12 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2012/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лайко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України у справі №440/2021/20 за позовом ОСОБА_1 до Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2012/20 позов ОСОБА_1 до Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення тридцять восьмої сесії сьомого скликання Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області від 19.03.2020 "Про повторний розгляд заяви голови фермерського господарства "Добра ферма" гр. ОСОБА_1 щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення у власність земельної ділянки комунальної власності". Зобов'язано Пащенківську сільську раду Решетилівського району Полтавської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності площею 5,8871 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5324283100:00:006:0003 у власність у розмірі земельної частки (паю). Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.12.2020 апеляційну скаргу Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області залишено без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2012/20 - без змін.
11.08.2020 Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №440/2012/20.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 замінено боржника у виконавчому провадженні №62866878 з Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області на Решетилівську міську раду Полтавської області.
Ухвалою від 11.03.2021 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, прийнятого на виконання рішення суду, у справі за позовом ОСОБА_1 до Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Решетилівської міської ради Полтавської області, вчинені на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2012/20, що виразилися у неприйняття рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою. У задоволенні іншої частини заяви відмовлено. Копію окремої ухвали направлено до Решетилівської міської ради Полтавської області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов неналежного виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2012/20. Про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду 07.07.2020 у справі №440/2012/20 зобов'язано повідомити Полтавський окружний адміністративний суд протягом 30 днів після отримання окремої ухвали.
05.04.2021 року до суду надійшов звіт Решетилівської міської ради про виконання рішення суду у даній справі від 05.04.2021 /а.с. 54-55, т.2/.
20.04.2021 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд звіту щодо виконання рішення суду у справі №440/2012/20.
25.05.2021 заяву Полтавським окружним адміністративним судом розглянуто та прийнято рішення встановити Решетилівській міській раді Полтавської області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 07.07.2020 року у справі №440/2012/20 за позовом ОСОБА_1 до Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - тридцять днів з моменту отримання цієї ухвали.
01.07.2021 до суду надійшов звіт Решетилівської міської ради про виконання рішення суду у даній справі від 29.06.2021 /а.с.233-225, т.2/.
12.07.2021 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд звіту щодо виконання рішення суду у справі №440/2012/20 та встановлення Решетилівській міській раді Полтавської області нового строку подання звіту про виконання рішення суду - тридцять днів з моменту отримання ухвали суду, яку 16.07.2021 Полтавським окружним адміністративним судом задоволено /а.с.250, т.2/.
02.08.2021 до суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій просить визнати протиправною бездіяльність Решетилівської міської ради Полтавської області, посилаючись на невинесення на розгляд десятої позачергової сесії Решетилівської міської ради Полтавської області восьмого скликання, яка відбулася 22 липня 2021 року, проекту рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності у розмірі земельної частки» на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07 липня 2020 року у справі №440/2012/20 та постановити окрему ухвалу.
Ухвалою суду від 03 серпня 2021 року заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень на виконання рішення суду, призначено до розгляду.
Відповідно до частини п'ятої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Представник позивача та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, до суду подали клопотання про розгляд справи без їхньої участі.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 та матеріали справи №440/2012/20, суд дійшов такого висновку.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Стаття 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, в положеннях частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України наголошується на тому, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Обов'язковість судових рішення, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІІІ.
Зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
При цьому, суд звертає увагу, що положеннями Кодексу адміністративного судочинства України визначено загальні та спеціальні способи судового контролю.
Загальний судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
В свою чергу, спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень закріплені статтями 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частин першої та шостої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
При цьому, правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається за можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" установлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з частинами 1, 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради.
Відповідно до частини 2 статті 49 Закону України "Про місце самоврядування в Україні" депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.
З наведеного можливо дійти висновку, що відповідальним в даних правовідносинах по виконанню рішення суду є Решетилівська міська рада Полтавської області в особі депутатського корпусу, як колегіального органу в частині прийняття відповідного рішення на пленарному засіданні.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , визнано протиправним та скасовано рішення тридцять восьмої сесії сьомого скликання Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області від 19.03.2020 "Про повторний розгляд заяви голови фермерського господарства "Добра ферма" гр. ОСОБА_1 , яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення у власність земельної ділянки комунальної власності", зобов'язано Пащенківську сільську раду Решетилівського району Полтавської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності площею 5,8871 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5324283100:00:006:0003 у власність у розмірі земельної частки (паю). Рішення набрало законної сили 02.12.2020.
Як слідує зі змісту вищевказаного рішення, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 , суд виходив з наявності у неї права, як у члена фермерського господарства "Добра ферма", на отримання у власність із земель комунальної власності, у розмірі земельної частки (паю) земельної ділянки площею 5,8871 га з кадастровим номером 5324283100:00:006:0003 та протиправність рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Як встановлено судом, розпорядженням міського голови Решетилівської міської ради Полтавської області від 17.02.2021 №37 скликано пленарне засідання четвертої позачергової сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання на 25.02.2021.
З витягу з протоколу №3 від 22.02.2021 спільних засідань постійних комісій Решетилівської міської ради восьмого скликання слідує, що на розгляд позачергової четвертої сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання винесено питання стосовно проекту рішення щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в розмірі земельної частки (паю) ОСОБА_1 .
На четвертій позачерговій сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання 25.02.2021 проект рішення щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в розмірі земельної частки (паю) ОСОБА_1 , на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2021/20, не підтриманий достатньою кількістю голосів (5 - голосів "за", 0 - голосів "проти", 19 - голосів "утримався").
Розпорядженням міського голови Решетилівської міської ради Полтавської області від 17.03.2021 №77 скликано пленарне засідання п'ятої чергової сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання на 31.03.2021.
З витягу протоколу №4 від 26.03.2021 спільних засідань постійних комісій Решетилівської міської ради восьмого скликання слідує, що на розгляд чергової п'ятої сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання винесено питання стосовно проекту рішення щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в розмірі земельної частки (паю) ОСОБА_1
31.03.2021 на пленарному засіданні п'ятої чергової сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання розглянуто проект рішення щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в розмірі земельної частки (паю) ОСОБА_1 на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2021/20. За результатом голосування необхідної кількості голосів набрано не було (8 - голосів "за", 0 - голосів "проти", 16 - голосів "утримався"), відповідно, рішення не прийнято.
ОСОБА_1 вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність у зв'язку з невинесенням на розгляд десятої позачергової сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання, яка відбулася 22.07.2021, проекту рішення "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності у розмірі земельної частки (паю)", на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2012/20.
З даного приводу суд зазначає, що відповідно до статті 53 Регламенту роботи Решетилівської міської ради VIII скликання, затвердженого рішення Решетилівської міської ради від 30.12.2020 № 52-2-VIII, рішення, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими. У разі, коли по питанню порядку денного не прийнято остаточного рішення, дане питання переноситься для розгляду на наступну сесію, в разі його не підтримання повторно, дане питання на засідання ради не виноситься.
Таким чином, проект рішення щодо відведення земельної ділянки комунальної власності в розмірі земельної частки (паю) ОСОБА_1 , на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2021/20, не підтриманий на четвертій позачерговій сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання (25.02.2021) та на п'ятій черговій сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання (31.03.2021).
Враховуючи викладене, суд не погоджується з думкою ОСОБА_1 про допущення відповідачем протиправної бездіяльності у зв'язку з невинесенням на розгляд десятої позачергової сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання, яка відбулася 22.07.2021, проекту рішення "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності у розмірі земельної частки (паю)", на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2012/20.
У даному випадку Решетилівська міська рада Полтавської області діяла у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту роботи Решетилівської міської ради VIII скликання, затвердженого рішення Решетилівської міської ради від 30.12.2020 № 52-2-VIII.
Необхідно зазначити, що суд не може зобов'язати колегіальний орган, обрати певний варіант поведінки в даному випадку, з огляду на реалізацію його повноважень Решетилівською міською радою, відповідно до положень ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відтак, у задоволені заяви ОСОБА_1 , поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, про визнання протиправною бездіяльність Решетилівської міської ради Полтавської області у зв'язку з не винесенням на розгляд десятої позачергової сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання, яка відбулася 22.07.2021, проекту рішення "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності у розмірі земельної частки (паю)" на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 у справі №440/2012/20, потрібно відмовити.
Керуючись статтями 248, 256, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити ОСОБА_1 у задоволені заяви, поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Пащенківської сільської ради Решетилівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п. 3 Прикінцевих положень та п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.С.Бойко