вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032,тел.(044)235-95-51,е-mail:inbox@ko.arbitr.gov.ua
"16" серпня 2021 р. м. Київ Справа № 911/1399/21
Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль»
до Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачаРегіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях
про стягнення 158330,40 грн.
без повідомлення (виклику) сторін
суть спору:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (далі - позивач) до Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» (далі - відповідач) про стягнення 158330,40 грн., з яких 131391,86 грн. основного боргу, 5917,62 інфляційних втрат, 1590,90 грн. 3 % річних, 6290,83 грн. пені, 13139,19 грн. штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 30.09.2015 № 1729, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області та відповідачем у справі, щодо сплати позивачу, як балансоутримувачу орендованого відповідачем майна за вказаним правочином належної йому орендної плати за користування майном у період серпень 2020 року - січень 2021 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 19.05.2021 у даній справі прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження. Задоволено клопотання Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях. Встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву та інших документів, що підтверджують заперечення проти позову до 14.06.2021. Встановлено позивачу строк для подачі відповіді на відзив до 25.06.2021. Встановлено відповідачу строк для подачі суду заперечення на відповідь на відзив до 07.07.2021. Запропоновано відповідачу надати суду у строк встановлений для подання відзиву докази належного виконання своїх зобов'язань за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 30.09.2015 № 1729, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області та відповідачем у справі, щодо сплати позивачу, як балансоутримувачу орендованого відповідачем майна за вказаним правочином належної йому орендної плати за користування майном у період серпень 2020 року - січень 2021 року; контррозрахунок заявлених до стягнення сум інфляційних втрат, 3 % річних, пені та штрафу. Запропоновано третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача надати суду письмові пояснення щодо заявленого позову.
Учасники справи повідомлені про відкриття провадження у даній справі у порядку встановленому ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України з додержанням вимог частин 3, 4 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, шляхом направлення на адреси їх місцезнаходження, належним чином завіреної копії ухвали, рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На адресу Господарського суду Київської області від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях надійшли пояснення від 24.05.2021 № 52-04.01-2266, в яких третя особа просить суд врахувати подані нею пояснення при розгляді даної справи, в яких вона зазначає, що в квітні 2020 року відповідач звернувся до Регіонального відділення з заявою про звільнення від орендної плати на період дії карантину, запровадженого КМУ. Третя особа повідомляє, що постановою КМУ «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину» від 15.07.2020 № 611 було визначено перелік орендарів, які відповідно до додатку № 2 до постанови, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50%. На виконання постанови КМУ від 15.07.2020 № 611, Регіональне відділення задовольнило заяву відповідача частково та своїм Наказом від 26.10.2020 № 672 відділення встановило, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786, здійснюється у розмірі 50 відсотків суми нарахованої орендної плати. Також третя особа зазначає, що станом на 20.05.2021 заборгованість з орендної плати у відповідача становить 31966,14 грн.
У встановлений судом строк ПАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» подало суду відзив на позовну заяву від 03.06.2021 № 01.3.1-10/65, в якому відповідач просить суд позовні вимоги задовольнити частково, зменшити суму основного боргу, який підлягає сплаті позивачу на 50 % та встановив його у розмірі 65695,93 грн., в решті позовних вимог відмовити. Відповідач зазначає, що заявляючи позовні вимоги позивач не враховує: наявність обставин щодо фактичної заборони виконання міжнародних пасажирських повітряних перевезень, а отже і неможливості використання орендованого майна у господарській діяльності у повному обсязі, що є підставою для зменшення розміру орендної плати; нарахування орендної плати за договором має здійснюватися у розмірі 50% нарахованої орендної плати як це визначено нормами постанови КМУ від 15.07.2020 № 611; позивач не є стороною договору оренди і в нього відсутній договір із відповідачем про стягнення неустойки, як це передбачено ст.ст. 547, 551 ЦК України, а тому нарахування пені та штрафу є незаконним; обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції, а відтак подвійне нарахування інфляційних втрат є незаконним.
