16 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/6318/21
категорія 102020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панкеєвої В.А.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 06.03.2021;
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію;
- зобов'язати виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області розглянути запит від 06.03.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м.Бердичів вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.
В обґрунтування позову вказано, що 06.03.2021 позивач звернувся до відповідача із запитом про надання публічної інформації. Запит, відповідачем отримано - 09.03.2021.
Позивач посилається на те, що відповідь на запит на отримання публічної інформації не отримав ні впродовж п'яти робочих днів з дня отримання відповідачем запиту, ні на час звернення до суду з позовом. Не надання відповідачем інформації на його запит, є протиправним, таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує його право на отримання інформації, а тому позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 22.04.2021 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.
14 червня 2021 року до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву. По змісту якого, відповідач вказує, що в межах п'ятиденного строку направив відповідь на запит позивача.
Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 06.03.2021 направив до виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області запит на отримання публічної інформації, в якому просива надати інформацію про наявність на території м.Бердичева вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування. Оскільки відповідь на запит не отримував, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Приписами статті 40 Конституції України визначено, що держава гарантує, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон України №2939-VI) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Частиною 1 статті 1 Закону України №2939-VI встановлено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.3 Закону України №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Згідно з п.2 ч.1 ст.5 Закону України №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ст.12 Закону України №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у ст.13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Частиною 1 статті 13 Закону України №2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Пунктом 6 частини 1 статті 14 Закону України №2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Згідно з ч.1 ст.19 Закону України №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст.20 Закону України №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідач листом від 16.03.2021 №ДПІ №18/02-13 повідомив позивачу, що земельні ділянки комунальної власності за цільовим призначенням 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), відомості про які внесені до Державного земельного кадастру, яким присвоєно кадастрові номери, і які можуть бути передані у власність за цільовим призначенням на території міста Бердичівської міської територіальної громади відсутні. Зазначено, що ч.6 ст.118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Одночасно повідомлено, що рішення Бердичівської міської ради від 16.07.2020 №1232 "Про виділення земельних ділянок учасникам бойових дій (учасникам антитерористичної операції та операції об'єднаних сил)" призупинено дію Положення "Про порядок надання громадянам земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд", затвердженого рішенням Бердичівської міської ради від 18.03.09 №617, у частині надання мешканцям міста Бердичева земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Суд зауважує, що зі змісту листа від 16.03.2020, наданого відповідачем в додатках до відзиву на позовну заяву, відсутнє посилання на те, що вказаним листом виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області надає відповідь ОСОБА_1 на його запит на інформацію від 06.03.2021.
З огляду на зазначене, відповідачем вчинено протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаданні відповіді на запит ОСОБА_1 на інформацію від 06.03.2021.
Також направлення листа у відповідь на запит особи простою кореспонденцією не підтверджено жодним доказом.
Посилання відповідача на рішення №6 від 28.01.2021 "Про Регламент виконавчого комітету Бердичівської міської ради", зокрема на п.8.10 Регламенту, що визначає, що вихідні документи розсилаються щоденно звичайним поштовим відправленням судом не приймаються з наступних підстав.
Так, виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області, як суб'єкт владних повноважень, під час виконання покладених обов'язків має дотримуватись вимог, що визначені в Регламенті виконавчого комітету Бердичівської міської ради.
Однак, суд розглядаючи спір по суті може враховувати лише наявні в матеріалах справи достатні докази, яких в свою чергу відповідачем на підтвердження надсилання ОСОБА_1 відповіді на запит не надано.
Відтак, аналіз наявних у матеріалах справи доказів та норм чинного законодавства, дозволяє зробити висновок, що жодних доказів, на спростування бездіяльності виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 06.03.2021 до матеріалів справи не надано.
Застосовуючи механізм захисту права, порушеного суб'єктом владних повноважень та його відновлення, керуючись повноваженнями, наданими ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області надати ОСОБА_1 повну, всебічну та достовірну публічну інформацію на його запит від 06.03.2021, з дотриманням вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.
Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині.
Відповідно до положень ст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області (пл.Центральна, 1, м.Бердичів, Житомирська обл., 13300, ЄДРПОУ 04053602) щодо ненадання публічної інформації за запитом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд. код НОМЕР_1 ) від 06.03.2021.
Зобов'язати виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області розглянути запит ОСОБА_1 від 06.03.2021, з дотриманням вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Панкеєва