Рішення від 11.08.2021 по справі 580/4605/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2021 року справа № 580/4605/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 1), Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача 1 щодо видання наказу від 14.04.2021 № 34 «Про порядок забезпечення у 2021 році виплати разової грошової допомоги до 5 травня», яким Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат доручено провести виплату грошової допомоги у розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325;

- зобов'язати відповідача 1 видати наказ, яким доручити Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести виплату позивачу щорічної до 5 травня разової грошової допомоги у 2021 році в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком (1769 грн. х 8) - 14152,00 грн (чотирнадцять тисяч сто п'ятдесят дві гривні 00 копійок), визначеному ч. 4 ст. 13 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції Закону від 25.12.1998 № 367-ХІУ «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною" для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни;

- визнати протиправними дії відповідача 2 щодо невиплати позивачу щорічної до 5 травня разової грошової допомоги у 2021 році в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком (1769 грн. х 8) - 14152,00 грн (чотирнадцять тисяч сто п'ятдесят дві гривні 00 копійок), визначеному ч. 4 ст. 13 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції Закону від 25.12.1998 № 367-ХІУ «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною" для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни.

- стягнути з відповідача 2 на користь позивача позивача щорічну до 5 травня разову грошову допомогу у 2021 році в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком (1769 грн. х 8) - 14152,00 грн (чотирнадцять тисяч сто п'ятдесят дві гривні 00 копійок), визначеному ч. 4 ст. 13 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції Закону від 25.12.1998 № 367-ХІУ «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною" для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що у зв'язку із прийняттям рішення Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 набув право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня, як особа з інвалідністю ІІ групи. На виконання вказаного рішення відповідачем виплачена сума такої допомоги не в повному обсязі. Позивач 12.05.2021 звернувся до відповідачів із заявою про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як особі з інвалідністю ІІ групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. Листами №2201/02-04 від 28.05.2021 та №12-П203/21-2 від 25.05.2021 відповідачі відмовили позивачу у нарахуванні та виплаті такої допомоги. Позивач вважає дії відповідачів щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік протиправними та такими, що порушує його права.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат проти позовних вимог заперечив, надавши до суду відзив на позовну заяву у якому зазначив, що є комунальною установою, яка фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету. Відповідач вказав, що на виконання доручення Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації та на підставі списків нарахував відповідну суму позивачу і перерахував кошти уповноваженим банківським установам та зазначив, що повноваження щодо нарахування одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у нього відсутні. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідач Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації надав 11.08.2021 відзив на позовну заяву у якому просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня не входить до його повноважень та функцій. Вважає, що не є належним відповідачем у справі, оскільки виплату вказаної допомоги позивачу здійснює Мінсоцполітики. У відзиві зазначено, що фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення громадян проводиться в межах коштів, передбачених Законами України про Державний бюджет України на відповідні роки, тобто виконання Закону повністю залежить від фінансових ресурсів дохідної частини державного бюджету. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 05 вересня 2014 року.

У зв'язку із прийняттям рішення Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 позивачу виплачена одноразова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік у сумі 3 906, 00 грн.

12.05.2021 позивач звернувся до відповідачів із заявою про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як особі з інвалідністю ІІ групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Листом №12-П203/21-2 від 25.05.2021 Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації повідомив, що звернувся до Міністерства соціальної політики України подано потребу в коштах, відповідно до розмірів Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції від 25.12.1998.

Листом №2201/02-04 від 28.05.2021 Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у задоволенні заяви позивача про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як особі з інвалідністю ІІ групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги відмовив.

Вважаючи протиправною відмовою відповідачів у здійсненні нарахування та виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, позивач звернувся з даним позовом до суду .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон №3551-XII).

Пільги особам з інвалідністю внаслідок війни встановлені статтею 13 Закону №3551-XII.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону №3551-XII щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Згідно з вимогами ст.14 Закону №3551-XII щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Другої світової війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідно до положень ст.17-1 Закону №3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2021 року №325 (далі - Порядок №325).

Відповідно до пунктів 2-5 Порядку №325 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:

1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);

2) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

Бюджетні кошти спрямовуються на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань (далі - грошова допомога).

Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку. Право на отримання грошової допомоги мають громадяни таких категорій (далі - отримувачі грошової допомоги):

особи з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнані особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин;

учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків;

особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;

члени сімей загиблих і дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге;

учасники війни та колишні в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога.

Підпунктом 1 п.15 Положення, затвердженого розпорядженням голови Черкаської обласної ради від 26.10.2018 № 333-р (http://www.oblradack.gov.ua/rozporjadgennya2018_3) головним завданням Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави. Крім того, згідно з підпунктами 2-3 п.16 Центр здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення та виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат, готує та передає структурним підрозділам з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій та міських рад області документи з питань виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат. Також відповідно до положень п.17 разом з Департаментом та під його керівництвом серед іншого:

уживає заходів до попередження сум переплат і недоплат соціальної допомоги, інших грошових виплат;

проводить автоматизовані перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів;

забезпечує нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань";

перевіряє правильність і своєчасність призначення та виплати структурними підрозділами з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій та міських рад області соціальної допомоги, компенсаційних та інших виплат.

Отже на Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат покладено обов'язки по визначенню кількісних показників по кожній категорії громадян, які мають право на вказані виплати. Нарахування та виплата здійснюється Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата грошової допомоги згідно з п.6 Порядку №325 проводиться шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.

Розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, визначені додатком до Порядку.

Зокрема, разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах:

особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4421 гривня; II групи - 3906 гривень; III групи - 3391 гривня; учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривня; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, - 4421 гривня; членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 966 гривень; учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 612 гривень.

Виплата саме цих сум закладена в Законі України Про державний бюджет України на 2021 рік.

Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 №6-рп/2007 зазначав про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Водночас пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України встановлено, що норми і положення статей у т.ч. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України ухвалив рішення від 27.02.2020 у справі 1-247/2018(3393/18), яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним):

окреме положення пункту 26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;

окреме положення пункту 26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 відновлено дію частини п'ятої статті 13 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: учасникам бойових дій 5 мінімальних пенсій за віком.

Отже, на час виплати позивачу у квітні 2021 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №325.

Суд зазначає, що у відповідності до частини 4 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України для визначення розміру разової грошової допомоги у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, позивач має право на одержання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідні висновки щодо застосування норм права викладено у рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації видати наказ, яким доручити Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести виплату позивачу щорічної до 5 травня разової грошової допомоги у 2021 році в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 Положення про Департамент соціального захисту населення черкаської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 11 квітня 2013 року №99 (у редакції розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 19 квітня 2021 року №198) (далі - Положення), відповідач є структурним підрозділом обласної державної адміністрації та утворюється головою обласної державної адміністрації.

Згідно з п.6 Положення основними завданнями Департаменту є:

1) підготовка пропозицій до проектів державних цільових, галузевих і регіональних програм у сфері соціальної політики, в тому числі програм підвищення рівня життя, посилення ролі сім'ї як основи суспільства;

2) забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки і надання соціальних послуг сім'ям та особам, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема особам похилого віку, особам з інвалідністю, ветеранам війни (в тому числі учасникам АТО/ООС), особам, на яких поширюється дія законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям з дітьми, малозабезпеченим, багатодітним, молодим сім'ям, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством мають право на пільги та отримання житлових субсидій;

3) організація надання соціальних послуг і проведення соціальної роботи на відповідній території шляхом визначення потреб населення у соціальних послугах, розвитку відповідних закладів, установ, служб і залучення недержавних організацій, які надають соціальні послуги;

4) координація діяльності та контроль за виконанням структурними підрозділами соціального захисту населення районних державних адміністрацій завдань і заходів, спрямованих на розв'язання питань, що належать до його компетенції; консультаційно-правової та організаційно-методичної допомоги;

5) сприяння органам місцевого самоврядування у розв'язанні питань соціально-економічного розвитку відповідних територій, громадським та іншим організаціям, волонтерам у проведенні ними роботи з питань соціального захисту сімей, у тому числі сімей з дітьми, малозабезпечених, багатодітних, молодих сімей, дітей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку та інших вразливих категорій населення;

6) методичне забезпечення та координація надання адміністративних послуг соціального характеру через органи місцевого самоврядування, центри надання адміністративних послуг;

7) забезпечення реалізації державної політики у сферах соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці, зайнятості населення.

Отже, на Департамент соціального захисту населення черкаської обласної державної адміністрації не покладено обов'язку щодо видачі наказів про доручення Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести виплату позивачу щорічної до 5 травня разової грошової допомоги у 2021 році в розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком.

За вказаних обставин, позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком є передчасними, оскільки стягненню підлягають виплати, які нараховані однак не виплачені у встановлений законом строк. Оскільки грошова допомога до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком позивачу не нарахована, суд дійшов висновку про необґрунтованість вказаної позовної вимоги.

Суд зазначає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судові витрати розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Максима Залізняка, 10, м. Черкаси, 18036, код ЄДРПОУ 21367450) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький