Постанова від 16.08.2021 по справі 199/6202/21

Справа № 199/6202/21

(3/199/3327/21)

ПОСТАНОВА

іменем України

16 серпня 2021 року м. Дніпро

Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Сенчишин Ф.М., за участі прокурора Федика О.Р., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріли, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , начальника відділу охорони праці КП «Теплоенерго» ДМР,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до статуту КП «Комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпровської міської ради (далі - «Підприємство», ідентифікаційний код - 32688148) є комунальним унітарним комерційним підприємством, створеним на підставі рішення Дніпропетровської обласної ради від 24.04.2003 № 144-8/ХХІУ «Про деякі питання, пов'язані з діяльністю комунальних підприємств» та наказу Обласного комунального підприємства «Дпіпротеплоенерго» від 22.08.2003 №381, перейменованим відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 01.03.2006 р. № 52/34 «Про перейменування Дочірнього підприємства Обласного комунального підприємства «Дпіпротеплоенерго» із виробництва теплової енергії «Теплоенерго» на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Дніпра. Підприємство в своїй діяльність керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, відповідними рішеннями Дніпровської міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, іншими нормативно - правовими актами України та ним Статутом. Власником Підприємства є територіальна громада міста Дніпра, в особі Дніпровської міської ради, ідентифікаційний код - 26510514, місцезнаходження: Україна, 49000,Дніпропетровська обл., м. Дніпро, проспект Дмитра Явориицького, буд. № 75 (далі - Власник). Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, круглу печатку, кутовий та інші штампи зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Підприємство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації у встановленому законом порядку. Підприємство від свого імені виступає учасником судових процесів. Підприємство не має у своєму складі інших юридичних осіб. Найменування Підприємства: українською мовою: повне найменування: Комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпровської міської ради; - скорочене найменування: КП «Теплоенерго».

Згідно з ч. 3 статті 81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування. У зв'язку з цим, Комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпровської міської ради засноване органом місцевого самоврядування - Дніпровською міською радою і тому є юридичною особою публічного права.

Під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції») слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі та/або адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов'язків) відповідного працівника.

Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідувачів складів, магазинів, майстерень, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях, незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідувачі відділів, лабораторій, кафедр), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт й(майстри, виконроби, бригадири тощо).

ОСОБА_1 працює на КП «Теплоенерго» ДМР з 2018 року та відповідно до списку «Актуальні відомості про керівництво та інших працівників підприємства, які наділені організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями КП "Теплоенерго" станом на 01.02.2021» який отримано з публічної частини сайту Дніпровської міської ради (гіперпосилання на веб-ресурс https://dniprorada.gov.ua/upload/editor/spisokrabotnikov.pdf». за посадою наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.

Отже, ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді начальника відділу охорони праці КП«Теплоенерго» ДМР, згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та суб'єктом декларування відповідно до ст. З Закону.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої ст. З Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані, щорічно до першого квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.

Відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з рішенням № 2 Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 зареєстрованим Міністерством юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088 із змінами згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року зареєстрованим Міністерством юстиції України від 19.08.2016 року за № 1153/29283 така система розпочинає свою роботу в два етапи:

перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;

- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне та особливо відповідальне становище.

другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року». Таким чином, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, а перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року.

Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 961/29091) затверджено Порядок форми подачі декларацій відповідно до ст. 45 Закону.

Згідно зазначеного Порядку, суб'єкти декларування подають до Реєстру документи, шляхом заповнення електронних форм відповідних документів на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форм. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Суб'єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та посиленого сертифіката відкритого ключа електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП).

Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП. Передпідписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Усі інші документи, які суб'єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них власного ЕЦП. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.

Після отримання зазначеного повідомлення суб'єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку.

Відповідно до примітки до ст. 50 Закону до осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище не віднесено посаду займану суб'єктом декларування.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:Wpublic.nazk.gov.ua\search), ОСОБА_1 перебуваючи на посаді, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2020 рік, а саме - 07.04.2021 о 14 год. 35 хв.

Так, несвоєчасне подання декларації без поважних причин, за яке в ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, є триваючим правопорушенням, тобто, декларант, знаючи про обов'язок подання до 1 квітня щорічної електронної декларації, вчинивши без поважних причин дію, що полягає у несвоєчасному (поза встановленими законом межами) поданні електронної декларації, перебував у стані безперервного продовження бездіяльності до часу подання електронної декларації, безперервно порушуючи закон упродовж якогось часу.

Таким чином, суб'єкт декларування вчинив проступок, пов'язаний з тривалим, безперервним невиконанням обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону України “Про запобігання корупції”. Початковим моментом такого діяння є бездіяльність, коли особа не виконує конкретний покладений на неї обов'язок належним чином. Завершується діяння активною дією, коли особа подає електронну декларацію з порушенням встановленого строку.Проте, відповідно до пояснень ОСОБА_1 остання, маючи реальну можливість та достовірно знаючи про обов'язковість подання декларації за минулий 2019 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, перебуваючи на території України, в приміщенні за фактичним місцем роботи КП «Теплоенерго» ДМР: вулиця Артільна, будинок 18, м. Дніпро, Дніпропетровська область, несвоєчасно, а саме 07.04.2021 року подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію за минулий 2020 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Крім того, ОСОБА_1 у період часу з 01.01.2021 по 01.04.2021 за межами України не перебувала.

Крім того, ОСОБА_1 у період часу з 01.01.2021 по 01.04.2021 на лікарняних не перебувала, що засвідчено даними отриманими з КП «Транспорт» КМР про присутність на роботі останньої у вказаний період.

Таким чином, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді начальника відділу охорони праці КП «Теплоенерго» ДМР, згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом декларування за цією статтею, несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2020 рік, а саме - 07.04.2021 о 14 год. 35 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.

ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердила фактичні обставини справи, однак свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала частково. Пояснила, що своєчасному поданню декларації перешкоджав погана якість інтернет-зв'язку з за місцем роботи, а вдома у неї немає комп'ютера.

Дослідивши докази та оцінивши їх за внутрішнім переконанням в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, внаслідок винних дій останньої, повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, що узгоджуються між собою та не викликають у суду сумнівів щодо їх достовірності та об'єктивності:

- протоколом про адміністративне правопорушення, складеним уповноваженою особою згідно вимог КУпАП;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 ;

- копією статуту КП «Теплоенерго» ДМР;

- списком «Актуальні відомості про керівництво та інших працівників підприємства, які наділені організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями КП "Теплоенерго" станом на 01.02.2021» який отримано з публічної частини сайту Дніпровської міської ради (гіперпосилання на веб-ресурс https://dniprorada.gov.ua/upload/editor/spisokrabotnikov.pdf»;

- копією витягу з Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:Wpublic.nazk.gov.ua\search), щодо ОСОБА_1 ;

Суд враховує, що ОСОБА_1 не оспорює сам факт несвоєчасного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, а посилання останньої на поважні причини такого пропуску судом відхиляється, оскільки вона не посилається на наявність обставин непереборної сили, які б об'єктивно перешкоджали чи суттєво ускладнили подання нею відповідної декларації.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вона, будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік.

Накладаючи на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, істотність наслідків вчиненого правопорушення, період, на який останньою було прострочено подання відповідної декларації. За перелічених фактичних обставин, суд дійшов переконання, що необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, є адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 до доходу держави підлягає стягненню судовий збір.

Керуючись ст.ст. 33-35, 252, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесяти) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 до доходу держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.

Скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя:

16.08.2021