16 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3092/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Благовіщенської міської ради Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним і скасувати пп.3 п.1 рішення Благовіщенської міської ради від 21.05.2021 №181 в частині відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства згідно заяви від 29.12.2020 протиправною та зобов'язати Благовіщенську міську раду повторно розглянути на найближчому засіданні сесії ради заяву ОСОБА_1 від 29.12.2020 і прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, згідно з поданими графічними матеріалами з урахуванням висновків суду.
Позов мотивовано тим, що Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 у справі №340/541/21 позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Благовіщенської міської ради щодо неприйняття у встановлений законом строк сесією ради рішення щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства згідно заяви від 29.12.2020 протиправною та зобов'язано Благовіщенську міську раду розглянути на найближчому засіданні сесії ради заяву ОСОБА_1 від 29.12.2020 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, згідно з поданими графічними матеріалами та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
На виконання зазначеного рішення суду Відповідач на засіданні сесії ради 21.05.2021 розглянув заяву Позивача і прийняв рішення №181, пп.3 п.1 якого вирішив відмовити Позивачу у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що перебувають у запасі Благовіщенської міської ради.
Відмову мотивовано вже іншими підставами, а саме тим, що рішенням Благовіщенської міської ради від 09.04.2021 №128 «Про перелік земельних ділянок комунальної власності, права на які виставлятимуться на земельні торги окремими лотами у 2021 році», земельна ділянка позначена на графічних матеріалах, включена до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах, а тому, відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України, вона не може бути відчужена, (передана у власність (користування) до завершення торгів.
Позивач зазначає, що на даний час земельна ділянка, відноситься до земель сільськогосподарського (код КВЦПЗ - 01.01. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) призначення, комунальної власності, не обтяжена жодним сервітутом, у власності чи користуванні третіх осіб не перебуває, права на неї на земельні торги (аукціон) не виставлені, будь-які інші обтяження чи обмеження на неї відсутні, а тому визначені Земельним кодексом України підстави, з яких вона не може бути передана в подальшому для ведення особистого селянського господарства, відсутні.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 червня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, прийнято рішення здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено сторонам порядок та строк для виконання процесуальних дій (а.с.33).
Представник відповідача 15.07.2021 (вх. № 19846/21) та 19.07.2021 (вх. № 20055/21) подав до суду відзив на позовну заяву де зазначив, що позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволені в повному обсязі. Свою позицію обґрунтовує тим, що Рішенням Благовіщенської міської ради № 128 від 09 квітня 2021 року, бажану позивачем земельну ділянку, що знаходиться за межами населеного пункту на території Благовіщенської міської (Великотроянівської сільської) Благовіщенського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3525580800:02:000:9026, із категорії земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ 01.01), по угіддях - рілля (код згідно КВЗУ - 001.01), загальною площею 10,0000 га, віднесено до переліку земельних ділянок комунальної власності, права на які виставлятимуться на земельні торги окремими лотами у 2021 році.
25 червня 2021 року Благовіщенською міською радою було прийнято рішення № 217 про затвердження умов продажу права оренди земельних ділянок на конкурентних засадах (земельних торгах) у формі аукціон. В Додатку 2 до рішення Благовіщенської міської ради від 25 червня 2021 року № 217 встановлені умови продажу права оренди земельної ділянки, кадастровий номер 3525580800:02:000:9026. Позивач станом на 09.04.2021 не мав права на зазначену вище земельну ділянку, а його певна заінтересованість саме у цій земельній ділянці не може бути підставою для обмеження законних повноважень органу місцевого самоврядування як організатора земельних торгів.
22.07.2021 (вх.№ 20563/21) представником позивача надано до суду відповідь на відзив (а.с.63-68).
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 29.12.2020 ОСОБА_1 звернувся до Благовіщинської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Благовіщенської міської територіальної громади Голованівського району Кіровоградської області.
Відповідач листом від 08.02.2021 повідомив позивача, що його звернення було розглянуто 28.01.2021 на засіданні постійної комісії міської ради із земельних відносин. Проте комісією не рекомендовано винесення даного питання на розгляд чергової сесії міської ради у зв'язку з тим, що бажане місце розташування земельної ділянки знаходиться на сформованій земельній ділянці кадастровий номер 3525580800:02:000:9026, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01).
Не погоджуючись з даним рішенням ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 по справі №340/541/21 позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Благовіщенської міської ради щодо неприйняття у встановлений законом строк сесією ради рішення щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства згідно заяви від 29.12.2020 протиправною та зобов'язано Благовіщенську міську раду розглянути на найближчому засіданні сесії ради заяву ОСОБА_1 від 29.12.2020 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га, згідно з поданими графічними матеріалами та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду (а.с.22-26).
Судом встановлено, що на виконання зазначеного рішення суду Благовіщенська міська рада на засіданні сесії ради 21.05.2021 розглянула заяву ОСОБА_1 і прийняла рішення №181, пп.3 п.1 якого вирішила відмовити у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що перебувають у запасі Благовіщенської міської ради. Відмову мотивовано тим, що рішенням Благовіщенської міської ради від 09.04.2021 №128 «Про перелік земельних ділянок комунальної власності, права на які виставлятимуться на земельні торги окремими лотами у 2021 році», земельна ділянка позначена на графічних матеріалах, включена до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах, а тому, відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України, вона не може бути відчужена, (передана у власність (користування) до завершення торгів (а.с.27-28).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Вирішуючи вказаний спір, суд виходив з того, що відповідно до частин 2, 3 статті 78 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Статтею 80 ЗК України передбачено, що суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з частиною 1 статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований главою 19 ЗК України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з пунктом "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 116 ЗК України передбачено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам визначені у статті 121 ЗК України. Відповідно до частини 1 цієї статті громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано статтею 118 ЗК України.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 ЗК України.
Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Судом встановлено, що Рішенням Благовіщенської міської ради № 128 від 09 квітня 2021 року, бажану ОСОБА_1 земельну ділянку, що знаходиться за межами населеного пункту на території Благовіщенської міської (Великотроянівської сільської) Благовіщенського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3525580800:02:000:9026, із категорії земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ 01.01), по угіддях - рілля (код згідно КВЗУ - 001.01), загальною площею 10,0000 га, віднесено до переліку земельних ділянок комунальної власності, права на які виставлятимуться на земельні торги окремими лотами у 2021 році (а.с.52-54).
25 червня 2021 року Благовіщенською міською радою було прийнято рішення № 217 про затвердження умов продажу права оренди земельних ділянок на конкурентних засадах (земельних торгах) у формі аукціон. В Додатку 2 до рішення Благовіщенської міської ради від 25 червня 2021 року № 217 встановлені умови продажу права оренди земельної ділянки, кадастровий номер 3525580800:02:000:9026 (а.с.55-59).
Статтею 127 ЗК України передбачено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах у формі аукціону здійснюється у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Статтями 134 - 138 ЗК України глави 21 ЗК України визначено процедуру продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах, яка складається з таких етапів: 1) визначення (добір) організатором земельних ділянок державної чи комунальної власності які або права на які виставляються на земельні торги; 2) підготовка організатором лотів до проведення земельних торгів; 3) підготовка виконавцем проведення земельних торгів; 4) проведення земельних торгів; 5) встановлення результатів торгів; 6) оприлюднення результатів земельних торгів.
Так, відповідно до частини 1 статті 134 ЗК України ("Обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах)") земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Перелік випадків, за яких земельні торги не проводяться, визначено у частинах 2 і 3 статті 134 ЗК України.
Частиною 3 статті 134 ЗК України встановлено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.
Частинами 1, 2 статті 135 ЗК України ("Земельні торги") передбачено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Відповідно до частини 4 статті 135 ЗК України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Згідно з частиною 1 статті 136 ЗК України ("Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах") організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Відповідно до частини 2 статті 136 ЗК України добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Суд установив, що у спірних правовідносинах відповідач виступав організатором земельних торгів щодо земельної ділянки комунальної власності та вживав організаційних заходів щодо проведення земельних торгів, зокрема здійснив відбір земельних ділянок з метою продажу прав на них на конкурентних засадах, про що було прийнято рішення №128 від 09.04.2021 "Про перелік земельних ділянок комунальної власності, права на які встановлюватимуться на земельні торги окремими лотами у 2021 році".
Здійснюючи функції розпорядника землями комунальної власності, які належать Благовіщенській міській територіальній громаді, відповідач з огляду на відсутність обмежень та заборон, установлених частинами 2 та 3 статті 134, частинами 1 та 2 статті 136 ЗК України, правомірно розпорядився земельною ділянкою за кадастровим номером 3525580800:02:000:9026, відібравши її для продажу права на неї на земельних торгах, включивши її до відповідного переліку.
Спірне рішення №181 від 21.05.2021, зокрема пп.3 п.1, яким ОСОБА_2 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовно загальною площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ -01.03), по угіддях: рілля (код згідно КВЗУ - 001.01) із категорії земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі на території Благовіщенської міської (Великотроянівської сільської) ради Благовіщенського району Кіровоградської області, прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Суд не приймає до уваги доводи позивача, якими він обґрунтовує свій позов а саме, що рішення відповідача від 09.04.2021 №128 «Про перелік земельних ділянок комунальної власності, права на які виставлятимуться на земельні торги окремими лотами у 2021 році» прийнято під час судового спору між відповідачем і Позивачем у справі №340/541/21 за 5 днів до прийняття 14.04.2021 Кіровоградським окружним адміністративним судом рішення на користь позивача. При цьому посилаючись на те, що із заявою про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою він звернулася 29.12.2020, тобто до того, як земельна ділянка за кадастровим номером 3525580800:02:000:9026, яку він бажав отримати у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, була включена до переліку земельних ділянок комунальної власності для продажу права оренди на неї на земельних торгах.
Як свідчать матеріали справи, на момент повторного розгляду звернення позивача про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою земельна ділянка за кадастровим номером 3525580800:02:000:9026, у межах якої позивач бажав безоплатно отримати земельну ділянку у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, була включена до переліку земельних ділянок комунальної власності для продажу права оренди на неї на земельних торгах за рішенням Благовіщенської міської ради Кіровоградської області № 128 від 09.04.2021 (а.с. 52-54).
Частиною 3 статті 136 ЗК України передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Тобто положеннями Земельного кодексу України прямо передбачено заборону відчуження земельних ділянок, включених до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, до їх завершення.
Включення земельної ділянки комунальної власності до переліку земельних ділянок або прав на них для продажу на земельних торгах, свідчить, що ця земельна ділянка до завершення торгів не може бути відчужена в інший спосіб, у тому числі у порядку безоплатної передачі громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства, а відповідний орган місцевого самоврядування не вправі видавати іншим особам дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення.
Така обставина повністю узгоджується із приписами частини 7 статті 118 ЗК України щодо невідповідності вимогам законів місця розташування земельної ділянки, яку особа має намір одержати безоплатно у власність, як підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення.
Отже, оскільки на момент розгляду заяви ОСОБА_1 про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення їй у власність земельної ділянки, розташованої у межах земельної ділянки за кадастровим номером 3525580800:02:000:9026, остання вже була включена до переліку земельних ділянок комунальної власності для продажу права оренди на них на земельних торгах, а торги завершені не були, тому відповідач рішенням №181 від 21.05.2021 правомірно відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки місце розташування бажаної земельної ділянки не відповідало вимогам законів, а саме статті 136 ЗК України.
Такий висновок відповідає правовій позиції, сформульованій Верховним Судом у постановах від 03.04.2018 року у справі №815/3059/17, від 02.10.2018 року у справі №806/3708/15, від 17.10.2019 року у справі №823/1120/16, від 23.01.2020 року у справі №620/1058/19.
Та обставина, що попереднє рішення відповідача в частині відмови ОСОБА_1 у наданні йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність прийняте з інших мотивів, які судом в адміністративній справі №340/541/21 визнані безпідставними, не свідчить про протиправність спірного рішення №181 від 21.05.2021, прийнятого за наслідками повторного розгляду звернення позивачки, вчиненого відповідачем на виконання вказаного рішення суду.
У ході розгляду справи доведено правомірність прийнятих відповідачем рішень та установлено, що він при цьому діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, порушень прав позивача, зокрема підтвердженим рішенням суду у справі №340/541/21 не вчиняв. Тому у задоволенні позову про скасування спірного рішення слід відмовити. Також суд відмовляє у задоволенні похідної позовної вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення їй у власність земельної ділянки.
Оскільки позивачці відмовлено у задоволенні позову, тому підстави для присудження їй понесених судових витрат на сплату судового збору відсутні.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Благовіщенської міської ради Кіровоградської області (вул. Промислова, 23/54, м.Благовіщенське, Благовіщенський район, Кіровоградська область, 26400, код ЄДРПОУ 05402697) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула