Рішення від 16.08.2021 по справі 560/6420/21

Справа № 560/6420/21

РІШЕННЯ

іменем України

16 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новодунаєвецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом від 31 травня 2021 року в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 26.01.2021 №40-3/2021 "Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства"; 2) зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 21.09.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,8335 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності Новодунаєвецької селищної ради за межами с. Малий Карабчіїв та прийняти відповідне рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України.

У позові вказує, що у спірному рішенні про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою немає підстави, передбаченої частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, що порушує закон та її права.

Відповідно до ухвали від 07.06.2021, суд відкрив провадження у справі, призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та витребував докази.

Відповідач Відзиву на позов не надав, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 77 та ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

З'ясувавши обставини на які покликається позивач та оцінивши надані докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

У заяві від 21.09.2020 ОСОБА_1 просить надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в межах безоплатної приватизації із земель комунальної власності, за межами с. Малий Карабчіїв, кадастровий номер 682185200:03:001:2001, площею 1.8335 га (арк. спр. 9).

Згідно з Рішенням VІІІ скликання третьої (позачергової) сесії Новодунаєвецької селищної ради Хмельницької області №40-3/2021 від 26.01.2021, вирішено: відмовити в наданні дозволу ОСОБА_1 на виділення земельної ділянки орієнтовною площею 1,8333 га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки комунальної власності Новодунаєвецької селищної територіальної громади площею 9,1667 га (кадастровий номер 6821885200:03:001:2001) на підставі пункту 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а саме у частині прийняття відповідно до земельної ділянки нормативно-правових актів (Рішення селищної ради №33-53/2020 "Про надання згоди на поділ земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 9,1667 га (кадастровий номер 6821885200:03:001:2001) за межами с. Малий Карабчіїв") (арк. спр. 8).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2019 у справі N 420/914/19, від 13.11.2019 у справі N 756/6448/16-а та від 21.11.2019 у справі N 812/1268/17.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Отже, питання безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 12.09.2019 у справах N 826/3163/16 та N 826/7314/16, від 26.02.2019 у справі N 826/5737/16.

Позивач не скористався нормою передбаченою абзацом 2 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідно до якої, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що суд роз'яснює позивачу, і звернувся до суду з цим позовом, що є його правом.

Відповідач підставою для відмови у спірному рішенні вказує Рішення селищної ради №33-53/2020 "Про надання згоди на поділ земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 9,1667 га (кадастровий номер 6821885200:03:001:2001) за межами с. Малий Карабчіїв", посилаючись на ч. 7 ст. 118 ЗК України, однак суду не надає цього рішення, тому відповідно суд не має можливості дати оцінку цьому рішенню, і відповідно законності підстави відмови ОСОБА_1 . Відтак, оскаржуване Рішення VІІІ скликання третьої (позачергової) сесії Новодунаєвецької селищної ради Хмельницької області №40-3/2021 від 26.01.2021 є протиправне, і повинно бути скасоване.

Враховуючи встановлене у цій справі, суд вважає, що належним захистом порушеного права позивача буде повторне вирішення заяви від 21.09.2020 у порядку визначеному ЗК України та з врахуванням встановлених обставин у цій справі. Тобто, відповідач повинен надати згоду на розробку проекту землеустрою чи відмовити у цьому, чітко вказавши підставу відмови (ч. 7 ст. 118 ЗК України, вказавши зрозумілу підставу відмови (чому?), якою є не назва іншого рішення (вказано Рішення селищної ради №33-53/2020 "Про надання згоди на поділ земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 9,1667 га (кадастровий номер 6821885200:03:001:2001) за межами с. Малий Карабчіїв"), тому друга позовна вимога задовольняється.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд з урахуванням правових позицій Верховного Суду у справі N 756/6448/16-а, від 21.11.2019 у справі N 812/1268/17, від 12.09.2019 у справах N 826/3163/16 та N 826/7314/16, від 26.02.2019 у справі N 826/5737/16, від 08.11.2019 у справі N 420/914/19, від 13.11.2019 у справі N 756/6448/16-а, від 21.11.2019 у справі N 812/1268/17, та встановлених обставин у цій справі прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень порушив права позивача та вимоги ЗК України, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється з урахуванням правової оцінки наданої у цьому судовому рішенні.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з позовом позивачем сплачено 1816,00 грн судового збору, тому ці витрати підлягають стягненню на її користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 від 31.05.2021, задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Новодунаєвецької селищної ради № 40-3/2021 від 26.01.2021.

Зобов'язати Новодунаєвецьку селищну раду, відповідно до вимог ЗК України, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.09.2020, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1816,00 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Новодунаєвецької селищної ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 серпня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Новодунаєвецька селищна рада (вул. Чорновола, 19, Дунаївці, Дунаєвецький район, Хмельницька область, 32413 , код ЄДРПОУ - 04406414)

Головуючий суддя А.І. Петричкович