У встановлений судом строк ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» подало суду відповідь на відзив від 24.06.2021 № 35-22/1-352, в якій позивач заперечує проти наведених відповідачем обставин та правових підстав відзиву, з огляду на те, що відповідач здійснював та продовжує здійснювати пасажирські та вантажні авіаперевезення, а тому твердження відповідача про відсутність пасажирських авіаперевезень не відповідає дійсним обставинам справи. Крім того, встановлені КМУ обмеження щодо заборони виконання міжнародних пасажирських повітряних перевезень діяли з 17.03.2020 по 22.06.2020, а тому вказані обмеження не мають відношення до спірного періоду даної справи. Позивач зазначає, що положення постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 не можуть бути застосовані, оскільки вони стосуються орендарів, які розміщують транспортні підприємства виключно для перевезення пасажирів, разом з тим, відповідач здійснює не тільки перевезення пасажирів, а і вантажу. Позивач також зазначає, що підставою для нарахування відповідачу орендної плати у розмірі 50% обов'язковим є укладення письмово договору, лист орендодавця не є такою підставою. Доводи відповідача про незаконність нарахування пені та штрафу є безпідставними, оскільки умовами договору встановлений обов'язок відповідача сплачувати позивачу орендну плату у розмірі 30%, та враховуючи, що за відповідачем рахується заборгованість зі сплати орендної плати, то відповідач зобов'язаний сплатити позивачу передбачені умовами договору пеню та штраф. Доводи відповідача про відсутність підстав для нарахування інфляційних втрат є безпідставними та помилковими.
Відповідач своїм правом на подачу заперечень на відповідь на відзив не скористався, заперечень на відповідь на відзив до суду не надав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
Між третьою особою - орендодавець та відповідачем у справі - орендар було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 30.09.2015 № 1729 (далі - договір), відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлове приміщення № 3.1.4 (інв. № 47578, реєстровий номер за ЄРОДВ 20572069.1435.НЛТНПД1884) площею 32,0 кв.м., що знаходиться на третьому поверсі пасажирського термінала «D» (далі - майно), яке розташоване за адресою: Київська область, м. Бориспіль, Міжнародний аеропорт «Бориспіль» та перебуває на балансі позивача - ДП МА «Бориспіль» (далі - балансоутримувач), вартість якого визначена згідно з висновком про вартість майна станом на 31.07.2018 і становить за незалежною оцінкою 3071333 грн., без урахування ПДВ (п. 1.1 договору в редакції додаткового договору від 26.10.2018 № 3 до договору).
Відповідно до п. 1.2 договору майно передається в оренду з метою забезпечення діяльність з пасажирських перевезень.
Згідно п. 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами договору та акту приймання-передачі майна.
Пунктом 3.1 договору в редакції додаткового договору від 26.10.2018 № 3 до договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами) (далі - Методика), і становить за перший (базовий) місяць оренди липень 2018 - 38391,66 грн., без урахування ПДВ. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством (п. 3.2 договору).
Згідно з положеннями п. 3.3 договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України.
Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі істотної зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
За умовами п. 3.6 договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця, у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, встановлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Пунктом 5.3 договору орендар зобов'язався своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу (у платіжних дорученнях, які оформлює орендар, вказується «Призначення платежу» за зразком, наведеним у розділі 11 договору).
Пунктом 3 додаткового договору від 19.11.2019 № 4 до договору сторони домовились продовжити термін дії договору на 1 рік до 29.09.2020 включно.
У разі якщо уповноважений орган управління майном не попередив орендаря про намір використовувати майно для власних потреб за три місяці до закінчення строку цього договору, орендар, який належним чином виконував свої обов'язки за цим договором, має право продовжити його на новий строк відповідно до вимог цього договору. У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його дії протягом одного місяця цей договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються договором про внесення змін до цього договору, який є невід'ємною частиною цього договору (п. 10.4 договору в редакції додаткового договору від 26.10.2018 № 3 до договору).
На виконання умов договору оренди орендодавець передав, а відповідач прийняв у користування державне майно - нежитлове приміщення № 3.1.4 (інв. № 47578, загальною площею 32,0 кв.м., розміщене на 3-му поверсі пасажирського термінала «D» за адресою: Київська область, м. Бориспіль, ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», про що свідчить акт приймання-передачі державного майна від 30.09.2015, завірена копія якого залучена до матеріалів справи.
