Справа № 420/14189/21
13 серпня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., вивчивши матеріали позовної заяви Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області до Південного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними та скасування пунктів вимоги,-
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області до Південного офісу Держаудитслужби про:
визнання протиправним та скасування пункту 1, викладеного у вимозі Південного офісу Держаудитслужби №151508-14/3274-2021 від 25.06.2021 року, а саме: «Забезпечити відшкодування на користь ТУ ДСА України в Одеській області відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України втрат, заподіяних внаслідок безпідставного нарахування і виплати доплат суддям до посадового окладу, які не здійснювали судочинство, у загальній сумі 776369,57 гривень (перелік осіб у додатку 29 до акту ревізії). Крім того, провести зменшення нарахувань сум доплат, які не виплачені суддям які не здійснювали судочинство у сумі 293777,8 гривень (додаток 29 до акту ревізії). Врахувати право осіб, які безпідставно отримали вищезазначені виплати, добровільно відшкодувати кошти на підставі їх письмових заяв згідно з ч. 5 ст. 130 КЗпП»;
визнання протиправним та скасування пункту 3, викладеного у вимозі Південного офісу Держаудитслужби №151508-14/3274-2021 від 25.06.2021 року, а саме: «Забезпечити відшкодування на користь ТУ ДСА України в Одеській області відповідно до норм статей 130-136 КЗпП втрат фінансових ресурсів в сумі 1232631,35 гривень у зв'язку з безпідставною виплатою компенсації за невикористану відпустку (реєстр в додатку 35 до акта ревізії). Врахувати право особи, яка безпідставно отримала вищезазначені виплати, добровільно відшкодувати кошти на підставі їх письмових заяв згідно з ч. 5 ст. 130 КЗпП»;
визнання протиправним та скасування пункту 4, викладеного у вимозі Південного офісу Держаудитслужби №151508-14/3274-2021 від 25.06.2021 року, а саме: «Відшкодувати на користь ТУ ДСА України в Одеській області відповідно до норм статей 130-136 КЗпП втрат, заподіяних внаслідок безпідставного нарахування заробітної плати працівникам загальних місцевих судів Одеської області за попередні періоди (2018-2019 роки) у сумі 123903,38 гривень. Врахувати право особи, яка безпідставно отримала вищезазначені виплати, добровільно відшкодувати кошти на підставі їх письмових заяв згідно з ч. 5 ст. 130 КЗпП»;
визнання протиправним та скасування пункту 5, викладеного у вимозі Південного офісу Держаудитслужби №151508-14/3274-2021 від 25.06.2021 року, а саме: «Відшкодувати на користь ТУ ДСА України в Одеській області відповідно до норм статей 130-136 КЗпП безпідставно виплачені суми компенсації за невикористану відпустку в сумі 476252,31 гривень у зв'язку з порушенням Порядку №100 (реєстр в додатку 34 до акта ревізії). Врахувати право особи, яка безпідставно отримала вищезазначені виплати, добровільно відшкодувати кошти на підставі їх письмових заяв згідно з ч. 5 ст. 130 КЗпП»;
визнання протиправним та скасування пункту 10, викладеного у вимозі Південного офісу Держаудитслужби №151508-14/3274-2021 від 25.06.2021 року, а саме: «Провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо надмірно перерахованих сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зарахувати в рахунок майбутніх платежів у загальній сумі 590,83 тисяч гривень, відповідно до вимог пунктів 5,6 Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №6 від 16.01.2016 року розділу V Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015 року»;
визнання протиправним та скасування пункту 11 викладеного у вимозі Південного офісу Держаудитслужби №151508-14/3274-2021 від 25.06.2021 року, а саме: «Врегулювати питання щодо відшкодування на користь ТУ ДСА України в Одеській області понесених витрат з оплати вартості спожитих комунальних послуг сторонніми юридичними особами, які розміщуються у приміщеннях, які є власністю або орендовані для діяльності судів, та укладання договорів про відшкодування цих витрат, а саме: з ДП» Інформаційні судові системи», Адвокатським об'єднанням «Алін і Ко» та Громадським центром правосуддя Одеської області, за формою примірного договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю, затвердженої наказом Фонду державного майна України №1774 від 23 серпня 2020 року «Про затвердження договорів оренди». Крім того, відповідно до пунктів 3.1-3.2, 3.7 розділу ІІІ Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №372 від 02.04.2014 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2014 року за №426/25203 відобразити дебіторську заборгованість у загальній сумі 90530,65 гривень, з якої: за ДП «Інформаційні судові системи» - 28015,57 гривень, Адвокатським об'єднанням «Алін і Ко» - 33923,54 гривень та Громадським центром правосуддя Одеської області - 28591,54 гривень.
В іншому випадку забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 216-222 Господарського кодексу України, статей 610-625 Цивільного кодексу України на користь ТУ ДСА України в Одеській області втрат, заподіяних внаслідок безпідставного покриття за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб на суму 90530,65 гривень»;
визнання протиправним та скасування пункту 11, викладеного у вимозі Південного офісу Держаудитслужби №151508-14/3274-2021 від 25.06.2021 року, а саме: «Відповідно до пунктів 3.1-3.2, 3.7 ІІІ Порядку №372, відобразити дебіторську заборгованість у загальній сумі 94790,00 гривень з установами та фізичними особами, що надавали в судових засіданнях послуги з перекладу та отримували винагороду за надання зазначених послуг, у тому числі оплата послуг з перекладу без ухвал суду в сумі 51440,00 гривень (перелік перекладачів зазначено в додатку 66 до акта ревізії) та відшкодування проїзду перекладачам та годин очікування в сумі 43350,00 гривень (перелік зазначено у додатку 67 до акта ревізії). В іншому випадку забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 216-222 Господарського кодексу України, статей 610-625 Цивільного кодексу України на користь ТУ ДСА України в Одеській області втрат, заподіяних внаслідок безпідставного відшкодування витрат перекладачам на суму 94790,00 гривень».
Відповідно до ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому розмірі і порядку або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У свою чергу, правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2001 року (далі - Закон України «Про судовий збір»).
Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про судовий збір», платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч.1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір»).
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, встановлюється ставка судового збору - 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою, судовий збір становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли у позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» №1082-IX від 15.12.2020 року, з 01 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2270,00 гривень.
Наразі, Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Одеській області заявлено сім позовних вимог немайнового характеру, проте у якості доків сплати судового збору надано платіжне доручення на суму 2270,00 гривень.
Враховуючи вищевикладене, позивачеві належить доплатити судовий збір у розмірі 13620,00 гривень, а докази такої доплати надати до суду.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Вищезазначені недоліки позовної заяви необхідно усунути шляхом надання до суду доказів доплати судового збору у розмірі 13620,00 гривень.
Суд вважає за доцільне також зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду, та направлення необхідних документів засобами поштового зв'язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон, факс, електрона пошта, тощо) про надіслання матеріалів до суду, оскільки згідно з п.1 та п.2 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013 року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): 1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2; 3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3; 4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Керуючись ст.ст.2, 79, 94, 132, 133, 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд, -
Позовну заяву Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області (65005, м. Одеса, вул. Бабеля 2, код ЄДРПОУ 26302945) до Південного офісу Держаудитслужби (65012, м. Одеса, вул. Канатна 83, код ЄДРПОУ 40477150) про визнання протиправними та скасування пунктів вимоги - залишити без руху.
Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви п'ять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачем. В іншому випадку позов буде повернутий позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України та відповідно до ст.294 КАС України оскарженню не підлягає.
Суддя Балан Я.В.