вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"09" серпня 2021 р. м. Київ
Справа № 910/3157/21
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю
“Фінансова компанія “Довіра та гарантія”
до Головного управління ДФС у м. Києві
про скасування арешту нерухомого майна
Суддя А.Р.Ейвазова
Представники від:
позивача - Заєць О.В. (довіреність від 20.01.2021 № 24);
відповідача - не з'явилися
Товариство з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Довіра та гарантія” (далі - ТОВ "ФК Довіра та гарантія") звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про скасування арешту нерухомого майна, номер запису обтяження №36742201, дата час державної реєстрації: 29.04.2014 13:19:45.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що чинність арешту перешкоджає йому у здійснені правомочностей власника земельної ділянки з кадастровим номером 3221886401:35:034:0101, площею 0,1966 га, яка розташована за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н, с. Новосілки, вул. Гагаріна. При цьому, відповідач вказує, що ним зареєстровано за собою таке право власності 28.05.2020 (а.с.1-3).
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 01.04.2021 відповідну позовну заяву направлено за підсудністю до Господарського суду Київської області (а.с.69-71).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями позовну заяву передано 22.04.2021 для розгляду судді Ейвазовій А.Р. (а.с.74).
Ухвалою Господарського суду Київської області від 27.04.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з моменту отримання ухвали (а.с.75-77).
Як вбачається з повідомлення про вручення поштового відправлення №0103277986667, копія вказаної ухвали суду отримана позивачем - 12.05.2021 (а.с.87).
24.05.2021 від позивача надійшла заява про усунення недоліків (здана для відправлення відділенню поштового зв'язку №56 м. Києва 21.05.2021 (а.с.83-84).
Після усунення недоліків позивачем подано уточнену позовну заяву, відповідачем у якій зазначено Головне управління ДФС у м. Києві (а.с.83-85).
Ухвалою від 31.05.2021 судом: відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку загального позовного провадження; призначено проведення підготовчого засідання на 14:40 30.06.2021; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов (а.с.93-94).
Копія ухвали від 31.05.2021 отримана позивачем - ТОВ "ФК Довіра та гарантія" 03.06.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №0103278458290 (а.с.97). Докази отримання копії вказаної ухвали відповідачем - Головним управлінням ДФС у м. Києві у справі відсутні. Поряд з цим, копія такої ухвали отримана 03.06.2021 Головним управлінням ДПС у м. Києві, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №0103278458281 (а.с.96).
Ухвалою від 30.06.2021 підготовче провадження відкладено на 15:00 14.07.2021 та визнано явку позивача у підготовче засідання обов'язково (а.с.100-101).
14.07.2021 строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів, підготовче засідання відкладено на 13:45 09.08.2021, про що прийнято ухвалу, занесену до протоколу.
Підготовче провадження продовжено судом на підставі ч.3 ст.177 ГПК України, оскільки не всі питання, визначені ч.2 ст.182 ГПК України, з'ясування яких має значення для повного та об'єктивного вирішення спору у даній справі, вирішені.
09.08.2021 позивачем подано клопотання про заміну первісного відповідача - Головного управління ДФС у м. Києві належним відповідачем - Головним управлінням Державної податкової служби у м. Києві як відокремленим підрозділом Державної податкової служби. У поданому клопотанні позивач посилається на те, що відповідний структурний підрозділ є правонаступником Головного управління ДФС у м. Києві, яке ліквідовано у зв'язку з ліквідацією територіальних органів Державної податкової служби шляхом утворення відокремлених підрозділів Державної податкової служби.
У подальшому, в судовому засіданні 09.08.2021 позивач, підтримуючи доводи клопотання, уточнив його та просив замінити відповідача у справі належним - Державною податковою службою України, що є юридичною особою.
Вислухавши пояснення позивача, доводи поданих клопотань, суд вважає його таким, що підлягає задоволенню, з урахуванням наступного.
В силу ч.2 ст.48 ГПК України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
У даній справі в якості відповідача залучено Головне управління ДФС у м. Києві, яке на момент подання позовної заяви не може бути належним відповідачем у справі, оскільки відповідні функції, якими була наділена відповідна особа у спірних правовідносинах, передані іншому державному органу. Так, 01.08.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про прийняття рішення про припинення такої особи внаслідок її реорганізації.
Підставою внесення такого запису стало прийняття наступних нормативних актів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» затверджено, зокрема Положення про Державну податкову службу України (далі - Положення).
Відповідно до п.1 Положення Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Як визначено п.7 Положення ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи; ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Відповідно до п.15 Положення ДПС є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства і банках.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи ДПС за переліком згідно з додатком 1 та ухвалено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДПС за переліком згідно з додатком 2, а також установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам ДПС та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Зокрема, відповідно до такої постанови реорганізовано Головне управління ДФС у м.Києві шляхом його приєднання до Головного управління ДПС у м. Києві.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р оголошено про початок роботи Державної податкової служби України.
30.09.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» відповідно до якої ліквідуються як юридичні особи публічного права територіальні органи ДПС. При цьому, в силу п.2 такої постанови територіальні органи ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Також, п.2 постанови визначено, що права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
В силу такої постанови ліквідовано і Головне управління ДПС у м. Києві.
Як вбачається з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на даний час створено як структурний підрозділ ДПС - Головне управління ДПС у м. Києві, що є її відокремленим підрозділом.
Поряд з цим відповідний структурний підрозділ не може бути відповідачем в суді з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ГПК України, сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Так, згідно ч. 2 ст. 4 ГПК України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Як визначено чч.1, 2 ст.44 ГПК України, усі фізичні і юридичні особи здатні мати процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, боржника (процесуальна правоздатність); фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи здатні особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді (процесуальна дієздатність).
Отже, стороною у справі - відповідачем може бути саме юридична особа - ДПС, а не її структурний підрозділ - Головне управління ДПС, який не наділений процесуальною правосуб'єктністю (право- та дієздатністю).
При цьому, підстав для заміни відповідача правонаступником не має, оскільки вже на момент подання позову орган, який залучений як відповідач, не мав повноважень у спірних правовідносинах, тому що передача повноважень іншому органу відбулась ще до відкриття провадження у справі за поданим позовом. Поряд з цим, оскільки особа, залучена позивачем як відповідач, не є належним і позивач заявив про заміну відповідача належним, а також враховуючи встановлені обставини, суд вважає обгрунтованим подане клопотання щодо заміни неналежного відповідача.
Поряд з цим, після заміни відповідача справа не підлягає розгляду Господарським судом Київської області, а її розгляд належить до виключної підсудності Господарського суду м. Києва, оскільки відповідачем у справі є центральний орган виконавчої влади.
Так, як визначено ч.3 ст.30 ГПК України, спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Однак ч.5 такої статті визначено, що спори, у яких відповідачем є, зокрема, центральний орган виконавчої влади, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.
Згідно ч.2 ст.31 ГПК України справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа відноситься до виключної підсудності іншого суду.
З урахуванням зазначеного, справа підлягає передачі до Господарського суду м. Києва.
На підставі викладеного, керуючись ч. 5 ст. 30, ст.ст. 31, 48, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Замінити неналежного відповідача у справі - Головне управління ДФС у м. Києві належним відповідачем - Державною податковою службою України (ідентифікаційний код 43005393; 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8) в особі відокремленого підрозділу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04166, м. Київ, вул.Шолуденка, буд. 33/19).
2. Зобов'язати позивача невідкладно надіслати копії позовної заяви та доданих до неї документів заміненому відповідачу, про що надати докази суду.
3. Справу направити за підсудністю до Господарського суду м. Києва (01054, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44В).
4. Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена протягом десяти днів в порядку, передбаченому ст.257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 16.08.2021.
Суддя А.Р. Ейвазова