Справа № 420/6604/19
13 серпня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «МАКС-АГРО» (вул.Шкільна,2-А, с.Кирнички, Ізмаїльський район, Одеська область, 68650) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул..Семінарська,5, м.Одеса, 65044) про визнання протиправними та скасування: податкового повідомлення-рішення форми «Д» Головного управління ДФС в Одеській області №0026871304 від 05.08.2019 року щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті ПДФО в сумі 37908,40 грн., стягнення штрафу в сумі 53665,27 грн. та пені 1316,82 грн.; податкового повідомлення-рішення форми «Д» Головного управління ДФС в Одеській області №0026891304 від 05.08.2019 року щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті військового збору в сумі 3159,10 грн., стягнення штрафу в сумі 1943,52 грн.,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного підприємства «МАКС-АГРО» до Головного управління ДФС в Одеській області за результатом якого позивач просить:
визнати протиправними та скасувати в повному обсязі наступні податкові повідомлення-рішення:
- податкове повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026871304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті ПДФО в сумі 37908, 40 грн., стягнення штрафу в сумі 53 665, 27 грн. та пені в сумі 1316, 82 грн.;
- податкове повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026891304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті військового збору в сумі 3 159,10 грн., стягнення штрафу в сумі 1943,52 грн.;
стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) на користь ПП «МАКС-АГРО» (код ЄДРПОУ 33555794) судовий збір в розмірі 1921,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог, зокрема зазначено, що 11.07.2019р. засобами поштового зв'язку ПП «МАКС-АГРО» отримало від ГУ ДФС в Одеській області Акт про результати позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства «МАКС-АГРО» щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. від 10.06.2019р. за вих. № 1122/15-32-13-04/33555794 (надалі по тексту - Акт перевірки), в якому контролюючий орган визначив порушення вимог чинного податкового законодавства. Як зазначається в Акті перевірки, документальною позаплановою виїзною перевіркою ПП «МАКС АГРО» встановлені наступні порушення: в порушення приписів Податкового кодексу України ПП «МАКС-АГРО» не утримано та не перераховано податок на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. на загальну суму 37 908.40 грн., у тому числі за 2016р. - 989.60 грн., за 2017р. - 18458.80 грн., за 2018р. - 18460.00 грн.; в порушення приписів Податкового кодексу України несвоєчасно перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб у сумі 40457.97 грн. у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду; в порушення приписів Податкового кодексу України занижено зобов'язання з військового збору у загальній сумі 3159.10 грн., у т. ч. за 2016р. - 82.50 грн., за 2017р. - 1538.25 грн., за 2018p. - 1538.35 грн.
На підставі зазначеного вище акту перевірки контролюючим органом складено наступні податкові повідомлення-рішення: податкове повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026871304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті ПДФО в сумі 37908, 40 грн., стягнення штрафу в сумі 53 665, 27 грн. та пені в сумі 1316, 82 грн. та податкове повідомлення-рішення форми «д» за № 0026891304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті військового збору в сумі з 159,10 грн., стягнення штрафу в сумі 1943,52 грн.
ПП «МАКС-АГРО» не погоджується з висновками ГУ ДФС в Одеській області наведені в Акті перевірки та з винесеним податковими повідомленнями-рішеннями форми «Д» за № 0026891304 та за № 0026871304 від 05.08.2019р. зазначивши, що контролюючий орган - ГУ ДФС в м. Одеській області прийшло до висновку, що є порушення ПП «МАКС-АГРО» приписів Податкового кодексу України в частині утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. на загальну суму 37 908.40 грн., у тому числі за 2016р. - 989.60 грн., за 2017р. - 18458.80 грн., за 2018р. - 18460.00 грн., при цьому не мотивуючи взагалі свою правову позицію з цього приводу, оскільки відсутні прямі посилання як на первісні документи, договори, державні акти, так і на нормативно правові акти, які дають підстави для встановлення факту оренди саме земельних ділянок із цільовим призначенням рілля, а не багаторічні насадження. Будь-які фактичні дані з цього приводу в Акті перевірки від 10.06.2019р. контролюючим органом також не наведено. Окрім цього, під час перевірки підприємство надавало працівникам ГУ ДФС в Одеській області ознайомитися із змістом Договорів оренди земельних ділянок, з метою підтвердження факту оренди саме земельних ділянок із цільовим призначенням рілля.
