Іменем України
16 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3017/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
-визнати противоправним та скасувати рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27.04.2021 за №124050003816 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ;
-зобов'язати Старобільське об'єднане управління пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 05.08.1991 по 08.04.1993 на Шахті «Майська» виробничого об'єднання «Свердловантрацит» (1 рік 8 місяців 3 дні); з 16.04.1993 по 06.05.1994 на Шахті «Красний партизан» виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Свердловантрацит» (1 рік 20 днів); з 23.05.1994 по 28.03.1996 на Шахті «Красний партизан» виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Свердловантрацит» (1 рік 10 місяців 5 днів); з 17.06.1996 по 21.10.1998 на ВШТ Шахти «Майська» виробничого об'єднання «Свердловантрацит» (2 роки 4 місяці 4 дні); з 30.12.2011 по 20.03.2017 на Шахті «Червоний партизан» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» (5 років 2 місяці 20 днів за мінусом 3 місяці за період з 01.12.2016 по 28.02.2017, а всього 4 роки 11 місяців 20 днів), що в сукупності складає 11 років 10 місяців 22 дня;
-зобов'язати Старобільське об'єднане управління пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.04.2021 (а.с.1-5).
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.
20.04.2021 позивач звернувся до Старобільського об'єднаного управління пенсійного фонду України у Луганській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», надавши усі необхідні документи.
Рішенням УПФУ №124050003816 від 27.04.2021 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи на пільгових умовах, зазначивши, що страховий стаж роботи складає 41 рік 2 місяці, 21 день, в тому числі пільговий стаж роботи на підземних роботах за списком №1 складає 13 років 4 місяці 26 днів, тим самим не зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи:
-з 05.08.1991 по 08.04.1993 на Шахті «Майська» виробничого об'єднання «Свердловантрацит»;
-з 16.04.1993 по 06.05.1994 на Шахті «Красний партизан» виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Свердловантрацит»;
-з 23.05.1994 по 28.03.1996 на Шахті «Красний партизан» виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Свердловантрацит»;
-з 17.06.1996 по 21.10.1998 на ВШТ Шахти «Майська» виробничого об'єднання «Свердловантрацит»;
-з 30.12.2011 по 20.03.2017 на Шахті «Червоний партизан» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» (за мінусом 3 місяці за період з 01.12.2016 по 28.02.2017).
Позивач зазначив, що записи у трудовій книжці містять повну інформацію щодо періодів роботи позивача.
Вважаючи протиправним рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27.04.2021 за №124050003816 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , останній звернувся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
20.07.2021 до канцелярії суду Старобільським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України у Луганській області надано відзив на позовну заяву від 13.07.2020 №1200-0803-8/23010, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с.62-63). В обґрунтування зазначив, що 20.04.2021 до Фонду надійшла заява від ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV. До заяви позивачем надавався певний пакет документів, після огляду якого, з врахуванням даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, управлінням 27.04.2021 винесено Рішення № 124050003816 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV через недостатність спеціального стажу. Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 встановити право на пенсію за віком на пільгових умовах не надається можливим, у зв'язку з відсутністю довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, тому стаж роботи на пільгових умовах можливо врахувати лише за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Таким чином, за наданими документами страховий стаж роботи ОСОБА_1 складає 41 рік 2 місяці 21 день, в тому числі пільговий стаж роботи на підземних роботах за Списком № 1 - 13 років 4 місяці 26 днів, який врахований виключно за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованого обліку з 06.11.1998 по 29.12.2011 та з 01.12.2016 по 28.02.2017. Інші періоди роботи до пільгового стажу позивача не зараховано, оскільки ОСОБА_1 не надано уточнюючих довідок, а встановити право на пенсію за віком на пільгових умовах лише за записами трудової книжки не видається можливим, т.я. вона не містить даних щодо характеру виконуваної роботи, щодо виконання роботи повний робочий день та ін. Отже, згідно наявного пільгового стажу, право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до абз.1 п.1 ч.2 ст.114 Закону України № 1058-ІV ОСОБА_1 набуде при досягненні 50 років. На підставі викладеного, Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Луганській області просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 справу призначено до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.56-57).
Ухвалою суду від 16.08.2021 замінено відповідача Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (а.с.97-98).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 (а.с.6,7).
Позивач є внутрішньо переміщеною особою з фактичним місцем проживання АДРЕСА_2 (а.с.8).
Рішенням Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27.04.2021 за №1240050003816 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах згідно частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" через відсутність необхідного пільгового стажу (а.с.10-11).
В матеріалах справи наявна трудова книжка серії НОМЕР_3 від 09.07.1990 (а.с.13-15), тимчасове посвідчення (замість військового квитка) № НОМЕР_4 (а.с.16), диплом серії НОМЕР_5 (а.с.17), наказ від 28.10.1994 №705к (а.с.18-19), наказ від 28.09.1998 №1185 (а.с.20-21), наказ від 26.09.2003 №435 (а.с.22-23), наказ від 21.08.2008 №919 (а.с.24-25), наказ від 30.12.2011 №5 (а.с.26-27), наказ від 01.04.2013 №05/1 (а.с.28-30), лист щодо атестації №11/3518-33 (а.с.31), наказ від 23.02.1995 №62 (а.с.32-33), довідки про підтвердження трудового стажу (а.с.34,39,41,43,47,48,49), довідка про реорганізацію підприємства (а.с.35), довідка №1711 (а.с.36), довідка про заробітну плату №1710 (а.с.37-38), довідка №1706 (а.с.40), довідка №1704 (а.с.42), довідка про заробітну плату №№33/1,33/2 від 25.03.2021 (а.с.44,45), довідка від 25.03.2021 №33/3 (а.с.46), довідка про перейменування підприємства (а.с.50), довідка від 24.03.2021 №105/5 (а.с.51), довідка вихождаємості від 24.03.2021 №105/8 (а.с.52), додаткові відомості №105/6 від 24.03.2021 (а.с.53).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
-заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
-заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
-органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Так, зокрема, частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Те ж саме передбачено статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ).
Згідно Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461, передбачений підрозділ 1 розділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень», у якому передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Таким чином професія ОСОБА_1 за якою він працював у спірній період віднесена до професій, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).
Пунктом 20 Порядку 637 передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 1.5 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абзац 1 підпункту 2);
для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Надаючи оцінку доводам Старобільського ОУПФУ Луганської області, викладеним в оскаржуваному рішенні від 27.04.2021 за №124050003816, суд зазначає наступне.
Так в оскарженому рішенні відповідач зазначив, що за наданими документами страховий стаж роботи ОСОБА_1 складає 41 рік 2 місяці 21 день, в тому числі пільговий стаж роботи на підземних роботах за Списком №1 - 13 років 4 місяці 26 днів, який врахований за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованого обліку з 06.11.1998 по 29.12.2011 та з 01.12.2016 по 28.02.2017. Інші періоди неможливо зарахувати, оскільки вони не підтверджені належними довідками.
Щодо не зарахування Старобільським ОУПФУ Луганської області періоду роботи позивача з 05.08.1991 по 08.04.1993, з 16.04.1993 по 06.05.1994, з 23.05.1994 по 28.03.1996, з 17.06.1996 по 21.10.1998, з 30.12.2011 по 20.03.2017 (за виключенням періоду з 01.12.2016 по 28.02.2017), суд вказує наступне.
Відповідно трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 у ній є всі необхідні записи, які підтверджують, що позивач 05.08.1991 прийнятий підземним електрослюсарем 3 розряду з повним робочим днем під землею на Шахті «Майська» виробничого об'єднання «Свердловантрацит» та 08.04.1993 звільнений по переводу на Шахту «Красний партизан» виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Свердловантрацит» (зворотній бік а.с.13).
Також, з трудової книжки позивача вбачається, що 16.04.1993 позивач прийнятий горним майстром з повним робочим днем під землею на Шахті «Красний партизан» виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Свердловантрацит» та 06.05.1994 звільнений (а.с.14).
23.05.1994 позивач прийнятий горним майстром з повним робочим днем під землею на Шахті «Красний партизан» виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Свердловантрацит» та 28.03.1996 звільнений (а.с.14).
17.06.1996 позивач прийнятий горним майстром з повним робочим днем під землею на Шахту «Майська» в/о «Свердловантрацит» та 21.10.1998 звільнений (а.с.14, зворотній бік а.с.14).
30.12.2011 позивач призначений начальником участка з повним робочим днем під землею на Шахті «Червоний партизан» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» та 20.03.2017 звільнений (зворотній бік а.с.15).
Крім трудової книжки, позивачем надано: наказ від 28.10.1994 №705к (а.с.18-19), наказ від 28.09.1998 №1185 (а.с.20-21), наказ від 26.09.2003 №435 (а.с.22-23), наказ від 21.08.2008 №919 (а.с.24-25), наказ від 30.12.2011 №5 (а.с.26-27), наказ від 01.04.2013 №05/1 (а.с.28-30), лист щодо атестації №11/3518-33 (а.с.31), наказ від 23.02.1995 №62 (а.с.32-33), довідки про підтвердження трудового стажу (а.с.34,39,41,43,47,48,49), довідка про реорганізацію підприємства (а.с.35), довідка №1711 (а.с.36), довідка про заробітну плату №1710 (а.с.37-38), довідка №1706 (а.с.40), довідка №1704 (а.с.42), довідка про заробітну плату №№33/1,33/2 від 25.03.2021 (а.с.44,45), довідка від 25.03.2021 №33/3 (а.с.46), довідка про перейменування підприємства (а.с.50), довідка від 24.03.2021 №105/5 (а.с.51), довідка вихождаємості від 24.03.2021 №105/8 (а.с.52), додаткові відомості №105/6 від 24.03.2021 (а.с.53).
В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 зі змінами внесеними постановою КМУ від 9 грудня 2015 року № 1028 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючи довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, в яких має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, зайнятість повний чи неповний робочий день, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальним стаж може підтверджуватися за даними, наявним в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Суд зазначає, що не звітування роботодавця до органів Пенсійного фонду не може бути підставою для не зарахування цього періоду до стажу роботи позивача. Позивач працював за професією, зайнятість в якій повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що достеменно підтверджено його трудовою книжкою та уточнюючою довідкою роботодавця.
За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним судому постанові від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі № 688/947/17.
Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з частиною першою статті 18 вказаного Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до частин другої та третьої статті 9 вказаного Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
При цьому матеріалами справи підтверджено, що позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких підприємство здійснювало господарську діяльність, перебувало під контролем української влади, і таке підприємство було утворено відповідно до законодавства України.
Щодо окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus V. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer V. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики.
При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать" (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, § 96).
Отже, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, § 92).
Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" наголосив, що "першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, § 142).
Таким чином, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Отже, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв'язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, відмова Старобільського ОУПФУ Луганської області - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації її права на соціальне забезпечення не є пропорційною меті, якої намагався досягти Старобільське ОУПФУ Луганської області цією відмовою, та така відмова порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням Старобільського ОУПФУ Луганської області щодо призначення пенсії.
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи (Намібійські винятки), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, виданих установою, що знаходяться на окупованій території, як доказ, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на пенсійне забезпечення позивача.
Однак, зазначені висновки суду жодним чином не легалізують саму установу, що видала такі довідки.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що період роботи позивача з 05.08.1991 по 08.04.1993, з 16.04.1993 по 06.05.1994, з 23.05.1994 по 28.03.1996, з 17.06.1996 по 21.10.1998, з 30.12.2011 по 20.03.2017 (за виключенням періоду 01.12.2016 по 28.02.2017) підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за списком №1.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що доводи Старобільського ОУПФУ Луганської області є неприйнятними, як наслідок визначені Старобільським ОУПФУ Луганської області в оскаржуваному рішенні підстави для відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 є необґрунтованими.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27.04.2021 №124050003816 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним та таким, що не відповідає критеріям визначеним частиною другою статті 2 КАС України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, внаслідок чого підлягає скасуванню.
Відновленням порушеного права позивача є зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи з 05.08.1991 по 08.04.1993, з 16.04.1993 по 06.05.1994, з 23.05.1994 по 28.03.1996, з 17.06.1996 по 21.10.1998, з 30.12.2011 по 20.03.2017 (за виключенням періоду з 01.12.2016 по 28.02.2017, оскільки цей період самостійно зарахований відповідачем).
При зарахуванні вказаних періодів пільговий стаж позивача буде повністю відповідати вимогам частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а отже позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №1 у відповідності до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.04.2021, суд зазначає наступне.
З практики Європейського суду слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення, суд дійшов висновку на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 20.04.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно пункту 3 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Мотивам, з яких виходив Старобільське ОУПФУ Луганської області, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, що зазначені останнім у відзиві на позов, суд не надає оцінки та відхиляє, оскільки оцінка рішенню суб'єкта владних повноважень на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, надається судом виключно виходячи зі змісту такого рішення.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 03.06.2021 № 0.0.2149320784.2 (а.с.5а).
Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про фактичне задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України позивачу необхідно відшкодувати 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 27.04.2021 №124050003816 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) періоди роботи:
- з 05.08.1991 по 08.04.1993 на Шахті «Майська» виробничого об'єднання «Свердловантрацит»;
- з 16.04.1993 по 06.05.1994 на Шахті «Красний партизан» виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Свердловантрацит»;
- з 23.05.1994 по 28.03.1996 на Шахті «Красний партизан» виробничого об'єднання з видобутку антрацита «Свердловантрацит»;
- з 17.06.1996 по 21.10.1998 на ВШТ Шахти «Майська» виробничого об'єднання «Свердловантрацит»;
- з 30.12.2011 по 20.03.2017 на Шахті «Червоний партизан» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» (за виключенням періоду з 01.12.2016 по 28.02.2017).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 20.04.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова