Справа № 420/4957/21
12 серпня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради про зобов'язання демонтувати тимчасову споруду,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, в якому позивач просить:
зобов'язати Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради демонтувати тимчасову споруду, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, 43.
Позов вмотивовано наступним.
Відповідно до п.2.29 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. №244 «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", у
разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу та у відповідності до п.2.30 Розміщення ТС самовільно забороняється.
Також, відповідно до п.9.9 «Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі» затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013р. №3961-VІ (надалі - Правила), Рішення Управління про анулювання паспорту фіксується у журналі реєстрації та надсилається власнику (користувачу) ТС поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття рішення. Одночасно, інформація про анулювання паспорту спрямовується до Уповноваженого органу для виконання покладених на нього завдань та функцій. Дія паспорту припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про його анулювання.
П.1.4 вищезазначених правил визначено, що Протиправно розміщена ТС тимчасова споруда, яка характеризується хоча б однією з наступних ознак:
розміщується без отримання оформленого у встановленому порядку паспорту прив'язки;
розміщується без укладеного з Уповноваженим органом договору на право тимчасового користування місцями для розташування ТС, або термін дії якого закінчився;
продовжує розміщуватись після закінчення терміну дії паспорту прив'язки, у тому числі у випадку анулювання паспорту прив'язки чи відмови у його продовженні або його недійсності.
Відповідно до п.16.1 Правил визначено, Підставою для проведення демонтажу ТС та/або елементу торгівлі є протиправність їх розміщення відповідно до п.1.4. цих Правил.
П.16.6 Правил, у разі невиконання вимоги (припису) Уповноваженого органу у встановлений у вимозі (приписі) строк, демонтаж елементу торгівлі здійснюється Уповноваженим органом на підставі наказу керівника Уповноваженого органу (Відповідачі). П.1.4 Правил визначено, що Уповноважений орган - управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради та п. 2.2.20. та 2.2.21 Положення про управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, Затвердженого рішенням Одеської міської ради № 4184-УТТ від 30.01.2019 р., встановлено повноваження Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, а саме: Видання наказів про демонтаж протиправно встановлених елементів вуличної торгівлі. Здійснення заходів з демонтажу тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі, встановлених без улаштування фундаментів, заглиблених у землю.
Таким чином, паспорт прив'язки тимчасової споруди від 16.02.2015р. №01-06/726 було анульовано Наказом Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради №01-06/726 від 05.03.2021р. та станом на теперішній час 14.07.2021р. дана ТС так і розміщується, за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського 43 та продовжує свою торгівельну діяльність та у відповідності до вищезазначеного законодавства являється протиправно розміщеною і повинна бути негайно демонтована Відповідачем 1 - Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради.
Від скасування паспорту прив'язки від 05.03.2021р. минуло більше чотирьох місяців та Відповідачі так і не демонтував протиправно розміщену ТС.
Своєю бездіяльністю відповідачі порушує Статтю 50 Конституції України, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Відповідачі, який не демонтує встановлену ТС порушує права Позивача на безпечне для життя і здоров'я довкілля, адже ТС суттєво погіршує безпеку дорожнього руху на перехресті: обмежує видимість водіям транспортних засобів - пішоходів, обмежує бокову видимість транспортних засобів - пішоходам, що значно перешкоджає оцінці дорожньо - транспортної ситуації та у будь-який момент може стати причиною дорожньо - транспортної пригоди.
Також, розміщення ТС порушує Постанову Кабінету Міністрів №209 «Про затвердження Правил охорони електричних мереж» яка прийнята для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки, тобто недотримання даних вимог порушує техніку безпеки, що також порушує конституційне право Позивача на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Дані порушення є загрозою для життя та здоров'я Позивача та жителів міста Одеси, а Відповідачі своєю бездіяльність (демонтаж ТС) порушує гарантовані Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами права Позивача як члена міської громади.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 02.04.2021 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАС України).
Ухвалою суду від 28.05.2021 року витребувано від Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради додаткові докази.
Ухвалою суду від 28.05.2021 року продовжено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
16.06.2021 року за вх. №ЕП/16532/21 від Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради надійшов відзив на позовну заяву.
Порядок заходів з демонтажу ТС для провадження підприємницької діяльності унормований правилами розташування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі у місті Одесі, затвердженими рішенням Одеської міської ради №3961-VІ від 09.10.2013 року, зокрема розділом 16.
Відповідно до пунктів 16.1.-і16.4. Правил, підставою для проведення демонтажу ТС та/або елементу торгівлі є протиправність їх розміщення відповідно до п.1.4. цих Правил; демонтаж, перевезення, зберігання ТС, елементу торгівлі здійснюються Уповноваженим органом (Відповідачем 1) за кошти міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником (користувачем) ТС, елементу торгівлі винним у порушенні Правил; у разі протиправного розміщення ТС демонтаж зазначених об'єктів здійснюється їх власником (користувачем) у термін, зазначений у вимозі (приписі) Уповноваженого органу; у разі невиконання зазначеної вимоги (припису) у встановлений Уповноваженим органом термін, демонтаж ТС здійснюється Уповноваженим органом на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.
Отже, передбачена процедура із проведення демонтажу ТС для провадження підприємницької діяльності, а правовою підставою для його здійснення є рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.
Враховуючи наведене, Відповідач виконує рішення про демонтаж ТС, а не ухвалює їх самостійно, у той час як зобов'язання вчинення певних дій відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України та визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною є пов'язаними між собою вимогами.
Ухвалення рішення щодо зобов'язання відповідача вчинення певних дій буде втручанням в дискреційні повноваження Управління, оскільки відповідно до п. 15.4. правил, за результатами проведених Уповноваженим органом інвентаризації та/або обстеження, складається акт, у якому фіксуються виявлені порушення.
За наслідками розгляду акту фіксації та доданих до нього матеріалів Уповноважений орган вправі здійснити наступні дії:
- звернутися до особи, якою допущено порушення встановленого порядку розміщення та експлуатації ТС та елементу торгівлі з приписом про усунення порушень у визначений Уповноваженим органом термін:
- звернутись до особи, що порушує вимоги цих Правил з приписом про демонтаж протиправно розміщених ТС та елементів торгівлі;
- звертатись до інших органів, уповноважених здійснювати контроль за додержанням законодавства про благоустрій населених пунктів.
Ухвалою суду від 06.07.2021 року задоволено клопотання Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради від 16.06.2021 р. за №31463/21 та закрито провадження по справі в частині визнання незаконним та скасування Паспорту прив'язки стаціонарної тимчасової споруди від 16.02.2015р. №01-06/726, виданого Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради.
Ухвалою суду від 22.07.2021 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі.
Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради видано Наказ №01-06/726 від 05.03.2021 року "Про анулювання паспорту прив'язки стаціонарної тимчасової споруди від 16.02.2015 року №01-06/726 за адресою: АДРЕСА_1 , заявник ТОВ "Комплекс відпочинку "Барвінок", яким на підставі п. 2.27 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», п. 9.8 «Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі», затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 № 3961-VI (далі - Правила), та на підставі висновку Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради від 01.03.2021 № 0113/20/в, щодо анулювання паспорта прив'язки стаціонарної тимчасової споруди наказано:
Анулювати паспорт прив'язки стаціонарної тимчасової споруди (павільйон, загальною площею твердого покриття - 17,50 м2) від 16.02.2015 №01-06/726, за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, 43, виданий ТОВ «КОМПЛЕКС ВІДПОЧИНКУ «БАРВІНОК» (дія паспорту припиняється, згідно розділу 9 Правил, через десять робочих днів з дня прийняття рішення про анулювання).
Повідомити Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про анулювання паспорту прив'язки стаціонарної тимчасової споруди (павільйон, загальною площею твердого покриття - 17,50 м2) від 16.02.2015 № 01-06/726, за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, 43, виданий ТОВ «Комплекс відпочинку «Барвінок».
Листом Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради віл 17.03.2021 року №01-13/26-73 на адресу керівника ТОВ «Комплекс відпочинку «Барвінок», повідомлено:
19.02.2015 р. між Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради та ТОВ «Комплекс відпочинку «Барвінок» укладений договір на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності № ТС-65/15.
Предметом вказаного договору є надання права за плату тимчасово використовувати місце під розташування тимчасової споруди, площею 17,50 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, 43, на територіях, які є комунальною власністю територіальної громади міста Одеси, або інших об'єктах, що перебувають на утриманні органів, підприємств, установ та/або організацій Одеської міської ради та не передані у власність іншим особам.
Згідно з п. 3.1.2 вищевказаного договору Уповноважений орган має право в односторонньому порядку розірвати цей договір у наступних випадках:
закінчився термін дії паспорту прив'язки та його не подовжено в установленому порядку;
паспорт прив'язки анульовано; демонтовано ТС;
у зв'язку з несплатою коштів, передбачених розділом 5 цього Договору, протягом двох та більше місяців поспіль;
у випадку невикористання місць під розташування ТС, визначених цим Договором, безперервно протягом одного та більше місяців поспіль.
Так, на підставі обстеження ТС від 01.03.2021р. встановлено, що фактична площа тимчасової споруди, розміщеної на підставі договору, перевищує заявлену та становить близько 21,4 кв.м.
Враховуючи викладене, у зв'язку з анулюванням Департаментом архітектури та містобудування паспорту прив'язки ТС від 05.03.21р., Уповноважений орган повідомляє про розірвання договору на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності № ТС-65/15 від 19.02.2015р. в односторонньому порядку з 22.03.2021р. та повідомляє Вас, що у відповідності до пункту 8.7.4 договору, він достроково припиняє свою дію.
Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого; комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами,
Згідно з ч. 3 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Відповідно до пп.1.1. п.1 Положення про управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради у новій редакції, затвердженого рішенням Одеської міськради №4184-VII від 30.01.2019 р., Управління є виконавчим органом Одеської міської ради і створено відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до пп. 2.2.21 пп. 2.1. п. 2 цього Положення завданнями Управління є здійснення заходів з демонтажу тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі, встановлених без улаштування фундаментів, заглиблених у землю.
Згідно статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Статтею 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
За приписом пункту 5 частини 1 статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Згідно із частинами 1, 2 статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» Правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюється порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою.
Правила розробляються для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Частинами 2, 4 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Правила розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі затверджено рішенням Одеської міської ради №3961-VI від 09.10.2013 року (далі - Правила № 3961-VI).
Згідно з п.1.1 Правил №3961-VI, їх розроблено на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №244 від 21.10.2011р. «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» та врегульовує питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі, також - ТС) та елементів вуличної торгівлі (далі, також - ЕВТ) на території міста Одеси.
Пунктом 1.2 Правил № 3961-VI передбачено, що вони регулюють відносини між органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, незалежно від форм власності, які виникають в процесі розміщення та експлуатації тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів торгівлі.
Пунктом 1.4 Правил № 3961-VI встановлено, що Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради є уповноваженим органом, визначеним Одеською міською радою для регулювання діяльності з дотримання фізичними та юридичними особами Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі.
Вказаним пунктом Правил № 3961-VI передбачено, що елементи вуличної торгівлі - це окремо розташовані торговельні автомати, лотки, ємності, торговельне обладнання, низькотемпературні прилавки, інші пристрої для роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності, платіжні термінали, паркомати, споруди соціально-культурного чи іншого призначення, що не відносяться до ТС, відкриті (літні) майданчики, у складі яких відсутні помости, огорожі, намети, шатри.
При цьому, згідно з п. 1.4 Правил № 3961-VI протиправно розміщена ТС - тимчасова споруда, яка характеризується хоча б однією з наступних ознак:
- розміщується без отримання оформленого у встановленому порядку паспорту прив'язки;
- розміщується без укладеного з Уповноваженим органом договору на право тимчасового користування місцями для розташування ТС, або термін дії якого закінчився;
- продовжує розміщуватись після закінчення терміну дії паспорту прив'язки, у тому числі у випадку анулювання паспорту прив'язки чи відмови у його продовженні або його недійсності;
- розміщується з недотриманням хоча б одного з визначених паспортом прив'язки параметрів щодо типу, розміру ТС та/або місце розташування якої не відповідає місцю, визначеному у паспорті прив'язки;
- експлуатується з порушенням вимог чинного законодавства України та цих Правил, що встановлено Уповноваженим органом;
Протиправно розміщений елемент вуличної торгівлі - елемент торгівлі, який характеризується хоча б однією з наступних ознак:
- відсутня позитивна відповідь у вигляді листа-рішення, про можливість розміщення елементу торгівлі;
- розміщується без укладеного з Уповноваженим органом договору на право тимчасового користування місцями для розташування елементів торгівлі, або термін дії якого закінчився;
- розміщується з недотриманням визначених у договорі параметрів щодо типу, розміру способу розміщення та опису елемента торгівлі або місце розташування якого не відповідає місцю, визначеному у договорі;
- експлуатується з порушенням вимог чинного законодавства України та цих Правил, що встановлено Уповноваженим органом.
Таким чином, враховуючи технічну характеристику спірного об'єкту, останній є торгівельним приміщенням для тимчасового перебування людей - «елемент вуличної торгівлі» та останні характеризуються наявністю передбачених п. 1.4 Правил № 3961-VI ознак протиправно розміщених елементів вуличної торгівлі.
Розділом 16 Правил № 3961-VI «ПІДСТАВИ ТА ПОРЯДОК ДЕМОНТАЖУ ТИМЧАСОВИХ СПОРУД ТА ЕЛЕМЕНТІВ ВУЛИЧНОЇ ТОРГІВЛІ» встановлено що, підставою для проведення демонтажу ТС та/або елементу торгівлі є протиправність їх розміщення відповідно до п.1.4. цих Правил (п. 16.1).
Судом в свою чергу встановлено, що паспорт прив'язки стаціонарної тимчасової споруди (павільйон, загальною площею твердого покриття - 17,50 м2) від 16.02.2015№01-06/726, за адресою: м. Одеса, вул. Новосельського, 43, виданий ТОВ «КОМПЛЕКС ВІДПОЧИНКУ «БАРВІНОК» анульований;
Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про анулювання паспорту прив'язки стаціонарної тимчасової споруди повідомлено.
У зв'язку з анулюванням Департаментом архітектури та містобудування паспорту прив'язки ТС від 05.03.21р., уповноважений орган повідомляє про розірвання договору на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності № ТС-65/15 від 19.02.2015р. в односторонньому порядку з 22.03.2021р.
Отже, вказана ТС розміщується без отримання оформленого у встановленому порядку паспорту прив'язки та без оформленого договору на право тимчасового користування місцями для розташування ТС.
Пунктом 6.1 Правил № 3961-VI встановлено, що підставою для розміщення ТС в межах м. Одеси є паспорт, який надається Управлінням та договір з Уповноваженим органом.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність яка полягає у невиконанні п. 16.3 який передбачає, у разі протиправного розміщення ТС демонтаж зазначених об'єктів здійснюється їх власником (користувачем) у термін, зазначений у вимозі (приписі) Уповноваженого органу.
З урахуванням анулювання паспорту та розірвання договору та приписів п. 6.1 Правил, вказана ТС розміщена протиправно, що визначає обов'язок по складанню та направленню Припису.
І лише у разі невиконання зазначеної вимоги (припису) у встановлений Уповноваженим органом термін, демонтаж ТС здійснюється Уповноваженим органом на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради (п. 16.4).
Разом з цим, матеріали справи не містять доказів винесення Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради відповідного припису, невиконання якого в подальшому мало б стати підставою для відповідного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що уповноважений орган не прийняв рішення, яке він повинен був ухвалити за законом.
Отже, у даній справі має місце протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Аналогійний правовий висновок викладений у постанові Верхового Суду від 03 липня 2019 року у справі № 823/1103/16 (№ К/9901/13489/18).
У праві існують три основні стандарти доказування: "баланс імовірностей" (balance of probabilities) або "перевага доказів" (preponderance of the evidence); "наявність чітких та переконливих доказів" (clear and convincing evidence); "поза розумним сумнівом" (beyond reasonable doubt) та у справах, де суб'єкт владних повноважень доводить правомірність своїх рішень, що передбачають втручання у власність або діяльність суб'єкта приватного права, подані таким суб'єктом владних повноважень докази, за загальним правилом, повинні відповідати критерію "поза розумним сумнівом".
У справі "Федорченко та Лозенко проти України" (заява № 387/03, 20 вересня 2012 року, п.53) Європейський суд з прав людини висловив позицію, відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумними сумнівом", тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими.
У розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, статті 8 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України належна поза розумним сумнівом вмотивованість офіційного письмового документу владного суб'єкта є гарантією особи на доступ до суду. Незабезпечення владним суб'єктом цієї вимоги призводить до однозначної та очевидної протиправності управлінського діяння у зв'язку з дефектом у юридичній визначеності.
Такий правовий висновок сформовано ВС КАС у постанові від 25.03.2021 року по справі №520/4577/19, у постанові від 09.12.2020 року по справі №824/1276/18-а
Відповідно до ч.1-3 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Керуючись ст.ст. 2-9, 241, 242 - 246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради про зобов'язання демонтувати тимчасову споруду - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради провести процедуру демонтажу тимчасової споруди, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 встановлену Розділом 16 Правил № 3961-VI.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
ОСОБА_1 - адреса: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 , телефон: НОМЕР_2
Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради - адреса: 65074, м. Одеса, вул. Косовська, 2Д, код ЄДРПОУ 25830731, телефон: (048) 740 75 90, електронна пошта: upr-torg1@omr.gov.ua
Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - адреса: 65082, м. Одеса, вул. Гоголя, 10, код ЄДРПОУ 02498820, телефон: (048) 723 07 35, електронна пошта: uag3@omr.gov.ua
Головуючий суддя Потоцька Н.В.