13 серпня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/8994/21
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до голови Державної служби статистики України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
09 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до голови Державної служби статистики України, в якому просить визнати неправомірними дії голови Державної служби статистики України Вернера Ігоря Євгенійовича щодо надання неповної, не всебічної та необ'єктивної відповіді за вихідним №19.1.2-26/с-100-21/103 від 20.07.2021 на скаргу ОСОБА_1 за вхідним номером С-100-21 від 06.06.2021, а також щодо ненадання відповіді у строки, встановлені пунктом 3 статті 11 Закону України "Про державну службу", та зобов'язати відповідача всебічно, повно і об'єктивно розглянути та надати належним чином обґрунтовану, мотивовану та вичерпну письмову відповідь на кожне окреме питання, що поставлене у скарзі ОСОБА_1 від 06.06.2021 по суті заявлених вимог та у термін передбачений пунктом 3 статті 11 Закону України "Про державну службу".
Позовну заяву належить залишити без руху з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За приписами частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
У ході з'ясування питання, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, суддя встановив наступне.
Всупереч приписам пунктом 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу у позовній заяві ОСОБА_1 хоча і зазначено власний реєстраційний номер облікової картки платника податків, однак копії відповідного документу на підтвердження повідомленої інформації до суду не надано, як і не повідомлено суду власного зареєстрованого місця проживання з наданням відповідних документальних доказів, що є перешкодою для визначення територіальної підсудності даного позову за правилами ч. 1 ст. 25 Кодексу.
Суд роз'яснює позивачу, що у відповідності до ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Згідно з частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до голови Державної служби статистики України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк на усунення недоліків 10 днів з дня вручення копії даної ухвали та роз'яснити, що неусунення недоліків є підставою для повернення позовної заяви.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до суду засвідчених копій офіційного документу з відміткою про зареєстроване місце проживання, довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.Б. Супрун