Ухвалою суду від 11 листопада 2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання по вказаній справі на « 04» грудня 2019 року о « 12» годині «00» хвилин за участю сторін.
05 грудня 2019 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву. У відзиві на позовну заяву відповідач адміністративний позов не визнає та просить відмовити в його задоволенні зазначивши, що перевіркою достовірності та повноти включення доходів встановлено порушення п.162.1ст.162, п.163.1 ст.163, п.п.164.2.5 п.164.2 ст.164, п.168.1 ст.168, п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170, п.171.2 ст.171,п.176.2 ст.176, ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755, якими визначено, що об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендованого платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі, ПП «МАКС-АГРО» занизило базу оподатковуваного доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків за рахунок заниження нормативно-грошової оцінки земель під багаторічними насадженнями, а саме: замість нормативно грошової оцінки багаторічних насаджень застосована нормативно - грошова оцінка ріллі за перевірений період з 01.01.2016 по 31.12.2018 у сумі 210602,04 грн у тому числі за 2016р. -5497.69 грн, 2017 р. -102548,62 грн., 2018р. -102555.73 грн. Внаслідок заниження бази оподатковуваного доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків. ПП «МАКС - АГРО» не нарахувало (за даними бухгалтерського обліку) податок на доходи з фізичних осіб за перевірений період з 01.01.2016 по 31.12.2018 у сумі 37908,40 грн, у тому числі за 2016р. - 989,59 грн. 2017р. -18458,80 грн., 2018р. - 18460,00 грн.
Відповідно до чого відповідачем правомірно прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Ухвалою суду від 06 лютого 2020 року закрито підготовче провадження у справі. Призначено адміністративну справу до судового розгляду, на « 16» березня 2020 року о « 10» годині « 00» хвилин за участю сторін. Зупинено провадження по адміністративній справі №420/6604/19 до дати призначення судового засідання, а саме до 16.03.2020 року.
У судове засідання по справі 420/6604/19 призначене на 16 березня 2020 року на 10:00 особи, які беруть участь у справі не з'явились. У зв'язку з введеним карантином судом продовжено зупинення провадження по справі до 14 квітня 2020 року до 10.00 год.
У судове засідання по справі 420/6604/19 призначене на 14 квітня 2020 року на 10:00 особи, які беруть участь у справі не з'явились. У зв'язку з введеним карантином судом продовжено зупинення провадження по справі.
В судовому засіданні у справі №420/6604/19 призначеному на 03 серпня 2021 року вирішено продовжити розгляд справи у письмовому провадженні, рішення по справі буде прийнято 13 серпня 2021 року.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Головне управління ДФС в Одеській області на підставі пп.2014 п.20.1 ст.20. п.п.75.1.2 п.75.1. ст. 75. пп.78.1.1 п. 78.1 ст. Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями, статті 13 Закону України від 8 липня №2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", наказу ГУ ДФС в Одеської області від 23.05.2019 №3916, головним державним ревізором - інспектором відділу планування контрольно перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області Шишенко Веронікою Іванівною та головним державним ревізором - інспектором відділу планування контрольно-перевірочної роботи управління податків зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області Чепой Анжелою Михайлівною, проведена документальна позапланова виїзна перевірка Приватного підприємства «МАКС - АГРО», код ЄДРПОУ 33555794 (скорочене найменування юридичної особи відповідно до установчих документів ПП «МАКС - АГРО»). щодо своєчасності. достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018.
За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт про результати позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства «МАКС-АГРО» щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. від 10.06.2019р. за вих. № 1122/15-32-13-04/33555794.
