Справа № 420/3070/21
03 серпня 2021 року м. Одеса
У залі судових засідань № 18
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - Марчука А.М.
представника відповідача - Жарікова П.І.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ФОП ОСОБА_1 до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування вимоги (припису), -
До суду звернулася ФОП ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування вимоги (припису) про демонтаж тимчасової споруди від 08.02.2021 року №112827.
За цієї позовною заявою було відкрито спрощене провадження та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу відповіді на відзив, однак в подальшому суд протокольною ухвалою від 15.04.2021 року перейшов до розгляду цієї справи в порядку загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою від 15.06.2021 року судом по цій справі закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.
Представник позивача в судове засідання з'явився. Позов обґрунтований тим, що у позивача наявні діючи документи на тимчасову споруду, зокрема, Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради погоджено позивачу розміщення тимчасової споруди, Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради видано позивачу паспорт прив'язки тимчасової споруди, між позивачем та Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради укладений договір на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності. При цьому, позивач дізнався про наявність вимоги про демонтаж тимчасової споруди з підстав наявності заборгованості зі сплати оренди за договором на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, однак жодного повідомлення про розірвання договору або про наявність такої заборгованості позивач не отримував. Таким чином, оскаржувана вимога є протиправною та підлягає скасуванню.
Представник відповідача в судове засідання з'явився. Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради в односторонньому порядку розірвано договір на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності з позивачем, оскільки ним не сплачувалася плата, встановлена договором, а також Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради анульовано паспорт прив'язки на тимчасову споруду, що належить позивачу. Таким чином, тимчасова споруда позивача розміщення за відсутності необхідних документів, про що складений відповідний акт, а тому відповідачем правомірно винесений припис (вимога) про демонтаж споруди, таке рішення є законним та не підлягає скасуванню судоми.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідача, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради 25.10.2018 року погоджено ФОП ОСОБА_1 розміщення тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_1 , площею 13,30 кв. м. продовольча група товарів, режим роботи з 08:00 до 20:00, про що складений відповідний Висновок від 25.10.2018 року №0113/2405/в.
В подальшому, Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради позивачу 02.11.2018 року виданий паспорт прив'язки на вищезазначену тимчасову споруду з терміном дії до 25.10.2021 року реєстраційний номер №01-08/1014.
Крім того, між Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради та ФОП ОСОБА_1 09.11.2018 року укладений договір №ТС-1273/18 на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, за умовами якого позивач має своєчасно та в повному обсязі сплачувати кошти за цим договором та анулювання паспорту прив'язки є підставою для розірвання цього договору в односторонньому порядку (п. 3.1.2, 4.2.4, 8.7.4 Договору).
З матеріалів справи вбачається, що за позивачем рахувалася заборгованість зі сплати коштів за договором від 09.11.2018 року №ТС-1273/18 на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності в розмірі 4749,91 грн. станом на 16.01.2021 року, а тому Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради направлено позивачу поштою повідомлення про розірвання цього договору в односторонньому порядку з 16.01.2021 року у відповідності до п. 8.7.4 договору.
Крім того, враховуючи розірвання договору від 09.11.2018 року №ТС-1273/18, Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради підготовлений висновок про можливість анулювання паспорту прив'язки на тимчасову споруду за адресою: АДРЕСА_1 та наказом Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради позивачу анульовано паспорт прив'язки на тимчасову споруду.
Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради проведено обстеження тимчасової споруди позивача та встановлено її розміщення при тому, що договір від 09.11.2018 року №ТС-1273/18 розірвано та паспорт прив'язки на тимчасову споруду за адресою: АДРЕСА_1 анульовано, про що складений відповідний акт.
Враховуючи зазначені обставини, відповідачем направлена позивачу вимога (припис) №112827 про демонтаж тимчасової споруди позивача, яка ним оскаржена в судовому порядку в цій справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 1, п. 1, 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
До повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до 2.1, 2.20, 2.21, 2.29, 2.30 «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 року № 244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. Відхилення від паспорта прив'язки ТС не допускається. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. Розміщення ТС самовільно забороняється.
Згідно з положеннями п. 1.4, 7.1, 9.8 «Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі», затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року №3961-VI, підставою для встановлення ТС є паспорт та відповідний договір на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС, укладений з Уповноваженим органом.
Паспорт анулюється згідно з рішенням, оформленим наказом Управління, на підставі відповідного висновку Уповноваженого органу до закінчення строку його дії, зокрема, у випадку розірвання договору на право тимчасового користування місцями для розташування ТС.
Протиправно розміщена тимчасова споруда це тимчасова споруда, яка характеризується хоча б однією з наступних ознак: - розміщується без укладеного з Уповноваженим органом договору на право тимчасового користування місцями для розташування ТС, або термін дії якого закінчився; - продовжує розміщуватись після закінчення терміну дії паспорту прив'язки, у тому числі у випадку анулювання паспорту прив'язки чи відмови у його продовженні або його недійсності.
Відповідно до положень п. 15.4, 16.3, 16.4 «Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі» за результатами проведених Уповноваженим органом інвентаризації та/або обстеження, складається акт, у якому фіксуються виявлені порушення.
За наслідками розгляду акту фіксації та доданих до нього матеріалів Уповноважений орган вправі здійснити наступні дії: звернутись до особи, що порушує вимоги цих Правил з приписом про демонтаж протиправно розміщених ТС та елементів торгівлі.
У разі протиправного розміщення ТС демонтаж зазначених об'єктів здійснюється їх власником (користувачем) у термін, зазначений у вимозі (приписі) Уповноваженого органу.
У разі невиконання зазначеної вимоги (припису) у встановлений Уповноваженим органом термін, демонтаж ТС здійснюється Уповноваженим органом на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.
Суд звертає увагу, що оскаржувана позивачем вимога (припис) є наслідком розірвання договору від 09.11.2018 року №ТС-1273/18 на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та анулювання Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради паспорту прив'язки на тимчасову споруду.
Відповідно до вимог «Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі» тимчасова споруда розміщена за відсутності паспорту прив'язки та договору на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності є протиправно розміщеною тимчасовою спорудою, яка підлягає демонтажу власником у терміни, зазначені в вимозі, або Уповноваженим органом у разі невиконання вимоги.
Таким чином, враховуючи анулювання паспорту прив'язки на тимчасову споруду та розірвання договору від 09.11.2018 року №ТС-1273/18, не оскарження позивачем таких рішень та дій, оскаржувана вимога №112827 є правомірною та не підлягає скасуванню судом.
Посилання позивача на неможливість сплати коштів за оренду місця для розташування тимчасової споруди через карантинні обмеження, як на підставу протиправності вимоги, суд вважає не обґрунтованими, оскільки оскаржувана вимога є наслідком розірвання договору та анулювання паспорту прив'язки та діяльність позивача в тимчасовій споруді передбачала товарну спеціалізацію - продовольча група товарів, яка не була обмежена Постановою Кабінету Міністрів України №211 та рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №95 від 26.03.2020 року.
Також, суд звертає увагу, що відповідачем направлявся позивачу поштою лист про розірвання договору від 09.11.2018 року №ТС-1273/18 в односторонньому порядку, про що в справі наявні докази.
Враховуючи викладені обставини суд приходить до висновку про правомірність оскаржуваної вимоги та відсутність підстав для її скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 25830731) про визнання протиправною та скасування вимоги (припису) про демонтаж тимчасової споруди від 08.02.2021 року №112827- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 13.08.2021 року.
Суддя Л.І. Свида
.