Рішення від 16.08.2021 по справі 580/4045/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2021 року справа № 580/4045/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши правилами спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

17.06.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) (далі - відповідач) про:

1) визнання протиправними дій щодо:

невірного розрахунку його окладу за військовим званням в сумі 1020 грн та посадового окладу в сумі 3260 грн для нарахування та виплати грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 27.10.2020;

використання розміру посадового окладу 3260 грн та окладу за військовим званням 1020 грн для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби;

використання розміру посадового окладу 3260 грн та окладу за військовим званням 1020 грн для нарахування та виплати належної грошової допомоги для оздоровлення за 2018, 2019, 2020 роки;

використання розміру посадового окладу 3260 грн та окладу за військовим званням 1020 грн для нарахування та виплати компенсації за невикористану відпустку, як учаснику бойових дій, за 2014-2020 роки;

2) зобов'язання відповідача:

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 31.12.2018, беручи за основу для розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018;

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення за період з 01.01.2019 до 31.12.2019, беручи за основу для розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019;

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення за період з 01.01.2020 до 31.12.2020, беручи за основу для розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2020;

здійснити перерахунок позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з використанням розміру посадового окладу 4370,00 грн та окладу за військовим званням 1370,00 грн;

виплатити позивачу різницю між перерахованим та фактично виплаченим розміром одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з використанням розміру посадового окладу 4370,00 грн та окладу за військовим званням 1370,00 грн;

здійснити перерахунок і виплату позивачу різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошової допомоги для оздоровлення за 2018 рік з використанням розміру посадового окладу 3440,00 грн та окладу за військовим званням 1080,00 грн;

здійснити перерахунок і виплату позивачу різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошової допомоги для оздоровлення за 2019 рік з використанням розміру посадового окладу 3860,00 грн та окладу за військовим званням 1210,00 грн;

здійснити перерахунок і виплату позивачу різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошової допомоги для оздоровлення за 2020 рік з використанням розміру посадового окладу 4370,00 грн та окладу за військовим званням 1370,00 грн;

здійснити перерахунок і виплату позивачу різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром компенсації за невикористану відпустку, як учаснику бойових дій, за 2014-2020 роки з використанням розміру посадового окладу 4370,00 грн та окладу за військовим званням 1370,00грн;

надати позивачу оновлену довідку «Про розміри щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії» в період за останні 24 місяці служби.

Додатково просив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позову зазначено, що звернувся заявою до відповідача, в якій просив перерахувати та виплатити вказані вище види грошового забезпечення за 2018-2020 роки Відповідач всупереч вимог закону таких дій не вчинив.

Ухвалою суду від 22.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) правилами спрощеного провадження. Установлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Також суд залучив до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - третя особа).

26.07.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив суд у задоволенні позову відмовити повністю. Зазначає, що після набрання чинності Законом України від 06.12.2016 №1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» мінімальна заробітна плата не застосовується, як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018. На час розгляду справи відсутні належні, допустимі та достовірні докази здійснення зміни чи збільшення посадових окладів або інших складових грошового забезпечення військовослужбовців. Розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Всі подані сторонами документи, долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оскільки обґрунтовані клопотання від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Посвідченням від 20.03.2015 серії НОМЕР_4 підтверджується, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 03.04.2018 №164 підтверджується встановлення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , командирам військових частин НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_1 та особам, що виконують їх обов'язки (крім військовослужбовців строкової військової служби) з 01.03.2018 такі посадові оклади, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» станом на 01.01.2018, розмірів тарифних розрядів, визначених для відповідної категорії військовослужбовців та тарифних коефіцієнтів за відповідними тарифними розрядами.

Витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 27.10.2020 №235 підтверджується, що з 27.10.2020 з позивачем припинено дію контракту про проходження військової служби, виключено його із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

26.04.2021 позивач звернувся до відповідача письмовою заявою, в якій просив:

здійснити перерахунок і виплату його грошового забезпечення за 2018-2020 роки, виходячи з посадового окладу і окладу за військовим званням за 2018 рік, беручи за основу 50% мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2018 року за 2019 рік, беручи за основу 50% мінімальної заробітної плати станом на 1січня 2019 року за 2020 рік, беручи за основу 50% мінімальної заробітної плати станом на 1січня 2020 року;

здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби і виплатити недоплачену різницю, враховуючи перераховані оклади відповідно до 50% мінімальної заробітної плати станом на 1січня 2020 року.