Відповідно до якого документальною позаплановою виїзною перевіркою ПП «МАКС - АГРО» встановлені порушення:
пп.14.1.54 п.14.1 ст.14, пп.162.1.1, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, пп. 164.1.1, пп.164.1.2 п.164.1, ст.164 п.168.3, пп.168.4.1, пп.168.4.2, пп.168.4.7. п.168.4 ст.168, п.171.2(а) ст.171, п.176.2(а) ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, не утримано та не перераховано податок на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 на загальну суму 37908,40 грн, у тому числі за 2016р. - 989,60 грн, 2017р. -18458,80 грн., 2018р. - 18460,00 грн;
- пп. 168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, несвоєчасно перераховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб у сумі 40457,97 грн у строки, встановлені Податковим кодексом для місячного податкового періоду;
- пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення», пп.14.1.54 п.14.1 ст.14, пп.162.1.1, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, пп.164.1.1, пп.164.1.2 п.164.1, ст.164 п.168.3, пп.168.4.1, пп.168.4.2, пп.168.4.7. п.168.4 ст.168, п.171.2(а) ст.171, п.176.2(а) ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, занижено зобов'язання з військового збору у загальній сумі 3159,10 грн, у т.ч. за 2016 рік 82,50 грн, за 2017 рік - 1538,25 грн, за 2018 рік - 1538,35 грн.
На підставі акту перевірки від 10.06.2019р. за вих. № 1122/15-32-13-04/33555794 контролюючим органом прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
податкове повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026871304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті ПДФО в сумі 37908, 40 грн., стягнення штрафу в сумі 53 665, 27 грн. та пені в сумі 1316, 82 грн.;
податкове повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026891304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті військового збору в сумі 3159,10 грн., стягнення штрафу в сумі 1943,52 грн.
Вважаючи, що вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Як вбачається зі змісту акту перевірки від 10.06.2019р. за вих. № 1122/15-32-13-04/33555794 предметом перевірки є правильність нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018.
Перевіркою питання дотримання законодавства при укладанні договорів оренди та визначення орендної плати за користування земельними паями порушень не встановлено, тобто орендна плата по договорах оренди землі визначалась у формі та розмірі - 3 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до положень ст. 18 Закону України №1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який відповідно до ст. 23 Закону України від 11.12.2003 р. №1378-ІУ «Про оцінку земель» (далі Закон №1378) та видаються відповідним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Нормативна грошова оцінка земельної частки (паю), відповідно до інформації відділу Держгеокадастру у Ізмаїльському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на території Кирничанської та Саф'янської сільських рад Ізмаїльського району наведено у таблиці «Розрахунок сум орендної плати за орендовані земельні паї».
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положенням ст. 288 Податкового кодексу України.
Перевіркою достовірності та повноти включення доходів встановлено порушення п.162.1ст.162, п.163.1 ст.163, п.п.164.2.5 п.164.2 ст.164, п.168.1 ст.168, п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170, п.171.2 ст.171,п.176.2 ст.176, ст.288 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755, якими визначено, що об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендованого платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі, ПП «МАКС - АГРО» занизило базу оподатковуваного доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків за рахунок заниження нормативно-грошової оцінки земель під багаторічними насадженнями, а саме: замість нормативно грошової оцінки насаджень застосована нормативно грошова оцінка ріллі за перевіренний період з 01.01.2016 по 31.12.2018 у сумі 210602.04 грн у тому числі за 2016р. -5497,69 грн. 2017 р. -102548,62 грн., 2018р.-102555,73 грн.
Внаслідок заниження бази оподатковуваного доходу у вигляді орендної плати, нарахованої на користь платників податків, ПП «МАКС - АГРО» не нарахувало (за даними бухгалтерського обліку) податок на доходи з фізичних осіб за перевірений період з 01.01.2016 по 31.12.2018 у сумі 37908,40 грн, у тому числі за 2016р. - 989,59 грн, 2017р. -18458,80 грн., 2018р. - 18460,00 грн.
В порушення пп.14.1.54 п.14.1 ст.14, пп.162.1.1, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, пп.164.1.1, пп.164.1.2 п.164.1, ст.164, п.167.1 ст.167, пп 168.1.4. п.168.1, п.168.3, пп.168.4.1, пп.168.4.2, пп.168.4.7. п.168.4 ст.168, п.171.2(а) ст.171, п.176.2(a) ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, не утримано та не перераховано податок на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 на загальну суму 37908,40 грн, у тому числі за 2016р. - 989,60 грн, 2017р.-18458,80 грн., 2018р. - 18460,00 грн.
Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Підпунктом 14.1.147 п. 141 ст. 14 ПК України передбачено, що плата за землю обов'язків платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п.п. 14.1.34 п. 14.1 ст. 14 ПК України власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно)
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно ст. 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Статтею 270 ПК України передбачено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є:
- нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;
- площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до п.285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати і землю (земельного податку) є календарний рік.
