2020 №1895/23-00-09-0121, №1919/23-00-09-0121 залишено без змін.
Вважаючи податкові повідомлення-рішення від 07.12.2020 №1895/23-00-09-0121, №1919/23-00-09-0121 протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Порядок проведення фактичних перевірок встановлений нормами статей 75 та 80 ПК України.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно з пунктом 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 цієї статті ПК України встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції (пункт 80.7. статті 80 Податкового кодексу України).
Відповідно до пунктку 81.1. статті 81 Податкового кодексу України 81.1. посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Судом встановлено, що копію наказу від 22.10.2020 №1778-п та направлення на перевірку №98/23-00-09-0119, №99/23-00-09-0119 від 23.10.2020 вручені під підпис заступнику директора ТОВ “ПОЙЛІН” Омельченку Р. Ю, що вбачається з копії направлення на перевірку від 23.10.2020 №98/23-00-09-0119 на якому міститься її підпис.
Отже посилання відповідача на те, що контролюючим органом не надано наказ Головного управління ДПС у Черкаській області від 22.09.2020 №1426 для ознайомлення спростовується вищевикладеним.
Посилання позивача на не зазначення в акті перевірки дати та часу початку її проведення суд вважає необґрунтованими, оскільки це не впливає на викладені в акті обставини.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначені Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).
Відповідно до статті 1 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.
Згідно статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, в поїздах, на морських або річкових суднах видаються органами виконавчої влади, уповноваженими Кабінетом Міністрів України, в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем формування поїзда (приписки судна).
Дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості.
Дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету.
Відповідно ст. 16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за дотриманням вимог відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
Згідно пункту 42.2. статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Отже первинним доказом, що підтверджує отримання документів є рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. Інші докази є похідними.
Відповідно до п. 94 Правил надання послуг поштового зв'язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 №270 для отримання поштових відправлень юридична особа повинна забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України «Про поштовий зв'язок», цих Правил.
Згідно положень, встановлених у Правилах надання послуг поштового зв'язку, рекомендовані поштові відправлення, рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів під час доставки за зазначеною адресою або під час видачі у приміщенні об'єкта поштового зв'язку вручаються адресату під підпис.
З аналізу вищевказаного слідує, що датою вручення рекомендованого повідомлення є дата його видачі у приміщенні об'єкта поштового зв'язку.
Судом встановлено, що згідно рекомендованого повідомлення №1800103081602 лист про призупинення ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 11.07.2019 №23220314201900166 отримано позивачем 08.07.2020 про що на вказаному рекомендованому повідомленні міститься підпис особи Горошко.
Вказана особа є бухгалтером ТОВ “Пойлін”, що вбачається з акту відмови від підписання акта перевірки від 05.11.2020 №42.
Посилання позивача на дані сайту Укрпошти за трекінгом відправлення №1800103081602 та лист Укрпошти від 29.01.2021 №23-13-К-14 згідно якого даний лист вручено позивачу 11.08.2020 суд вважає необґрунтованими, оскільки в розумінні положень 42.2. статті 42 Податкового кодексу України вказані документи не є належними доказами отримання поштового відправлення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що контролюючий орган, встановивши вказане порушення правомірно виніс податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 07.12.2020 №1919/23-00-09-0121, який застосовано штрафні санкції до позивача у розмірі 250 000, 00 грн.
Щодо скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 07.12.2020 №1895/23-00-09-0121.
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Згідно з підпунктами 14.1.212 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу (пп. 14.1.141-1 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це: а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (пп. 14.1.224. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу. (пп. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України).
Як встановлено перевіркою, позивачем обладнано акцизний склад за адресою: Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Гагаріна, буд. 60 рівнемірами-лічильниками у кількості 5 шт. відповідно до кількості резервуарів пального та витратомірами-лічильниками у кількості 4 шт. на місцях відпуску пального, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі 28.04.2020.
Відповідно до п. 13 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 р. № 891 інформація, що міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, використовується посадовими особами контролюючих органів під час виконання ними функцій, передбачених підпунктом 19-1.1.14 пункту 19-1.1 статті 19-1 та абзацом першим пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктом 12 підрозділу 5 розділу XX Подактового кодексу України розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в строки, зокрема, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Норми п. 128.1 ст. 1281 Податкового кодексу України застосовуються до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 ПК України) з 1 січня 2020 року. Проте Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку” № 391-ІХ від 18.12.2019 року були внесені зміни та слово «січня» замінено словом «квітня».
Отже, відповідальність розпорядників акцизних складів за відсутність обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витрагомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками може наступає з 01.04.2020.
Відповідно до п. 1281.1 ст. 1281 Податкового кодексу України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Враховуючи те, що обладнання акцизних складів, на території ТОВ “ПОЙЛІН” зареєстроване в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі лише 28.04.2020, відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 180 000, 00 грн за невиконання вимог п. 1281.1 ст. 1281 Податкового кодексу України.
Посилання позивача на форс-мажорні обставини у зв'язку із карантином та неможливість виконати умови договору, що в свою чергу призвело до несвоєчасного встановлення витратоміра-лічильника є не обгрунтованими, оскільки позивачем не доведено неможливості виконання вказаних зобов'язань саме через карантинні заходи.
Суд критично оцінює посилання позивача на те, що в акті перевірки не відображена кількість витратомірів/рівнемірів - лічильників, оскільки вказана обставина не спростовує допущені позивачем порушення.
Крім того, в ході розгляду справи представник позивача в своїх поясненнях підтвердив наявність у ТОВ “Пойлін” за адресою: Черкаська область, Тальнівський район, м.Тальне, вул. Гагаріна, буд. 60 рівнемірів-лічильників у кількості 5 шт. та витратомірів-лічильників у кількості 4 шт.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність винесення податкового повідомлення-рішення від 07.12.2020 №1895/23-00-09-0121.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проаналізувавши матеріали справи та на підставі викладеного вище, суд приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість винесених відповідачем податкових повідомлень-рішень, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати згідно положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 13 серпня 2021 року.
Суддя С.О. Кульчицький