Рішення від 11.08.2021 по справі 500/2569/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2569/20

11 серпня 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баб'юка П.М.

за участю:

секретаря судового засідання Кавчак О.І.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Качур С.В.,

представників відповідача Чупрій М.О., Маньовської З.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківської районної ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Національне агентство з питань запобігання корупції про скасування розпорядження, поновлення на роботі та виплату середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду 10.09.2020 надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі, також, - позивач) до Чортківської районної ради (далі, також - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Національне агентство з питань запобігання корупції (далі, також - третя особа), в якій позивач просить:

визнати протиправним та скасувати Розпорядження №102-К від 03.09.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 ";

поновити ОСОБА_1 на попередній посаді - керуючого справами виконавчого апарату Чортківської районної ради;

стягнути з Чортківської районної ради середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач до 03.09.2020 працювала посадовою особою органу місцевого самоврядування на посаді керуючого справами виконавчого апарату Чортківської районної ради та водночас є депутатом Чортківської районної ради.

24.12.2019 Чортківською районною радою сьомого скликання на двадцять п'ятій сесії прийнято Рішення №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату районної ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради".

Пунктом 3 вказаного Рішення передбачено: "надати право голові Чортківської районної ради у 2020 році в межах затвердженої чисельності працівників та витрат на утримання ради і її виконавчого апарату, вносити зміни до структури апарату ради, установлювати працівникам виконавчого апарату районної ради надбавки, премії і надавати допомоги на вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при наданні щорічних відпусток відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 "Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів (зі змінами), наказу Міністерства праці України від 11.10.1996 №77 "Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів (зі змінами і доповненнями), але не менше як в голови районної ради та в заступника голови".

02.07.2020 Головою Чорківської районної ради Тернопільської області прийнято Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради".

За змістом пункту 1 вказаного Розпорядження, відповідно до пункту 18 частини шостої статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись пунктом 3 рішення Чортківської районної ради від 24.12.2019 №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату районної ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради ", враховуючи Службову записку начальника відділу фінансового забезпечення - головного бухгалтера від 30.06.2020 з метою оптимізації структури виконавчого апарату районної ради: виведено із структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посаду керуючого справами виконавчого апарату районної ради; перейменовано посаду заступника керуючого справами - начальника відділу майнових відносин виконавчого апарату районної ради на посаду начальника відділу майнових відносин виконавчого апарату районної ради; введено до структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради.

В подальшому, Розпорядженням голови Чортківської районної ради №102-к від 03.09.2020 ОСОБА_1 було звільнено з посади керуючого справами виконавчого апарату Чорківської районної ради, 03.09.2020 у зв'язку із скороченням штату, відповідно до пункту 1 частини першої стаття 40 Кодексу законів про працю України.

Проте позивач не погоджується із вказаним Розпорядженням від 03.09.2020 №102-к, вважає його протиправним, та вказує, що виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються такі питання як затвердження за пропозицією голови ради структури виконавчого апарату ради, його чисельності, встановленої відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом міністрів України, витрат на утримання ради та її виконавчого комітету, і Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" не допускає будь-якого делегування повноважень.

Тому, на її думку, як Рішення Чортківської районної ради від 24.12.2019 №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату районної ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради" так і Розпорядження голови Чортківської районної ради від 02.07.2020 №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради", що слугувало підставою для її звільнення, прийняті з порушенням норм чинного законодавства.

Відтак вважає, що Розпорядження голови Чортківської районної ради №102-к від 03.09.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 ", прийняте, зокрема, на підставі Розпорядження голови Чортківської районної ради від 02.07.2020 №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" підлягає скасуванню.

Також вказує, що переконана, що Розпорядження голови Чортківської районної ради від 02.07.2020 №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" та оскаржуване Розпорядження №102-к від 03.09.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 " видане у зв'язку із її повідомленням до органів прокуратури про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень зі сторони голови Чортківської районної ради. Вважає себе викривачем, а тому, її звільнення у такий спосіб та за вказаних обставин є протиправним.

Ухвалою суду від 25.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено у справі судове засідання.

Від представника відповідача 15.10.2020 надійшов відзив на позовну заяву (аркуші справи 76-83), в якому він просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Заперечуючи щодо позовних вимог відповідач зазначає, що щорічно, у грудні, на пленарних засіданнях сесії Чортківської районної ради приймається рішення про чисельність та структуру виконавчого апарату районної ради на відповідний рік, пункт 3 якого практично незмінний та надає право голові Чортківської районної ради у відповідному році в межах затвердженої чисельності працівників та витрат на утримання ради і її виконавчого апарату, вносити зміни до структури апарату ради, установлювати працівникам виконавчого апарату районної ради надбавки, премії і надавати допомоги на вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при наданні щорічних відпусток відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (зі змінами), наказу Міністерства праці України від 11 жовтня 1996 року №77 "Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів" (зі змінами і доповненнями).

Голова районної ради, скориставшись своїм правом, наданим йому рішенням Чортківської районної ради від 24 грудня 2020 року № 613, видав розпорядження від 02.07.2020 № 43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради", яким внесено зміни у структуру виконавчого апарату районної ради: виведено із структури виконавчого апарату районної ради посаду керуючого справами виконавчого апарату районної ради; перейменовано посаду заступника керуючого справами виконавчого апарату районної ради - начальника відділу майнових відносин на посаду начальника відділу майнових відносин; введено в структуру виконавчого апарату районної ради посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради.

02 липня 2020 року ОСОБА_1 , яка займала посаду керуючого справами виконавчого апарату районної ради, було попереджено про внесені зміни в структуру виконавчого апарату районної ради та запропоновано їй посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради. Інших вакансій у виконавчому апараті районної ради на дату попередження не було.

03 вересня 2020 року голова Чортківської районної ради повторно запропонував ОСОБА_1 перевестися на посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради, однак, вона відмовилася, про що складений відповідний акт.

Зважаючи на це, Розпорядженням голови Чортківської районної ради від 03 вересня 2020 року № 102-к ОСОБА_1 було звільнено з роботи на підставі п. 1. частини першої ст. 40 КЗпП України з виплатою вихідної допомоги відповідно до ст.44 КЗпП України. У день звільнення їй видано копію розпорядження про звільнення та трудову книжку, про що вона розписалась у відповідних журналах.

Відтак, вказує на те, що відповідачем була повністю дотримана процедура звільнення.

Ухвалою суду від 20.10.2020 розгляд справи відкладено.

Ухвалою суду від 26.10.2020 зупинено провадження у справі №500/2569/20 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №500/2281/20.

Ухвалою суду від 03.06.2021 поновлено провадження в даній справі.

05.07.2021 представник позивачки подав до суду заяву (аркуші справи 132-134), в якій, зокрема, вказує, що ні станом на 02.07.2020 ні 03.09.2020 у структурі виконавчого апарату Чортківської районної ради не було вакантної посади головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради, яка була запропонована позивачу перед звільненням.

Ухвалами суду від 06.07.2021 та від 14.07.2021 розгляд справи було відкладено.

Також ухвалою суду від 14.07.2021 у задоволенні клопотання Чортківської районної ради від 12.07.2021 про зупинення провадження у справі №500/2569/20 до розгляду касаційною інстанцією справи №500/2281/20 - відмовлено.

Від представника третьої особи 26.07.2020 надійшли пояснення (аркуші справи 185-188), в яких вказано, що 31.08.2020 до Національного агентства надійшло звернення позивача стосовно можливих порушень відповідачем вимог ст. 53-4 Закону України "Про запобігання корупції" шляхом виведення із структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посади керуючого справами виконавчого апарату районної ради, у зв'язку з повідомленням позивача про можливе корупційне кримінальне правопорушення відповідача.

Національне агентство провело перевірку дотримання законодавства з питань захисту викривачів посадовими особами Чортківської районної ради та встановило, що позивач звернулась до прокуратури Тернопільської області із заявою від 24.04.2020 про можливе вчинення кримінального правопорушення головою Чортківської районної ради. Слідчим відділом Чортківського відділу поліції Головного управління національної поліції України 04.06.2020 за значеною заявою внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань з правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ст. 356 Кримінального кодексу України.

В примітці до ст. 45 КК визначений вичерпний перелік кримінальних правопорушень, які є корупційними. Кримінальне правопорушення, передбачене ст. 356 КК (самоправство), не є корупційним.

На підставі вищевикладеного, позивач не є викривачем у розумінні КПК та Закону України "Про запобігання корупції".