Згідно п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Пунктом 287.1 ст. 287 ПК України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 287.2 ст. 287 ПК України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
Згідно п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до п.286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби.
Згідно п.287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Стосовно земельних ділянок (паїв), які контролюючий орган класифікував, як землі під багаторічні насадження, суд зазначає наступне.
Відповідно до матеріалів справи ПП «МАКС - АГРО» уклало договори оренди земельних - ріллі, а саме:
Договір оренди земельної ділянки від 20 січня 2009р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_1 , оренда 2.75 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 20 січня 2009р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_2 , оренда 2.75 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 01 серпня 2008р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_3 , оренда 4.59 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 21 травня 2015р., укладений із фізичною особою- ОСОБА_4 , оренда 4.55 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 01 вересня 2017р., укладений із фізичною особою- ОСОБА_5 , оренда 4.3017 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою- ОСОБА_6 , оренда 4.30 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_7 , оренда 4.30 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_8 , оренда 4.67 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_9 , оренда 4.30 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007 р., укладений із фізичною особою- ОСОБА_10 , оренда 4.30 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_11 , оренда 4.32 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., , укладений із фізичною особою - ОСОБА_12 , оренда 4.31 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою- ОСОБА_13 , оренда 4.30 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_14 , оренда 4.30 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою- ОСОБА_15 , оренда 4.55 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_16 , оренда 4.47 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою - ОСОБА_17 , оренда 4.30 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 16 липня 2007р., укладений із фізичною особою- ОСОБА_18 , оренда 4.30 га ріллі;
Договір оренди земельної ділянки від 15 травня 2007р., укладений із фізичною особою- ОСОБА_19 , оренда 4.30 га ріллі.
У вказаних договорах оренди земельних ділянок предметом договорів оренди - є оренда ріллі. Крім того із копій Державних актів на земельні ділянки та копії Актів про перенесення в натурі меж земельної ділянки та передачу на зберігання межових знаків, в визначено цільове призначення земельних ділянок - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, склад сільськогосподарських угідь - рілля.
Відповідно до п. 171.2. ст. 172 особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні. Згідно з п. 168.1.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
У відповідності до п. 168.1.4. ст.. 168 ПК України якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Відповідно до пп. а п. 176.2 ст. 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Згідно з п.292-1.2 ст. 292-1 ПК України базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом. Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.
Єдиний порядок індексації нормативної грошової оцінки земель в цілях застосування податкового законодавства визначено ст.289 ПК України.
Згідно з п.289.2 ст.289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постановою КМУ № 15 від 14.01.2015, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин.
Виходячи з викладеного, за змістом п.289.2 ст. 289 ПК України Держгеокадастр визначено єдиним уповноваженим органом, який щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь.
Відтак, повноваження визначати за формулою, встановленою ПК України, та оприлюднювати (з метою використання як ДФС України, так і землекористувачами) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель належать Держгеокадастру. Індекс споживчих цін, який щороку визначається та оприлюднюється Державною службою статистики України, слугує лише для розрахунку величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель - сам же коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель обчислюється виключно Держгеокадастром, і не може розраховуватися контролюючим органом чи платником податків самостійно.
Крім того суд звертає увагу, що база оподаткування по сплаті єдиного податку платника четвертої групи відрізняється від бази оподаткування ПДФО фізичних осіб та бази військового збору, вони регулюються різними розділами Податкового кодексу України, а отже їх співставлення с помилковим і взагалі не передбачено нормами діючого Податкового кодексу України. Податковий кодекс України, також не зобов'язує платників єдиного податку четвертої групи співставляти дані обліку щодо наявності орендованих земель з даними податкової звітності в тому числі з даними обліку по сплаті підприємством ПДФО як податковим агентом чи з даними звітності по обробітку земель.
На виконання вищевказаних приписів ПК України, ПП «МАКС-АГРО» утримало ПДФО за 2016 -2018 р.р. в сумі - 476 402.50 грн. з фізичних осіб власників земельних ділянок, а висновки контролюючого органу з приводу необхідності сплати ПДФО в сумі 514310, 90 грн., є необґрунтованими, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026871304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті ПДФО в сумі 37908, 40 грн., стягнення штрафу в сумі 53 665, 27 грн. та пені в сумі 1316, 82 грн. підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування в повному обсязі податкового повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026891304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті військового збору в сумі 3 159,10 грн., стягнення штрафу в сумі 1943,52 грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до акту перевірки від 10.06.2019р. за вих. № 1122/15-32-13-04/33555794 встановлено, що у результаті порушень викладених у 3.2. «Визначення бази оподаткування, повнота нарахування, утримання та своєчасність сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб» Акту перевірки, у результаті застосування заниженої нормативно грошової оцінки для багаторічних насаджень за перевіренний період з 01.01.2016 по 31.12.2018, встановлено заниження бази оподаткування військовим збором у сумі 210602,04 грн, у тому числі за 2016р. -5497,69 грн, 2017 р. - 102548,62 грн., 2018р. -102555,73 грн. Таким чином, в порушення пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення», пп.14.1.54 п.14.1 ст.14, пп.162.1.1, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163 по 164.1.1, пп.164.1.2 п.164.1, ст. 164, п.167.1 ст.167, пп. 168.1.4. п.168.1, п.168.3, пп.168.4.1, пп:168.4.2 пп.168.4.7. п.168.4 ст.168, п.171.2(a) ст.171, п.176.2(а) ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями занижено зобов'язання з військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 у загальній сумі 3159,10 грн, у т.ч. за 2016 р. - 82,50 грн, за 2017 р. - 1538,25 грн, за 2018 р. - 1538,35 грн.
Проте, судом встановлено, що ПП «МАКС-АГРО» вірно визначено базу оподаткування з фізичних осіб власників земельних ділянок та правомірно сплачено податок за перевіряємий період у розмірі 476 402.50 грн. Так оскільки донарахування податкових зобов'язань по сплаті ПДФО в сумі 37908, 40 грн., стягнення штрафу в сумі 53 665, 27 грн. та пені в сумі 1316, 82 грн. визнано судом протиправним, а заниження зобов'язання підприємства як податкового агента щодо сплати військового збору у загальній сумі 3159.10 грн., у т. ч. за 2016р. - 82.50 грн., за 2017р. - 1538.25 грн., за 2018р. 1538.35 грн. є похідним від нього, то такий висновок також необґрунтованим.
З огляду на викладене, позовна вимоги про визнання протиправним та скасування в повному обсязі податкового повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026891304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті військового збору в сумі 3 159,10 грн., стягнення штрафу в сумі 1943,52 грн. також підлягає задоволенню.
З огляду на невідповідність висновків викладених в акті перевірки нормам законодавства, які покладені в основу оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд вважає, що такі податкові повідомлення-рішень підлягають визнанню протиправними та скасуванню.
Відповідно до вимог ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд дійшов висновку, про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 173, 195, 241, 248, 256, 294 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Приватного підприємства «МАКС-АГРО» (вул.Шкільна,2-А, с.Кирнички, Ізмаїльський район, Одеська область, 68650, код ЄДРПОУ 33555794) до Головного управління ДФС в Одеській області (вул..Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправними та скасування: податкового повідомлення-рішення форми «Д» Головного управління ДФС в Одеській області №0026871304 від 05.08.2019 року щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті ПДФО в сумі 37908,40 грн., стягнення штрафу в сумі 53665,27 грн. та пені 1316,82 грн.; податкового повідомлення-рішення форми «Д» Головного управління ДФС в Одеській області №0026891304 від 05.08.2019 року щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті військового збору в сумі 3159,10 грн., стягнення штрафу в сумі 1943,52 грн., - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026871304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті ПДФО в сумі 37908, 40 грн., стягнення штрафу в сумі 53 665, 27 грн. та пені в сумі 1316, 82 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Д» за № 0026891304 від 05.08.2019р. щодо донарахування податкових зобов'язань по сплаті військового збору в сумі 3 159,10 грн., стягнення штрафу в сумі 1943,52 грн.
Стягнути на користь Приватного підприємства «МАКС-АГРО» (вул.Шкільна,2-А, с.Кирнички, Ізмаїльський район, Одеська область, 68650, код ЄДРПОУ 33555794) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (вул..Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) сплачений судовий збір в розмірі 1921,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко