13 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7212/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гіглави О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Полтавської міської ради про відвід судді Петрової Л.М. у справі №440/7212/21 за позовом керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області до Полтавської міської ради, Управління з питань містобудування та архітектури Виконавчого комітету Полтавської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Салтівський м'ясокомбінат" про визнання протиправними та скасування пунктів рішення, визнання протиправними та скасування паспортів прив'язки, зобов'язання вчинити певні дії,
30 червня 2021 року керівник Полтавської окружної прокуратури Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської міської ради, Управління з питань містобудування та архітектури Виконавчого комітету Полтавської міської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю "Салтівський м'ясокомбінат", в якій просить: 1) визнати протиправним та скасувати пункти 1, 2, 4 рішення Полтавської міської ради від 19 березня 2021 року "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності" в частині продовження розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності на території м. Полтава, продовження дії особистих строкових земельних сервітутів та паспортів прив'язки на наступні тимчасові споруди згідно з додатком 1 до рішення ТОВ "Салтівський м'ясокомбінат" надано дозвіл на розміщення стаціонарної тимчасової споруди: під номером 70 - торговельного павільйону №1 на земельній ділянці площею 30 кв.м. з кадастровим номером 5310137000:15:012:0171 по вул. Європейська поруч із зупинкою громадського транспорту "Медакадемія" у м.Полтаві; під номером 71 - торговельного павільйону №1 на земельній ділянці площею 49 кв.м. з кадастровим номером 5310136700:15:012:0144 по вул. Європейська поруч із зупинкою громадського транспорту "Медакадемія" у м.Полтаві; під номером 72 - торговельного павільйону № 1 на земельній ділянці площею 32 кв.м. з кадастровим номером 5310136700:16:004:0198 по вул. Миру, 7 у м.Полтаві ; під номером 73 - торговельного павільйону № 2 на земельній ділянці площею 33 кв.м. з кадастровим номером 5310136700:16:004:0224 по вул. Миру, 7 у м.Полтаві ; 2) визнати протиправними та скасувати паспорти прив'язки №01-02-01-17/1911-1305 від 13.07.2015 та №01-02-17/2582-1176 від 24.10.2014.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 позовну заяву залишено без руху. Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/7212/21; призначено підготовче судове засідання на 09.09.2021.
11.08.2021 до суду надійшла заява представника Полтавської міської ради про відвід судді Петрової Л.М. від розгляду справи №440/7212/21, у якій зазначено про існування обставин, які викликають у відповідача сумнів у об'єктивності та неупередженості судді з посиланням на те, що позивач оскаржує дії щодо прийняття оскаржуваного рішення, які були вчинені членами політичної партії "Рідне місто", головою якої є ОСОБА_1 , який є батьком голови Полтавського окружного адміністративного суду ОСОБА_3 Враховуючи викладене, є очевидною наявність реального та потенційного конфлікту інтересів щодо можливості здійснення правосуддя у спірних правовідносинах суддями (в даному випадку Петровою Л.М. ), які входять до складу Полтавського окружного адміністративного суду, головою якого є близька до депутатів Полтавської міської ради особа. Відтак, відповідач вважає, що суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі №440/7212/21 з порушенням вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частинами 3, 4 статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 (суддя Петрова Л.М.) для вирішення питання про відвід судді Петрової Л.М. заяву представника Полтавської міської ради про відвід судді передано для визначення судді у порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею з розгляду заяви про відвід судді Петрової Л.М. визначено суддю Полтавського окружного адміністративного суду Гіглаву О.В., що підтверджується витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.08.2021.
Відповідно до частин 8, 11 статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. За ініціативою суду питання про відвід може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід.
Питання про відвід вирішується невідкладно. Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне розглянути заяву Полтавської міської ради про відвід судді Петрової Л.М. у справі №440/7212/21 в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши доводи заяви Полтавської міської ради про відвід судді Петрової Л.М. у справі №440/7212/21, дійшов наступних висновків.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності підстав, зазначених у статтях 36-38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід. За цими самими підставами їм може бути заявлено відвід учасниками справи.
Частиною 3 статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу.
Заява Полтавської міської ради про відвід судді Петрової Л.М. у справі №440/7212/21 ґрунтується на незгоді відповідача з ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі №440/7212/21.
Разом з тим, частиною 4 статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Отже, незгода відповідача з ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі №440/7212/21, за правилами частини 4 статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України не може слугувати підставою для відводу судді Петрової Л.М.
Матеріали заяви та матеріали справи №440/7212/21 не містять жодних доказів на підтвердження того, що суддя Петрова Л.М. є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу.
Доводи заяви про те, що позивач оскаржує дії щодо прийняття оскаржуваного рішення, які були вчинені членами політичної партії "Рідне місто", головою якої є ОСОБА_1 , який є батьком голови Полтавського окружного адміністративного суду ОСОБА_3, не є обставиною, що викликає сумнів у необ'єктивності чи неупередженості судді Петрової Л.М., оскільки статтею 129 Конституції України встановлено, що суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Заява про відвід не містить фактів чи доказів, які можна перевірити або підтвердити та які свідчили б про здійснення стороною або іншими учасниками судового процесу будь-якого позапроцесуального впливу на суддю Петрову Л.М.
Підходи до встановлення наявності упередженості та безсторонності суддів викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини, зокрема в рішенні у справі "Мироненко та Мартиненко проти України". У пунктах 66, 67 цього рішення вказано, що згідно з усталеною практикою Суду наявність безсторонності має визначатися, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції, за допомогою суб'єктивного та об'єктивного критеріїв. За суб'єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у цій справі. Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності. У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, такі природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім. Особиста безсторонність суду презумується, поки не надано доказів протилежного.
Згідно з усталеною практикою Суду застосування одного із цих критеріїв (підходів) або обох залежить від конкретних обставин, пов'язаних зі спірною поведінкою судді.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 03.05.2007 у справі "Бочан проти України" вказав, що Суд далі нагадує, що "безсторонність", в сенсі пункту 1 статті 6, має визначатися відповідно до суб'єктивного критерію, на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді у конкретній справі - тобто жоден із членів суду не має проявляти будь-якої особистої прихильності або упередження, та об'єктивного критерію - тобто чи були у судді достатні гарантії для того, щоб виключити будь-які легітимні сумніви з цього приводу.
У рішенні у справі "Білуха проти України" від 09.11.2006 Європейський суд з прав людини зазначив, що стосовно суб'єктивного критерію особиста безсторонність суду презумується, поки не надано доказів протилежного (пункт 50).
Отже, відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини наявність безсторонності повинна визначатися за суб'єктивним та об'єктивним критеріями. Відповідно до суб'єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності. Стосовно суб'єктивного критерію, особиста безсторонність судді є презумпцією, поки не надано доказів протилежного.
При цьому, не є підставами для відводу судді заяви, які містять лише припущення про існування відповідних обставин, не підтверджених належними і допустимими доказами.
У пункті 104 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Craxi v. Italy" від 07.12.2000 зазначено, що професійні судді мають досвід та підготовку, що дозволяє їм не піддаватись впливу якихось зовнішніх чинників, коли йдеться про судовий розгляд.
Заявником не надано до суду жодних доказів на підтвердження доводів про те, що суддя Петрова Л.М. перебуває у дружніх відносинах зі сторонами у справі чи підтримує близькі стосунки зі сторонами або іншими учасниками судового процесу, або прямо чи опосередковано заінтересована в результаті розгляду справи або доказів на підтвердження інших обставин, які б викликали сумнів у неупередженості або об'єктивності судді Петрової Л.М. при розгляді справи.
Доводи Полтавської міської ради про необ'єктивність та упередженість судді Петрової Л.М. ґрунтуються виключно на суб'єктивних уявленнях та припущеннях, не підтверджені жодними доказами, а також не свідчать про упередженість чи необ'єктивність судді Петрової Л.М. або зацікавленість останньої в результаті розгляду даної справи.
Судом не встановлено існування будь-якої з передбачених статтями 36-37 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для відводу судді Петрової Л.М.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява Полтавської міської ради про відвід судді Петрової Л.М. у справі №440/7212/21 необґрунтована, а тому задоволенню не підлягає.
Частиною 12 статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 36, 37, 39, 40, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні заяви Полтавської міської ради про відвід судді Петрової Л.М. у справі №440/7212/21 за позовом керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області до Полтавської міської ради, Управління з питань містобудування та архітектури Виконавчого комітету Полтавської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Салтівський м'ясокомбінат" про визнання протиправними та скасування пунктів рішення, визнання протиправними та скасування паспортів прив'язки, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію цієї ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Гіглава