Для оплати орендної плати за користування майном у період серпень 2020 року - січень 2021 року, позивач виставив відповідачу відповідні рахунки фактури разом з відповідними актами приймання-здачі виконаних послуг: 1) рахунок-фактура за серпень 2020 року від 31.08.2020 № 76/1494 на суму 51385,31 грн., з яких 21410,55 грн. (30%) підлягають до сплати на користь ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», 29974,76 грн. в держбюджет та акт приймання-здачі виконаних послуг від 31.08.2020 на суму 51385,31 грн.; 2) рахунок-фактура за вересень 2020 року від 30.09.2020 № 76/1738 на суму 51642,23 грн., з яких 21518,60 грн. (30%) підлягають до сплати на користь ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», 30124,63 грн. в держбюджет та акт приймання-здачі виконаних послуг від 30.09.2020 на суму 51642,23 грн.; 3) рахунок-фактура за жовтень 2020 року від 31.10.2020 № 76/1926 на суму 52158,65 грн., з яких 21732,77 грн. (30%) підлягають до сплати на користь ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», 30425,88 грн. в держбюджет та акт приймання-здачі виконаних послуг від 31.10.2020 на суму 52158,65 грн.; 4) рахунок-фактура за листопад 2020 року від 30.11.2020 № 76/2102 на суму 52836,71 грн., з яких 22015,30 грн. (30%) підлягають до сплати на користь ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», 30821,41 грн. в держбюджет та акт приймання-здачі виконаних послуг від 30.11.2020 на суму 52836,71 грн.; 5) рахунок-фактура за грудень 2020 року від 31.12.2020 № 76/2352 на суму 53312,24 грн., з яких 22213,43 грн. (30%) підлягають до сплати на користь ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», 31098,81 грн. в держбюджет та акт приймання-здачі виконаних послуг від 31.12.2020 на суму 53312,24 грн.; 6) рахунок-фактура за січень 2021 року від 31.01.2021 № 76/274 на суму 54005,30 грн., з яких 22502,21 грн. (30%) підлягають до сплати на користь ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», 31503,09 грн. в держбюджет та акт приймання-здачі виконаних послуг від 31.01.2021 на суму 54005,30 грн.
У відповідності до наявних в матеріалах справи реєстрів виданих/отриманих оригіналів документів, відповідач отримав у позивача перелічені вище відповідні рахунки фактури разом з відповідними актами приймання-здачі виконаних послуг та вказаний факт ним у заявах по суті не заперечується.
Враховуючи, що відповідач свої договірні зобов'язання щодо здійснення розрахунку зі сплати належних позивачу орендних платежів за період користування майном у період серпень 2020 року - січень 2021 року не виконав, в зв'язку з чим, за ним, за твердженням позивача, рахується заборгованість по належній позивачу орендній платі за період користування державним майном у період серпень 2020 року - січень 2021 року в розмірі 131391,86 грн.
Відповідач заперечує проти вказаних позовних вимог з мотивів наявності правових підстав для нарахування орендної плати в період дії карантину у розмірі 50% нарахованої орендної плати згідно положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину» від 15.07.2020 № 611.
З огляду на зазначені підстави вимог та заперечень суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 6 ст. 283 Господарського кодексу України передбачено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, яка кореспондується із ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України).
Постановою Кабінетів Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину» від 15.07.2020 № 611 врегульовані деякі питання щодо звільнення орендарів від орендної плати, а також щодо нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном.
Відповідно до п. 1 постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 визначено, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2: 1) звільняються від орендної плати орендарі за переліком згідно з додатком 1; 2) нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 57; Офіційний вісник України, 2011 р., № 71, ст. 2677), здійснюється у розмірі: 50 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 2; 25 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 3.
Згідно з п. 2 постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 орендодавцям державного майна постановлено забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови починаючи з дати встановлення карантину.
В додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 № 611 наведено перелік орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків, зокрема, орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення: транспортних підприємств з перевезення пасажирів.
Відповідно до положень договору відповідач орендує нежитлове приміщення № 3.1.4, загальною площею 32,0 кв.м., розміщене на 3-му поверсі пасажирського термінала «D» за адресою: Київська область, м. Бориспіль, ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» саме з метою забезпечення діяльності з пасажирських перевезень.
Відповідач, як орендар, який використовує нерухоме державне майно для розміщення транспортного підприємства з перевезення пасажирів, відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 15.07.2020 № 611, має право на зменшення орендної плати на 50 відсотків.
У п. 3.5 договору визначено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї зі сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях «Щодо нарахування орендної плати на період дії карантину» від 26.10.2020 № 672 на виконання постанови КМУ від 15.07.2020 № 611, встановлено, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786, здійснюється у розмірі 50 відсотків суми нарахованої орендної плати орендарю - ПАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» (договір від 30.09.2015 № 1729 - заява від 21.04.2020 № 02.2-09-51).
Листом від 20.03.2020 № 01.3.1-10/52 адресованому позивачу та третій особі, відповідач повідомив про виникнення форс-мажорних обставин та неможливість своєчасного виконання зобов'язань за договорами оренди, укладеними між МАУ та Фондом, а саме: зобов'язання з внесення орендної плати за лютий 2020 року згідно з договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 30.09.2015 № 1729. Позивач та третя особа отримали вказаний лист, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №№ 0212112658960, 0212112658952.
Листом від 05.04.2021 № 50-02.02-1510 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях повідомлено позивача та відповідача, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 № 611 «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час карантину», на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, враховуючи заяву відповідача від 21.04.2020 № 02.2-09-51, у т.ч. по договору від 30.09.2015 № 1729, нарахування орендної плати за користуванням нерухомим державним майном, здійснюється у розмірі 50% відсотків суми нарахованої орендної плати.
Завірені копії перелічених листів залучено до матеріалів справи.
Враховуючи встановлені судом обставини правовідносин сторін, беручи до увги положення постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 та наявність письмового погодження орендодавця на відповідне зменшення орендної плати за договором нерухомого майна, що належить до державної власності від 30.09.2015 № 1729 на 50%, суд дійшов висновку, що належною до нарахування орендарю - відповідачу на користь позивача, як балансоутримувача орендованого відповідачем майна, є орендна плата в розмірі 30%, розрахована відповідно до визначеної Методики, із зменшенням на 50% відповідно до положень п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час карантину» від 15.07.2020 № 611, додатку 2 до постанови, а також прийнятого на виконання вказаної постанови КМУ наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях «Щодо нарахування орендної плати на період дії карантину» від 26.10.2020 № 672, зокрема у спірному період серпень 2020 року - січень 2021 року.
Таким чином, за перерахунком суду належним до сплати на користь балансоутримувача - позивача є розмір орендної плати у загальному розмірі 65695,93 грн. грн., з яких за серпень 2020 року - 10705,27 грн., за вересень 2020 року - 10758,80 грн., за жовтень 2020 року - 10866,38 грн., за листопад 2020 року - 11007,65 грн., за грудень 2020 року - 11106,72 грн., за січень 2021 року - 11251,11 грн.
Проте, всупереч згаданих приписів закону, положень укладеного між сторонами договору, відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо здійснення розрахунку зі сплати орендних платежів за період користування майном зокрема у спірний період серпень 2020 року - січень 2021 року в розмірі 65695,93 грн., в зв'язку з чим за ним на час розгляду справи рахується заборгованість зі сплати орендних платежів в розмірі 65695,93 грн. Доказів сплати зазначеної заборгованості відповідач суду не надав.
Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Таким чином, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позовну вимогу про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати орендних платежів за період користування майном у спірному періоді серпень 2020 року - січень 2021 року в розмірі 65695,93 грн.
Наявність у відповідача обов'язку з оплати решти заявленої до стягнення суми боргу в розмірі 65695,93 грн. суду не доведено та матеріалами справи не підтверджено.
Посилання позивача на те, що підставою для нарахування відповідачу орендної плати у розмірі 50% обов'язковим є укладення письмово договору, а лист орендодавця не є такою підставою, не приймаються судом до уваги при вирішенні даного спору та відхиляються з огляду на те, що вказана постанова не вимагає внесення змін до договорів в частині зменшення розміру орендної плати за користування державним майном.
Положення ст. 117 Конституції України визначають, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Враховуючи вказані положення законодавства, безпідставними є посилання позивача про те, що для застосування ним, як балансоутримувачем орендованого відповідачем майна, положень постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 в частині зменшення розміру орендної плати можливе лише з моменту внесення відповідних змін до умов договору.
Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час карантину» від 15.07.2020 № 611, наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях «Щодо нарахування орендної плати на період дії карантину» від 26.10.2020 № 672, прийнятий на виконання постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 у визначеному законодавством порядку не скасовані, а відтак постанова та прийнятий на її виконання наказ орендодавця за договором є обов'язковими для виконання, доказів протилежного суду не надано.
Крім того, суд звертає увагу, що позивач не є стороною укладеного між відповідачем та третьою особою договору, а тому позивач повинен керуватися та для нього діють вимоги постанови КМУ від 15.07.2020 № 611, враховуючи, що орендодавець за договором на виконання постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 своїм наказом від 26.10.2020 № 672, встановив, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, здійснюється орендарю - ПАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» (договір від 30.09.2015 № 1729) у розмірі 50 відсотків суми нарахованої орендної плати.
Враховуючи те, що відповідач порушив строки виконання грошового зобов'язання щодо здійснення розрахунку за орендоване державне майно у строк визначений договором, позивач просить суд стягнути з відповідача інфляційні втрати та 3% річних з прострочених сум грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно розрахунку позивача інфляційні втрати з прострочених сум за загальний період прострочення з 16.09.2020 по 30.04.2021 включно складають 5917,62 грн., 3% річних з прострочених сум за загальний період прострочення з 16.09.2020 по 30.04.2021 складають 1590,90 грн.
Згідно з правильним арифметичним розрахунком, який зроблений судом, з врахуванням заявленого позивачем періоду нарахування інфляційних втрат, 3% річних виходячи з належного до сплати на користь балансоутримувача - позивача розміру орендної плати у спірному періоду встановленого судом вище, стягненню підлягають інфляційні втрати в розмірі 3439,39 грн., 3% річних в розмірі 804,46 грн. В решті заявлених до стягнення сум інфляційних втрат в розмірі 2478,23 грн., 3% річних в розмірі 786,44 грн. суд відмовляє, з огляду на їх безпідставність, позаяк вони нараховані на суми боргу зі сплати орендних платежів без урахування постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 та наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 26.10.2020 № 672, якими відповідачу встановлено нарахування орендної плати за користуванням нерухомим державним майном у розмірі 50% відсотків суми нарахованої орендної плати.
Позивач посилаючись на п. 3.7 договору просить суд за несвоєчасне перерахування орендної плати стягнути з відповідача пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення, розмір якої за розрахунком позивача за загальний період прострочення з 16.09.2020 по 30.04.2021 становить 6290,83 грн.
Також, позивач на підставі п. 3.8 договору просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 10 % від суми заборгованості, розмір якого за розрахунком позивача складає 13139,19 грн.
Згідно з п. 3.7 договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному п. 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Пунктом 3.8 договору передбачено, що у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.
Згідно зі ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, а згідно частини першої ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання, або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно з правильним арифметичним розрахунком, який зроблений судом з врахуванням зазначених вище норм чинного законодавства, періоду нарахування пені заявленого позивачем, виходячи з належного до сплати на користь балансоутримувача - позивача розміру орендної плати у спірному періоду встановленого судом вище, стягненню підлягає пеня в розмірі 3130,74 грн. В решті заявленої до стягнення суми пені в розмірі 3160,09 грн. суд відмовляє, з огляду на безпідставність вимог у вказаній частині, позаяк вони нараховані на суми боргу зі сплати орендних платежів без урахування постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 та наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від від 26.10.2020 № 672, якими відповідачу встановлено нарахування орендної плати за користуванням нерухомим державним майном у розмірі 50% відсотків суми нарахованої орендної плати.
Згідно з правильним арифметичним розрахунком, який зроблений судом з врахуванням належного до сплати на користь балансоутримувача - позивача розміру орендної плати у спірному періоду встановленого судом вище, стягненню підлягає штраф в розмірі 6569,59 грн. В решті заявленої до стягнення суми штрафу в розмірі 6569,60 грн. суд відмовляє, з огляду на безпідставність вимог у вказаній частині, позаяк штраф нарахований на суму боргу зі сплати орендних платежів без урахування постанови КМУ від 15.07.2020 № 611 та наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 26.10.2020 № 672, якими відповідачу встановлено нарахування орендної плати за користуванням нерухомим державним майном у розмірі 50% відсотків суми нарахованої орендної плати.
З огляду на зазначене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, а також враховуючи те, що відповідач порушив строки виконання грошового зобов'язання щодо сплати орендних платежів за період користування орендованим державним майном у строк визначений договором, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 65695,93 грн. основного боргу, 3439,39 грн. інфляційних втрат, 804,46 грн. 3% річних, 3130,74 грн. пені та 6569,59 грн. штрафу є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню. В решті заявлених до стягнення сум зі сплати орендних платежів в розмірі 65695,93 грн., інфляційних втрат в розмірі 2478,23 грн., 3% річних в розмірі 786,44 грн., пені в розмірі 3160,09 грн., штрафу в розмірі 6569,60 грн. суд відмовляє з огляду на їх безпідставність.
Заперечення відповідача проти позовних вимог в частині стягнення неустойки, з підстав того, що позивач не є стороною договору оренди і в нього відсутній договір із відповідачем про стягнення неустойки, як це передбачено ст.ст. 547, 551 ЦК України, а тому нарахування пені та штрафу є незаконним, не приймаються судом до уваги при вирішенні даного спору та відхиляються судом з огляду на те, що положення договору передбачають обов'язок відповідача перераховувати орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу відповідно до пропорцій розподілу, встановлених Кабінетом Міністрів України у співвідношенні 70% - до державного бюджету, 30% - балансоутримувачу та відповідальність за несвоєчасне або не в повному обсязі перерахування такої орендної плати у вигляді пені та штрафу, а відтак нарахування відповідачу пені та штрафу за допущення прострочення сплати орендної плати є правомірним та законним.
Заперечення відповідача проти позовних вимог в частині стягнення інфляційних втрат, з підстав того, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції, а відтак подвійне нарахування інфляційних втрат є незаконним, не приймаються судом до уваги при вирішенні даного спору та відхиляються судом з огляду на те, що за умовами договору визначено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами), встановлено розмір орендної плати за перший (базовий) місяць та п. 3.3 договору передбачено, що орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Тобто вказаним пунктом договору визначається розмір орендної плати за місяць. Відповідна індексація орендної плати не є інфляційними втратами, які передбачені ч. 2 ст. 625 ЦК України, а відтак відсутнє подвійне нарахування інфляційних втрат, про яке помилково стверджує відповідач.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. 13, 74, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» до Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» про стягнення 158330,40 грн., з яких 131391,86 грн. основного боргу, 5917,62 інфляційних втрат, 1590,90 грн. 3 % річних, 6290,83 грн. пені, 13139,19 грн. штрафу задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» (01030, м. Київ, вул. Лисенка, 4, ідентифікаційний код 14348681) на користь Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» (08300, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Гора, вул. Бориспіль-7, ідентифікаційний код 20572069) 65695 (шістдесят п'ять тисяч шістсот дев'яносто п'ять) грн. 93 коп. основного боргу (орендних платежів), 3439 (три тисячі чотириста тридцять дев'ять) грн. 39 коп. інфляційних втрат, 804 (вісімсот чотири) грн. 46 коп. 3% річних, 3130 (три тисячі сто тридцять) грн. 74 коп. пені, 6569 (шість тисяч п'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 59 коп. штрафу, 1194 (одну тисячу сто дев'яносто чотири) грн. 60 коп. витрат зі сплати судового збору.
3. В решті позовних вимог Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» до Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» про стягнення 65695,93 грн. основного боргу, 2478,23 грн. інфляційних втрат, 786,44 грн. 3% річних, 3160,09 грн. пені, 6569,60 грн. штрафу відмовити.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Дане рішення Господарського суду Київської області набирає законної сили у строк та порядку передбаченому ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у строк визначений ст. 256 ГПК України, в порядку передбаченому ст. 257 ГПК України, з врахуванням пп. 17.5 п. 17 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
Дата складання та підписання повного тексту рішення 16.08.2021.
Суддя Ю.В. Подоляк