Постанова від 13.08.2021 по справі 569/12746/21

Рівненський апеляційний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2021 року м. Рівне

Справа № 569/12746/21

Провадження № 33/4815/602/21

Рівненський апеляційний суд в складі судді - Ковальчук Н. М.,

з участю ОСОБА_1 ,

прокурора Набухотного С. В,

розглянувши матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 07 липня 2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 07 липня 2021 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 454 грн.

Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій вказує, що оскаржувана постанова є незаконною, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. В протоколі не зазначено, якими доказами підтверджується умисел на вчинення правопорушення та в матеріалах справи відсутні копії аркушів ознайомлення (повідомлення тощо) ОСОБА_1 з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та роз'ясненнями НАЗК щодо подання електронної декларації. Вказує, що в протоколі вказаний кінцевий термін дати подачі декларації як 01 квітня року наступного за звітним періодом, хоча у випадках, передбачених ч. 2 ст. 45 Закону, на яку посилається НАЗК, цей термін не визначено взагалі. Також невірно вказано місце вчинення правопорушення, оскільки місцем вчинення правопорушення вказано адресу місця роботи, хоча на момент виявлення правопорушення він вже 1 рік та 10 місяців не перебував на державній службі. Відсутність законодавчо визначеного терміну подання декларації в разі припинення діяльності унеможливлює безумовну констатацію несвоєчасності такого подання. Вважає протокол про адміністративне правопорушення недопустимим доказом. Окрім того, відомості про майновий стан були внесені у встановлений законом спосіб, з власної ініціативи, що знайшло своє відображення у декларації за 2019 рік поданій 03.08.2020 року. Із цих підстав просить скасувати оскаржувану постанову суду та закрити провадження у справі , у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом встановлено: ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 08.07.2019р. № 156 о/с ОСОБА_1 призначено слідчим відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Рівненського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області.

Наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 08.07.2019р. № 156 о/с слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Рівненського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області лейтенанта поліції Калачика М. В. звільнено зі служби в поліції з 26.07.2019р. відповідно до підпункту 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».

ОСОБА_1 25.09.2015р. прийняв Присягу на вірність Українському народові.

Згідно з приміткою до статті 56 Закону посада слідчого відноситься до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Таким чином, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини першої статті 3 Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.

Тому, згідно з абзацом п'ятнадцятим частини першої статті 1, абзацом другим частини другої статті 45 Закону, приміткою до статті 172-6 КУпАП ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.

Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Абзацом другим частини другої статті 45 Закону визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016р. № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12 грудня 2019 року № 168/19) зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2019р. за № 1300/34271 (далі - Порядок), декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОУГО-19)» № 530-ІХ від 17.03.2020 року, внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році, було продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом, який припинив у 2019 році виконання функцій держави, зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2019 рік до 01.06.2020 року, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з відомостями з Реєстру декларацію після звільнення за 2019 рік ОСОБА_1 подав 03.08.2020р. о 15 год. 38 хв. (унікальний ідентифікатор декларації - 01fаа45с-4а76-4068-9033-4с5191d760сd).

Згідно послідовності дій користувача Реєстру, які вчинив ОСОБА_1 , дії по заповненню декларації за 2019 рік останній розпочав лише 03.08.2020 року.

Таким чином, у період з 01.01.2020р. по 01.06.2020р. ОСОБА_1 жодних дій у Реєстрі щодо створення та заповнення декларації після звільнення за 2019 рік не вчиняв.

Крім того, обов'язок належної підготовки суб'єкта декларування для своєчасної подачі декларації покладається на самого суб'єкта декларування.

Згідно зі службовою запискою керівника Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства від 13.01.2021р. № 71-02/245/21, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період не зафіксовано.

ОСОБА_1 ознайомлений з вимогами статті 45 Закону.

Поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік ОСОБА_1 в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.

Датою вчинення адміністративного правопорушення є дата фактичного подання електронної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 03.08.2020р.

Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, а саме 17.06.2021р., тобто момент з'ясування всіх необхідних даних, для встановлення ознаки складу правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Місце вчинення правопорушення в цьому випадку невизначено, бо ОСОБА_1 мав можливість подати декларацію через мережу Інтернет в будь-якому місці, але оскільки останній є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку із перебуванням на посаді у Рівненському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області, то місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця роботи: вулиця Пушкіна, 4, м. Рівне.

Враховуючи, що правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП, є правопорушенням, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, факт подання її поза встановлений Законом строк утворює в діях ОСОБА_1 об'єктивну сторону правопорушення.

Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог

абзацу другого частини другої статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин

подав декларацію за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення,

пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною

першою статті 172-6 КУпАП.

Суд першої інстанції, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, прийшов до вірного висновку, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме: - протоколом про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 47-01/120/21 від 17.06.2021 року; - роздруківкою з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з загальними відомостями та інформацією щодо подання декларації; - послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 ; - листом Рівненського управління Департаменту внутрішньої безпеки НПУ з додатками; - копією службової записки керівника Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства від 13.01.2021р. № 71-02/245/21; - копією листів Національного агентства від 17.05.2021 №47-01/32760/21, від 03.06.2021р. №47-01/40297/21; - поясненнями ОСОБА_1 з додатками; - копією наказу Голови Національного агентства №142/21 від 03.03.2021р.; - копією посадової інструкції головного спеціаліста відділу контролю за своєчасністю подання декларацій Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя; - копією Положення про відділ контролю за своєчасністю подання декларацій Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя.

Обгрунтування апеляційної скарги ОСОБА_1 не спростовують законних висновків суду першої інстанції.

Висновок суду першої інстанції про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП є обґрунтованим, а тому відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови, накладене адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті, та не виходить за її межі.

З огляду на вищезазначене, апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржувану постанову залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 283, 293, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 07 липня 2021 рокузалишити без змін.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Рівненського

апеляційного суду Ковальчук Н. М.