Рішення від 30.07.2021 по справі 540/842/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/842/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення від 15.01.2020 р. та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

I. Зміст позовних вимог

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ), від імені якого діє адвокат Тригубенко Юрій Павлович ( далі - представник позивача), звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.01.2020 № 213150003539 (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо відмови у призначені ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком на пільгових умовах.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) повторно розглянути заяву щодо призначення ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII, з урахуванням висновків суду, як особі, яка працювала до 1 квітня 2015 року на посаді, визначеній у вказаній нормі.

II. Позиція позивача та заперечення відповідача

Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, що у розписці-повідомленні від 21.12.2019 р. про прийняття заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно абз. 3 пункту 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 заявнику надано 3-х місячний термін для пред'явлення додаткових документів, проте приймаючи оскаржуване рішення № 213150003539 від 15.01.2020 року про відмову у призначенні вказаної пенсії відповідач діяв передчасно. Позивач вказує, що згідно оскаржуваного рішення відповідачем визнано загальний стаж позивача - 25 років 11 місяців 6 днів, при цьому, жоден із перелічених періодів відповідачем не враховано до пільгового стажу, що дає право на призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах. Зокрема, позивач вважає, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу роботи період навчання позивача у професійно-технічному навчальному закладі, а також період військової служби. Відповідно до архівних довідок Одеського автомобільно-дорожнього коледжу Одеського національного політехнічного університету від 13.06.2019 №51/19-1 та від 08.01.2020 №103/20-1 та першого запису у трудовій книжці перерва між днем закінчення навчання позивача в професійно-технічному навчальному закладі і днем зарахування позивача на роботу "майстром" не перевищує 3-х місяців, а тому відповідно до пункту "д" частини третьої статті 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" та абзацу 1 частини першої статті 38 Закону України від 10.02.1998 №103/98-ВР "Про професійно-технічну освіту" такий час навчання зараховується до трудового стажу учня, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників. Крім того, відповідач помилково не прийняв до уваги той факт, що позивач до моменту призову до лав Радянської армії та після неї навчався за фахом, який передбачав право на пенсію на пільгових умовах, що підтверджується архівною довідкою Професійно-технічного навчального закладу та військовим білетом позивача. Позивач також вважає, що пільговий страховий стаж він набув до 1 квітня 2015 року на посадах та роботах, визначеній пунктом "б" статті 13 Закону № 1788, що підтверджується записами у трудовій книжці, наказами та відповідними довідками, що також не спростовує відповідач, а тому під час прийняття оскаржуваного рішення застосуванню підлягала стаття 13 Закону № 1788, в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ. Щодо доводу відповідача про не підтвердження пільгового характеру роботи, то позивачем ужито усіх можливих заходів, які від нього залежать, задля отримання уточнюючої довідки довідки КБП "Дорожник". При цьому, уточнююча довідка КБП "Дорожник" від 16.03.2020 р. вих. №21, яка була видана лише після набрання рішенням Горностаївського районного суду Херсонської області від 19.03.2020 у справі №655/900/19, містить інформацію, яка за своїм змістом суперечить дійсності та не відповідає вимогам, передбаченим п.20 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442. Крім того, позивач вказує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. При цьому, записи у трудовій книжці оформлені відповідно до норм чинного законодавства, містять відомості про займані посади та періоди виконуваної роботи, проте відповідач залишив без належної уваги цей факт. Також необґрунтованими є посилання відповідача на правомірність прийнятого ним рішення через відсутність інформації про атестацію робочих місць, оскільки не проведення або неповне її проведення не може позбавити позивача його конституційного права на соціальний захист щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України " Про пенсійне забезпечення".

31.03.2021 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, яким заперечує щодо заявлених позовних вимог, вказуючи на те, що підставою прийняття рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 02.09.2020 № 213150003539 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону є відсутність необхідного загального страхового стажу роботи (26 років), а також те, що уточнююча довідка КБП "Дорожник" про роботу на посадах зі шкідливими і важкими умовами праці від 16.03.2020 №21 не відповідає вимогам, передбаченим п. 20 Порядку.

При цьому, суд не може прийняти до уваги даний відзив на позов, оскільки предметом оскарження у даній справі є інше рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.01.2020 № 213150003539, ніж те, про яке відповідач вказує у відзиві на позов.

09.04.2021 представник позивача подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що 27.08.2020 представник позивача звернувся до відповідача з метою отримання результатів розгляду раніше поданої заяви, однак представником відповідача у смт. Горностаївка надано рішення про результати розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах тільки після адвокатського запиту. При цьому, довідка КБП "Дорожник" №21 від 16.03.2020 року містить суперечливі та не перевірені дані, а тому її відомості потребують детальної перевірки фахівцями відповідача та Держпраці.

З аналогічних підстав суд не приймає до уваги відповідь на відзив представника позивача, оскільки довідка КБП "Дорожник" № 21 від 16.03.2020 року складена після прийняття оскаржуваного у даній справі рішення відповідача від 15.01.2020 р.

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 15.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до розписки-повідомлення Горностаївського сектора обслуговування громадян ГУ ПФУ в Херсонській області, ОСОБА_1 звернувся із заявою за № 915 про призначення пенсії, до якої додав, зокрема

- трудову книжку від 12.05.1983 НОМЕР_2 ;

- військовий квиток від 05.04.1980 НОМЕР_3 , виданий Малинівським районним військовим комісаріатом м. Одеси;

- довідку від 28.05.2019 № 53, видану колективним багато профільним підприємством "Дорожник", про період роботи гр. ОСОБА_1 з 03.05.1983 (Наказ №25-к від 25.04.1983) по 24. 11. 2003 (Наказ №29 від 25 .11 .2003, за підписом директора гр. ОСОБА_2

- архівну довідку від 13.06.2019 №51/19-1, видану Одеським національним політехнічним університетом Одеський автомобільно-дорожній коледж, про періоди навчання з 01.09.1978 по 15.04.1980, з 05.07.1982 по 01.03.1983 (копії наказів про прийняття та відрахування).

- довідки про заробітну плату від 14.06.2019 № 33, № 34 та від 07.06.2019 № 45, № 46. виданих КБП "Дорожник" ( а.с. 14).

Даною розпискою-повідомленням визначено перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії, зі строком подання до 21.03.2020 р., а саме - довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах по КБП " Дорожник", висновки про проведення атестації робочого місця по КБП " Дорожник", договір про добровільну участь, довідка з ДФС про облік як суб'єкт господарювання та вид податку, що підтверджується ( а.с. 14).

15.01.2020 відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Херсонській області прийняв рішення № 213150003539 про результати розгляду заяви, яким відмовив ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії за віком відповідно до пп. 2 п.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з не підтвердженням документально пільгового стажу. Дане рішення вмотивовано тим, що Горностаївським сектором обслуговування громадян ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 28.10.2019 за № 1797/02-18 направлено запит до КБП "Дорожник" щодо надання пільгової довідки гр. ОСОБА_1 для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 за періоди роботи з 03.05.1983 по 08.01.1985, з 05.10.1985 по 24.11.2003 на посаді майстра та виконроба із зазначенням характеру виконуваних робіт, копії наказу про проведення атестації робочих місць, висновків та наказу про результати проведення атестації робочих місць, особової картки форми Т2, довідку про реорганізацію підприємства та довідку про заробітну плату за період з 03.05. 1983 по 30.06.2000. У відповідь на вказаний запит надійшла довідка КБП "Дорожник" від 09.12.2019 № 60, в якій зазначено, що пільгову довідку про підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії за Списком №2 на ОСОБА_1 надати немає можливості, оскільки не проводилась атестація робочих місць, відсутні особова картка форми Т2, бухгалтерська звітність. Згідно із записами в трудовій книжці гр. ОСОБА_1 працював у Горностаївському МДСО ( з 13.01.1986 перейменовано в Горностаївську міжгосподарську пересувну механізовану дорожню колону № 7, з 10.02.2000 - КБП "Дорожник") з 03.05.1983 по 30.09.1983 - майстром, з 01.10.1983 по 08.01.1985 - виконробом, з 09.01.1985 по 04.10.1985 в.о. головного інженера, з 05.10.1985 по 28.02.1987 виконробом, з 01.03.1987 по 03.01.1994 - майстром, з 04.01.1994 по 24.11.2003 - виконробом. Довідка від 28.05.2019 № 53 не відповідає формі, встановленій Порядком та підтверджує лише період роботи гр. ОСОБА_1 в Горностаївській МДСО з 03.05.1983 по 24.11.2003. Загальний страховий стаж гр. ОСОБА_1 становить 25 років 11 місяців 6 днів, у тому числі за періодами:

- з 01.09.1978 по 04.04.1980 (1 рік 7 місяців 4 дні) - навчання.

- з 05.04.1980 по 11.05.1982 (2 роки 1 місяць 7 днів) - військова служба.

- з 05.07.1982 по 01.03.1983 (7 місяців 27 днів) - навчання.

- з 03.05.1983 по 24.11.2003 (20 років 6 місяців 22 дні) - робота в КБП "Дорожник".

- з 04.12.2003 по 27.11.2004 ( 11 місяців 10 днів ) - виплата допомоги по безробіттю в Горностаївському районному центрі зайнятості (згідно довідки від 15.05.2019 №38/02-32, виданої Горностаївською районною філією Херсонського обласного центру зайнятості);

- з 13.06.2005 по 05.08.2005 (26 днів) - за даними системи персоніфікованого обліку.

Позивач не погодився з таким рішенням відповідача та звернувся до суду з цим позовом.

V. Норми права, які застосував суд

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до Конституції України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій гарантує всім непрацездатним громадянам України Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII, (у редакції, що діяв на момент звернення позивача за призначенням пенсії) (далі - Закон України № 1788-XII), яким передбачено, зокрема,

- працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років (пункт "б" частини першої статті 13 цього Закону в редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015, який набув чинності з 01.04.2015 р.).

- основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України ( стаття 62 цього Закону).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004 р., (у редакції, що діяв на момент звернення позивача за призначенням пенсії) (далі - Закон № 1058-IV), зокрема, -

- періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. ( абзац перший частини 4 ст. 24 цього Закону);

- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. ( частина перша ст. 44 цього Закону);

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. ( частина третя статі 44 цього Закону)

- документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. ( частина п'ята статті 45 цього Закону).

- страхувальники мають право на оскарження дій (бездіяльності) виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб у порядку підлеглості до вищого органу або посадової особи, а також у судовому порядку. ( частина перша статі 105 цього Закону)

- право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. ( частина перша статі 114 цього Закону)

- на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок (пункт 2 частин 2 статті 114 цього Закону).

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах ( далі - Порядок № 383), яким передбачено, зокрема,

- при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2). ( пункт 3 цього Порядку);

- якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць ( 442-92-п ). У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось. ( пункт 4.5 цього Порядку);

- для підтвердження стажу роботи зі шкідливими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 ( пункт 10 цього Порядку).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-2 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення пільгової пенсії та перерахування підприємствами та організаціями коштів на її виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 937 (далі - Порядок № 3-2), пунктом 3 якого передбачено, що подання та оформлення документів для призначення пільгової пенсії здійснюється згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (із змінами) (далі - Порядок подання та оформлення документів). При цьому заява про призначення пільгової пенсії з необхідними документами подається до органів Пенсійного фонду України за місцем розташування підприємств та організацій через уповноважену посадову особу підприємств та організацій. Рішення про призначення пільгової пенсії приймають органи Пенсійного фонду України за місцем розташування підприємств та організацій на підставі документів, передбачених пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів, а також: довідки про підтвердження стажу роботи для призначення пільгової пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій за результатами атестації робочих місць за умовами праці за формою згідно з додатком 1; копії наказу про атестацію відповідного робочого місця (робочих місць); гарантійного листа підприємств та організацій про перерахування коштів на рахунок органів Пенсійного фонду України за формою згідно з додатком 2.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), яким визначено, зокрема, -

- днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. ( абзаци перший третій пункту 1.7 розділу I цього Порядку);

- до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу) ( підпункт 2 п. 2.1. розділу ІІ цього Порядку);

- орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи і відповідною заявою (додаток 3). ( пункт 4.1 розділу IV цього Порядку);

- при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. ( пункт 4.2 розділу ІV цього Порядку);

- не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. ( пункт 4.3 розділу ІV цього Порядку).

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого (далі - Порядок № 637), яким передбачено, зокрема

- основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. ( пункти 1, 2 цього Порядку)

- за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. ( пункт 3 цього Порядку).

- у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України. ( пункт 20 цього Порядку)

VI. Оцінка суду

Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що спірні правовідносини регулюються до 31.12.2003 р. Законом України "Про пенсійне забезпечення", а з 01.01.2004 р. Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи, що вказані закони регулюють одні і ті ж правовідносини, то пріоритет у застосуванні мають норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як акту права, прийнятого пізніше у часі, а норми Закону України "Про пенсійне забезпечення" підлягають субсидіарному (додатковому) застосуванню у разі неурегульованості певного питання у приписах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням дії норм Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Як зазначалось вище, згідно з п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції Закону України від 02.03.2015р. № 213-VIII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу: - з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років.

Відповідно до п. 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Отже, і після набуття чинності нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (тобто після 01.01.2004р.) правила призначення пенсій за Списком № 1 та за Списком № 2 регламентувались ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Такий стан правового регулювання існував до календарної дати набрання чинності нормами Закону України від 03.10.2017 р. №2148-VIII (11.10.2017р.), яким текст Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" був доповнений, зокрема, ст. 114, згідно з п. 2 якої встановлено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок.

У силу спеціальної вказівки у Законі України від 03.10.2017р. №2148-VIII наведені вище норми закону почали застосовуватись з 01.10.2017р.

Відтак, з 01.10.2017 р. правила призначення пенсій за Списком №1 та Списком №2 почали регламентуватись одночасно двома законами, а саме: ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції Закону України від 02.03.2015р. №213-VIII та ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017р. №2148-VIII.

Правила згаданих законів були повністю уніфікованими (ідентичними).

23.01.2020 р. Конституційним Судом України прийнято рішення від 23.01.2020р. №1-р/2020 "У справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року N 213-VIII", яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти „ б"- „ г" статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII.

Відтак, з 23.01.2020 р. в Україні продовжують існувати два закони, котрі одночасно регламентують правила призначення пенсій за Списком № 1 та Списиком № 2, проте, ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції до Закону України від 02.03.2015 р. №213-VIII та ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції Закону України від 03.10.2017 р. №2148-VIII.

Відносно заявника правила означених законів не містять розбіжностей у величинах параметрів, котрі використовуються в алгоритмі розрахунків.

З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованою вимогу позивача в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області повторно розглянути заяву щодо призначення пенсії позивача за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, єдиною підставою для відмови позивачу у призначені пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є не підтвердження документально пільгового стажу, оскільки відповідно до довідки КБП "Дорожник" від 09.12.2019 № 60 не має можливості надати пільгову довідку про підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії за Списком № 2 на ОСОБА_1 , оскільки не проводилась атестація робочих місць, відсутні особова картка форми Т2, бухгалтерська звітність.

Розглядаючи справу суд бере до уваги правовий висновок постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 р. по справі №520/15025/16-а, у силу якого фактор проведення чи не проведення роботодавцем атестації робочих місць не має юридичного значення для практичної реалізації найманим працівником суб'єктивного права на призначення пенсії за Списком № 1.

Суд також зважає, що у силу правового висновку постанов Верховного Суду від 25.06.2020р. по справі №520/10521/19 від 09.07.2020р. по справі №235/7688/16-а чіткість та однозначність записів трудової книжки найманого працівника, котрі указують на те, що виконувана робота підлягає включенню до спеціального страхового стажу на Списком №1, призводить до відсутності правових підстав для витребування уточнюючих довідок.

Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до п. 2 ч. 2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

З приписів наведеної норми закону слідує, що громадянин набуває право на призначення пенсії у порядку згаданої статті у разі одночасної відповідності низці умов, а саме: 1) досягнення 55 років; 2) наявності страхового стажу не менше 30 років; 3) роботи на зазначених роботах не менше 12 років 6 місяців.

Отже, відсутність будь-якої з перелічених кваліфікуючих ознак призводить до відсутності відповідного права.

Як наводилось у вищеописаній ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

При цьому, пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній було затверджено постановою КМУ від 12.08.1993 р. № 637 передбачено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, в яких має бути зазначені періоди, що зараховуються до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, що зараховується до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, на підставі яких видана довідка.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018р. у справі №233/2084/17, від 31.03.2020 р. у справі № 678/65/17 та від 09.07.2020 р. по справі №235/7688/16-а.

Із записів у трудовій книжці позивача від 12.05.1983 НОМЕР_2 судом з'ясовано, а відповідачем не заперечується, що у Горностаївському МДСО ( з 13.01.1986 перейменовано в Горностаївську міжгосподарську пересувну механізовану дорожню колону №7, з 10.02.2000 - КБП "Дорожник") з 03.05.1983 по 30.09.1983 - майстром, з 01.10.1983 по 08.01.1985 - виконробом, з 09.01.1985 по 04.10.1985 в.о. головного інженера, з 05.10.1985 по 28.02.1987 виконробом, з 01.03.1987 по 03.01.1994 - майстром, з 04.01.1994 по 24.11.2003 - виконробом.

Як зазначалось вище, пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

З аналізу наведених норм вбачається, що правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком № 2.

При цьому, за правилами застосування Списку № 2, визначеними у наведених вище правових нормах, якщо пільгова робота виконувалася до 31.12.1991, то застосовується Список № 2, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173; якщо виконання пільгової роботи продовжувалося після 01.01.1992 або розпочато після цієї дати, але не більше як до 11.03.1994, то застосовується Список № 2, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10; якщо пільгова робота продовжувалася після 11.03.1994 або розпочата після цієї дати, але не більше як до 16.01.2003, то застосовується Список № 2, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.

Так, розділом ХХІХ "Будівництво будівель та споруд: промислових, енергетичних, гідротехнічних, дорожньо-мостових, транспорту та зв'язку, жилих та культурно-побутових, а також наземних будівель шахт, рудників та комунікацій" списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, передбачалися професії "Інженерно-технічні працівники: майстри (десятники) та виконроби".

Розділом ХХVII "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів" списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, передбачалися професії " 2290100б-23419 майстри будівельних і монтажних робіт", " 2290100б-24441 виконавці робіт".

Постановою Кабінету Міністрів від 11 березня 1994 року № 162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджено список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість у яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у якому в розділі ХХVII "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів" передбачені професії " 229000б-23419 майстри будівельних і монтажних робіт" та " 2290000б-24441 виконавці робіт".

Водночас, основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності записів в ній - уточнюючі первинні документи.

На переконання суду, у даному випадку, відсутність уточнюючої довідки при наявності записів у трудовій книжці не є підставою для відмови в призначенні позивачеві пільгової пенсії за віком.

Натомість, вказані обставини були проігноровані пенсійним органом у даному конкретному випадку, що не узгоджується із вимогами закону.

Також, у тексті оскарженого рішення від 15.01.2020 № 213150003539 відповідачем не указано ані про невідповідність записів трудової книжки Порядку підтвердження стажу № 637, ані про невідповідність відображених у трудовій книжці професій, зайнятість в яких дають право на пенсію на пільгових умовах.

Крім того, перевіривши зміст оскаржуваного рішення від 15.01.2020 № 213150003539 судом виявлено відсутність будь-яких висновків з приводу включення чи підстав для не включення у тривалість пільгового стажу періодів навчання та військової служби позивача. Доводи відповідача, що вказані періоди не підпадають під п. 2 ч. 2 ст. 114 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування" у оскаржуваному рішенні не зазначені.

Разом з тим, суд не вбачає підстав для залишення поза увагою доводів позивача про те, що у спірних правовідносинах існують підстави для призначення пенсії за Списком № 2 у зв'язку із навчанням позивача та проходженням ним військової служби.

Частиною 4 статті 24 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах передбачених законодавством, що діяло раніше.

Згідно військового квитка від 05.04.1980 НОМЕР_4 , виданого Малинівським районним військовим комісаріатом м. Одеси позивач у період з 05.04.1980 по 11.05.1982 з проходив службу в Радянській армії.

У період проходження позивачем військової служби діяло "Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій", затверджене Постановою Ради Міністрів СРСР від 3 серпня 1972 року № 590, п. "к" ч.1 п.109 якого було передбачено, що крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також служба в складі Збройних сил СРСР. При призначені на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій за віком та інвалідності робочим та службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці та в гарячих цехах та на інших роботах зі шкідливими умовами праці (підпункти а та б пункту 16), та пенсії у зв'язку з втратою годувальника їх сім'ям, а також пенсії за віком робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт в пункту 16) періоди, зазначені в підпунктах "к" та "л", дорівнюються за вибором особи, яка звернулась за призначенням пенсії або до роботи, що передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала по закінченню цього періоду.

За приписами ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Абзацом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII передбачено: час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Так, відповідно до довідки Одеського автомобільно-дорожнього коледжу Одеського національного політехнічного університету №103/20-1 від 08.01.2020 року ОСОБА_1 з 01.09.1978 року зарахований до Одеського автомобільно-дорожнього технікуму на денне відділення згідно з наказом №324 від 24.08.1978 року; відрахований з 15.04.1980 року у зв'язку з призовом до армії згідно наказу №147 від 19.04.1980 року; поновлений з 05.07.1982 року на навчання у зв'язку з демобілізацією згідно з наказом №394 від 05.07.1982 року; відрахований з 01.03.1983 року у зв'язку з закінченням теоретичного курсу навчання без захисту дипломного проекту згідно з наказом №94 від 01.03.1983 року.

Згідно з довідкою Одеського автомобільно-дорожнього технікуму №42 від 23.02.1983 року позивач навчався за спеціальністю 1216-"Будівництво та експлуатація автодоріг".

Враховуючи вищевикладене та те, що позивач до призову на строкову військову службу навчався за фахом у професійно-технічному навчальному закладі та після демобілізації продовжував навчатись, суд, керуючись положеннями вищезазначеного законодавства, вважає, що час проходження позивачем строкової військової служби має бути зарахований до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту "д" частини третьої статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Частиною другою статті 38 Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" визначено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Відповідно до вказаної довідки Одеського автомобільно-дорожнього коледжу Одеського національного політехнічного університету №103/20-1 від 08.01.2020 року ОСОБА_1 відрахований з Одеського автомобільно-дорожнього технікуму 01.03.1983 року у зв'язку з закінченням теоретичного курсу навчання без захисту дипломного проекту згідно з наказом № 94 від 01.03.1983 року.

Згідно запису у трудовій книжці під номером 1 від 03.05.1983 р. позивач прийнятий на посаду майстра Горностаївського МДСО, що також підтверджується довідкою КБП "Дорожник" від 28.05.2019 № 53 про період роботи гр. ОСОБА_1 з 03.05.1983 (Наказ №25-к від 25.04.1983).

Враховуючи, що перерва між днем закінчення навчання ( 01.03.1983) і днем зарахування на роботу за набутою професією ( 03.05.1983) не перевищила трьох місяців, то період навчання підлягає зарахуванню до трудового стажу за спеціальністю.

Суд зазначає, що частиною 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

До того ж і відповідно абзацу 3 п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Проте, у ході розгляду даної справи пенсійний орган не подав жодних доказів та на навів жодних аргументів на підтвердження правомірності дій з приводу не реалізації управлінської функції у порядку наведеної норми.

Крім того, згідно з правовою позицією п. 75 постанови Верховного Суду від 17.12.2018р. по справі №509/4156/15-а (адміністративне провадження №К/9901/7504/18), де указано, що адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності ("виправдання") свого рішення.

Підсумовуючи викладені вище міркування, суд не знаходить правових підстав для визнання юридично правильним та фактично обґрунтованим спірного рішення, оскільки у ньому відсутні мотиви, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу вчиненого волевиявлення та містяться висновки лише про відсутність підстав для призначення пенсії на підставі п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо періоду роботи гр. ОСОБА_1 в Горностаївській МДСО з 03.05.1983 по 24.11.2003, при цьому питання про призначення пенсії на підставі вказаної норми закону щодо періоду навчання та військової служби пенсійним органом взагалі не розглянуто.

VII. Висновок суду

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах відповідач передчасно відмовив у призначенні пенсії позивачу, що є підставою для визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 15.01.2020 року № 213150003539 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Вказане зумовлює безальтернативну необхідність повторного розгляду заяви позивача від 21.12.2019 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, адже матеріали звернення особи набули статусу невирішених по суті.

Відтак, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

VIII. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Частиною третьою статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

Як вбачається з матеріалів справи, при звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 908,00 грн., що підтверджується платіжним документом № 0.0.2043687145,1 від 09.03.2021 р.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд вказує, оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, тому сплачений позивачем судовий збір в сумі 454,00 грн. підлягає частковому стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ( код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.01.2020 № 213150003539 (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо відмови у призначені ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 21.12.2019 року щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , 74601, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 454,00 гривні (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

кат. 112010200