Листом від 13.05.2021 №118/фес відповідач повідомив, що пунктом 4 постанови КМУ №704 визначений порядок встановлення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців. Зокрема, вони визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Нарахування та виплата належних позивачу виплат грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до дня звільнення з військової служби проведені у повному обсязі. Тому відсутні законні підстави для перерахунку та виплати посадових окладів та окладів за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

Відповідач видав позивачу довідку від 04.06.2021 №142/фес про нараховані та виплачені види грошового забезпечення, з яких було сплачено ЄСВ за останні 24 місяці перед звільненням з військової служби.

Тому позивач звернувся в суд з вищевказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

На підставі частин 2, 3 вказаної норми до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, що набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (далі - постанова №704).

Пунктом 2 Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац 4 підп.1 п.5 постанови №704);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови №704).

При цьому, підп.2 п.5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Постановою №704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

У примітках до Додатків 1 та 14 до постанови №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків.

Проте постановою №103, яка набрала чинності 24.02.2018, до Постанови №704 внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Вказана норма чинна зі вказаних позивачем періодів і до часу звернення до суду. Тому підлягала виконанню відповідачем.

У подальшому постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним і скасовано п.6 постанови №103, яким, зокрема, в п.4 постанови №704 внесені зміни.

Згідно з ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, зміни до п.4 постанови №704, внесені п.6 постанови №103, з 29.01.2020 року не підлягають застосуванню з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Як наслідок, грошове забезпечення військовослужбовців може бути переглянуте у визначеному законом порядку зі вказаної дати на майбутнє та не підлягає перегляду щодо осіб, які припинили військову службу до вказаної дати. Оскільки військова служба позивача припинена 27.10.2020, відмовляючи у перегляді раніше отриманого ним грошового забезпечення, відповідач діяв з дотриманням вимог закону.

Згідно з чинним на дату вирішення судом спору пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - ЗУ №1774-VIII), який набрав чинності 01.01.2017, після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Відповідно до п.п. 9, 10 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ №1774-VIII до приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Тобто, мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням військовослужбовців.

Отже, викладені в позовній заяві доводи позивача щодо визнання протиправними дій щодо невірного розрахунку позивачу окладу за військовим званням та посадового окладу для нарахування та виплати грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 27.10.2020, та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 31.12.2020, беручи за основу для розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного календарного року, та щодо підстав видачі йому у зв'язку з цим оновленої довідки про грошове забезпечення для обчислення пенсії за останні 24 місяці служби та відповідні позовні вимоги не обґрунтовані.

Встановлені обставини спору з огляду на вказані норми чинного законодавства підтверджують, що відповідач не допустив порушення прав позивача та діяв правомірно. Тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.2-14, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ):

1) визнання протиправними дій щодо:

невірного розрахунку його окладу за військовим званням в сумі 1020 грн та посадового окладу в сумі 3260 грн для нарахування та виплати грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 27.10.2020;

використання розміру посадового окладу 3260 грн та окладу за військовим званням 1020 грн для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби;

використання розміру посадового окладу 3260 грн та окладу за військовим званням 1020 грн для нарахування та виплати належної грошової допомоги для оздоровлення за 2018, 2019, 2020 роки;

використання розміру посадового окладу 3260 грн та окладу за військовим званням 1020 грн для нарахування та виплати компенсації за невикористану відпустку, як учаснику бойових дій, за 2014-2020 роки;

2) зобов'язання:

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 31.12.2018, беручи за основу для розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018;

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення за період з 01.01.2019 до 31.12.2019, беручи за основу для розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019;

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення за період з 01.01.2020 до 31.12.2020, беручи за основу для розрахунку 50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2020;

здійснити перерахунок позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з використанням розміру посадового окладу 4370,00 грн та окладу за військовим званням 1370,00 грн;

виплатити позивачу різницю між перерахованим та фактично виплаченим розміром одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з використанням розміру посадового окладу 4370,00 грн та окладу за військовим званням 1370,00 грн;

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошової допомоги для оздоровлення за 2018 рік з використанням розміру посадового окладу 3440,00 грн та окладу за військовим званням 1080,00 грн;

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошової допомоги для оздоровлення за 2019 рік з використанням розміру посадового окладу 3860,00 грн та окладу за військовим званням 1210,00 грн;

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошової допомоги для оздоровлення за 2020 рік з використанням розміру посадового окладу 4370,00 грн та окладу за військовим званням 1370,00 грн;

здійснити перерахунок і виплату різниці між перерахованим та фактично виплаченим розміром компенсації за невикористану відпустку, як учаснику бойових дій, за 2014-2020 роки з використанням розміру посадового окладу 4370,00 грн та окладу за військовим званням 1370,00грн;

надати оновлену довідку «Про розміри щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для обчислення пенсії» в період за останні 24 місяці служби.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 16.08.2021.