ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"13" серпня 2021 р. справа № 300/1680/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Астро-Сервіс" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказів №76 від 15.01.2020, №185 від 03.02.2020, -
ТОВ "Астро-Сервіс", в інтересах якого діє адвокат Кондратенко Т.М., звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №76 від 15.01.2020 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Астро-сервіс", наказу №185 від 03.02.2020 "Про внесення змін до наказу ГУ ДПС від 15.01.2020 №76".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення п.78.4 ст.78, п. 81.1 ст.81 Податкового кодексу України видано оскаржувані накази на проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань правильності визначення, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Професіонал» за травень-вересень 2019 року. Зазначає, що наказ №76 від 15.01.2020 прийнятий за відсутності підстав, визначених у ст.78 Податкового кодексу України, оскільки позивач надав відповідь та запитувані відповідачем документи в повному обсязі протягом визначеного строку, хоча запит про надання інформації №4233/10/09-19-14-10-18 від 29.08.2019 оформлений з порушенням встановлених до нього вимог, а тому не є обов'язковим для позивача. Зауважує, що вказаний запит не може бути підставою призначення документальної позапланової виїзної перевірки та прийняття наказу №76 від 15.01.2020, оскільки не охоплює період проведення перевірки. Також стверджує про порушення відповідачем порядку виходу на перевірку 16.01.2020 посадовою особою відповідача, який не вручив уповноваженому представнику ТОВ "Астро-Сервіс" наказу №76 від 15.01.2020, не пред'явив службове посвідчення, не здійснив запису в журналі реєстрації перевірок. Звертає увагу, що Податковий кодекс України не передбачає можливості зміни строків чи періоду проведення позапланової виїзної документальної перевірки.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. Зазначає, що 15 січня 2020 року виконуючим обов'язки начальника ГУ ДПС в Івано-Франківській області підписано наказ №76 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Астро-Сервіс", 16 січня 2020 року ревізором здійснено вихід за юридичною адресою ТОВ «Астро-Сервіс» для проведення перевірки. Зауважує, що у зв'язку із відсутністю посадових осіб - керівника та бухгалтера, не було можливості розпочати проведення перевірки позивача, про що складено акт від 16.01.2020 №14/09-19-05-02/35193200. Долучена до матеріалів позовної заяви копія довіреності від 02.01.2020 №1/2020, не містить повноважень представляти інтереси ТОВ «Астро-Сервіс» при проведенні перевірок, надавати документи бухгалтерського обліку, що унеможливило розпочати перевірку за представництва такої особи. Крім того зазначає, що підставою винесення наказу від 03.02.2020 №185 визначено доповідну записку від 30.01.2020 №1600-19-05-02. Звертає увагу на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.02.2020 у справі №300/244/20 (а.с.147).
Позивач скористався правом подання відповіді на відзив, в якій не погоджується з доводами позивача з підстав, аналогічних позовній заяві. Додатково зазначає про відсутність підстав для перенесення дати початку перевірки, добросовісність дій ТОВ "Астро-Сервіс" та реальність здійснення робіт для ТОВ «Астроінвест-Енерджі» (а.с.171).
Позивач також надав суду письмові пояснення, в яких зазначає, що податкова інформація щодо вжиття заходів за період травень 2019 року, яка міститься в листі ДПС України від 27.08.2019, не може бути підставою для призначення перевірки та впливати на права і обов'язки позивача, є доказом неправомірного призначення наказом №76 від 15.01.2020 проведення перевірки за період травень-вересень 2019 року (а.с.184).
Відповідач правом подання заперечення на відповідь на відзив не скористався.
Процесуальні строки в цій справі продовжені в силу дії пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
З 17.08.2020 по 29.09.2020, 08.02.2021 по 10.03.2021 головуючий суддя у справі перебувала у відпустці та на листку непрацездатності.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Стосовно клопотання позивача про розгляд справи із викликом сторін, суд зазначає, що вказане клопотання не містить будь-яких обґрунтувань щодо необхідності чи наявності істотних підстав для розгляду цієї справи в судовому засіданні з викликом сторін. Беручи до уваги зміст заявлених до відповідача позовних вимог, обсяг та зміст доказів у справі, суть спору, суд вважає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагає проведення судового засідання, а відтак, у відповідності до ч.6 ст.262 КАС України, клопотання про розгляд справи з викликом сторін слід залишити без задоволення.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.
ТОВ «Астро-Сервіс» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 14.08.2007, взяте на податковий облік у відповідача.
Головним Управлінням ДФС в Івано-Франківській області отримано лист Державної фіскальної служби України від 27.08.2019 №39/7д/99-99-07-03-02-09, яким в порядку підпункту 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 Рекомендованого порядку взаємодії підрозділів ДФС з метою оперативного реагування, подолання та контролю податкових ризиків з ПДВ, затвердженого наказом ДФС від 28.07.2015 №543, направлено ймовірні схеми ухилення від оподаткування, сформовані у табличному вигляді за звітний податковий період травень 2019, та зобов'язано ГУ ДФС в областях, м.Києві та Офіс великих платників податків забезпечити своєчасність та повноту вжитих заходів щодо відпрацювання учасників ймовірних схем ухилення від оподаткування, інформацію про що надати до 01.10.2019 та в подальшому кожного першого та п'ятнадцятого числа місяця (а.с.193-195).
Керуючись нормами пп.16.1.5 і 16.1.7 п.16.1 ст.16, пп.20.1.2 п.20.1 ст.20, пунктів 1 і 3 абзацу третього п.73.3 ст.73, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, п.14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2012 №1245, Головним Управлінням ДФС в Івано-Франківській області направлено позивачу запит за №4233/10/09-19-14-10-18 від 29.08.2019 про надання інформації, копій документів, що безпосередньо стосуються господарських відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків (їх відображення в обліку та звітності) із ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Професіонал» за квітень, травень 2019 року (а.с.26).
18.09.2019 ТОВ «Астро-Сервіс» надано відповідь за №43/19 на вказаний запит відповідача, в якому повідомлено про виконання ТОВ «ВКФ «Професіонал» за період з 12.04.2019 по 30.06.2019 на виконання договору із ТОВ «Астро-Сервіс» від 12.04.2019 робіт з демонтажу Загорянської ТДПУ та повернення родючого шару ґрунту з площадки Загорянської ТДПУ на землі сільськогосподарського призначення. До відповіді додано копії первинних документів (а.с.29).
15.01.2020 управлінням податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС в Івано-Франківській області підготовлено доповідну записку №5/09-19-05-08-12 у якій зазначено, що при здійсненні відпрацювання ТОВ «Астро-Сервіс» як «вигодонабувача» по взаєморозрахунках з ТОВ «ВКФ «Професіонал» за травень 2019 року, доведеного листом ДПС України від 27.08.2019 №39/7д/99-99-07-03-02-09, під час проведеного аналізу встановлено, що ТОВ «ВКФ «Професіонал» здійснювало та придбавало демонтажні роботи і послуги, які потребують значного обсягу трудовитрат та не співвідносні з наявними трудовим ресурсом для виконання об'єму робіт (незначна кількість працівників - 22 особи при необхідних 67 осіб), при цьому послуги із залучення стороннього трудового ресурсу придбавалися у ризикових суб'єктів господарювання з ознаками фіктивності, у яких відсутні трудові та матеріальні ресурси. Враховуючи наведене, висловлено прохання надати дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Астро-Сервіс» з питань правильності визначення, повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ «ВКФ «Професіонал» за травень - вересень 2019 року.
15.01.2020 в.о. начальника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на підставі п.20.1 ст.20, ст.75, пп.78.1.1 п.78,1 ст.78, п.82.2 ст.82 гл.8 Податкового кодексу України, доповідної записки управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС від 15.01.2020 №5/09-19-05-08-16 видано наказ №76 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Астро-Сервіс» з питань правильності визначення, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість по взаємовідносинах з ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Професіонал» за травень - вересень 2019 року з 16 січня 2020 року тривалістю 5 робочих днів (а.с.34).
Відповідно до зазначеного наказу №76 від 15.01.2020 контролюючим органом видано направлення на проведення перевірки №76 від 16.01.2020 (а.с.35).
На підставі наказу №76 від 15.01.2020 та направлення на перевірку, 16.01.2020 посадовою особою Головного управління ДПС в Івано-Франківській області для проведення документальної позапланової виїзної перевірки було здійснено вихід за місцем фактичного знаходження позивача, а саме: Івано-Франківська область, м.Коломия, вул.Козланюка, 3. У зв'язку з відсутністю посадових осіб ТОВ «Астро-Сервіс» за вказаною адресою складено акт №14/09-19-05-02/35193200 від 16.01.2020 (а.с.152).
21.01.2020 позивач звернувся до ДПС України зі скаргою №04-20 на наказ Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 15.01.2020 №76 (а.с.36).
05.02.2020 ДПС України прийнято рішення №4600/6/99-00-05-02-01-06 про продовження строку розгляду скарги (а.с.54).
03.02.2020 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області на підставі п.20.1 ст.20, ст.75, пп.78.1,1 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст. 82 гл.8 Податкового кодексу України, доповідної записки управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС від 30.01.2020 №16/09-19-05-02-20 видано наказ №185 «Про внесення змін до наказу ГУ ДПС від 15.01.2020 №76» (а.с.54).
Зазначеним наказом викладено у новій редакції абзац 1 пункт 1 наказу №76 від 15.01.2020, а саме, зазначено слова та цифри «3 16 січня 2020 року тривалістю 5 робочих днів» замінити словами та цифрами «з 04 лютого 2020 року тривалістю 5 робочих днів».
Відповідно до наказу №185 від 03.02.2020 відповідачем 03.02.2020 видано направлення на проведення перевірки №180 (а.с.56).
04.02.2020 працівником відповідача згідно наказів Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 15.01.2020 №76, та від 03.02.2020 №185, направлення №180 від 03.02.2020 для проведення перевірки здійснено вихід за юридичною адресою ТОВ "Астро-Сервіс": Івано-Франківська область, м.Коломия, вул. Козланюка буд. 3., однак позивач повідомив про відмову у допуску посадових осіб Головною управління ДПС в Івано-Франківській області до проведення позапланової виїзної документальної перевірки, що підтверджується актом №27 (а.с.58).
04.02.2020 посадовими особами контролюючого органу складено акт №28/09-19-05-02/35193200 про відмову посадових осіб ТОВ «Астро-Сервіс» отримати та підписати акт від 04.02.2020 «відмови посадових осіб ТОВ «Астро-Сервіс» у допуску посадових осіб Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Астро-Сервіс» (а.с.60).
05.02.2020 ТОВ «Астро-Сервіс» звернулося до ДПС України зі скаргою №10/20 на наказ Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 03.02.2020 №185 (а.с.62).
Листом від 20.03.2020 за №10397/6/99-09-05-02-01-06 ДПС України повідомило позивача про те, що скаргу ТОВ «Астро-Сервіс» без задоволення, а наказ ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 15.01.2020 №76 без змін (а.с.71).
30.03.2020 ДПС України листом від 11548/6/99-00-05-02-01-06 повідомило позивача про те, що скаргу ТОВ «Астро-Сервіс» без задоволення, а наказ ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 15.01.2020 №185 без змін (а.с.74).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, тут і надалі в редакції, чинній на час спірних правовідносин, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України (надалі також - ПК України) визначено, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків: податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування; акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).
У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
За змістом пункту 10 Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1245, запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (надалі також ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України визначений вичерпний перелік підстав проведення документальної позапланової виїзної перевірки, підпунктом 78.1.1 якої до таких підстав віднесено обставини, коли отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Згідно з пунктом 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Відповідно до пункт 81.1 статті 81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Згідно із абзацами 1, 2 пункту 82.2 статті 82 ПК України, тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.
Отже, документальна позапланова перевірка проводиться на підставі наказу керівника контролюючого органу та за наявності підстав для її проведення.
У свою чергу можливість для прийняття наказу про проведення документальної позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України виникає у контролюючого органу за наявності таких умов: отримання податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; ненадання платником пояснень та їх документального підтвердження на запит контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня отримання запиту.
Обов'язковою передумовою здійснення документальної позапланової виїзної перевірки є направлення платнику податків запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків у разі якщо за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Платник податків зобов'язаний подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження.
Платник податків має право не надавати відповідь на такий запит у разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, зокрема, у разі коли запит не підписано керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, не містить печатки контролюючого органу, не містить підстави для його надіслання, із зазначенням інформації, яка це підтверджує, переліку інформації, яка запитується, перелік документів, які пропонується надати.
Вимоги, які висуваються до змісту запиту є нормативно визначеними і поширювальному тлумаченню не підлягають.
У контролюючого органу є право на оцінку пояснень плакатника податків і їх документальних підтверджень.
Виявлені факти, які свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, можуть бути підставою для проведення перевірки лише у випадку, коли сумніви не усунуті наданими поясненнями та документальними підтвердженнями.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду в складі судової палати з розгляду справи щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 22.09.2020 у справі № 520/8836/18.
Як встановлено судом, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області, отримавши лист ДФС та здійснивши аналіз такої податкової інформації, підготувало на бланку Головного управління ДФС в Івано-Франківській області і направило ТОВ «Астро-Сервіс» запит №4233/10/09-19-14-10-18 від 29.08.2019, який підписаний виконуючим обов'язки начальника та містить печатку цього контролюючого органу. У запиті зазначено підстави для його надіслання, а саме пункти 1 і 3 абзацу третього пункту 73.3 статті 73, підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, та наведено інформацію, яка це підтверджує. Зокрема вказано, що дані податкових накладних, виданих та отриманих ТОВ «Астро-Сервіс» за квітень, травень 2019 року, вказують на невідповідність номенклатури придбаних у вказаних періодах товарів/послуг номенклатурі поставлених товарів/послуг. При дослідженні ланцюга постачання, згідно інформаційних баз даних ГУ ДФС в Івано-Франківській області, та зареєстрованих накладних за квітень, травень 2019 року ТОВ «Виробничо-Комерційна фірма «Професіонал» придбано товар/послуги відмінні від того, що були і подальшому реалізовані на адресу ТОВ «Астро-Сервіс», що ставить під сумнів реальність господарських операцій та свідчить про недотримання ТОВ «Астро-Сервіс» норм п.1 ст.185, п.1 ст.187, пп.«а» п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України та частини 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.2.1 і п.2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом МФУ від 24.05.1995 №88.
Отже, доводи позивача про відсутність у запиті чітких підстав його надіслання не відповідають дійсності.
Також, суд не погоджується із доводами позивача, що вказаний запит про подання інформації надіслано неуповноваженим органом, а тому ТОВ «Астро-Сервіс» було звільнене від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Так, 27.06.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», згідно з якою утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовані деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р «Питання Державної податкової служби» вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до інформації, опублікованої на офіційному сайті Державної податкової служби України, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р «Питання Державної податкової служби» та згідно з наказом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 29.08.2019 №7, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області розпочато виконання функцій і повноважень Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, що припиняє свою діяльність (https://if.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/print-390462.html).
Отже, оскільки територіальні органи Державної фіскальної служби продовжують здійснювати свої повноваження до передачі відповідних повноважень територіальним органам Державної податкової служби, і виконання функцій і повноважень Головного управління ДФС в Івано-Франківській області розпочато Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області після прийняття наказу №7 від 29.08.2019, то направлення Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області 29.08.2019, який є останнім днем його повноважень як контролюючого органу, письмового запиту про подання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючий орган функцій, завдань, та її документального підтвердження, відбулось правомірно, у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що отримавши вказаний вище запит ТОВ «Астро-Сервіс», своєчасно, в межах визначеного законодавством строку, надало відповідачу вичерпну відповідь по запитуваній інформації із зазначенням пояснень по господарських відносинах із ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Професіонал» за період з 12.04.2019 (дата укладення договору) по 30.06.2019 та додало копії первинних документів, які отримані відповідачем 26.09.2019.
Однак, 15.01.2020 Головне управління ДПС в Івано-Франківській області на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, доповідної записки управління податкових перевірок, трансферного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС від 15.01.2020 №5/09-19-05-08-16 видано оскаржуваний наказ №76 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Астро-Сервіс».
Як слідує із змісту вказаної доповідної записки від 15.01.2020 №5/09-19-05-08-16, необхідність проведення такої перевірки позивача фактично обумовлено тим, що ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Професіонал» здійснювало і придбавало демонтажні роботи і послуги, які потребують значного обсягу трудовитрат та не співвідносні з наявним трудовим ресурсом для виконання об'єму робіт (незначна кількість працівників - 22 особи при необхідних 67 осіб), при цьому послуги із залученням стороннього трудового ресурсу придбавались у ризикових суб'єктів господарювання з ознаками фіктивності, у яких відсутні трудові і матеріальні ресурси.
Тобто, за результатами поданих ТОВ «Астро-Сервіс» документів та відповідних баз даних відповідачем зроблено висновок про можливі порушення податкового законодавства контрагентом позивача - ТОВ «ВКФ «Професіонал».
Суд зазначає, що проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства можливо у тому разі, коли за результатами аналізу поданих платником податків пояснень і документів не усунуто сумніви щодо порушення податкового законодавства саме платником податків, а не встановлено ймовірне порушення законодавства контрагентами такого платника податків.
Відповідачем не надано суду докази виявлення за результатами аналізу наданих позивачем відповідачу пояснень та документів порушень податкового законодавства саме ТОВ «Астро-Сервіс», або подання позивачем запитуваних документів не у повному обсязі.
Отже, наказ №76 від 15.01.2020 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Астро-Сервіс» не відповідає вимогам законодавства, оскільки прийнятий за відсутності чітких підстав, з якими податковий орган пов'язує можливість проведення такої перевірки та за відсутності однієї із обов'язкових обставин для проведення позапланової перевірки позивача на підставі пп.78.1.1. п.78.1 ст.78 ПК України - у разі не надання платником податків пояснень та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 15 робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, наказ №76 від 15.01.2020 є протиправним та таким, що прийнятий з порушенням чинного законодавства.
Оскільки суд прийшов до висновку про протиправність прийняття відповідачем наказу №76 від 15.01.2020 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Астро-Сервіс», то є й протиправним наказ №185 від 03.02.2020 «Про внесення змін до наказу ГУ ДПС від 15.01.2020 №76».
За встановлених судом обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
При цьому, доводи відповідача про встановлення судовим рішення у справі №300/244/20 правомірності оскаржуваних наказів є безпідставними, оскільки предметом розгляду у вказаній справі було обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків, застосованого рішенням ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 04.02.2020 №446/10/09-19-05-01-19, а не правомірність прийняття контролюючим органом наказів №76 від 15.01.2020 та №185 від 03.02.2020.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4204,00 грн., відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 4204,00 грн. Доказів понесення інших судових витрат суду не надано.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати накази Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №76 від 15.01.2020 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Астро-сервіс" та №185 від 03.02.2020 "Про внесення змін до наказу ГУ ДПС від 15.01.2020 №76".
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Астро-Сервіс" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області 4204 (чотири тисячі двісті чотири) гривень 00 копійок сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - товариства з обмеженою відповідальністю "Астро-Сервіс" (код ЄДРПОУ 35193200, вул.Петра Козланюка, 3, м.Коломия, Івано-Франківська область, 78200)
відповідач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул.Незалежності, 20, м.Івано-Франківськ, 76018)
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.