Від представника відповідача 28.07.2021 надійшли пояснення щодо заяви представника позивача від 05.07.2021 (аркуші справи 198-203), в якому він, зокрема вказує, що за приписами статті 42-1 Кодексу законів про працю України працівник, з яким розірвано трудовий договір з підстав, передбачених пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (крім повної ліквідації підприємства, установи, організації) протягом одного року має право на укладання трудового договору у разі повторного прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.

Виходячи з положень зазначеної норми, закон надає право зазначеним у ній працівникам на укладання трудового договору у випадках, якщо власник після раніше проведеного скорочення чисельності штату та звільнення працівників, знову здійснює прийняття працівників на роботу. Зазначена норма передбачає переважне право працівника, що працював раніше, бути прийнятим на старе місце роботи, насамперед перед іншими працівниками, які такого права не мають. Водночас, вказана норма не містить обов'язку власника або уповноваженого органу попереджати працівників, звільнених за пунктом першого статті 40 Кодексу законів про працю України про те, що він знову здійснює прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.

Для реалізації встановленого статтею 42-1 Кодексу законів про працю України права на укладання трудового договору у випадку, якщо власник після раніше проведеного ним скорочення чисельності або штату та звільнення працівників знову здійснює прийняття працівників на роботу, працівник повинен звернутись до роботодавця із відповідною заявою про прийняття на роботу.

Однак, ОСОБА_1 із заявою про працевлаштування до Чортківської районної ради не зверталась.

Ухвалою суду від 28.07.2021 розгляд справи було відкладено.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти позовних вимог, просили відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши доводи сторін, покази свідка, з'ясувавши обставини, на які позивач та відповідач посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень та дослідивши докази, судом встановлені наступні обставини.

Судом встановлено, що відповідно до Розпорядження голови Чортківської районної ради №5-к від 16.02.2015 ОСОБА_1 переведено на посаду керуючого справами Чорткіської районної ради, звільнивши з посади заступника керуючого справами - начальника відділу з гуманітарних питань виконавчого апарату районної ради, як зараховану до кадрового резерву Чортківської районної ради, що підтверджується записом у її трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 02.07.1995 (аркуш справи 17).

24.12.2019 Чортківською районною радою сьомого скликання на двадцять п'ятій сесії прийнято Рішення №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату районної ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради" (аркуш справи 21).

Пунктом 3 вказаного Рішення передбачено: "надати право голові Чортківської районної ради у 2020 році в межах затвердженої чисельності працівників та витрат на утримання ради і її виконавчого апарату, вносити зміни до структури апарату ради, установлювати працівникам виконавчого апарату районної ради надбавки, премії і надавати допомоги на вирішення соціально-побутових питань та оздоровлення при наданні щорічних відпусток відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 "Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів (зі змінами), наказу Міністерства праці України від 11.10.1996 №77 "Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів (зі змінами і доповненнями), але не менше як в голови районної ради та в заступника голови".

02.07.2020 Головою Чорківської районної ради Тернопільської області прийнято Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" (аркуш справи 24).

За змістом вказаного Розпорядження, відповідно до пункту 18 частини шостої статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись пунктом 3 рішення Чортківської районної ради від 24.12.2019 №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату районної ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради ", враховуючи Службову записку начальника відділу фінансового забезпечення - головного бухгалтера від 30.06.2020 з метою оптимізації структури виконавчого апарату районної ради:

1. В межах затвердженої чисельності виконавчого апарату районної ради та фонду оплати праці, внести наступні зміни до структури виконавчого апарату районної ради:

1) вивести із структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посаду керуючого справами виконавчого апарату районної ради;

2) перейменувати посаду заступника керуючого справами - начальника відділу майнових відносин виконавчого апарату районної ради на посаду начальника відділу майнових відносин виконавчого апарату районної ради;

3) ввести до структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради.

02 липня 2020 року позивача листом №04-02/327 було попереджено про внесені зміни в структуру виконавчого апарату районної ради та запропоновано їй посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради (аркуш справи 88).

03 вересня 2020 року головою Чортківської районної ради було повторно запропоновано ОСОБА_1 перевід на посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради, однак, позивач відмовилася, про що складений відповідний акт (аркуш справи 89).

В подальшому, Розпорядженням голови Чортківської районної ради від 03 вересня 2020 року № 102-к "Про звільнення ОСОБА_1 " позивача було звільнено з посади керуючого справами виконавчого апарату Чортківської районної ради, у зв'язку із скороченням штату, відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України (аркуш справи 90).

Вказане Розпорядження видано на підставі Розпорядження голови Чортківської районної ради від 02.07.ю2020 №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради"; повідомлення про скорочення штату та пропозиція вакантної посади від 02.07.2020 №04-02/327; акт про відмову ОСОБА_1 від переведення на посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради від 03.09.2020.

Із даним Розпорядженням позивача ознайомлено 03.09.2020, що підтверджується її особистим підписом.

Відповідний запис про звільнення був внесений до трудової книжки позивачки (аркуш справи 17 зворот).

Не погоджуючись із таким рішення відповідача, позивач звернулася до суду з відповідним позовом.

В судовому засіданні 28.07.2021 в якості свідка було допитано як свідка ОСОБА_2 , який вважає, що звільнення ОСОБА_1 відбулось у зв'язку із її повідомленням до органів прокуратури про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень зі сторони попереднього голови Чортківської районної ради. Зазначив, що він працював разом із позивачкою у Чортківській районній раді та підтримав її позицію щодо викриття корупційних діянь попереднього голови Чортківської районної ради. В тому числі, свідок спільно з ОСОБА_1 та ОСОБА_3 звертались до Прокуратури Тернопільської області із повідомленням про кримінальне правопорушення з боку посадових осіб ради. Також, вважає, що посаду на якій працювала позивачка не було підстав скорочувати, і це була особиста розправа попереднього голови ради.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з статтею 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Згідно із частиною другою статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ (далі - Закон №2493-ІІІ) служба в органах місцевого самоврядування це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Частиною першою статті 20 Закону №2493-ІІІ визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України.

Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-ІІІ дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

У рішенні Конституційного Суду України від 07 травня 2002 року №8-рп/202 зазначено, що при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов'язаних із спорами щодо проходження публічної служби, адміністративний суд, встановивши відсутність у спеціальних нормативно-правових актах положень, якими врегульовано спірні правовідносини, може застосовувати норми Кодексу законів про працю України, у якому визначено основні трудові права працівників.

Пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП установлено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

На підставі частини другої статті 40 КЗпП звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Отже, умовою припинення служби з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП є, зокрема, скорочення чисельності або штату працівників, а щодо переведення на іншу посаду він або заперечує, або для цього об'єктивно немає можливості.

Як зазначалося вище, 02.07.2020 Головою Чорківської районної ради Тернопільської області прийнято Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" яким, з метою оптимізації структури виконавчого апарату районної ради, в межах затвердженої чисельності виконавчого апарату районної ради та фонду оплати праці, внесено зміни до структури виконавчого апарату районної ради: виведено із структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посаду керуючого справами виконавчого апарату районної ради; перейменовано посаду заступника керуючого справами - начальника відділу майнових відносин виконавчого апарату районної ради на посаду начальника відділу майнових відносин виконавчого апарату районної ради; введено до структури та штатного розпису виконавчого апарату Чортківської районної ради посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що у структуру виконавчого апарату Чортківської районної ради було внесено зміни, а саме проведено скорочення штатної чисельності працівників.

Щодо посилань позивача на те, що як Рішення Чортківської районної ради від 24.12.2019 №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату районної ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради" так і Розпорядження голови Чортківської районної ради від 02.07.2020 №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради", на підставі якого прийнято оскаржуване Розпорядження №102-К від 03.09.2020, прийняті з порушенням норм чинного законодавства, суд зазначає наступне.

Правомірність винесення вказаного Рішення від 24.12.2019 №613 та Розпорядження 02.07.2020 №43-од була предметом розгляду адміністративної справи №500/2281/20.

Так, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.01.2021, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.05.2021, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Чортківської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Національне агентство з питань запобігання корупції про визнання (незаконним) протиправним та нечинним положення пункту 3 Рішення Чортківської районної ради за №613 "Про чисельність та структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради" від 24.12.2019 в частині надання Голові Чортківської районної ради права вносити зміни до структури апарату ради, визнання (незаконним) протиправним та скасування Розпорядження №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020 відмовлено повністю.

Розглядаючи вказану справу №500/2281/21, судами встановлено, що відповідачем в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України дотримана процедура підготовки та розгляду, рішення № 613 "Про чисельність та, структуру виконавчого апарату ради на 2020 рік та оплату праці голови районної ради та заступника голови районної ради", в якому надано право голові районної ради в межах чисельності вносити зміни до структури ради, а також те, що розпорядження голови Чортківської районної ради №43-од "Про впорядкування структури виконавчого апарату районної ради" від 02.07.2020 прийняте головою вказаної ради в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.

Вказані рішення суду у справі №500/2281/21 набрали законної сили.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При звільненні за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП є необхідним додержання порядку вивільнення працівників, встановлених статтями 40, 42, 49-1 КЗпП. Така ж позиція викладена у пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 №9 "Про практику розгляду судами трудових спорів", згідно з яким, розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за пунктом 1 статті 40 КЗпП, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.

Частинами першою-третьою статті 49-2 КЗпП передбачено, що про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

Як зазначалося вище, 02 липня 2020 року позивача листом №04-02/327 було попереджено про внесені зміни в структуру виконавчого апарату районної ради та запропоновано їй посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради.

03 вересня 2020 року головою Чортківської районної ради було повторно запропоновано ОСОБА_1 перевід на посаду головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради, однак, позивач відмовилася, про що складений відповідний акт.

Отже, як вбачається із наведеного, відповідачем при звільненні ОСОБА_1 за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП було додержано порядку вивільнення працівників, встановлених статтями 40, 42, 49-1 КЗпП.

Суд не приймає до уваги доводи позивача, що запропонована у зв'язку із скороченням посада була відсутня у штатному розписі, оскільки правом на зайняття даної посади головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату районної ради позивач не скористалась та від її зайняття відмовилась.

Відтак, враховуючи вищезазначене, судом під час розгляду адміністративної справи не встановлено, що відповідачем по справі було порушено приписи положень діючого законодавства та/або проявлена бездіяльність під час виконання покладених на нього обов'язків, що виникли у нього перед прийняттям оскаржуваного Розпорядження №102-К від 03.09.2020, а в свою чергу, позивачем не доведено обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем її прав, свобод чи інтересів належними та допустимими доказами.

Крім цього, суд враховує те, що позивач ОСОБА_1 не є викривачем у розумінні КПК України та Закону України "Про запобігання корупції", що вбачається зі змісту пояснень третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національного агентства з питань запобігання корупції, що надійшли на адресу суду 26.07.2021 (аркуші справи 185-188).

Таким чином, у суду відсутні підстави вважати обґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 про поновлення його на роботі, як таку, що була протиправно звільненою із займаної посади у Чортківській районній раді.

Додатково слід зазначити, що позивач як на підставу незаконного звільнення її з роботи посилається на вчинення попереднім головою щодо неї самоправства, тобто самовільного, всупереч установленому законом порядку вчинення дій щодо її звільнення.

Крім цього, позивач вказує на незаконне звільнення її з роботи з особистих мотивів та у зв'язку з повідомленням нею як викривачем про вчинення іншою особою корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення.

Вказані дії згідно положень ст.172 та ст.356 Кримінального кодексу України є кримінальними правопорушеннями.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кримінального кодексу України особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Станом на час розгляду даної адміністративної справи про звільнення позивача відсутні докази вчинення щодо неї кримінальних правопорушень передбачених ст.172 та ст.356 Кримінального кодексу України.

Крім цього, вчинення роботодавцем кримінального правопорушення щодо працівника не може бути предметом розгляду адміністративної справи. Такі обставини можуть бути перевірені в установленому законом порядку в межах кримінального провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вищевказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України - у суду відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Чортківської районної ради про скасування розпорядження №102-К від 03.09.2020, поновлення на роботі та виплату середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 16 серпня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач:

- Чортківська районна рада (місцезнаходження/місце проживання: вул. Шевченка, 23,м.Чортків,Тернопільська область,48500, код ЄДРПОУ/РНОКПП 04058255);

третя особа:

- Національне агенство з питань запобігання корупції (місцезнаходження/місце проживання: бульвар Дружби народів, 28,Київ,01103, код ЄДРПОУ/РНОКПП 40381452) .

Головуючий суддя Баб'юк П.М.