про залишення позовної заяви без руху
13 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4598/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Кравчук О.В., перевіривши матеріали
позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03197612; адреса: вул. В. Чорновола, 38, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25022)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:
- визнати протиправними діяння Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи - 03197612), щодо недоплати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1 ) щорічної грошової допомоги до 5 травня за період з 2016 по 2021 роки відповідно до положень статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи - 03197612) здійснити перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1 ) за період з 2016 по 2021 роки у розмірах п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплачених сум такої допомоги.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Крім того, відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Так, позивач просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради протиправним та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, нарахувати та виплатити йому, недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2016-2020 роки.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Водночас, згідно частини першої статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, з огляду на вищенаведене суд дійшов висновку, що перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом в частині, що стосується 2016-2020 років, слід обраховувати з 30 вересня відповідного року.
Дана позиція кореспондується з відповідними висновками Верховного Суду викладеними в постанові від 06.02.2018 року по справі №607/7919/17, в яких Верховний Суд встановив, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Разом з тим, до суду з вказаною позовною заявою позивач звернувся лише 02 серпня 2021, тобто поза межами визначеного строку.
Позивач разом з позовною заявою подав заяву про поновлення строку звернення до суду, мотивуючи тим, що він звернувся до суду тоді , коли йому він дізнався про порушення своїх прав із прийняттям Конституційним Судом України рішення № 3-р/2020 від 27.02.2020 року. При цьому позивач не зазначає, коли саме він дізнався про вказане Рішення та що перешкоджало йому звернутися до суду у встановлений законом строк
Вирішуючи питання про поновлення строку для звернення до суду за захистом прав особи суду необхідно дослідити поважність причини пропуску цього строку. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для особи на вчинення цих дій.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для звернення до суду з позовом, як юридична необізнаність позивача та те, що про Рішення КСУ він дізнався після закінчення строку звернення до суду.
Отже, позивач не надав будь-яких доказів, які б свідчили про поважність причин пропуску строку для звернення до суду за захистом своїх прав. Обставини зазначені у позовній заяві, як поважні причини, не є об'єктивними, непереборними, та такими, що пов'язані з істотними труднощами, які перешкоджали реалізації своїх прав.
Згідно з частиною першою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду заяви із зазначенням інших поважних причин пропуску строку звернення до суду із наданням доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Позивачу - протягом десяти днів з дня вручення цієї ухвали - усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду мотивованої заяви подання до суду заяви із зазначенням інших поважних причин пропуску строку звернення до суду в частині, що стосується виплати допомоги за 2016-2020 роки із наданням доказів поважності причин пропуску такого строку.
Копію цієї ухвали вручити (надіслати) особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук